Ultrazvučni pregledi

odgovora

Objavljeno

Slazem se sa tobom i ja sam isla dva puta na ekspertski uz ali isto tako znam trudnice koje nisu ni jednom isle za celu trudnocu, tako da ocito se razlikuje od doce do doce :)

Ne znam samo kako je to dopusteno kad je pozakonu obavezan genetski skrinig (dabl test) i ekspertski UZ u 12.nedelji svim trudnicama koje su osigurane. E sad, one koje nisu...za njih ih bas briga izgleda... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na ekspertski Uz kod nas se ide samo ako nesto nije u redu, ili se doktoru "ne svidja" nalaz sa obicnog UZ-a. Trudnice ga ovdje zahtijevaju cisto jer dobiju prelijepe slike svojih bebaca. A da li te slike vrijede 70eura, to zavisi od fin.situacije.

Ja sam 33 sedmica i nisam isla ni na jedan eksp.UZ

Cek cek cek, nesto ne razumem - da li u CG eksp. UZ nazivaju tzv 4D UZ? Ovde je to UZ radjen obicnim aparatom,ali je lekar koji ga radi specijalista UZ. Primera radi - u NSu u Betaniji lekari su podeljeni na one koji rade prvi, drugi i eventualno treci eksperstki UZ,svaki je "specijalizovan" za tu nedelju trudnoce.

A sto se tice 4D (a koja je to 4.dimenzija?! :blink: ), on se radi u privatnim ordinacijama ukoliko lekar smatra da ima potrebe ili ukoliko lekar zeli da izvuce novac, eto.

Nije mi nikako jasno zasto se ne radi exp u 12.nedelji?! Ako bilo sta nije u redu, daleko bilo, tad je trenutak za prekid trudnoce,a ne u 20toj nedelji,odnosno, bolje ranije nego kasnije. Da me neko ne shvati pogresno, ne volim to od gore ni da spominjem, posebno ne trudnicama, samo komentarisem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast Zvoncice :) , sezonski rad, u drugom stanju, sta jos hvali, da imas dvoje male djece i studiras na postdiplomskim studijama. Ti si stvarno za svaku pohvalu.

Hvala :rolleyes: . Trudim se da drzim sve konce u rukama :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam samo kako je to dopusteno kad je pozakonu obavezan genetski skrinig (dabl test) i ekspertski UZ u 12.nedelji svim trudnicama koje su osigurane. E sad, one koje nisu...za njih ih bas briga izgleda... :angry:

Koliko sam uspela da shvatim sto od doktora,a i od trudnica koje znam,ekspertni nije obavezan u CG,cak sta vise ne znam ni jednu koja ga je radila ovde......zato i pitam.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam uspela da shvatim sto od doktora,a i od trudnica koje znam,ekspertni nije obavezan u CG,cak sta vise ne znam ni jednu koja ga je radila ovde......zato i pitam.....

Nisam za preterivanje ali s druge strane smatram da svaka mama zna sta je ono sto ce je uciniti spokojnom i ja to postujem. Secam se kad je meni lekar na prvom pregledu dao uput za geneticara, a imam 28 godna. Zabezeknula sam se i razmislala da li a idem ili ne i na kraju skontala da stvarno nema potrebe jer su svi pregledi prosli odlicno. I dalje mi nije jasno cemu taj uput? :blink: Mislim da u nekim zemljama previse "eksperimentisu" posto je detaljni, ekspertski, UZ jedan neinvazivan metod posle kojeg se, ako je sve u redu, "lakse dise" :) Razumem da u proslosti nije bilo UZ, nije bilo toliko analiza pa su se deca radjala ziva i zdrava ali zasto ne iskoristiti to tehnicko dostignuce?

U svakom slucaju,Zvoncice, zelim ti prijatnu i laku trudnocu i da (brzo i bezbolno :rolleyes: ) rodis jedno zdravo malo andjelce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam za preterivanje ali s druge strane smatram da svaka mama zna sta je ono sto ce je uciniti spokojnom i ja to postujem. Secam se kad je meni lekar na prvom pregledu dao uput za geneticara, a imam 28 godna. Zabezeknula sam se i razmislala da li a idem ili ne i na kraju skontala da stvarno nema potrebe jer su svi pregledi prosli odlicno. I dalje mi nije jasno cemu taj uput? :blink: Mislim da u nekim zemljama previse "eksperimentisu" posto je detaljni, ekspertski, UZ jedan neinvazivan metod posle kojeg se, ako je sve u redu, "lakse dise" :) Razumem da u proslosti nije bilo UZ, nije bilo toliko analiza pa su se deca radjala ziva i zdrava ali zasto ne iskoristiti to tehnicko dostignuce?

U svakom slucaju,Zvoncice, zelim ti prijatnu i laku trudnocu i da (brzo i bezbolno :rolleyes: ) rodis jedno zdravo malo andjelce :)

Hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam juce radila taj UZ u 20.nedelji i mislim da je bas vazan jer mi je dr.rekla dosta informacija.. Kao i to da nosim batu ;) radjen je 3D u porodilistu.. Razmisljala sam o 4D kod privatnika ali mislim da ga necu raditi jer kosta 5000din.(jedino ako ne resi da se iskesira na to :) ) Dr.mi je zakazala kontrolu za 4 nedelje, verovatno cui i tada raditi UZ jer mi ga uvek radi kad odem.. da naglasim, to je dr.u porodilistu jer dr.u DZ izbegavam u sirokom luku.. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam samo kako je to dopusteno kad je pozakonu obavezan genetski skrinig (dabl test) i ekspertski UZ u 12.nedelji svim trudnicama koje su osigurane. E sad, one koje nisu...za njih ih bas briga izgleda... :angry:

Ja u obe trudnoće nisam radila te testove (dabl i tripl), a ekspertski UZ mi je rekla da ako hoću mogu, a ako ne, ne mora, tako da sam u 7.mesecu išla jednom u državnu ustanovu na taj ekspertski (da mi savest bude mirna), kojeg je dr. obavio za 3sek, rekao da je sve u redu i da mu nije jasno što trudnicu sa normalnom trudnoćom šalju na EXUZ?! Inače, na običan UZ sam išla jednom mesečno, a tako sam davala i krv i urin na analizu, i jednom u 9 meseci urinokulturu, a 3x sam išla na analizu brisa...Sve ovo državno, i to su moji pregledi tokom trudnoće... :) I, da ne zaboravim, u 8. mesecu sam dobila uput za bolnicu i CTG (da se radi jednom nedeljno), ja otišla jednom, načekala se i više nisam išla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja u obe trudnoće nisam radila te testove (dabl i tripl), a ekspertski UZ mi je rekla da ako hoću mogu, a ako ne, ne mora, tako da sam u 7.mesecu išla jednom u državnu ustanovu na taj ekspertski (da mi savest bude mirna), kojeg je dr. obavio za 3sek, rekao da je sve u redu i da mu nije jasno što trudnicu sa normalnom trudnoćom šalju na EXUZ?! Inače, na običan UZ sam išla jednom mesečno, a tako sam davala i krv i urin na analizu, i jednom u 9 meseci urinokulturu, a 3x sam išla na analizu brisa...Sve ovo državno, i to su moji pregledi tokom trudnoće... :) I, da ne zaboravim, u 8. mesecu sam dobila uput za bolnicu i CTG (da se radi jednom nedeljno), ja otišla jednom, načekala se i više nisam išla...

Kad je to bilo, tj pre koliko vremena? Pitam zato sto sam od ranije znala(u poslednje 2 godine, recimo) za redovne exp UZ koji se rade u Betaniji, a nedavno sam gledala i neki prilog na TVu gde je nacelnica Novakovka govorila o tome, zato mi je cudno kad neko kaze da nije isao na gore navedene preglede. I nije mi jasno kako oni znaju da je normalna trudnoca ukoliko se ne uradi exp UZ u 12.nedelji? jos jednom napominjem da kod nas exp UZ nije 4D, nego obican, najobicniji aparat preko kojeg se analizira morfologija i ostalo i pregled traje duze nego uobicajeni mesecni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marinče, da li si i ti jedna od onih forumašica, koja ne vidi moje tikere?

2002. i 2008. Valjda po običnom UZ vidi sve što je potrebno, i ako ne odskače od normalnih parametara, nema potrebe za dodatne preglede, ja to tako objašnjavam, kao i porodična anamneza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marinče, da li si i ti jedna od onih forumašica, koja ne vidi moje tikere?

2002. i 2008. Valjda po običnom UZ vidi sve što je potrebno, i ako ne odskače od normalnih parametara, nema potrebe za dodatne preglede, ja to tako objašnjavam, kao i porodična anamneza...

Ma kao sto rekoh, svaka mama oseca kako i sta treba da radi i svakako ima lekara koji preteruju, a ima i nemarnih, kao sto je moj bivsi u DZ Tabs. Pronasla sam predivnog gin. privatnog, doduse, i ne menjam ga do daljnjeg :) On mi ni jednom nije preporucio 4D niti spominjao neke preglede koji mogu da se rade,a koji kostaju podosta.

ps. znas, kad bih malo bolje pogledala ceo post, videla bih i tikere :) sad vidim , nek ste zivi i zdravi i vi veliki i vi mali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam uspela da shvatim sto od doktora,a i od trudnica koje znam,ekspertni nije obavezan u CG,cak sta vise ne znam ni jednu koja ga je radila ovde......zato i pitam.....

U pravu si skroz, niti ga tretiraju obaveznim, niti ga rade "za dzabe". Uradis taj dabl test, ako je u redu, to je to, kasnije ces uraditi i tripl (ne znam u kojoj sedmici). UZ dijagnostika je najsavremenija u klinickom centru i u privatnim klinikama, u domovima zdravlja ima svakakve (i savremene i prevazidjene). Svi ginekolozi koji ordiniraju u drzavnim i privatnim ordinacijama (a to je 98% njih) je specijaliziralo i za ekspertski UZ (bar ovdje u CG), a na tom savremenom UZ-u kada pritisne neki taster dobijes tu 4D varijantu, sa predivnim slikama.

Ja sam radila amniocentezu (radi se od 16-18sedmice), pa sam izbjegla i dabl i tripl i ekspertski. Znaci radim samo redovne kontrole (mjesecne) na obicnom ultrazvuku.

Vjerovatno se cudite kako amniocenteza u 17 sedmici, ali tako se radi svugdje (i u regionu), izuzetak je kada postoji neka porodicna anamneza, pa je veca vjerovatnoca da nece biti nesto u redu i da ce se trudnoca morati prekinuti (ovo jako grozno zvuci). Amniocenteza u 17 sedmici ne nosi gotovo nikakav rizik po bebu, dok one koje se rade ranije (koje se rade ukoliko birate pol djeteta ili kao sto rekoh zbog postojanja porodicnih genetskih deformacija) su mnogo rizicnije.

Ovako su meni objasnili na klinici kada sam pitala, jer je i meni bilo cudno prekidati neku trudnocu poslije 17-e sedmice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je to bilo, tj pre koliko vremena? Pitam zato sto sam od ranije znala(u poslednje 2 godine, recimo) za redovne exp UZ koji se rade u Betaniji, a nedavno sam gledala i neki prilog na TVu gde je nacelnica Novakovka govorila o tome, zato mi je cudno kad neko kaze da nije isao na gore navedene preglede. I nije mi jasno kako oni znaju da je normalna trudnoca ukoliko se ne uradi exp UZ u 12.nedelji? jos jednom napominjem da kod nas exp UZ nije 4D, nego obican, najobicniji aparat preko kojeg se analizira morfologija i ostalo i pregled traje duze nego uobicajeni mesecni.

A koliko traje taj pregled na ekspertskom ultrazvuku, jer meni pregled na obicnom ultrazvuku traje 40 minuta i sva se ukocim dok se sve ne zavrsi.?

Na savremenom ultrazvucnom aparatu (koji ovdje u CG ima svaka privatna ordinacija i klinicki centar), postoji taster koji pritisnu i dobijes 4Dvarijantu, to mora postojati i na tom ultra zvuku gdje ti ides.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...i jos da dodam, svi se ljekari prave u klinickom centru da tu 4D varijantu ne umiju da aktiviraju, a u privatnim ordinacijama im aktivacija ide odlicno ali to kosta 70eura. Pa zato bolje je i ne pominjati, nego se lijepo pregledati i kuci idete sa "obicnim slikama" i bez CD-a.

Ipak moram reci da su vidno napredovali ljekari (u drzavnim ordinacijama), te svakoj trudnici daju broj svog mobilnog telefona, koji mozete pozvati u svako doba dana, naravno, ukoliko osjetite nesto sto nije "po protokolu", samo guzve u domu zdravlja su i dalje iste, pa problematicne trudnice (koje odrzavaju trudnocu sa raznim terapijama) ne mogu bas stajati u redu po 2-3 sata.

Idemo 2 koraka napred, 1 korak nazad , jer to je Balkan ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si skroz, niti ga tretiraju obaveznim, niti ga rade "za dzabe". Uradis taj dabl test, ako je u redu, to je to, kasnije ces uraditi i tripl (ne znam u kojoj sedmici). UZ dijagnostika je najsavremenija u klinickom centru i u privatnim klinikama, u domovima zdravlja ima svakakve (i savremene i prevazidjene). Svi ginekolozi koji ordiniraju u drzavnim i privatnim ordinacijama (a to je 98% njih) je specijaliziralo i za ekspertski UZ (bar ovdje u CG), a na tom savremenom UZ-u kada pritisne neki taster dobijes tu 4D varijantu, sa predivnim slikama.

Ja sam radila amniocentezu (radi se od 16-18sedmice), pa sam izbjegla i dabl i tripl i ekspertski. Znaci radim samo redovne kontrole (mjesecne) na obicnom ultrazvuku.

Vjerovatno se cudite kako amniocenteza u 17 sedmici, ali tako se radi svugdje (i u regionu), izuzetak je kada postoji neka porodicna anamneza, pa je veca vjerovatnoca da nece biti nesto u redu i da ce se trudnoca morati prekinuti (ovo jako grozno zvuci). Amniocenteza u 17 sedmici ne nosi gotovo nikakav rizik po bebu, dok one koje se rade ranije (koje se rade ukoliko birate pol djeteta ili kao sto rekoh zbog postojanja porodicnih genetskih deformacija) su mnogo rizicnije.

Ovako su meni objasnili na klinici kada sam pitala, jer je i meni bilo cudno prekidati neku trudnocu poslije 17-e sedmice

Mozda je glupo pitanje,ali koja je svrha 3d ili 4d uz ako postoje dabl i tripl testovi? Ako vec preko njih mogu da se otkriju anomalije......Da li je samo ta slicica ili cd u pitanju?

Zakazan mi je tripl test za 4 nedelje (kad udjem u 16. nedelju trudnoce) pa ne znam da li da insistiram na tom 3d uz ako cu vec ovo da radim,a mozda me dr ne salje zato sto se to radi samo u Podgorici........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda je glupo pitanje,ali koja je svrha 3d ili 4d uz ako postoje dabl i tripl testovi? Ako vec preko njih mogu da se otkriju anomalije......Da li je samo ta slicica ili cd u pitanju?

Zakazan mi je tripl test za 4 nedelje (kad udjem u 16. nedelju trudnoce) pa ne znam da li da insistiram na tom 3d uz ako cu vec ovo da radim,a mozda me dr ne salje zato sto se to radi samo u Podgorici........

Pa izgleda samo slicica ili cd da su u pitanju, jer ljekari rezultate dabl i tripl testa veoma uvazavaju i uglavnom se rukovode za dalje preglede po rezultatima tih testova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li neko moze da mi protumaci ultrazvucni karton trudnice?tacnije,sta znaci pg/kl,pg/uz i "crl"?i ako neko zna koji je najkasniji period do kada bi plod trbao da ozivi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li neko moze da mi protumaci ultrazvucni karton trudnice?tacnije,sta znaci pg/kl,pg/uz i "crl"?i ako neko zna koji je najkasniji period do kada bi plod trbao da ozivi?

Ne znam kako se tumaci karton ali mislim da beba ozivi sigurno do 14-te nedelje, ali nisam sigurna. Danas sam bash na you-tubeu videla i saznala da bebe od 11-te nedelje pocinju da mrduckaju ali mi to ne mozemo da osetimo vec tada nego eto tek oko 14te i kasnije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam moju bebu prvi put osetila oko 17-18 nedelje...a na netu mozes da pronadjes tumacenje uz...tako i ukucaj na pretrazivacu ,,tumacenje nalaza ultrazvuka`` ili nesto tome slicno,nacice ti par sajtova,znam sigurno da ima,ali nisam zapamtila naziv sajta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CRl je duzina ploda

pg/kl,pg/uz zaista neznam mozda termin porodjala kalendarski i termin porodjaja ultrazvudno?! Evo gledam moje nalaze iz trudnoce i tih oznaka nema (bar tako ispisanih)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da crl je velicina ploda a ono drugo pg/kl je starost trudnoce kalendarski a onaj drugi ultrazvucno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volela bih da vas pita nesto...zivim u Svedskoj vec neko vreme i naravno sada sam trudna 7 nedelja i htela sa da uradim uv zvuk....medjutim u Svedskoj se prvi uv radi u 12 nedelji trudnoce tako da nikako ne mogu da ga uradim pre.Strasno sam uplasena i nervozna jer n zn da li je sve ok,svi ostali nalazi su ok....ali ipak to mi neda mira.Zanima me da li je kasno da se prvi uv radi tek u 12 nedelji trudnoce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volela bih da vas pita nesto...zivim u Svedskoj vec neko vreme i naravno sada sam trudna 7 nedelja i htela sa da uradim uv zvuk....medjutim u Svedskoj se prvi uv radi u 12 nedelji trudnoce tako da nikako ne mogu da ga uradim pre.Strasno sam uplasena i nervozna jer n zn da li je sve ok,svi ostali nalazi su ok....ali ipak to mi neda mira.Zanima me da li je kasno da se prvi uv radi tek u 12 nedelji trudnoce?

Ma,ne,opusti se nema potrebe da se opterecujes,s' obzirom da su ostali nalazi ok!Pokusaj da ostanes smirena,jer beba sve osjeti! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvi pregled imala u 6 nedelji a to je u mom slucaju :

7 oktobar je bila poslednja menstruacija i oni to racunaju kao prvi dan

3 novembra sam trebala dobiti i 10-11-tog uradim test ( pozitivan)

17 novembar ( oko 15 dana kasnjenja menstruacije to im je 6 nedelja i embrion je imao 3.5mm...

i ovde u ns doktor nemoze i nece da potvrdi trudnocu ako neprodje tih 11 dana tj treba da ti kasni 11 dana da bi ti utvrdili trudnocu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima! Prosle nedelje sam bila na ultrazvuku 19 nedelja i pet dana sam. Jedi ne znam sta znaci da je beba KLINICKI 18 nedelja i 5 dana?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.