Djete ne priča - kada je vrijeme za paniku?

odgovora

Objavljeno

Mi smo danas pravili jedan mali eksperiment,kako nastaje kisa..Na ovom blogu je bas lepo i slikovito opisano kako izvesti...Igra je odlicna za finu motoriku,zato stavljam na ovu temu.N je koristio i pipetu,i spric da bi uzimao boje i pravio kisu.

http://www.readingco...ather-blog.html

Inace,blog je bogat raznim vezbama za finu motoriku,i za ucenje kroz igru.Preporucujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da pronadjem temu Logoped (verovatno zato sto je skoro otvorena).

Ako neko ima iskustva sa ispravljanjem glasova, kad ste krenuli, kako je islo? Nama je problem R, L i jos nekoliko. U septembru punimo 4... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O je isao pred skoluda ispravlja R, L, LJ i posle nekoliko poseta logopedu se sredilo.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da pronadjem temu Logoped (verovatno zato sto je skoro otvorena).

Ako neko ima iskustva sa ispravljanjem glasova, kad ste krenuli, kako je islo? Nama je problem R, L i jos nekoliko. U septembru punimo 4... 

moja cerka je krenula sa 3 god i 4 meseca i svih 11 glasova, koje nije dobro izgovarala, ispravila je do 4. godine...

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam!:)

Majat, secam se da si pominjala cerku i ranije. Bas ste brzo sve sredili. Imate li neke konkretne vezbice, pesmice koje se mogu raditi kod kuce?

Iskreno, ja sam presrecna sto smo dotle dosli posle cele frke. 

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ispravljanje glasova je pesma, broccoli...:D....

I sinu je ostalo l i lj po malo ali gde smo bili - ovo je nista.... inace on prica kao navijen, a ja uzivaaaaam da ga slusam...

Cerka je isla kod logopeda, ono klasicno - razne reci sa određenim glasom... ali to je bilo toliko davno, pre skoro deset godina... ali islo je prvo crtanje pa slovo (glas) sa raznim samoglasnicima, pa reci, pa pesmice... onda sledece i tako.... svako naredno je naravno islo brze...

Znam da je logoped koristio drveni stapic da namesta jezik...

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi krecemo od septembra sa ispravljanjem glasova. Vodila sam ih u Maju na pregled, i ona kao nije zurno neka ih do septembra, decaci imaju dosta da ispravljaju jer bas suskaju, J mi izbacuje puno jezik napolje na S,Š;Č;Ć;Đ;DZ, i potpuno neizgovaraju L I R, kazu umesto R, neki glas koji zvuci kao  R ono englesko, nesto izmedju V i R, i umesto L ubace glas J. A Nadu necu da vodim posto ona bas cisto prica, i odavno sve glasove izgovara, L cak i pre dve godine a R nemam pojma kad je tacno pocela negde oko tri. 

broccoli i majat volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj umesto R i L izgovara V. I z umesto ж, s umesto ш... mozda ima jos nesto, ali to je bas upadljivo.

Ali svestan je i izbegava da ponovi za mnom te glasove jer ne ume. Bas smo sinoc vezbali sa knjigom Pricanka od KC, i namerno preskace stranice sa problematicnim glasovima<_<

Jeste, super smo sad, gde smo bili, uf, ali ja bas zbog toga pomalo strahujem da li cemo uspeti sve dovesti u red...

Zao mi je sto se ova tema skoro cela izbrisala, ona mi je bila odlican vodic i cesto sam se vracala na neke postove.

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tek sad vidim da su izbrisali skoro sve. A steta je jer smo bas detaljno pisale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tek sad vidim da su izbrisali skoro sve. A steta je jer smo bas detaljno pisale...

Steta... Znam da su mnogi roditelji citali iako nisu bili aktivni na forumu. 

Meni su licno jako pomogla iskustva drugih, informacije na ovu temu nisu bas lako dostupne, a mnogi logopedi cuvaju "tajne" svog zanata, iako su neke vezbice proste i izvodljive kod kuce. 

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tek sad vidim da su izbrisali skoro sve. A steta je jer smo bas detaljno pisale...

A postovi koje si ti pisala, bili su moja zvezda vodilja:wub:

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://zelenaucionica.com/zasto-nedovoljno-razvijen-jezik-utice-na-ponasanje-deteta/

I ovo je interesantan tekst za procitati, kako usporen razvoj govora "vuce" neke druge probleme...

Deca su cesto nervozna ili se ponasaju "razmazeno" tj reaguju burno jer ne umeju da kazu sta zele ili im smeta, sto ih frustrira. Ja mnogo lakse funkcionisem sa mojim malcem od kada mozemo da se sporazumemo. Na prvom mestu oko toga da li ga nesto boli i da li mu nesto smeta. Onda ide sa time sta on zeli ili ne zeli i zasto nesto zeli ili ne zeli. Na trecem mestu su razgovori tj dogovori i objasnjavanja. Ne samo da sada on moze da razume mene nego i ja razumem njega i mogu da dobro odgovorim na situaciju, a posto i on meni moze da odgovori sigturno da imamo manje napetih ili burnih situacija. Recimo tantrumi su se proredili od kada mozemo da popricamo. 

Sinoc je plakao recimo. Zasto places?

Zelim unistiti auto! (novi mali autic koji sam mu kupila)

Zasto ga zelis unistiti?

Hocu kupim kutiju, hocu poklon! (On i dalje kasni sa govorom ali razumemo se, pretpostavljam da ako ide logikom da rastavi autic koji ima u ruci da ce dobiti nov)

Praznici su prosli, dobices drugi put tu kutiju sa auticima, poklone smo otvorili, a sada mogu da ti kupim samo ovaj mali auto.

Hocu sada, zelim kupiti kutiju, zelim poklon, necu mali auto. Zelim zato unistiti auto.

Do pre sest meseci bi ovo iz tantruma preslo u meltdown i ne bih mogla da ga smirim vise sati...

 

 

Jecy, Earl Grey, broccoli i 4 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj je dosta napredovao,i to bez logopeda. Samo je sa mnom vežbao. Tako da sada priča isto koliko i svako ko ce uskoro 4 godine.

jedina stvar oko koje ni sama ne znam sta cu je slovo r. Ne znam ni kako da ga ucim, ni da li da ga ispravljam . Ako ga forsiram na naše slovo r, onda ce izgubiti ovo nemacko slovo r. Nisam pametna sta bih sa tim. Čini mi se da je za njega nekako bolje da zadrži slovo r onog jezika sa kojim ce se vecini u vremena služiti, a to je nemacki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eg, pa onda je kod vas verovatno bio u pitanju zastoj zbog "bilingvizma"

Za R, ne znam sta bih ti rekla, pitaj nekog strucnjaka, mada moje drugarice, sestre iz Berlina imaju to R nemacko kad pricaju srpski. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je to Fox;) 

Kakvo olaksanje kad krene ovakva vrsta razgovora...

Moj sad brblja ko navijen, ne staje, danas mi vaspitacica kaze da prica bolje od pola njegove grupe, ali... jos uvek mu govor nije sustigao misli, da tako kazem... 

 

paper_moon i Fox volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

D bas ima ponekad ispade besa kada ne moze da se izrazi drugacije/MM ga zbog toga kaznjava,ja opet mislim da ce to proci samo od sebe kada progovori kako treba,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.