Recept za hleb, pogaču, proju.

odgovora

Objavljeno

Meni je u trudnoci postalo muka od mirisa koji se siri oko pekara. Ranije sam bila ljubitelj razlicitih testa. Probala sam sa tzv. integralnim ali mi je i od njega bilo muka. Poznanica ima rodjaku koja radi u nekoj pekari i kaze da aditive ne dodaju samo u burek i slicne proizvode (masne pite i to). Verujem da mi je muka od aditiva...

Pravih integralnih peciva nema ni u Nisu... Jedino u pojedinim prodavnicama zdrave hrane... Tamo se dobijaju i racepti za samostalnu pripremu integralnog hleba. Nikad nisam pokusala da sama pravim, ali drugarica jeste i bio je prilicno tvrd...

Beli, crni, razeni, ruski, kukurzni/projin, heljdin, francuski... Sve je kod kuce bolje nego kupljeno... Bas zbog aditiva i vestackih boja... Ma danas u svemu ima i aditiva i boja i emulgatora i konzervanasa...

Ne pravim sama hleb, ali ga jedva i jedem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kupujem sve vrste hleba,bas i ne obracam paznju na to. Cesto pravim hleb,mesam vise vrsta brasna,tj. mesavina koje nadjem,dodam semenke i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obozavam bijeli hljeb! Pogotovo kada ga ponesem iz pekare onako toplog, mekanog... mmmmm mirise na kilometar! t2813.gif

Inace, i ja pravim kuci hljeb (opet iskljucivo bijeli). Probala sam i polubijeli i crni, ali mi se ne svidjaju, a o razenim da i ne pricam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi generalno slabo koristimo hleb,a kada ga koristimo to su onda one male kiflice,pogacice,najcesce kupujemo od (satro) heljde, jer je ukusniji a i duze traje...iskljucivo iz tog razloga.Ne vodimo racuna o aditivima.

Shvatila sam koliko je tesko voditi zdrav zivot i biti iskljuciv u ishrani,kada smo 6 meseci Lea i ja imale zabranu koriscenja mleka i svega sto u sebi,pa cak i u tragovima isto sadrzi...

Mislim da je u nasoj i susednim zemljama, gde ne postoji veliki izbor "zdravih" namirnica jako tesko biti iskljuciv.Bar meni je bilo frustrirajuce jakooo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mi vazno,beli crni ovaj onaj vazno da je hleb.. Najvise volim kad ga ja pravim ,ali da ga jedem dok je vruc ,posle nije to to .. A volim onaj iz COOP-A (onaj ko zivi u Suisse zna koja je to prodavnica) beli hleb kosta 2.90.. ,mmm m taj mi je njam njam .. mnogo brzo se pojede ,prebrzo ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mogu bilo koji, ne biram. Mm obavezno ili razani ili crni hleb. A malena voli beli hleb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na žalost deca jedu samo beli,a ja i :( mm crni...ražani,heljdin....,volim bezkvasne hlebove. Kupujem ih u pekari' Roggenart' i u 'Hleb i kifle'....a protiv aditiva je borba 'nemoguća misija'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na žalost deca jedu samo beli,a ja i :( mm crni...ražani,heljdin....,volim bezkvasne hlebove. Kupujem ih u pekari' Roggenart' i u 'Hleb i kifle'....a protiv aditiva je borba 'nemoguća misija'

slazem se.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proso se jednostavno pravi - samo skuvaš za desetak minuta.

Ječmu treba oko pola sata da se skuva. Sve imaš da kupiš organic u prodavnicama zdrave hrane.

Ja sam jednom u životu uspela da napravim heljdine palačinke samo od heljdinog brašna!! Nisu se cepale niti lepile, međutim, to nikad više nisam uspela da ponovim. Stavim bar par kašika belog i nekog drugog integralnog.

Phoenix i ja sam jednom uspela da napravim takve palačinke,SAMO od h. brašna :D i ne znam zašto nisam pokušala više <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U 98% slučajeva kupujemo beli hleb-SAVA, u ona 2% kad kupim neki drugi, niko ga ne jede... :D

Ne vodim računa kakav je hleb, jer kad vidim kada ga dostavljaju kako korpe stavljaju na zemlju, o čemu onda više i da vodim računa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hleb? Jedno vreme smo kupovali razeni hleb tzv. Nipekov ali vec due vreme tog hleba nema u prodaji tako da uglavnom kupujemo polubeli...najbolji je onaj koji moja mama sama zamesi a tata ispece ispod saca. Taj hleb se ne mrvi i kada prenoci i duze ostaje svez, a moja majka mesi i od belog brasna ali i kombinuje belo sa razenim ili integralnim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kiflice...možete ih nazvati Filipine :lol: juče sam pravila i prezadovoljna sam.

Oko 1 kg brašna, 1 žumanjak, kvasac, so, kašika šećera, mala kašika sirćeta, malo mlijeka, voda, 0,2 dcl ulja.

Zamijesi se tijesto(tekstura kao za kruh), stoji pola sata da se „digne“.

Od tijesta odvojiti 8 dijelova (svaki dio premazati putrom ili margarinom) slagati jedan na drugi (4 dijela)...

Znači, nakon razvijanja dobijemo 2 velika kruga debljine 1 cm. E sad, kako da objasnim sječenje?!

Uglavnom, krug prvo na četvrt, pa svaku četvrt na pola...

Punite s čim hoćete, ja sam suhim mesom i rendanim trapistom. Fil se stavlja na širi dio trokuta i tako se mota, prema manjem(ali manji dio što više razvlačite).

Premaže se jajetom i susamom...na kiflicu stavite malo margarina i putra. Peče se oko pola sata na 220 stepeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa ovo su kroasani,jel? Kad se ispeku listaju se?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, Baco...prekrasni su...jesi ih pravila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jesam,pravila sam i svih obozavamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proja

125 gr kukuruznog brašna

125 gr kukuruznog griza

400 ml jogurta

200 ml ulja

6 jaja

1 prašak za pecivo

umutiti jaja, dodati jogurt, ulje, so, dobro umutiti pa dodati brašno, griz i pzp. Po želji iseckati sira, slaninice ili nešto drugo i dodati u smesu.

Da bi se dobila hrskava korica i sa donje strane, tepsiju premazati mašću i staviti u rernu da se dobro zagreje pre sipanja smese!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki-D ovo mi ovde zovemo projarica ili kukuruza,a proje je

kukuruzno brasno

malo istopljene masti

kvasac

voda

to je ona prava seljacka proja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koja je razlika između seljačke i gradske proje :lol: ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koja je razlika između seljačke i gradske proje :lol: ?

Filipa poredjenje uopste nije islo u tom smeru,nego proja-projarica ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koja je razlika između seljačke i gradske proje :lol: ?

:lol: :lol: :lol: nikad čula... :lol: :lol:

@Danka, i to prvi put čujem...meni je sve to isto, a ovaj recept mi se najviše sviđa jer je proja/projarica sočna :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja najviše volim proju sa sirom i obično koristim ovaj recept:

- 200 gr sira

- 3 jaja

- 2 šolje kukuruznog brašna

- 1 šolja belog brašna

- kesica praška za pecivo

- kašičica soli

- 1/2 šolje ulja

- 1/2 šolje mleka

- 1/2 šolje kisele vode

Na kraju pospem susam preko, a ko voli, može unutra da doda malo seckanih kiselih krastavčića i šunke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ste mi bas otvorile apetit,idem da pravim ove vase socne proojjeee...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A to kukuruzno brašno, na koje mislite(nemam domaće)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A to kukuruzno brašno, na koje mislite(nemam domaće)?

Ne mora domaće. Ja obično koristim CentroProizvod kukuruzno brašno, u suštini može bilo koje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.