Siroki povoj - da ili ne?


odgovora

Objavljeno

Zivim u inostranstvu i uskoro treba da se porodim. I naravno sad me svi vec pitaju iz Srbije za siroki povoj! Svekrva isto zivi ovde i vec je pripremila teren da mlade mame ne znaju nista i da se prave pametne i da nece nikog da slusaju, pa onda i moj suprug, izgleda ima isto misljenje.

Licno mislim da je siroki povoj dobar ukoliko se primeti da dete ima problem sa kukovima, ali ovde niti bilo gde drugo u svetu osim u Srbiji niko ne stavlja siroki povoj svojoj bebi. Ali svi u Srbiji su najpametniji i zato su svi sportisti i sve manekenke i balerine dosli iz Srbije i mame su im stavljale siroki povoj, jel?

Dragi moji, to je samo uzaludno gubljenje vremena, mozda se i koristio taj povoj pre kad nije bilo odgovarajucih pelena. Sada su moderne pelene sasvim dovoljne.

Da se razumemo jednu stvar, beba nece odmah poceti da seta i da se oslanja na svoje nogice da bi doslo do povrede, sa bebicom ce svako paziti da se ne povredi.

Mnoge pristalice sirokog povoja nemaju ni tacnu informaciju cime siroki povoj sluzi, cak ni pojedini doktori ne mogu da daju nekad precizno objasnjenje. A kad vec stavljate siroki povoj, zasto onda ne fiksirate i glavu i ruke, pa ce dete pravilno da se razvija kako vi zelite. Meni je strasno da se muci beba tim sirokim povojem, pa treba da pomera svoje nogice i da bude vesela.

Ovde babice ni ortopedi nikad nisu ni culi za siroki povoj.

Svako drugacije neguje svoju bebu, a nase mame su imale priliku sad je red na nas, imamo sve moguce izvore da saznamo kako i sta se radi i na koje nacine, kao i razne sastanke sa drugim mamama istih generacija koje pomazu u objasnjenju sta i kako treba.

Nadam se da cu nekom pomoci ovim mojim luckastim objasnjenjem :) Bas mi je zao muciti bebu stezanjem kukova i zbog toga sva ova strast prema negodovanju sirokog povoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno mislim da je siroki povoj dobar ukoliko se primeti da dete ima problem sa kukovima, ali ovde niti bilo gde drugo u svetu osim u Srbiji niko ne stavlja siroki povoj svojoj bebi.

Draga, ukoliko beba ima problem sa kukovima ni široki povoj ne pomaže niti leči isti.

Za deformitet se koriste druga pomagala. Ovo govorim iz ličnog iskustva ;)

Široko povijanje može biti samo preventiva normalnom razvoju kukova.

I u Srbiji pedijatri majkama sve češće savetuju da bebe ne nose široki povoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zivim u inostranstvu i uskoro treba da se porodim. I naravno sad me svi vec pitaju iz Srbije za siroki povoj! Svekrva isto zivi ovde i vec je pripremila teren da mlade mame ne znaju nista i da se prave pametne i da nece nikog da slusaju, pa onda i moj suprug, izgleda ima isto misljenje.

Licno mislim da je siroki povoj dobar ukoliko se primeti da dete ima problem sa kukovima, ali ovde niti bilo gde drugo u svetu osim u Srbiji niko ne stavlja siroki povoj svojoj bebi. Ali svi u Srbiji su najpametniji i zato su svi sportisti i sve manekenke i balerine dosli iz Srbije i mame su im stavljale siroki povoj, jel?

Dragi moji, to je samo uzaludno gubljenje vremena, mozda se i koristio taj povoj pre kad nije bilo odgovarajucih pelena. Sada su moderne pelene sasvim dovoljne.

Da se razumemo jednu stvar, beba nece odmah poceti da seta i da se oslanja na svoje nogice da bi doslo do povrede, sa bebicom ce svako paziti da se ne povredi.

Mnoge pristalice sirokog povoja nemaju ni tacnu informaciju cime siroki povoj sluzi, cak ni pojedini doktori ne mogu da daju nekad precizno objasnjenje. A kad vec stavljate siroki povoj, zasto onda ne fiksirate i glavu i ruke, pa ce dete pravilno da se razvija kako vi zelite. Meni je strasno da se muci beba tim sirokim povojem, pa treba da pomera svoje nogice i da bude vesela.

Ovde babice ni ortopedi nikad nisu ni culi za siroki povoj.

Svako drugacije neguje svoju bebu, a nase mame su imale priliku sad je red na nas, imamo sve moguce izvore da saznamo kako i sta se radi i na koje nacine, kao i razne sastanke sa drugim mamama istih generacija koje pomazu u objasnjenju sta i kako treba.

Nadam se da cu nekom pomoci ovim mojim luckastim objasnjenjem :) Bas mi je zao muciti bebu stezanjem kukova i zbog toga sva ova strast prema negodovanju sirokog povoja.

I meni nikada nije bilo jasno cemu sluzi taj siroki povoj?!Ja moje ni u bolnici nisam tako povijala iako je vecina zena oko mene to radila.Stavljala sam mu samo svedsku preko pampersa do cetvrtog meseca i nikada nismo imali nikakvih problema.Sada kad bolje razmislim i ta svedska preko pampersa nicemu ne sluzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni nikada nije bilo jasno cemu sluzi taj siroki povoj?!Ja moje ni u bolnici nisam tako povijala iako je vecina zena oko mene to radila.Stavljala sam mu samo svedsku preko pampersa do cetvrtog meseca i nikada nismo imali nikakvih problema.Sada kad bolje razmislim i ta svedska preko pampersa nicemu ne sluzi.

I niko nema pojma zasto to sluzi, al svaka baba uzme sebi za pravo da savjetuje.

Bice da je to dio naseg folklora... :lol:

Sto rece Ivancica, ako ce biti problema, bice, tu ti siroki povoj nista nece pomoci, vec neka druga pomagala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre nego odbacite siroki povoj informisite se maksimalno. Bebi nece smetati moze samo da koristi.

Široko povijanje omogućava da glavice butnih kostiju budu pravilno smeštene u čašicama kukova i da na taj način deluju na njihovo produbljivanje. Takođe, sprečava se skraćivanje mišića koji primiču natkolenice, jer svaki disbalans mišića u predelu kukova može da dovede do poremećaja razvoja ovih zglobova. Jedna od najvažnijih stvari kojih bi roditelji trebalo da se pridržavaju kada je u pitanju normalan razvoj kukova njihovih mališana, jeste primena širokog povijanja i to do devetog meseca bebinog života. Ovo naglašavamo zato što u poslednje vreme sve više roditelja negoduje zbog tako dugog perioda, pravdajući to činjenicom da se u mnogim zemljama široki povoj više ne koristi. Ipak, naši stručnjaci došli su do zaključka da u nekim regijama Srbije postoji genetska predispozicija za razvojni poremećaj kukova, a da je korišćenjem širokog povoja, broj takvih slučajeva sveden na minimum. Pod pritiskom roditelja, lekari nekada popuste, pa se široki povoj preporučuje do kraja šestog meseca života, i to samo ako je na poslednjem pregledu kukova ustanovljeno da nema problema u njihovom razvoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre nego odbacite siroki povoj informisite se maksimalno. Bebi nece smetati moze samo da koristi.

Široko povijanje omogućava da glavice butnih kostiju budu pravilno smeštene u čašicama kukova i da na taj način deluju na njihovo produbljivanje. Takođe, sprečava se skraćivanje mišića koji primiču natkolenice, jer svaki disbalans mišića u predelu kukova može da dovede do poremećaja razvoja ovih zglobova. Jedna od najvažnijih stvari kojih bi roditelji trebalo da se pridržavaju kada je u pitanju normalan razvoj kukova njihovih mališana, jeste primena širokog povijanja i to do devetog meseca bebinog života. Ovo naglašavamo zato što u poslednje vreme sve više roditelja negoduje zbog tako dugog perioda, pravdajući to činjenicom da se u mnogim zemljama široki povoj više ne koristi. Ipak, naši stručnjaci došli su do zaključka da u nekim regijama Srbije postoji genetska predispozicija za razvojni poremećaj kukova, a da je korišćenjem širokog povoja, broj takvih slučajeva sveden na minimum. Pod pritiskom roditelja, lekari nekada popuste, pa se široki povoj preporučuje do kraja šestog meseca života, i to samo ako je na poslednjem pregledu kukova ustanovljeno da nema problema u njihovom razvoju.

Široko povijanje može biti samo preventiva normalnom razvoju kukova.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bebi u pocetku stavljala siroki povoj ali skontala sam da se ojela zbog tih pelena tako da ih necu vise stavljati,samo pampers.Ocigledno da mojoj bebi ne prijaju tolike pelene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bebi u pocetku stavljala siroki povoj ali skontala sam da se ojela zbog tih pelena tako da ih necu vise stavljati,samo pampers.Ocigledno da mojoj bebi ne prijaju tolike pelene.

A da se nije ojela od pampersa?

Široko povijanje stavljamo do kontrole kukova, a za posle ćemo videti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da se nije ojela od pampersa?

Široko povijanje stavljamo do kontrole kukova, a za posle ćemo videti...

Vidiš to mi nije palo na pamet... Možda je stvarno od pampersa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidiš to mi nije palo na pamet... Možda je stvarno od pampersa...

Pa i ja sam prvo mislila da je od pampersa pa sam joj jedno vreme stavljala pamucne pelene i nije prolazilo,vratila sam pampers i proslo je posle nekoliko dana a kad sam opet pocela da joj stavljam siroki povoj njoj se vratilo crvenilo. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i ja sam prvo mislila da je od pampersa pa sam joj jedno vreme stavljala pamucne pelene i nije prolazilo,vratila sam pampers i proslo je posle nekoliko dana a kad sam opet pocela da joj stavljam siroki povoj njoj se vratilo crvenilo. :unsure:

Da li stavljaš omekšivač u veš i ispiraš duplo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li stavljaš omekšivač u veš i ispiraš duplo?

Ne stavljam omeksivac,dvaput ispiram i dvaput prepeglam. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne stavljam omeksivac,dvaput ispiram i dvaput prepeglam. :(

:( e onda ne znam od čega je.. tj. nemam ideju... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je jedna dr rekla da već sada skinem bebi široki povoj,ja sam ga skinula jer i ne vidim njegovu svrhu.Zaista.Nema mi nikakve naučne osnove :unsure: A i čitala sam da svuda u svetu ne koriste isti,pa sam riješila da joj skinem jer su joj kukovi u redu.Nekako mi je dijete živnulo odmah,mnogo joj je smetalo.Šta vi mislite o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre nego odbacite siroki povoj informisite se maksimalno. Bebi nece smetati moze samo da koristi.

Široko povijanje omogućava da glavice butnih kostiju budu pravilno smeštene u čašicama kukova i da na taj način deluju na njihovo produbljivanje. Takođe, sprečava se skraćivanje mišića koji primiču natkolenice, jer svaki disbalans mišića u predelu kukova može da dovede do poremećaja razvoja ovih zglobova. Jedna od najvažnijih stvari kojih bi roditelji trebalo da se pridržavaju kada je u pitanju normalan razvoj kukova njihovih mališana, jeste primena širokog povijanja i to do devetog meseca bebinog života. Ovo naglašavamo zato što u poslednje vreme sve više roditelja negoduje zbog tako dugog perioda, pravdajući to činjenicom da se u mnogim zemljama široki povoj više ne koristi. Ipak, naši stručnjaci došli su do zaključka da u nekim regijama Srbije postoji genetska predispozicija za razvojni poremećaj kukova, a da je korišćenjem širokog povoja, broj takvih slučajeva sveden na minimum. Pod pritiskom roditelja, lekari nekada popuste, pa se široki povoj preporučuje do kraja šestog meseca života, i to samo ako je na poslednjem pregledu kukova ustanovljeno da nema problema u njihovom razvoju.

Evo mama Dy je napisala svoje misljenje, a ja se sa tim slazem. Ima naucno obrazlozenje, a to sto ga mi ne znamo ne znaci da ne postoji. Ne verujem da je neko uveo siroki povoj bez obrazlozenja, i da se godinama to primenjivalo bez naucnog obrazlozenja... :unsure:

Meni je doktorka na UZ kukova sa bebinih 4meseca rekla da su kukovi skroz u redu, da siroki povoj vise nece uticati na bebine kukove, ali da ima skracene butne misice i da zbog toga nastavimo siroki povoj do bebinih 6meseci. Uz dodatne vezbe nozica, koje se preporucuju inace svim bebama. Za dva dana idemo na UZ kukova na institut, a posle i na UZ u dom zdravlja. Ako dobijemo u ponedeljak zeleno svetlo za skidanje sirokog povijanja, vrlo rado cu mu skinuti.

Inace mu do sada nisam stavljala siroki povoj kad radimo vezbice ili kada ga nosim u marami, lakse mi je da ga nosim a i noge su mu svakako rasirene.

Sto rece Wida, samo je bitno umeti bebi da stavis siroki povoj, jer ako mu zategnes pelenicu preko butinica, moze da se desi bas to sto se Milancetu desilo, malo skracenje butnih misica. Nista strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Siroki povoj nismo stavljali niti nam je to ko ovde pomenuo, verovatno i neznaju sta je, prvi UZ kukova bio sa punih dva meseca i sve je u redu, ne moramo vise da radimo... ne znam da li samo obicne pelene mogu da pomognu ako postoji neki deformitet kukova???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja rođaka iako je koristila široki povoj bebi,njeno dete je imalo probleme sa kukovima.Na kraju joj je dr rekao da ako će beba imati problema,imaće sa ili bez širokog povoja.To m e je malo zbunilo jer ovde ako ne koristiš široki povoj kao da si detetu već uveo rizik.

INače moja školska koja živi u Češkoj,kaže da tamo deca ni dana ne nose taj široki povoj,i tako nije ni ona svom sinu.

Aj sad budi pametan.. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam svojoj cerki stavljala siroki povoj ni pre 16 godina u Srbiji,jednostavno sam preuzela na sebe rizik ako joj se desi nesto,sama sam kriva.Jos tada se nije koristio u inostranstvu.Nista joj nije bilo bez povoja.

Naravno da nisam ni sada bebu povijala.Ovde u Svedskoj ne postoje svedske pelene a kod nas postoje :)

Svako radi ono sto misli da je najbolje za njegovo dete

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su doktori rekli da sirok povoj i ja ih slusam. Nije mi tesko da mu kad ga presvlacim stavim jos jednu pelenu i preko obucem, a imam i obrazlozenje od doktora zasto je to dobro konkretno za moju bebu. Bar sad dok je beba mogu da mu stavljam sta god treba, brzo ce porasti pa ce biti i negodovanja, skidanja cipelica, naocara (ne daj boze da mu budu potrebne)...sirok povoj bar ne negoduje jer za bolje ne zna ;)

Dakle, ja sam jasno i glasno za, ako bude trebalo i posle sestog meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su doktori rekli da sirok povoj i ja ih slusam. Nije mi tesko da mu kad ga presvlacim stavim jos jednu pelenu i preko obucem, a imam i obrazlozenje od doktora zasto je to dobro konkretno za moju bebu. Bar sad dok je beba mogu da mu stavljam sta god treba, brzo ce porasti pa ce biti i negodovanja, skidanja cipelica, naocara (ne daj boze da mu budu potrebne)...sirok povoj bar ne negoduje jer za bolje ne zna ;)

Dakle, ja sam jasno i glasno za, ako bude trebalo i posle sestog meseca.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam svojoj cerki stavljala siroki povoj ni pre 16 godina u Srbiji,jednostavno sam preuzela na sebe rizik ako joj se desi nesto,sama sam kriva.Jos tada se nije koristio u inostranstvu.Nista joj nije bilo bez povoja.

Naravno da nisam ni sada bebu povijala.Ovde u Svedskoj ne postoje svedske pelene a kod nas postoje :)

Svako radi ono sto misli da je najbolje za njegovo dete

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Njemackoj ali i svugdje u svijetu se to ne nosi,samo dole kod nas,eh sad ko je tu pametan nemam pojma..Ovdje Boga mi nemaju nista vise problema s kukovima nego dole kod nas,znaci ako ima genetike ili cega vec mozda neko ima,inace sve normalni kukici kod svakoga..Ja nisam stavljala bebi siroki,niti bilo ko drugi stavlja,bila je dva puta na uz i sve je ok hBogu..

I kad sam pitala doktoricu za to kaze kome je predodredjeno da ima imace i sa sirokim kao i bez njega..Samo kaisici mogu pomoci ako beba ima problema..Zato za mene to nema nikakvog smisla stavljanje..

Kada sam pitala našeg pedijatra - zašto se jedino kod nas nose a nigde u svetu ne - odgovorila mi je "da smo takvo podneblje, skolono nepravilnom razvoju kukova" i da se zato preporučuje svima do 6 meseci....

Sad sve zavisi kako ko ima kakav pogled na široko povijanje. Meni je u prvim danima značilo - jer nekako se dete drži lakše, 'nako - punije je ;) O svemu posle i problemima sa kukovima sam već pisala - da se ne ponavljam... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam pitala našeg pedijatra - zašto se jedino kod nas nose a nigde u svetu ne - odgovorila mi je "da smo takvo podneblje, skolono nepravilnom razvoju kukova" i da se zato preporučuje svima do 6 meseci....

Sad sve zavisi kako ko ima kakav pogled na široko povijanje. Meni je u prvim danima značilo - jer nekako se dete drži lakše, 'nako - punije je ;) O svemu posle i problemima sa kukovima sam već pisala - da se ne ponavljam... :)

A meni je rekla-zato što smo mi zaostali,kod nas sve stigne kasnije <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatrijska sestra(iz porodilista) objasnila jos bolje: kaze da, kod nas, pri porodu, babice tj. doktori(kako gde) hvataju bebe za skocne zglobove i okrecu naopako kako bi izasla plodova voda i uradio se prvi pregled. U drugim zemljama se bebe hvataju za kukove i okrecu naopako. E, sad, ona tvrdi da je kod nas jos uvek u medicinskoj skoli akutelan taj zahvat koji vise nigde nije pozeljan. Naravno, taj zahvat za skocne zglobove moze da doprinese pomeranju mekih casica kukova za razliku od hvatanja bebe za same kukove.

Ja ovo samo prenosim. Ne znam da li je istina. Ako neko moze da proveri neka proverava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.