Informacije o margarinu...

odgovora

Objavljeno

Margarin je izvorno stvoren radi debljanja purana. Kad je izazvao pomor

purana, ljudi koji su uložili sav novac u istraživanja, željeli su vratiti

uloženo. Tako su zbili glave kako bi smislili – što učiniti s tim

proizvodom, kako bi vratili novac? Margarin je u to doba bio bijela tvar,

ni najmanje nalik na hranu, pa su mu dodali žutu boju i počeli prodavati

ljudima kao zamjenu za maslac. Kako vam se to sviđa? Smislili su još i

dodatnu mudrost: dodali su margarinu različite okusne tvari.

ZNATE LI UOPĆE... Koja su razlike između margarina i maslaca?

Pročitajte do kraja ovaj tekst... Postaje vrlo zanimljivo!

I margarin i maslac imaju približno istu kalorijsku vrijednost.

Ali, konzumiranje margarina može povećati srčane bolesti kod žena za 53% u

odnosu na konzumiranje maslaca, kako to navodi najnovije istraživanje

Harvard Medicala.

O maslacu

Maslac je nešto bogatiji zasićenim masnoćama (8 grama) u odnosu na margarin

(5 grama).

Jedenje maslaca povećava apsorpciju mnogih drugih hranjivih tvari iz drugih

namirnica.

Maslac ima mnoge hranidbene prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko –

a i to zahvaljujući tvarima koje su dodane u njega!

Maslac je mnogo ukusniji od margarina i može pojačati i poboljšati okus

druge hrane.

Maslac je dio prehrane stoljećima, dok je margarin ušao u uporabu prije

nepunih 100 godina.

A sad, o margarinu...

Vrlo mu je visok sadržaj masnih kiselina.

Utrostručuje pogibao od oboljenja srčanih žila.

Povećava ukupan kolesterol i LDL (loši kolesterol) te smanjuje HDL (dobar

kolesterol).

Povećava peterostruko pogibao od raka.

Smanjuje kakvoću majčinoga mlijeka.

Smanjuje imunitet i imune reakcije organizma.

Smanjuje proizvodnju inzulina.

I sada ona najpogubnija činjenica... I TO JE OSOBITO ZANIMLJIVO!

Margarine je tek JEDNU MOLEKULU udaljen od toga da bude PLASTIKA... I ima

27 sastojaka kao i BOJE!

Već i ove činjenice dovoljne su za izbjegavanje margarina do konca života,

kao i svega ostalog što je hidrogenizirano (što znači da je dodan vodik,

mijenjajući time molekularnu strukturu dotične tvari...).

Poslužite se i sami pokusom:

Kupite kutiju margarina i ostavite je otvorenu u garaži ili na nekom

sjenovitom mjestu. Nakon nekoliko dana, zamijetit ćete nekoliko

pojedinosti:

* ni jedna muha, pa čak ni one dosadne sitne voćne mušice, ne će ni prići

margarinu (to bi vam trebalo nešto reći...)

* margarin se ne će pokvariti ni promijeniti miris, a to zato jer nema

hranidbene vrijednosti. I ništa ne će narasti na njemu: ni gljivice, ni

plijesni... Čak ni oni sićušni mirkoorganizmi ne će na margarinu naći

podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo

plastika. Biste li rastopili svoju plastičnu posudu i namazali je na svoju

plošku kruha?

Pošaljite ovaj prilog svojim prijateljima i znancima (želite li ih

poučiti...)

Jer, kineska poslovca kaže ovako:

Podijeli li netko s tobom nešto vrijedno, pa imaš od toga probitka, tvoja

je moralna obveza podieliti to saznanje s drugima...

I dodajte mi maslac... MOLIM!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CHI mama...od svog rođenja koristim maslac, od tad i znam priču o štetnosti margarina. Sama razlika u cijeni je dobar pokazatelj. Trudim se da i kolače pravim sa maslacom.

Mnogo ukusniji....tako da i ja kažem...maslac/putar molim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E jel ok da Emiliji dajem Maslac (kupovni, imlekov)? Do sada sam koristila samo masnocu od junetine i domace piletine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slobodno joj daj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,i ja koristim samo maslac-sto zbog ukusa,sto zbog ovih drugih navedenih razloga... Ali vidim da dosta forumasica koristi-ili barem ima u receptima,tako da sam mislila da malo prosirim informacije... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...ja nigde nisam videla da na nekom proizvodu piše maslac, samo margarin-ja kupujem onaj za kolače ( do pre neku godinu ga nisam ni stavljala u kolače, pa sam onda pomislila da mi se filovi raspadaju, jer nema margarina), a ovako i nije u upotrebi, ne mažem na hleb...I, uvek sam mislila da je maslac hrvatska reč za srpsku reč margarin...U svakom slučaju i jedno i drugo mi zvuči Masno, pa ga zato i ne koristim...i, danas ću baš da potražim maslac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...ja nigde nisam videla da na nekom proizvodu piše maslac, samo margarin-ja kupujem onaj za kolače ( do pre neku godinu ga nisam ni stavljala u kolače, pa sam onda pomislila da mi se filovi raspadaju, jer nema margarina), a ovako i nije u upotrebi, ne mažem na hleb...I, uvek sam mislila da je maslac hrvatska reč za srpsku reč margarin...U svakom slučaju i jedno i drugo mi zvuči Masno, pa ga zato i ne koristim...i, danas ću baš da potražim maslac...

Maslac ili puter ili butter... Sigurno ga ima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam od malena luuuuuda za maslacem...ali bukvalno luuuda...maslac i hleb i ja sam srecno dete :lol:

Mada u kuvanju,tj.kolacima koristim margarin,odrasla sam i na "dobro jutru"...ali sad imam savrseno opravdanje da tamanim maslac

da neko ne shvati pogresno...ali ja skoro da sam srecna zbog ove vesti,steta sto ranije nisam znala... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, moja ujna je tehnolog, profesor na fakultetu, smer ulja i masti...nikad nam nista nije bilo od margarina tako da mislim da je prica prenaduvana. Kao kad su 80tih osuli drvlje i kamenje po slanini, a za 10 godina su poceli da je hvale jer je navodno izuzetno korisna u pubertetu...ma umerenost je kljuc svega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, moja ujna je tehnolog, profesor na fakultetu, smer ulja i masti...nikad nam nista nije bilo od margarina tako da mislim da je prica prenaduvana. Kao kad su 80tih osuli drvlje i kamenje po slanini, a za 10 godina su poceli da je hvale jer je navodno izuzetno korisna u pubertetu...ma umerenost je kljuc svega.

Zasad nam nije nista bilo,ali ko zna sta ce nam biti kasnije... Po meni,ipak ima istine u teoriji.A sta je ovo za slaninu-nisam nikad cula o tome?Zasta bi bila dobra slanina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo margarin izbacili iz upotrebe još pre 6-7 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cekajte margarin je margarin, a maslac je puter???? iliti butter?????

ili????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja margarin obozavam i bas volim da ga jedem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cekajte margarin je margarin, a maslac je puter???? iliti butter?????

ili????

Da, buter ili puter ili maslac :)

a margarin je drugaciji, ne toliko kvalitetan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja margarin obozavam i bas volim da ga jedem....

Isto - onaj "dobro jutro" s roze poklopcem obozavam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasad nam nije nista bilo,ali ko zna sta ce nam biti kasnije... Po meni,ipak ima istine u teoriji.A sta je ovo za slaninu-nisam nikad cula o tome?Zasta bi bila dobra slanina?

Za razvoj zglobova, da ne kazem za rastezanje istih tokom rasta :) inace, slanina je cistac pluca, pusaci verovatno imaju iskustva s tim. Konkretno, moja prijateljica pusac i dijabeticar je morala da ide na redovne godisnje preglede i nije dolazilo u obzir da se na snimcima primeti da su pluca malko cadjava od tolikih cigareta, u najmanju ruku (plasila se majke, sta reci :rolleyes: ). Mesec dana pred snimanje je jela slaninu svakog dana i to umereno, uz dorucak ili veceru i gle cuda, pluca su joj svaki put bila cista (umesto da je prestala s pusenjem..al aj sad... ) :) Takodje, postoji teorija da svako podneblje proizvodi hranu koja je za njega pogodna. Ima logike ukoliko se pomisli na silnu prasinu u Vojvodini koja se nesumnjivo talozi u plucima,a koju, izgleda, slanina cisti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za razvoj zglobova, da ne kazem za rastezanje istih tokom rasta :) inace, slanina je cistac pluca, pusaci verovatno imaju iskustva s tim. Konkretno, moja prijateljica pusac i dijabeticar je morala da ide na redovne godisnje preglede i nije dolazilo u obzir da se na snimcima primeti da su pluca malko cadjava od tolikih cigareta, u najmanju ruku (plasila se majke, sta reci :rolleyes: ). Mesec dana pred snimanje je jela slaninu svakog dana i to umereno, uz dorucak ili veceru i gle cuda, pluca su joj svaki put bila cista (umesto da je prestala s pusenjem..al aj sad... ) :) Takodje, postoji teorija da svako podneblje proizvodi hranu koja je za njega pogodna. Ima logike ukoliko se pomisli na silnu prasinu u Vojvodini koja se nesumnjivo talozi u plucima,a koju, izgleda, slanina cisti :)

pa i tvoja prica pije vodu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi valjda koristimo buter. zapravo ja ne jedem ni buter ni margarin jer to ne volim, ali kad spremam spagete ili bilo koju pastu moram staviti buter da se ne zalepe, zar ne?! e sad ovde je sve na bazi maslinovog ulja.ne bas sve, ali ovo sto mi kupujemo i vicina koja se prodaje. i to je buter ili ti puter. a margarin???pa ubite me, ali ja ne znam da napravim razliku,,,,kako znam sta je sta a da ne citam na kutiji sta je????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za razvoj zglobova, da ne kazem za rastezanje istih tokom rasta :) inace, slanina je cistac pluca, pusaci verovatno imaju iskustva s tim. Konkretno, moja prijateljica pusac i dijabeticar je morala da ide na redovne godisnje preglede i nije dolazilo u obzir da se na snimcima primeti da su pluca malko cadjava od tolikih cigareta, u najmanju ruku (plasila se majke, sta reci :rolleyes: ). Mesec dana pred snimanje je jela slaninu svakog dana i to umereno, uz dorucak ili veceru i gle cuda, pluca su joj svaki put bila cista (umesto da je prestala s pusenjem..al aj sad... ) :) Takodje, postoji teorija da svako podneblje proizvodi hranu koja je za njega pogodna. Ima logike ukoliko se pomisli na silnu prasinu u Vojvodini koja se nesumnjivo talozi u plucima,a koju, izgleda, slanina cisti :)

Ja za ovo zaista nikad nisam cula,no ne znaci da nema istine u tome... ali meni je ipak sumnjivo...

mi valjda koristimo buter. zapravo ja ne jedem ni buter ni margarin jer to ne volim, ali kad spremam spagete ili bilo koju pastu moram staviti buter da se ne zalepe, zar ne?! e sad ovde je sve na bazi maslinovog ulja.ne bas sve, ali ovo sto mi kupujemo i vicina koja se prodaje. i to je buter ili ti puter. a margarin???pa ubite me, ali ja ne znam da napravim razliku,,,,kako znam sta je sta a da ne citam na kutiji sta je????

Ja nikadne stavljam ulje u vodu kad spremam pastu,vec kad se skuva i odlijem vodu samo malo propustim krzo hladnu vodu,i nikad se ne zalepe.Naravno,koristim kvalitetnije testo-mozda i to igra ulogu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja licno ne jedem nista od toga- sto rece neko mnogo mi je masno pa ne volim :lol: Nikada nisam namazala na krisku, stavila u sendvic isl. Mm stavlja ali njemu kupujem namaz od maslinovog ulja koji ima isti ukus i tako ga "cuvam".

Ovde je vecina recepata za kolace i torte sa PUTEROM! E zato ih je retko spremam! Sve gledam da nadjem one ili samo sa jajima, ili sa pola-pola (puter i jaja). Ako je samo puter onda mi nije omiljeno...

I dosta srpskih recepata koje imam se pravi sa margarinom- u principu svaki beli krem ga sadrzi... Moja mama ih tako pravi, ja ovde ili sa puterom ili nikako.

Kad pravim jela koristim iskljucivo maslinovo ulje i to umereno jer i mm ne voli masno. Slaninu jedem dvaput godisnje (ako mi je bas za cef) i to kupim onu za koju su moji mislili da je cisto meso i nije im se dopalo sto nema masnoce :P Mm je jede ali samo pod grilom i to hrskavu. Ako je u jelima skida pre kuvanja sa nje masni deo i samo meso jede :rolleyes:

Ja sva ta mesa ne jedem zbog Potassium nitrata iliti E252. Takode ista na temperaturi preko 100 stepeni postaju kancerogena tako da imam mentalnu barijeru kad udjem medju te frizove u marketu i ne mili mi se da ih unesem u kucu. :unsure:

A puter za male bebe- da! Dijeta beba i male dece je potpuno suprotna od one za odrasle i u tom uzrastu im treba masti za izgradnju mozga i rast tako da im treba davati nezasicene (iz ribe i maslinovog ulja) i od zasicenih jedino i samo puter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja za ovo zaista nikad nisam cula,no ne znaci da nema istine u tome... ali meni je ipak sumnjivo...

Ja nikadne stavljam ulje u vodu kad spremam pastu,vec kad se skuva i odlijem vodu samo malo propustim krzo hladnu vodu,i nikad se ne zalepe.Naravno,koristim kvalitetnije testo-mozda i to igra ulogu...

mi koristimo uglavnom italijansku pastu koja je kvalitetnija ali ja uvek stavim malo butera u vodu, jer em je ukusnije (zbog luke) em se meni lepi ako ne stavim :lol: ...ne znam kako se tebi ne lepi...i kad se ohladi, isto se ne lepi???

da budem isrkrena ja sam za to buter u testenine videla od grka, a oni su stvarno za pastu vrh,,,posle italijana...iako je pasta anticko- grcka rec(ili se kod nas kaze staro-grcka?????), ali ajde... :lol:

ali u svakom slucaju to je nase koriscenje butera. za sve ostalo, domace maslinovo ulje....a i taj buter sto koristimo je od maslinovog uja, tako da cemo se na kraju najverrovatnije pretvoriti u maslinu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja isto stavljam kockicu putra u tjesteninu dok se kuha...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cula sam za to o margarinu...Moja deca ne vole to da jedu!!! Kad u vrticu imaju to za dorucak ostanu gladni...da budem iskrena ne znam da li je margarin ili maslac to sto im daju...ja volim dobro juto i dzem i napapam se super...Ali kad bih razmisljala sta danas sve nije zdravo...pa ni vazduh koji disemo nije zdrav...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi koristimo uglavnom italijansku pastu koja je kvalitetnija ali ja uvek stavim malo butera u vodu, jer em je ukusnije (zbog luke) em se meni lepi ako ne stavim :lol: ...ne znam kako se tebi ne lepi...i kad se ohladi, isto se ne lepi???

da budem isrkrena ja sam za to buter u testenine videla od grka, a oni su stvarno za pastu vrh,,,posle italijana...iako je pasta anticko- grcka rec(ili se kod nas kaze staro-grcka?????), ali ajde... :lol:

ali u svakom slucaju to je nase koriscenje butera. za sve ostalo, domace maslinovo ulje....a i taj buter sto koristimo je od maslinovog uja, tako da cemo se na kraju najverrovatnije pretvoriti u maslinu :)

Pa kod nas se seceru testenina ne stigne ohladiti... :lol::lol: Ja sam pre stavljala malo maslinovog ulja,ali jednom mi je nestalo i tako pocela sa ovom metodom...

Inace,i ja obozavam maslinovo ulje,koristila samga dok sam mogla priustiti,nazalost kod nas je bas skupo...

I ni ja ne volim margarin-zapravo ne razumem kako neko i moze volti,ono je skroz bez ukusa.A ne volim ni masno.Ali zato dobru pancetu mmm.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cula sam za to o margarinu...Moja deca ne vole to da jedu!!! Kad u vrticu imaju to za dorucak ostanu gladni...da budem iskrena ne znam da li je margarin ili maslac to sto im daju...ja volim dobro juto i dzem i napapam se super...Ali kad bih razmisljala sta danas sve nije zdravo...pa ni vazduh koji disemo nije zdrav...

Upravo tako :) sad sam se nasmejala na neki post o plastici,koliko je nezdrava i sl. Jeste ona s bisfenolom,a nesumnjivo je da steti okolini ali sta sad?...najbolje bi bilo ziveti u nekoj zabiti, daleko od civilizacije, jesti hranu iz domace proizvodnje, bez aditiva i kojecega stetnog,piti cistu izvorsku vodu,ako je negde jos ima, udisati cist vazduh,ali koliko nas ima tu opciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.