Ultrazvučni pregledi

odgovora

Objavljeno

ma to mi je bio prvi uz i doktor mi je rekao da se trudnoca vidi ali da se ne vidi jos uvek plod.tj. da se samo nazire. pa 5-6 dana idem ponovo pa cemo videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga mama bojana malo si mi popravila raspolozenje :) a i pravo da ti kazem ja vise i ne znam u kojoj sam nedelji doktor za kog sam se odlucila da mi vodi trudnocu i kod koga idem privatno mi je rekao da je u pitanju 6. nedelja(to je bilo prosle nedelje) a ova doktorka u domu zdravlja kod koje sam morala da idem zbog bolovanja i ostalih stvari kaze da sam u 8. nedelja. na kontolu idem za pet sest dana i nadam se najboljem mada sam veliki panicar

pozdrav.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila u petoj nedelji kada mi je konstantovana trudnoca i kada je doktor video i otkucaje srca a kamoli plod :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomozite mi da razumem. Kakava je razlika izmedju sledecih tipova uz pregleda, koja im je svrha:

- ekspertski uz

- kolor dopler

- 4D

Zanima me vidi li se na nekom od njih nesto sto se na ostalima ne vidi.

Koja je svrha njihove upotrebe?

Meni je dr u 12. nedelje color doplerom uradila pregled da bi se ustanovila prokrvljenost bebinih organa. Valjda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi 4D uz su i kolor dopleri-dr prvo gleda preko doplera,a onda prebaci na 4d.

A,inace,meni se ovo za analife uopste ne svidja,jer je cista navlakusa-cemu 4D u 10.nedelji kad moras da dodjes ponovo na ekspertski u 11-14 nedelje?Znaci,sad cemo ti uraditi,ali moras svejedno da dodjes sledece nedelje da ti posteno naplatimo.A,napr.,kod moje dr ,kad udjes u 9.ides svake nedelje na uz besplatno-znaci platis 4 i jos otprilike 4 imas za dzabe.

Ja sam trudnocu vodila na tri meste-u dz,pa privatno,pa od 6.meseca na vma(da bi mi muz dobio slobodne dane i dnevnice kada me vodi kod lekara,to nam je bilo kao mali izlet :) )tako da ni sama ne znam vise koliko sam pregleda na uz imala.Inace.dovoljno je u 11-14.nedelji,pa 20,pa 28.,pa 32. i onda od 36.nedelje svakih nedelju dana.

I na ultrazvuku ,pred kraj trudnoce,se jasno vidi stanje grlica(mislim na 4D,na obicnom ne ,samo sa sondom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Viki77.

Sad sam se setila da mi je tada dr prokomentarisala i grlic materice...

Mrzim kad mi lekar ne govori zasto mi nesto radi.

Videcemo dalje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomozite mi da razumem. Kakava je razlika izmedju sledecih tipova uz pregleda, koja im je svrha:

- ekspertski uz

- kolor dopler

- 4D

Zanima me vidi li se na nekom od njih nesto sto se na ostalima ne vidi.

Koja je svrha njihove upotrebe?

Meni je dr u 12. nedelje color doplerom uradila pregled da bi se ustanovila prokrvljenost bebinih organa. Valjda...

ekspertski je 4D koliko ja znam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi 4D uz su i kolor dopleri-dr prvo gleda preko doplera,a onda prebaci na 4d.

A,inace,meni se ovo za analife uopste ne svidja,jer je cista navlakusa-cemu 4D u 10.nedelji kad moras da dodjes ponovo na ekspertski u 11-14 nedelje?Znaci,sad cemo ti uraditi,ali moras svejedno da dodjes sledece nedelje da ti posteno naplatimo.A,napr.,kod moje dr ,kad udjes u 9.ides svake nedelje na uz besplatno-znaci platis 4 i jos otprilike 4 imas za dzabe.

Ja sam trudnocu vodila na tri meste-u dz,pa privatno,pa od 6.meseca na vma(da bi mi muz dobio slobodne dane i dnevnice kada me vodi kod lekara,to nam je bilo kao mali izlet :) )tako da ni sama ne znam vise koliko sam pregleda na uz imala.Inace.dovoljno je u 11-14.nedelji,pa 20,pa 28.,pa 32. i onda od 36.nedelje svakih nedelju dana.

I na ultrazvuku ,pred kraj trudnoce,se jasno vidi stanje grlica(mislim na 4D,na obicnom ne ,samo sa sondom)

samo jedna ispravka, na obicnom UZ-u se perfektno vidi grlic. Ja sam u 8-om mjesecu na poslednjem pregledu prije 10 dana, dr. mi je pokazao izmedju ostalog i grlic na monitoru (pravilne duzine i zatvoren)

Na moj komentar da je 4D UZ pouzdaniji i da daje bolju sliku trudnoce doktor je rekao da to uopste nije tacno i da je prosle godine poslao trudnicu da uradi amniocentezu jer je na obicnom UZ-u "naslutio" Daunov sindrom, a ona ga nije poslusala vec je uradila 4D (kod drugog ljekara) i tamo su joj rekli nalaz je u redu, poslije porodjaja se ispostavilo da je obicni UZ dao bolji pregled stanja nego 4D (na zalost). Vjerovatno je 4D negdje u prednosti, ali je u ovoj dijagnostici mnogo vaznija strucnost ljekara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo jedna ispravka, na obicnom UZ-u se perfektno vidi grlic. Ja sam u 8-om mjesecu na poslednjem pregledu prije 10 dana, dr. mi je pokazao izmedju ostalog i grlic na monitoru (pravilne duzine i zatvoren)

Na moj komentar da je 4D UZ pouzdaniji i da daje bolju sliku trudnoce doktor je rekao da to uopste nije tacno i da je prosle godine poslao trudnicu da uradi amniocentezu jer je na obicnom UZ-u "naslutio" Daunov sindrom, a ona ga nije poslusala vec je uradila 4D (kod drugog ljekara) i tamo su joj rekli nalaz je u redu, poslije porodjaja se ispostavilo da je obicni UZ dao bolji pregled stanja nego 4D (na zalost). Vjerovatno je 4D negdje u prednosti, ali je u ovoj dijagnostici mnogo vaznija strucnost ljekara.

izgleda da je strucnost lekara mnogo mnogo bitnija od toga da li se radi o obicnom ili o 4d uz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jos nesto, zene, ne ustrucavajte se da pitate ljekara da zavirite u monitor na ultrazvucnom pregledu i pitajte sto vam nije "jasno". Pa znate kakva je vecina ljekara pogleda sve, iskucka izvjestaj i dovidjenja a vi poslije razmisljajte sta je i kako je.

Ja praktikujem da zapisem ako me zaboli nesto ili mi se na bilo koji nacin "jednostavno dogodi bilo bilo sta" a ne znam zasto je to tako ... na pregled sa spiskom. Kada doca kaze sta ima, rastavorim ja moje spise sa pitanjima a doca navikao na mene takvu i odgovara li odgovara "prosto prosirenim recenicama" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam pravila spiskove,pa kad krenem na pregled zaboravim i spisak i sta sam htela da pitam :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OD KAD SAM PROMENILA DR-A RADI MI UZ SVAKOG MESECA :) sledeci mi je 12.08.

recite mi,ako se ne radi amniocenteza,da li vas OBAVEZNO salju na 4D?

i zna li neko da li u nekoj od drzavnih institucija u NS ima taj uz da se radi besplatno ili moram kod privatnika?

HVALA :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam pravila spiskove,pa kad krenem na pregled zaboravim i spisak i sta sam htela da pitam :lol: :lol: :lol:

xaxaxa :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OD KAD SAM PROMENILA DR-A RADI MI UZ SVAKOG MESECA :) sledeci mi je 12.08.

recite mi,ako se ne radi amniocenteza,da li vas OBAVEZNO salju na 4D?

i zna li neko da li u nekoj od drzavnih institucija u NS ima taj uz da se radi besplatno ili moram kod privatnika?

HVALA :)

Nece te uputiti na 4D ako nisi radila AC. Izuzetak je ako se lekaru nesto ne "dopada" na obicnom UZ-u, ili ako dobro poznajes lekara pa hoce da ti izadje u susret da napravi par dobrih slicica bebe. Ono sto bi trebalo da uradis ukoliko nije radjena AC, je dabl i i tripl test. Pa ako ti testovi ukazuju na neki nedostatak radi se AC ili ako je trudnica starija od 35god. i kada postoji u porodici slucaj "genetskih anomalija"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nece te uputiti na 4D ako nisi radila AC. Izuzetak je ako se lekaru nesto ne "dopada" na obicnom UZ-u, ili ako dobro poznajes lekara pa hoce da ti izadje u susret da napravi par dobrih slicica bebe. Ono sto bi trebalo da uradis ukoliko nije radjena AC, je dabl i i tripl test. Pa ako ti testovi ukazuju na neki nedostatak radi se AC ili ako je trudnica starija od 35god. i kada postoji u porodici slucaj "genetskih anomalija"

HVALA DABO!

dabl i tripl su mi ok...nego mi nije bilo jasno da li je taj 4d neophodan,jer mi je neko rekao da ako se ne radi amnio,salju na 4d.

kako ide to sa uz,sto se porodjaj vise priblizava,koliko se cesto ide?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HVALA DABO!

dabl i tripl su mi ok...nego mi nije bilo jasno da li je taj 4d neophodan,jer mi je neko rekao da ako se ne radi amnio,salju na 4d.

kako ide to sa uz,sto se porodjaj vise priblizava,koliko se cesto ide?

Negde sam procitala da se ide dva puta mesecno od 7.meseca,ali meni privatni dr nije nista spominjao, tako da i sad idem jednom mesecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HVALA DABO!

dabl i tripl su mi ok...nego mi nije bilo jasno da li je taj 4d neophodan,jer mi je neko rekao da ako se ne radi amnio,salju na 4d.

kako ide to sa uz,sto se porodjaj vise priblizava,koliko se cesto ide?

ne znam ni ja kako ide u poslednjim mjesecima sa pregledima. Znam samo da se od 35 ili 36 sedmice svake edjelje ide na ctg , a uz mozda samo u 8.i 9.mjesecu o 2puta, ali to zavisi od ljekara do ljekara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je kasno da idem na ekspertski uz u 20. nedelji? Tako mi je doktor rekao,preskacuci 13.nedelju sa obrazlozenjem da se u 20. nedelji sve bolje vidi i da nema potrebe da idem 2 puta :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je kasno da idem na ekspertski uz u 20. nedelji? Tako mi je doktor rekao,preskacuci 13.nedelju sa obrazlozenjem da se u 20. nedelji sve bolje vidi i da nema potrebe da idem 2 puta :unsure:

:huh::mellow::o:blink: moj savet - tog nazovi doktora specijalistu pod hitno PRIJAVI I PROMENI!!! u 12.nedelji je OBAVEZAN UZ expertski pregled!!!!! kaoi u 20!!! Na prvom se gleda nuhalna translucenca i morfologija onoliko koliko je razvijena u tom periodu. U 20.nedelji se naracno bolje vidi jer se tad gleda primarno morfologija i beba lici na bebu :)

Nemam texta kakav idiot! Kako se zove taj "strucnjak" ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:huh::mellow::o:blink: moj savet - tog nazovi doktora specijalistu pod hitno PRIJAVI I PROMENI!!! u 12.nedelji je OBAVEZAN UZ expertski pregled!!!!! kaoi u 20!!! Na prvom se gleda nuhalna translucenca i morfologija onoliko koliko je razvijena u tom periodu. U 20.nedelji se naracno bolje vidi jer se tad gleda primarno morfologija i beba lici na bebu :)

Nemam texta kakav idiot! Kako se zove taj "strucnjak" ????

Slazem se sa tobom i ja sam isla dva puta na ekspertski uz ali isto tako znam trudnice koje nisu ni jednom isle za celu trudnocu, tako da ocito se razlikuje od doce do doce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, ti se jos nisi porodila :)

Zvoncice, ako ti jelekar tako rekao, ucini tako.

U 11 -12 nedelji se radi detaljani UZ radi Dabl testa...

Ako se preskoci dabl, ostaje ti Tripl u 20. nedelji.

Opusteno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je kasno da idem na ekspertski uz u 20. nedelji? Tako mi je doktor rekao,preskacuci 13.nedelju sa obrazlozenjem da se u 20. nedelji sve bolje vidi i da nema potrebe da idem 2 puta :unsure:

Na ekspertski Uz kod nas se ide samo ako nesto nije u redu, ili se doktoru "ne svidja" nalaz sa obicnog UZ-a. Trudnice ga ovdje zahtijevaju cisto jer dobiju prelijepe slike svojih bebaca. A da li te slike vrijede 70eura, to zavisi od fin.situacije.

Ja sam 33 sedmica i nisam isla ni na jedan eksp.UZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala.......Trenutno nisam u mogucnosti da biram doktora,posto se nalazim na sezonskom radu u Crnoj Gori,a u NS se vracam krajem oktobra,tako da vodim trudnocu kod privatnika. I za dabl test je rekao da ga preskocim i uradim tripl.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala.......Trenutno nisam u mogucnosti da biram doktora,posto se nalazim na sezonskom radu u Crnoj Gori,a u NS se vracam krajem oktobra,tako da vodim trudnocu kod privatnika. I za dabl test je rekao da ga preskocim i uradim tripl.....

Svaka cast Zvoncice :) , sezonski rad, u drugom stanju, sta jos hvali, da imas dvoje male djece i studiras na postdiplomskim studijama. Ti si stvarno za svaku pohvalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sutra idemo na redovnu uz kontrolu, da vidimo šta radi ovaj mali nemirko :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.