CTG

odgovora

Objavljeno

Zdravo svima trenutno sam 32 nedelja trudnoce doktorka mi je rekla da krenem na ctg od 35-te nedelje 2 x nedeljno.Celu trudnocu imam kontrakcije koje suzbijam lekovima tako da prretpostavljam da je zbog toga.Sad mene interesuje sta se ustvari gleda na ctg-u da li samo kontrakcije ili i nesto vezano za bebu?I zasto nekom kazu da moraju da ponove ctg da odu da prosetaju 10-ak min?I kako izgleda procedura,videla sam jednom da se legne na bok i zena na stomaku drzi neku okruglu elektrodu ili kako se vec zove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćaos Andjelina...

CTG je elektronsko praćenje materičnih kontrakcija i srčanih tonova bebe. U nekim porodilištima se radi rutinski kod svake porodilje, a u drugim samo po potrebi.

Preko stomaka trudnice se postavlja širok pojas ili «kaiševi» - kako bi se na aparatu pratile kontrakcije i registrovali tonovi bebe (otkucaji njenog srca). Oba pokazatelja lekarima daju važne informacije i pomažu pri vođenju porođaja.

Međutim, aparati nisu neophodni da bi se utvrdila efikasnost kontrakcija, jer se to vidi prema napredovanju u otvaranju grlića i spuštanju prednjačećeg dela. Takođe, srčani rad bebe može da se prati uz pomoć stetoskopa, ili male trubice koja se oslanja o stomak na mesto bebinih leđa.

Sada je praksa da svaka trudnica kada uđe u 9-ti mesec ide 1x nedeljno na CTG...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e hvala ti.A zasto kada je beba mirna i spava sestre prodrmaju stomak kao da probude bebu,to sam skoro cula,verovatno zbog otkucaja srca?I kada urade taj ctg jer onda taj nalaz nosi se kod doktora ili to i babica koja to radi moze da procita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e hvala ti.A zasto kada je beba mirna i spava sestre prodrmaju stomak kao da probude bebu,to sam skoro cula,verovatno zbog otkucaja srca?I kada urade taj ctg jer onda taj nalaz nosi se kod doktora ili to i babica koja to radi moze da procita?

Da, upravo kada je beba mirna, oni malko prodrmaju ili puste da prošetaš...ako ni tada nema ništa, onda je neki problem u pitanju...Kada uđeš u 9-ti mesec i kreneš na CTG rezultate ne nosiš doktorki...tamo na licu mesta ti kažu šta i kako...

A što imaš toliko pitanja o CTG-u...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nemam neki poseban razlog cisto iz znatizelje.hvala ti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam u 39.nedelji i juce sam prvi put bila na CTG-u i receno mi da popodne dodjem opet jer bebi jace kuca srce tj.kardiogram je ne jednak,pa sam isla juce popodne pa danas pre podne i sad mi je receno da dolazim 1x dnevno...

sta to znaci?hoce brzo napolje ili? :)

Tinanina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna zasto je u devetom potrebno raditi

ctg jednom nedeljno. Bila sam proslog petka prvi

put i dr mi kaze da se radi jednom nedeljno ali da

je to samo trenutna situacija. Mere se bebini

tonovi i kontrakcije. Drugarica mi rece da je jedan

dan bila na ctg-u i bilo sve ok, a uvece krenuo

porodjaj i porodila se. Ne kapiram u cemu je

poenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.