Siroki povoj - da ili ne?


odgovora

Objavljeno

Ja mojoj bebi stavljam široki povoj ali najviše iz razloga što mi je nekako lakša za nositi,nekako" čvršća" :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Eh, uze mi reč iz usta. Ja sam iz tog razloga oboma stavljala širok povoj do 6 meseci kad je i na UZ potvrđeno da je sve ok, i nisu se bunili, a i doktorka starijeg kova mi je tako savetovala. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa dva ipo meseca na ultrazvuku kukova pojavila su mu se zrnca okostavanja sto znaci da je sve o.k. i tada smo skinuli siroki povoj i ostali smo samo na pampersu.To je individualno skroz.Zrnca mogu da se pojave u razdoblju od 2 do 8 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Stevu široko povijala do nekog 4. meseca..kasnije smo skinuli tetra i ostali samo na švedskoj peleni i pampersu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sirok povoj nosili 6 meseci,tako nam je receno kad smo otisli na drugu kontolu kukova doktorka nam je rekla da mozemo da ga skinemo sto smo i uradili!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sirok povoj stavljali 6 meseci,ali posle 4 meseca smo ga skidali samo dok su spavali i preko noci...mozes da skidas bebi sirok povoj samo u slucaju da je ne nosis...da joj ne bi cimnula kukove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao i kod svakog pedijatrijskog pitanja i ovo je takvo da ćete dobiti različit odgovor od različitih lekara... Nas su roditelji povijali u "vekne" ili "kifle"...evo nas zdravi smo i pravi :D Starijem detetu sam stavljala širok povoj do 5 meseca. Rođena je u zimu i odgovaralo mi je. Pedijatrica iz DZ mi je rekla da ga nosimo 6 meseci bez obzira što je sa kukovima sve u redu. Pruvatni pedijatar mi je rekao da nisam trebala ni da ga stavljm (radi se o ortopedu-hirurgu pedijatru)...

Sad sa drugim detetom nisam pametna šta da radim. Dobra prijateljica patronožna sestra mi je rekla da sačekam prvu kontrolu sa mesec dana i ako bude sve ok sa kukovima da skinem povoj. Znam šta će mi reći pedijatar iz DZ, a meni se taj povoj ne stavlja..ide i toplje vreme...skuvaće se dete...

Kakava su vaša iskustva i mišljenje o ovoj temu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbolje da odvedes bebca na snimanje kukova i da ti ipak lekar kaze kako stvari stoje,ako je sve u redu,neces vise morati da mu stavljas povoj,ako nije,onda je ipak bolje za bebca a i za tebe da mu stavljas i dalje,da bi izbegla buduce komplikacije,mi smo naseg vodili privatno da snima kukove kad je napunio mesec dana,posle mesec dana smo ga opet odveli na kontrolu i tek tada smo dobili "dozvolu" da mu skinemo povoj...

Veliki pozdrav i sve najbolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbolje da odvedes bebca na snimanje kukova i da ti ipak lekar kaze kako stvari stoje,ako je sve u redu,neces vise morati da mu stavljas povoj,ako nije,onda je ipak bolje za bebca a i za tebe da mu stavljas i dalje,da bi izbegla buduce komplikacije,mi smo naseg vodili privatno da snima kukove kad je napunio mesec dana,posle mesec dana smo ga opet odveli na kontrolu i tek tada smo dobili "dozvolu" da mu skinemo povoj...

Veliki pozdrav i sve najbolje

Tako sam i mislila da uradim... Hvala puno!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ni dana nije nosio široki povoj i kukovi su mu bili super. Na kontroli sa 3 meseca doktorka je rekla da su mu kukovi odlični i da ne mora više da nosi široki povoj, a kada sam joj rekla da ga nije ni nosio ona je rekla da se tako bebe preventivno povijaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da siroki povoj treba nosti do prve kontrole (kod nas je na mesec dana) i sta kaze DR to i uraditi. Znam da se u inostranstvu, konkretno u Nemackoj uopste i ne koristi siroki povoj. Ja sam ga stavljala tri meseca, iako su kukovi bili uredu, ali prosto je zima bila hladna, pa sam mislila da mu je tako toplije. Kad sam mu skinula, prosto je zivnuo, zato zalim sto sam mu toliko dugo stavljala :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I u Evropskim zemljama rade ultra zvuk kukova odmah po rodjenju,posle toga bebe opet rade posle 3 meseca,pa ako je sve u redu onda ga ne nose,ako nije onda moraju neke kajiseve da im stavljaju,jadna stvorenja,prevencije nikad dosta, Lukice,mislim da si imala srece,mesec dana do prve kontrole kukova nije puno,moze da se izdrzi.a posle se vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde to ne postoji, niko nije cuo i mi nosili nismo.

Po rodjenju pedijatar rucno pregleda kukove. Ultra zvuk se ne radi ako se ne posumnja u problem. Kasnije i babice koje dolaze sledecih 10 dana po izlazenju iz bolnice i patronazni radnici isti pregled vrse po nahodjenju ili ako se na prvom posumnjalo u jako blagu anomaliju. Sa 6 nedelja je sledeci pregled kod lekara i opet se radi rucno.

Ako se na ijednom pregledu ustanovi problem vece razmere dobije se uput za slecijalistu i tek onda ultra-zvuk. Opcije za ispravljanje su pavlikovi kaiscici, proteza ili gips, u krajnjem slucaju operacija. Nas mali rodjak je imao problema i par meseci je morao nositi protezu i kaiscice da bi se to ispravilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da siroki povoj treba nosti do prve kontrole (kod nas je na mesec dana) i sta kaze DR to i uraditi. Znam da se u inostranstvu, konkretno u Nemackoj uopste i ne koristi siroki povoj. Ja sam ga stavljala tri meseca, iako su kukovi bili uredu, ali prosto je zima bila hladna, pa sam mislila da mu je tako toplije. Kad sam mu skinula, prosto je zivnuo, zato zalim sto sam mu toliko dugo stavljala :(

Slažem se :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde to ne postoji, niko nije cuo i mi nosili nismo.

Po rodjenju pedijatar rucno pregleda kukove. Ultra zvuk se ne radi ako se ne posumnja u problem. Kasnije i babice koje dolaze sledecih 10 dana po izlazenju iz bolnice i patronazni radnici isti pregled vrse po nahodjenju ili ako se na prvom posumnjalo u jako blagu anomaliju. Sa 6 nedelja je sledeci pregled kod lekara i opet se radi rucno.

Ako se na ijednom pregledu ustanovi problem vece razmere dobije se uput za slecijalistu i tek onda ultra-zvuk. Opcije za ispravljanje su pavlikovi kaiscici, proteza ili gips, u krajnjem slucaju operacija. Nas mali rodjak je imao problema i par meseci je morao nositi protezu i kaiscice da bi se to ispravilo.

Postoji ali moras privatno da ides,mi smo nosili naseg isto privatno,kosta 3000din ultra zvuk kod specijaliste,u drzavnim institucijama je sigurno tako kako kazes,da ne rade ultrazvuk dok nebude skoro kasno pa moras da se bakces sa terapijama i ostalim dzidzabadzama,jadne bebe,ne daj Boze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji ali moras privatno da ides,mi smo nosili naseg isto privatno,kosta 3000din ultra zvuk kod specijaliste,u drzavnim institucijama je sigurno tako kako kazes,da ne rade ultrazvuk dok nebude skoro kasno pa moras da se bakces sa terapijama i ostalim dzidzabadzama,jadne bebe,ne daj Boze!

Draga gde si ti? Koja zemlja?

Ja pisem o UK i ovde je stopa iscasenja kukova generalno mala. Da li zato sto znaju svoj posao kad rucno kontrolisu ili sto nemaju genetske predispozicije ko mi na Balkanu (navodno) ali oni ne znaju za siroki povoj- na to sam mislila. E sad privatno po svom nahodjenju mozes sve i svasta, samo ne vidim potrebu da se i posumnja kada toliko ljudi redovno proverava. Nasem rodjaku se posumnjalo odmah po rodjenju, odmah su radili ultra zvuk kod specijaliste i uveli prvo protezu pa onda kaiscice.

Inace je nas patronazni brat kad sam ga pitala jel se to ovde stavlja zvao telefonom majku da je pita jel ona njemu stavljala i jel zna sta je to :lol: Covek ima 40 i nesto god i ni on, ni nasa doktorica nisu culi za siroki povoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga gde si ti? Koja zemlja?

Ja pisem o UK i ovde je stopa iscasenja kukova generalno mala. Da li zato sto znaju svoj posao kad rucno kontrolisu ili sto nemaju genetske predispozicije ko mi na Balkanu (navodno) ali oni ne znaju za siroki povoj- na to sam mislila. E sad privatno po svom nahodjenju mozes sve i svasta, samo ne vidim potrebu da se i posumnja kada toliko ljudi redovno proverava. Nasem rodjaku se posumnjalo odmah po rodjenju, odmah su radili ultra zvuk kod specijaliste i uveli prvo protezu pa onda kaiscice.

Inace je nas patronazni brat kad sam ga pitala jel se to ovde stavlja zvao telefonom majku da je pita jel ona njemu stavljala i jel zna sta je to :lol: Covek ima 40 i nesto god i ni on, ni nasa doktorica nisu culi za siroki povoj.

Joj,izvini darling,nisam te skontala da zivis tamo skroz i da za tamo pricas :rolleyes: Izgleda da su tamo jos uvek tradicionalisti,u tom slucaju nemam pojma :P Ali kao sto kazes,znaju ljudi svoj posao...Ipak smo mi malo unapredjeni,barem znamo sta je sirok povoj :rolleyes:

Pozzzzzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja mala je rodjena u julu, pakao je bio...siroki povoj sam joj stavljala do 3 meseca i to samo nocu...sve je ok bilo uvek i na uz i na obicnim pregledima. Doduse danju je spavala na ledjima ili na stomaku a nocu sa strane...kukovi su joj super

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo se rodili u decembru, pa nam klimatski uslovi nisu smetali. I cim su krenule ove prve vrucine mi smo skinuli (a to je bilo skoro sredinom petog meseca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Starijem nisam uopste stavljala,a sve mu je u redu,mladjem sam stavljala nekoliko meseci bili na dve kontrole i sve je super..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo nosili jer kao srbi genetski smo osudjeni na poremecaje sa kukovima :)

ai grcka deca ne nose...nose samo 2 pampersa zajedno ukoliko se otkrije da postoji neki problemcic...inace se ne ide na UZ , vec se rucno proverava da li je sve ok.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo nosili 6 nedelja - do prve kontrole. Rodili smo se u junu i bilo je toplo tako da sam jedva čekala tu prvu kontrolu. Kod nas u NS uglavnom već na prvoj kontroli (ako je sve ok) kažu da se široki povoj skine. Čula sam da u BG-u često savetuju i do 6 meseci iako bude sve ok na prvoj kontroli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Igrom slucaja radjen joj je UZ sa 10 dana i sve je bilo ok,ali smo nastavili da joj nosimo dupli siroki povoj do treceg meseca kada je bio i redovan UZ kukova.Dr. je bukvalno rekla "molim vas ne stavljajte vise ovom detetu siroki povoj" .A pedijatar u domu zdravlja nam je rekla da joj nosimo do devetog meseca!Posto je vec isla zima nosila sam joj ipak(bolesna paanicarka) do petog meseca,a nocni siroki povoj sam joj skinula u osmom mesecu...

Jos uvek nisam pametna,ali mislim da sam trebala poslusati doktorku koja je jos u trecem mesecu rekla da joj skinem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Igrom slucaja radjen joj je UZ sa 10 dana i sve je bilo ok,ali smo nastavili da joj nosimo dupli siroki povoj do treceg meseca kada je bio i redovan UZ kukova.Dr. je bukvalno rekla "molim vas ne stavljajte vise ovom detetu siroki povoj" .A pedijatar u domu zdravlja nam je rekla da joj nosimo do devetog meseca!Posto je vec isla zima nosila sam joj ipak(bolesna paanicarka) do petog meseca,a nocni siroki povoj sam joj skinula u osmom mesecu...

Jos uvek nisam pametna,ali mislim da sam trebala poslusati doktorku koja je jos u trecem mesecu rekla da joj skinem...

o cemu pricas...mi do 5.meseca nosili u zemlji gde se svi krste kad to vide.....na kraju sam krila od pedijatra da to nosimo :rolleyes:

retard nema sta.......... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol:

Ma meni je tako za sva pitanja vezana za njen odgoj. Za neke stvari stvarno znam da nisu potrebne,da preterujem...ali opet... ako ne uradim osecam grizu savest..."sta ako..." ma luda glava...pune ruke posla za Mama Bojanu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol:

Ma meni je tako za sva pitanja vezana za njen odgoj. Za neke stvari stvarno znam da nisu potrebne,da preterujem...ali opet... ako ne uradim osecam grizu savest..."sta ako..." ma luda glava...pune ruke posla za Mama Bojanu :)

:lol:

mama bojana samo nas da ima, bice ultra bogata :)

salim se, ja sam joj idealan slucaj.....:)

sto se tice dece verovatno je to preterivanje prisutno kod prvog deteta...volela bih mna mama (cim se vrati iz cg) da to malo pojasni :)

mislim da su mame sa drugom decom mnogo opustenije i u fazonu "evo ti pavloviceva, mazi se sam" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.