Dojenje i emocije

odgovora

Objavljeno

Koliko bebe osjete nase emocije tokom dojenja(neraspolozenje,nervozu,bjes,tugu)? NEKO POMNIJE I DECIDNIJE OBJASNJENJE! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja osecam kao da je "copy past". Znaci, kada sam ja nervozna, ona povuce pa place, povuce pa place. Sve mislim da u stvari nase "psihicko" stanje utice i na "kvalitet" mleka pa tako utice i na bebe.

Ali da utice na moju psihu i emocije uhuhuuuu i te kako. Pomenula sam u jednom svom postu ali i ovde cu.

U 3 mesecu sam imala problema sa kolicinom mleka i pala sam u depresiju ali veliko hvala mm na podrsci koja je mnogooooooooo bitna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost, mnogo. Vec pisala, ali opet cu. Dojila sam 4 meseca, zbog njegovog nosa, uvlacio je puno vazduha pa je jeo dok vazduh ne krene iz zeludca, prekine i rasplace se. Podignem ga, podrigne i nastavio bih sisanje. Ali, posto su mene psihicki ubijali da ja NE ZNAM da dojim (tad nismo zanali za devijaciju nosa), jako sam bila opterecena dojenjem, dete veselo i cim uzme dojku, malo doji, i krece plac, povracanje... A kada bi mi paronazna sestra dolazila i ona namestala dojku, ja bih se psihicki opustila i Aleksa ne bih plakao. Ne vezano Tigi za dojenje, dovoljno je da ga nervozna prislonis na grudi, osetice to. Probaj nekad kao da places a da ga drzis u narucju, videces, i on ce krenuti :). Takvo je moje iskustvo. Valjda si mi razumela. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost, mnogo. Vec pisala, ali opet cu. Dojila sam 4 meseca, zbog njegovog nosa, uvlacio je puno vazduha pa je jeo dok vazduh ne krene iz zeludca, prekine i rasplace se. Podignem ga, podrigne i nastavio bih sisanje. Ali, posto su mene psihicki ubijali da ja NE ZNAM da dojim (tad nismo zanali za devijaciju nosa), jako sam bila opterecena dojenjem, dete veselo i cim uzme dojku, malo doji, i krece plac, povracanje... A kada bi mi paronazna sestra dolazila i ona namestala dojku, ja bih se psihicki opustila i Aleksa ne bih plakao. Ne vezano Tigi za dojenje, dovoljno je da ga nervozna prislonis na grudi, osetice to. Probaj nekad kao da places a da ga drzis u narucju, videces, i on ce krenuti :). Takvo je moje iskustvo. Valjda si mi razumela. ;)

Apsolutno!Juce sam bila jako nerovozna i mislim da se to odrazilo na NIKOLU!Cijeli dan je kenkao,sinoc je jedva zapao,pa se budio cijelu noc! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dok smo u samom činu dojenja, najbliskije smo s bebom. Bebe osete promene u našem emotivnom stanju, ukoliko mi to svojim ponašanjem iskazujemo, i dok nam nisu na grudima, a kamoli dok jesu! Ako smo nervozne ili ljute, možda počnemo to da iskazujemo vikanjem ili naglim pokretima? Ukoliko to radimo dok dojimo, mogu se dogoditi dve stvari. Prvo, povišen adrenalin u našem organizmu uticaće na to da mleko bude blokirano u grudima i prestane da ističe napolje, pa će samim tim beba biti uznemirena. A druga stvar je, da će beba promene u tonu našeg glasa i u pokretima našeg tela osetiti kao lično uznemirenje i najverovatnije se onespokojiti, uplašiti i početi da plače. Tada je moguće da nas beba čak i ugrize za bradavicu (ili stisne desnima, ako još nema zubiće), a to veoma boli, pa ćemo i na to reagovati, možda čak vriskom! Sve ovo veoma negativno utiče na samo dojenje, i to ne samo i isključivo u tom trenutku kada se dešava, nego se može odraziti i na kasnije podoje, jer ako beba bude u velikoj meri poremećena pri jednom podoju, postoji mogućnost da narednih puta počne da odbija dojku, sećajući se predhodnog neprijatnog iskustva vezanog za dojenje. Ovo sve se može desiti, ali i ne mora. Ipak, bolje je sprečiti, nego lečiti. Ukoliko se desi da beba počne odbijati dojku, bez očiglednog razloga, možda je nešto upamtila od ranije... Ova situacije se u litareturi zove ŠTRAJK DOJENJA. O ovoj temi bih mogla pisati posebno opširnije, i hoću.

Mogla bih dati sledeći savet:

Ako se uznemirimo dok dojimo, ako nas neko iznervira ili nas nešto zaboli, NEMOJMO TO MANIFESTOVATI PRED BEBOM U SVOM PONAŠANJU! Jer beba to onda neće osetiti, i nastaviće spokojno da sisa, a i nama će biti lakše. Naravno, svaki bol trebamo otkloniti, a ne trpeti! Osmehujte se bebama, one imaju potrebu za našim osmehom isto kao i za mlekom! :)

Ivushka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako je ovo fenomenalno receno :) svaka je na mjestu i preljepo opisana, sa mnogo logike.

Kada god bi bila nervozna Sto stefan hoce da spava na siki i sto ga dojim po 1,5h on bi se uznemirio i poceo da place dok sisa ...

Kada sam odlucila da vise ne gledam na sat dok dojim - na kraju krajeva nigdje ne zurim podoji su postajali mnogo normalniji i ljepsi za oboje ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako dojenje, njeni puni obrascici i pogledi, dozivljavam kao da joj uvijek nanovo dajem po malo svoje duse, da mi bude jaca! Uzviseno osjecanje!!! Uzvisen cin... Mirakul :rolleyes:

Ivushka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako dojenje, njeni puni obrascici i pogledi, dozivljavam kao da joj uvijek nanovo dajem po malo svoje duse, da mi bude jaca! Uzviseno osjecanje!!! Uzvisen cin... Mirakul :rolleyes:

Divno objasnjenje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mali Idjos fenomenalno! :) Bas tako se uvek osecam... a onda kad mi prestane mleko (gubila sam mleko i vracala ga vec 2x, i ponovo ga nemaaa) osecam se tako bedno, kao da je moj beban nesrecan. Ja ga uzmem da mu dam flasicu a on se okrece i trazi da sisa, flasicu nece ni u ludilu... onda ga mm uzme, kod njega jede iz flasice iz cuga... on od mene nece flasicu, hoce da ga dojim, hoce bliskost i nesto mnogo neznije od obicne silikonske cucle na flasici... a onda je meni jos gore :(

Ali vratice se mleko, znam da hoce i ja cu sve uciniti da ga bude, a onda ce moja beban opet biti najlepsi. Najlepsi mi je dok ga dojim, oci mu blistaju nekim cudnim sjajem, obrascici su mu toliko medeni, vratic nezan, a rucicama me zagrli kao da ceo dan ceka samo to! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nažalost,i ja sam doživela da mi beba višti i štrajkuje i to sve zahvaljujući mojoj nervozi.Zapravo kad bi dojila bebu svekrva bi se nadvila iznad mene i ponavljala da t nije gladna?I koliko god se trudim ne mogu joj to zaboraviti,oprostiti da,al zaboraviti nikako.

Uživamo i beba i ja u dojenju,nema ljepše emocije.Najslađe mi je bilo kada je počela da me gleda pravo u oči. :)

Ivushka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nažalost,i ja sam doživela da mi beba višti i štrajkuje i to sve zahvaljujući mojoj nervozi.Zapravo kad bi dojila bebu svekrva bi se nadvila iznad mene i ponavljala da t nije gladna?I koliko god se trudim ne mogu joj to zaboraviti,oprostiti da,al zaboraviti nikako.

Uživamo i beba i ja u dojenju,nema ljepše emocije.Najslađe mi je bilo kada je počela da me gleda pravo u oči. :)

:wub: Isto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bgb, super je ! Super!

BgB voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, super je a i :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam gdje bih pisala o ovome pa cu ovdje. To je izgleda nesto sto me 'podsvjesno' tisti, a kad ispliva na povrsinu onda nastaje 'bura' emocija medju kojima preovladava tuga.
Naime, mladja cerkica mi cesto napravi problem dok dojim sina time sto bi i ona htjela sise. Ja je na sve nacine odgovaram od toga. A posle mi bude i zao i krivo i cesto pomislim 'mozda sam joj trebala dati'. Inace,dojila sam je tokom cijele trudnoce,al kad sam usla u deveti mjesec rijesila sam da prekinem. Jer mi se cinilo da nisam spremna za tandem. Priznajem da sam par puta i pala u iskusenje i dala joj da sisa,al to je bilo jace od mene. Mislila sam da sam je odvikla medjutim...kao sto se da pretpostaviti, ona je opet gledajuci me kako dojim sina opet pozeljela da sisa. Cak me je jedno jutro probudila tako sto se nakacila na sisu:-)ja nisam mogla da vjerujem.
I sad,pod utiskom takvih njenih poteza i njenog pogleda koji.me moli da joj dam,ja pomislim kao blesava da pocnem sa tandemom. A znam da ce mi biti tesko jer s njom nema dogovora kad i koliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel neka od vas pala u takav zacarani krug? Kako ste to rijesile,prvenstveno sa sobom?
Ja sam slab karakter po pitanju dojenja. Uzasno se osjecam kad moram da prekinem jer ne zelim da im to uskracujem, zelim sto duze da dojim..a oba puta me 'zeznula' trudnoca.
A kao za inat obje cerkice su mi nevidjeni 'zavisnici' od sise:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Snow, mleko nije istog kvaliteta za novorođenče i posle 1g. Ako budeš davala starijoj (srednjoj) da siki, beba neće imati dovoljno. Za malecku bebu mleko je masno i jako da bi imala od čega da raste, posle je mleko samo dopuna, a posle 1g je više maženje i uživancija nego realna potreba. Da ne pričam o tome da u toku svakog podoja prvo mleko koje izlazi iz sike je uvek najmasnije a ono posle je sve ređe i ređe. Kad ti malecka traži siku ti joj objasni da ako ona ručka, bata neće imati, a bata samo to može da jede dok je ona velika devojčica i može da ručka i svašta još. Nema tu mesta osećaju krivice, prosto idi po prioritetima...To bi isto bilo kad bi razmišljala, imam osećaj krivice što sam rodila drugo dete jer će to da smanji prvom nasledstvo, skupu garderobu, fensi školovanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U svemu se slazem sa Tangi. Ako si ti spremna na to - fizicki pre svega - jer ce biti duplo budjenje,  manje spavanja, itd... za mleko nemoj da brines, bice ga dovoljno. Prvo mleko koje izadje je vise vodenasto, posle sve masnije. 

S ne sisa od Nove Godine, pa je bila zainteresovana sta to beba radi. pre toga sam joj dala moje mleko iz solje ali nije htela da pije, iako obozava mleko. Mozda se ni tvojoj ne svidi ukus kad proba. 

*andjelcic* i Earl Grey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas su u porodilištu učili da prvo izlazi masnije mleko da bi i beba koja nema mnogo snage mogla da ojača, a da posle izlazi manje masno. Meni je to logično, ali ako su lagali mene i ja lažem vas. Količina nije problem, za količinu ništa nisam ni rekla u smislu da telo ne može da proizvede dovoljno za obe, već je kvalitet problem. Pa ako starije dete koje je jače pojede više tog masnijeg za bebu će ostati ono manje hranljivo, naravno pod uslovom da je zaista onako kako su me učili u porodilištu da prvo izlazi masnije mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E vidiš, ludilo...jel moguće da naši "stručnjaci" uče toliko pogrešno. Meni je ovo jako korisno jer planiram da dojim obe devojke, pa ću onda totalno drugačije da se organizujem u odnosu na to kako sam planirala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ovo je jako bitno za letnji period i bebe koje ne piju vodu, jer se one tako hidriraju, cesto znaju da povuku samo 2-3 puta, bukvalno popiju vode... 

 

*andjelcic* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf,ne samo za letnje bebe. Moji oboje nisu okusili vodu do prve godine. Prosto nikad nisu bili zedni jer ih sisanje zadovoljilo. Uostalom i hrana koju sam im uvodila od 7.meseca je sva bila u najvecem procentu voda. Nema ni soli,ni secera u ishrani pa opet nije toliko ogromna potraznja za dodatnom vodom. 

A sada,ovo je neverovatno koliko vode piju:D Inace,od kako sam ih ucila koliko je voda bitna ,tamo posle 1.godine,uzela sam im one contigo flasice sa debelom slamkom. I moja deca sada i spavaju sa flasom pored sebe. Popiju 4 flase od 750ml na dan^_^ To je verovatno zbog toga sto vise ne sisaju,a ne piju nikakvu drugu tecnost osim vode. Neka deca imaju medu,cebence i neke druge stvari bez kojih ne mogu,a moja nigde ne idu,pa cak ni da spavaju bez vode. 

Kikiriki,posebno kod nas mozes da cujes mnogo dezinformacija od dojenju, jos uvek nemamo neko znanje ,a i nemamo mnogo zena koje bi uopste da se skoluju i obrazuju u tom pravcu. Babicama i patronaznim sestrama je to sve isto iz iskustva,vrlo malo se u skoli o tome uci. Medicinska sestra nema pojma nista o dojenju. Eto ja za cetri godine srednje medicinske skole nisam cula rec dojenje ni u jednom predmetu. 

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to je teško sranje, eto meni su rekli pogrešnu informaciju i ja nastavila da je širim...zato sve sa foruma ne treba uzimati zdravo za gotovo...Kao pouzdaš se u nečije zaimanje a ono cvrc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangi, bojim se da nece imati mjere.
Juce sam joj dala jednom. Nisam mogla da kazem ne. Ona sisa kao prava, nije zaboravila. I ne smeta joj nista u ukusu.
Jos se lomim, vidjecu sta dalje.
P.s. Jel se starijem daje dojka iz koje je bebac vec siisao?

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima!Ovaj period mi bas pada tezak jer trebam da prestanem sa dojenjem a sve vise odlazem jer se mojoj malenoj od godinu dana svidja.A ja sve umornija i nenaspavana totalno,jer se i dalje budi par puta u toku noci,a imam jos jednu cetvorogodisnju devojcicu i pravo da vam kazem nekad jedva funkcionisem,pomoc nemam da bih odmorila sem supruga.A sve mi je zao,jer vidim koliko uziva u sikenju.Ima li neko savet???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.