Odvikavanje od cucle

odgovora

Objavljeno

Šta je bolje:

Pustiti bebu da sisa palac, ili joj dati da se navikne na cuclu?

Da li mislite da će beba pre da se odvikne od cucle, nego od sisanja palca?

Znam dete koje ima 4 godine i ne prestaje da sisa palac. Žena je rodila drugo dete koje je oko godinu dana i ne vadi prst iz usta (mama ne da cuclu)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni je bolje laza nego prst. Lazu cu kad mi se smuci da bacim, aod prsta ne mogu da ga odvojim. A i cini mi se da se vise krive zubi sa prstom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da napisem kako smo se mi odvikli laze. Kad je imao gingivitis mazala sam mu gingival koji je njemu bio odvratan, i kad bih mu posle toga dala lazu on je bacao, tako tri dana i ja prekinem da mu je nudim i sakrijem je, ma ljudi ni ne pominje je kao da je nije koristio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni je bolje laza nego prst. Lazu cu kad mi se smuci da bacim, aod prsta ne mogu da ga odvojim. A i cini mi se da se vise krive zubi sa prstom.

Sasvim si upravu, i ja mislim da je mnogo teze odvici dete od sisanja prsta nego od laze. Vec sam pisala kako sam ja uspela Vecu da odviknem od laze, dok je Ogi npr. uopste nije hteo, ali je zato sisao prst <_< . Vidim da mu je prstic sve manje i manje u ustima, ponekad ga zateknem da se uspavao sa prstom u ustima, ali preko dana to ne radi. Videcemo za dalje, ali ako bude stavljao prst i preko dana..... uhhh.... mislim da ce odvikavanje biti teze nego sa Vecom :(.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovako,moj sin ima deset i po meseci.Pre cetiri dana sam mu ukinula cuclu i to na jedan veoma jednostavan nacin.Inace on je bio zavisnik za cuclom.Od 6-7 meseca je koristi samo kad sp[ava i kad smo negde u gostima pa pocne da place.Od komsinice sam dobila savet posto je ona isto tako odvikla cerku koja je imala tada 18 mneseci.Samo cuclu umocite u senf i dajte detetu,momentalno se zgadio,ja mu nudim ponovo on ookrece glavu i gura moju ruku u kojoj je bila cucla.taj dan i sutradan sam mu nudila par puta da vidim da li ce hteti da je uzme medjutim svaki put mi je gurao ruku.Ynaci yadatak sto posto obavljen bez mnogo muke.Prvu noc je malo bio kenjkav,plakao ali sad je vec sve ok eto posle cetiri dana sve je normalno kao da je nikad nije sisao.licno milim da dete do godinu dana treba da izbaci cuclu...moj savet senf i uspecete sigurno.....javite rezultat ako neko odluci da pokusa...

Ja danas procitala ovo i popodne kad se probudila ja poludim i namazem dudu senfom!Bas joj se zgadila! Nece vise uopste da stavi u usta! Ja joj namerno ponudim ali ona samo vice da nece! Videcemo kako ce nam proci nocno uspavljivanje i noc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja danas procitala ovo i popodne kad se probudila ja poludim i namazem dudu senfom!Bas joj se zgadila! Nece vise uopste da stavi u usta! Ja joj namerno ponudim ali ona samo vice da nece! Videcemo kako ce nam proci nocno uspavljivanje i noc!

Jao super :), obavezno javi kako je proslo uspavljivanje i da li opet trazi dudu ;). Srecno :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao super :) , obavezno javi kako je proslo uspavljivanje i da li opet trazi dudu ;) . Srecno :) .

Sinoc nije htela dudu nikako,plakala je malo ali posle se smirila i zaspala. Danas popodne je opet islo malo teze uspavljivanje,opet je plakala jako (valjda joj fali duda ali svesna je da se pokvarila),na kraju sam je uspavala noseci je malo na rukama (inace se uspava popodne u kolicima). Sad je ne trazi,par puta je zatrazila ali ja joj samo kazem da se pokvarila i da nije vise lepa i ne pravi problem.Malo nam je teze uspavljivanje dok se ne navikne ali verujem da ce biti sve lkse,jednom smo morali da prodjemo kroz to.Javim ti kad prestane skroz da je trazi i vratimo se na stari tempo. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovako. Aleksa ne koristi cuclu ni pred spavanje niti u toku dana, jedino sporije ide spavanje ali on uopste ne kenjka, ne place, ne trazi je.... I sad se ja pitam, da li mu je uopste i trebala cucla ovako dugo??? On je nju uvek trazio kad mu je na vidiku, ili smo je mi (a uglavnom mm) davali kad kod bi jadnicak nesto zatrazio. Definitivno sam ja pogresila, tj odavno sam je trebala prestati davati.

Boze svasta, pa odvikao se za dva dana... kako nekad gresimo sa decom... Cak je veceras ugledao jednu (onako providna je), ja je nabrzinu sakrila, on se onako zamislio i samo mi se nasmejao...Sad, mozda ju je prepoznao a mozda i nije....

Uglavnom, posle mog iskustva sa cuclom i pelenama, ubedjena sam da je lakse odvikavanje dok su mali. Mozda ce cuclu traziti kada krenemo u vrtic, da mu bude uteha, ali s obzirom da ne prica, pravicu se da ga ne razumem :)

Ovo kao da ja nisam pisala... U vrticu su se uspela od cucle odvici sva deca iz male grupe, sem Alekse i jos jednog decaka. Sad me vaspitacice kritikuju sto sam mu vratila cuclu.... :( . Ne mogu vam opistati koliko me brine to sto je ovoliko vezan, pa bukvalno je ima 24h....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se cini da smo se opet vratili dudi.Juce je toliko plakala- vristala dok sam je uspavljivala,nikako nisam mogla da je smirim,na kraju sam joj stavila dudu u usta i zaspala je istog momenta.Bilo mi je tesko sto sam joj vratila dudu ali bas mnooogooo place kad je uspavljujem i samo je duda smiri. Mozda jos nismo spremni za odvikavanje.Stvarno ne mogu da je slusam kad se jadna toliko zaceni od plakanja. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako je stariji, sve vise je vezan za dudu.

Cini mi se da bi je imao u ustima po cijelu noc i dan! :huh:

Prije, kada hoce nesto da izgovori, izvadi dudu i to kaze, sada je naucio da "prica" i sa dudom u ustima. Tesko meni! :o

U toku noci je poceo sam da je uzima. Vidim da se meskolji, rucicom trazi po jastuku, i kada je vrati u usta, zaspi istog momenta. A kada ustane, i kada mu nije na vidiku, okrece se na sve strane i pita:"Gde? Gde? Gde?". <_<

Unazad nekih par mjeseci se desilo mozda jednom, dva puta da je zaspao bez nje, i to ako je bas, bas umoran.

Mm me tjesi da ce sam izbaciti dudu kada krene u skolu, da se ne brinem zbog toga. :o:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako je stariji, sve vise je vezan za dudu.

Cini mi se da bi je imao u ustima po cijelu noc i dan! :huh:

Prije, kada hoce nesto da izgovori, izvadi dudu i to kaze, sada je naucio da "prica" i sa dudom u ustima. Tesko meni! :o

U toku noci je poceo sam da je uzima. Vidim da se meskolji, rucicom trazi po jastuku, i kada je vrati u usta, zaspi istog momenta. A kada ustane, i kada mu nije na vidiku, okrece se na sve strane i pita:"Gde? Gde? Gde?". <_<

Unazad nekih par mjeseci se desilo mozda jednom, dva puta da je zaspao bez nje, i to ako je bas, bas umoran.

Mm me tjesi da ce sam izbaciti dudu kada krene u skolu, da se ne brinem zbog toga. :o:lol:

Jesi ti voljna da kreneš da je izbacite...? Mislim da je pravi trenutak da počnete ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesi ti voljna da kreneš da je izbacite...? Mislim da je pravi trenutak da počnete ;)

Ja sam to htjela i ranije, ali mm ne zeli. On kaze da sacekamo dok malac sam ne odluci. A to ce vjerovatno biti u skoli, bice ga sramota! :lol:

Mislim da cu za par mjeseci preduzeti nesto... Mozda ovo sa senfom. :unsure: Ali, kako da mu objasnim da je duda pokvarena? Moram psihicki da se pripremim za plakanje, vristanje i nespavanje... A pogotovo sto ce mm nakon prvog Mihailovog placa za dudom da skoci i da mu je donese. Jako je slab na sve sto Misko hoce, jednostavno mu ugadja maksimalno, a ja sam spremna da budem cvrsta i ne popustim... Bar mislim tako... Sada kada mislim na to vise nisam sigurna... Zao mi je da ga mucim. I svaki put kada pomislim da je vrijeme za odvikavanje, kazem sebi da je jos mali...

I ne vjerujem da bih mogla slusati njegovo vristanje tri noci zaredom... :huh: Uh, nimalo nije lako... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam to htjela i ranije, ali mm ne zeli. On kaze da sacekamo dok malac sam ne odluci. A to ce vjerovatno biti u skoli, bice ga sramota! :lol:

Mislim da cu za par mjeseci preduzeti nesto... Mozda ovo sa senfom. :unsure: Ali, kako da mu objasnim da je duda pokvarena? Moram psihicki da se pripremim za plakanje, vristanje i nespavanje... A pogotovo sto ce mm nakon prvog Mihailovog placa za dudom da skoci i da mu je donese. Jako je slab na sve sto Misko hoce, jednostavno mu ugadja maksimalno, a ja sam spremna da budem cvrsta i ne popustim... Bar mislim tako... Sada kada mislim na to vise nisam sigurna... Zao mi je da ga mucim. I svaki put kada pomislim da je vrijeme za odvikavanje, kazem sebi da je jos mali...

I ne vjerujem da bih mogla slusati njegovo vristanje tri noci zaredom... :huh: Uh, nimalo nije lako... <_<

Kod nas je upalila priča da je coka "bljak" i da mu više ne treba i da je baci. Pričali smo tako par nedelja, on je bacao preko kreveta (mi smo se u tom uzrastu samo uspavljivali sa cokom) i smo smo je sklonili jedan dan - bacio je Stefan. Tako da super si ti pripremljena, možda bude mnogo lakše nego što očekuješ. :) Moj savet da počneš sad da mu pričaš o coki, pa polako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana moja Anja je sa dve godine izbacila cuclu...meni je bilo sasvim ok da je do tada ima...bila je razumnija i kada sam joj rekla da je sada velika i da više nije beba, te da joj cucla više nije potrebna prihvatila je to najnormalnije. Njoj je cucla služila samo za spavanje...nisam dozvoljavala iznošenje cucle napolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana moja Anja je sa dve godine izbacila cuclu...meni je bilo sasvim ok da je do tada ima...bila je razumnija i kada sam joj rekla da je sada velika i da više nije beba, te da joj cucla više nije potrebna prihvatila je to najnormalnije. Njoj je cucla služila samo za spavanje...nisam dozvoljavala iznošenje cucle napolje.

Ovo i te kako potpisujem...kao i naša situacija, i neka mu bude duda utjeha ukoliko to želi...nemoj mu to oduzimati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam to htjela i ranije, ali mm ne zeli. On kaze da sacekamo dok malac sam ne odluci. A to ce vjerovatno biti u skoli, bice ga sramota! :lol:

Mislim da cu za par mjeseci preduzeti nesto... Mozda ovo sa senfom. :unsure: Ali, kako da mu objasnim da je duda pokvarena? Moram psihicki da se pripremim za plakanje, vristanje i nespavanje... A pogotovo sto ce mm nakon prvog Mihailovog placa za dudom da skoci i da mu je donese. Jako je slab na sve sto Misko hoce, jednostavno mu ugadja maksimalno, a ja sam spremna da budem cvrsta i ne popustim... Bar mislim tako... Sada kada mislim na to vise nisam sigurna... Zao mi je da ga mucim. I svaki put kada pomislim da je vrijeme za odvikavanje, kazem sebi da je jos mali...

I ne vjerujem da bih mogla slusati njegovo vristanje tri noci zaredom... :huh: Uh, nimalo nije lako... <_<

Ma pusti čoveka da uživa u detinstvu ;)

Kad dođe proleće, i kada bude duži dan i lepo vreme i onda do kasno ostanite napolju da se on izmori i onda tako imate i dobar preduslov da brzo zaspi pa neće imati vremena da zahteva dudu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora je koristila cuclu samo pri uspavljivanju. Cim bi se uspavala izvadila bih joj cuclu-dok ne krene da kenka i da pocinje da se budi preko noci. Moram da priznam da nam je cucla bila spas-sto se nocnog spavanja tice. Budila se nocu-samo kad su joj prvi zubici izbijali. Od prvog meseca je spavala celu noc. Zaista nam je bila od koristi.

Vec par nedelja ne koristimo cuclu ni kad se uspavljuje, ali sam morala da joj promenim i ostale navike. Ranije se uspavljivala sama u kreveticu-cucla i zaspi. A sad u dnevnoj sobi uz crtace i u maminom ili tatinom zagrljaju. Nadam se da cu kasnije (kad skroz zaboravi na cuclu) uspeti da je vratim u krevetic i na samostalno uspavljivanje.

Kad mi trazi cuclu-ja joj kazem da je tu mama i da joj ne treba cucla, onda joj udovoljavam-ljuljuljkanjem, klackanjem i uglavnom mi se u krilu uspavljivala.

Poslednjih dana hoce (u vreme dnevne dremke) da se sama popne u krevet, okrene ka zidu i zaspi :D To je san svake majke :D Sve to bez trazenja cucle. Ali mislim da smo jos uvek u fazi odvikavanja.

Cini mi se da je Teodora sa 20meseci sama bila spremna da je se resi...uz nasu malu pomoc ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala srece, moj bebac ima godinu dana ali od pre 2-3 meseca sam je odjednom odbacio cuclu, i sada mislite lako je meni da pricam, ali zaista sam i pre toga bila u fazonu kada sam odluci.Sta vam smeta sto je koristi, cemu to skodi?Slazem sa sa svima koji su napisali nista na silu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala srece, moj bebac ima godinu dana ali od pre 2-3 meseca sam je odjednom odbacio cuclu, i sada mislite lako je meni da pricam, ali zaista sam i pre toga bila u fazonu kada sam odluci.Sta vam smeta sto je koristi, cemu to skodi?Slazem sa sa svima koji su napisali nista na silu...

Slažem se da ne treba na silu, kod nas je upalila priča - nisam ni verovala da može biti tako lako.

Isto je bilo i sa flašicom.

Rekoh da može da se proba, ne HEVI metodama, nego lagano ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta vam smeta sto je koristi, cemu to skodi?Slazem sa sa svima koji su napisali nista na silu...

Zubicima skodi, cela vilica moze da se iskrivi a ne samo zubici. Ja se toga najvise plasim. Iz tog razloga smo Teodoru (da bi smo izvagali izmedju dva zla, cucla ili nespavanje nocu) samo uspavljivali cuclom i odmah po uspavljivanju vadili cuclu. Da ne cucla sve vreme i sklanjali da je ne trazi preko dana.

Ti si fantasticno prosla. Moj mali rodjak je isto tako u 8 mesecu bacio cuclu-SAM! Sreca za sve! Nista lepse!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana moja Anja je sa dve godine izbacila cuclu...meni je bilo sasvim ok da je do tada ima...bila je razumnija i kada sam joj rekla da je sada velika i da više nije beba, te da joj cucla više nije potrebna prihvatila je to najnormalnije. Njoj je cucla služila samo za spavanje...nisam dozvoljavala iznošenje cucle napolje.

O da, i nama je duda samo sluzila za spavanje, i mislim da je ovako najbolje sa decom postupati i kad je u pitanju nosa, laza, flasica, ma sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je upalila priča da je coka "bljak" i da mu više ne treba i da je baci. Pričali smo tako par nedelja, on je bacao preko kreveta (mi smo se u tom uzrastu samo uspavljivali sa cokom) i smo smo je sklonili jedan dan - bacio je Stefan. Tako da super si ti pripremljena, možda bude mnogo lakše nego što očekuješ. :) Moj savet da počneš sad da mu pričaš o coki, pa polako...

Pa i Mihailo baci kada se igra. Pokusala sam par puta- kazem da je "pojela maca" i kao bacim je, a on samo slegne ramenima, i zaboravi... Do uspavljivanja... Onda slijedi ono:"Gde, gde, gde?" :lol:

Borjana moja Anja je sa dve godine izbacila cuclu...meni je bilo sasvim ok da je do tada ima...bila je razumnija i kada sam joj rekla da je sada velika i da više nije beba, te da joj cucla više nije potrebna prihvatila je to najnormalnije. Njoj je cucla služila samo za spavanje...nisam dozvoljavala iznošenje cucle napolje.

Da, to je stav i mm-a- kada bude veci i mogao da razumije, sam ce je baciti, ali ja sam se bojala da se ne navikne na nju pretjerano ukoliko je duze koristi... Nemam pojma... :unsure:

Ni mi mu je napolju ne dajemo (ali uvijek imam u torbi, za svaki slucaj ;) ).

Ovo i te kako potpisujem...kao i naša situacija, i neka mu bude duda utjeha ukoliko to želi...nemoj mu to oduzimati.

Cudo jedno, moram da napisem da je juce dudu koristio samo za spavanje (kao i danas). Izgleda da je problem sto mu je stalno na dohvat ruke neka od mnogobrojnih koje imamo po stanu, pa je on iz navike stavi. Pocela sam da ih sklanjam, i ni u jednom momentu mu nije zatrebala..

Za neke situacije mi je zaista bila spas- u marketu kada se unervozi, i nista drugo ne pali, dam mu je, i on se istog momenta smiruje, kada se jako udari, pa ni poslije nekoliko minuta ne moze da se smiri, duda je tu, i kao da mu odvuce paznju, i pogotovo je djelotvorna kada sa njim putujemo duze od 2 sata (djeluje skoro kao sredstvo za smirenje kod nas starijih :blink: ).

Ma pusti čoveka da uživa u detinstvu ;)

Kad dođe proleće, i kada bude duži dan i lepo vreme i onda do kasno ostanite napolju da se on izmori i onda tako imate i dobar preduslov da brzo zaspi pa neće imati vremena da zahteva dudu.

Jeste, vala. :lol:

Ja sam imala srece, moj bebac ima godinu dana ali od pre 2-3 meseca sam je odjednom odbacio cuclu, i sada mislite lako je meni da pricam, ali zaista sam i pre toga bila u fazonu kada sam odluci.Sta vam smeta sto je koristi, cemu to skodi?Slazem sa sa svima koji su napisali nista na silu...

Jedino se bojim da se ne veze pretjerano (a za krivljenje vilice i zubica sam cula, mada ne vjerujem da moze bas toliko da smeta)... Bojim se da ce ga u nekim situacijama samo duda moci smiriti- a mamin zagrljaj? :unsure: Inace, on nema neku omiljenu igracku, jastuk ili cebe koje uzima kada je nervozan- ako nema tate, pristane i da ga mama smiri, ponekad uz asistenciju dude. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni mi mu je napolju ne dajemo (ali uvijek imam u torbi, za svaki slucaj ;) ).

Cudo jedno, moram da napisem da je juce dudu koristio samo za spavanje (kao i danas). Izgleda da je problem sto mu je stalno na dohvat ruke neka od mnogobrojnih koje imamo po stanu, pa je on iz navike stavi. Pocela sam da ih sklanjam, i ni u jednom momentu mu nije zatrebala..

Eto, super za početak - ne stoji na vidnom mestu i ne traži. Kad zatraži daj mu, nemoj da vrišti što je nema.

Ja ne volim da detetu bude trauma i da plače, ali sve što može tako lagano da počne sa odvikama - nek počne čim pre ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako je stariji, sve vise je vezan za dudu.

Cini mi se da bi je imao u ustima po cijelu noc i dan! :huh:

Prije, kada hoce nesto da izgovori, izvadi dudu i to kaze, sada je naucio da "prica" i sa dudom u ustima. Tesko meni! :o

U toku noci je poceo sam da je uzima. Vidim da se meskolji, rucicom trazi po jastuku, i kada je vrati u usta, zaspi istog momenta. A kada ustane, i kada mu nije na vidiku, okrece se na sve strane i pita:"Gde? Gde? Gde?". <_<

Unazad nekih par mjeseci se desilo mozda jednom, dva puta da je zaspao bez nje, i to ako je bas, bas umoran.

Mm me tjesi da ce sam izbaciti dudu kada krene u skolu, da se ne brinem zbog toga. :o:lol:

Ja sam to htjela i ranije, ali mm ne zeli. On kaze da sacekamo dok malac sam ne odluci. A to ce vjerovatno biti u skoli, bice ga sramota! :lol:

Mislim da cu za par mjeseci preduzeti nesto... Mozda ovo sa senfom. :unsure: Ali, kako da mu objasnim da je duda pokvarena? Moram psihicki da se pripremim za plakanje, vristanje i nespavanje... A pogotovo sto ce mm nakon prvog Mihailovog placa za dudom da skoci i da mu je donese. Jako je slab na sve sto Misko hoce, jednostavno mu ugadja maksimalno, a ja sam spremna da budem cvrsta i ne popustim... Bar mislim tako... Sada kada mislim na to vise nisam sigurna... Zao mi je da ga mucim. I svaki put kada pomislim da je vrijeme za odvikavanje, kazem sebi da je jos mali...

I ne vjerujem da bih mogla slusati njegovo vristanje tri noci zaredom... :huh: Uh, nimalo nije lako... <_<

Boki,vi ste genijalni,dok se ti i Nenad usaglasite,Misko ce sam izbaciti dudu! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto, super za početak - ne stoji na vidnom mestu i ne traži. Kad zatraži daj mu, nemoj da vrišti što je nema.

Ja ne volim da detetu bude trauma i da plače, ali sve što može tako lagano da počne sa odvikama - nek počne čim pre ;)

Ni ja to ne volim. Nikada ga nisam pustala da place, ne znam ni kako bih to izvela... :unsure: Danas, pred spavanje, popeo se na krevet, pa trazi:"Gde, gde?" i kada je nije nasao, sleze ramenima i kaze:"Nema".. Bas mi ga je bilo zao... Dala sam mu, a koji osmijeh sam dobila zauzvrat, ne moze se nicim platiti! :wub: Polako cemo. Cini mi se da cemo je moci izbaciti postepeno, on je mamin mali pametni djecak! :wub:

Boki,vi ste genijalni,dok se ti i Nenad usaglasite,Misko ce sam izbaciti dudu! :lol:

:lol: :lol: :lol: E tako nekako. Bice ono:"Starci, poceli ste da me smarate.. Dogovorite se vec jednom." :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.