Siroki povoj - da ili ne?


odgovora

Objavljeno

Zanima me da li ste bebama stavljale i da li i dalje stavljate siroki povoj?

Mi smo danas bili na snimanju kukova (po drugi put) i sve je, hvala Bogu, uredu. Inace mi je bebac 4-ti mesec i nisam mu stavljala siroki povoj, tako su mi rekli u porodilistu a i fizioterapeut kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bebi stavljam siroki povoj i skinula sam ga pre nedelju dana,ali su mi u savetovalistu rekli da mu stavljam dok mu ne snime kukove...Za neki dan idemo na snimanje pa cemo videti da li ce sve biti u redu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povijala sam bebu u široki povez do 3,5 meseca. Posle UZ kukova, u tom periodu, smo ga skinuli jer je hvala bogu sve u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od rodjenja pa do 6-og meseca sam mojoj devojcici stavljala povoj. Nekako mi je dr pomalo staromodna i ona je za to ali i meni je nekako bilo logicno da ga stavljam..... Ne znam da li to ima nekog efekta ili ne ali ja sam se pridrzavala skoro svega sto mi je dr rekla.

Mislim da je povoj sve stvar izbora roditelja ali znam nekoliko primera gde roditelji nisu bili pristalice sirokog povoja pa su morali kasnije, kada su im deeca imala 3-4 meseca da im stavljaju i to je bila ''ljuta borba''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je rodjen malo pre vremena i morali smo u pocetku da mu stavljamo siroki povoj jer je bio mali, i nisam mogla da ga namestim da siki...posle mesec dana smo ga skinuli,jer po mojoj logici to je totalna glupost...pa bebe su i u stomaku bez povoja i mrdaju nogicama i onda kad se rode mi ih tim pelenama ukocimo,ma strasno..meni ga je bilo tako zao,kad ga vidim u pelenama..posle kad smo uradili snimak sa 3,5 meseca bilo je sve ok....ja sam bas protiv toga...

pa ceo svet je to izbacio,samo kod nas jos ima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatar rekla sa mesec dana da izbacimo široki povoj, jer ukoliko nešto nije u redu sa kukovima - ne može da pomogne, a ako je sve ok uzalud se tronta beba. Takođe je rekla da 'u Švedskoj niko nije čuo za švedske pelene' :lol: . Posle toga smo se konsultovali sa rodjacima u USA, koji ni za jedno od 4 dece nisu koristili ništa drugo do pelene za jednokratnu upotrebu. Na osnovu svega toga smo bebi od mesec dana skinuli široki povoj. Sa mesec i po smo snimali kukove i sve je ok, te imamo i zvaničnu dozvolu da skinemo široki povoj B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se sirokog povoja tice nema pravila, ja sam mom sinu stavljala jedino nocu i to prvih mesec dana, bilo je leto i +40 da skuvas dete....Ako je dete sklono nece mu pomoci siroko povijanje, Vule ce uskoro prohodati i do sada je bilo sve u redu na pregledima. Raspitajte se od svojih majki ili baka kako se povijale bebe pre samo 50 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam za siroki povoj.... ni starijoj, a ni maloj bebi nisam ga stavljala.... ne znam ni kako se stavlja... celi svet ne koristi siroki povoj, samo nasi lekari nisu update-ovani sa tim.... i sve je ok.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam svom sinu na jedvite jade to cudo stavljala nepunih 2 meseca i poludela i skinula..nikako nije voleo te pamucne pelene uvek je plakao kad mu stavljam siroki povoj..ali uvek.na kontroli je sve bilo ok i pitala sam doktoricu kako to da se to vise nigde u svetu ne koristi siroki povoj sem kod nas..ona je samo slegla ramenima i nije znala sta da mi kaze..strasno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 4 meseca i bili smo na snimanju kukova prvi put i sve je u redu. I dalje koristim siroki povoj do drugog snimanja, dok ne sazru kukovi, ali mi je doktorka rekla u smislu "Mozes, ali nigde se u svetu ne koristi siroki povoj, to samo kod nas". Tako da se ne opterecujem previse oko takvih stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam apsolutno protiv toga, a lekar sam :P ..prvo, ako neko ima problem sa kukovima, to bi trebalo jos u porodilistu da se vidi, i tu nema pomoci od sirokog povoja. Drugo, u svetu nisu ni culi za tako nesto. Svojevremeno sam prisustvovala predavanju na Institutu za majku i dete, na temu sirokog povoja, i tu je bilo svega, stara skola pedijatara kaze - da, ovi mladji -ne. A zasto da, pa njihov odgovor je da je Srbija endemsko podrucje, odnosno da se na ovim prostorima javlja sa vecom ucestaloscu iscasenje kukova. Oni cak smatraju da decaci do 6 mes. a devojcice bar do 9! Uzas..Ja sad vas pitam ako smo endemsko podrucje znaci da toga ima..koliko vi osoba odraslih znate da su imali problem sa kukovima? Ja jednu!

Moja deca ne nose siroki povoj i dobri su im kukovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mom sinu nisam stavljala široki povoj, jer to niko u svetu ne radi osim nas. Zaista ne vidim kako to može pomoći bebi. Samo je sputava da komotno razvija motoriku, tako da sam mišljenja da tu ima mnooogo više štete nego koristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mojoj bebi stavljam široki povoj ali najviše iz razloga što mi je nekako lakša za nositi,nekako" čvršća" :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Stomaklija voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam apsolutno protiv toga, a lekar sam :P ..prvo, ako neko ima problem sa kukovima, to bi trebalo jos u porodilistu da se vidi, i tu nema pomoci od sirokog povoja. Drugo, u svetu nisu ni culi za tako nesto. Svojevremeno sam prisustvovala predavanju na Institutu za majku i dete, na temu sirokog povoja, i tu je bilo svega, stara skola pedijatara kaze - da, ovi mladji -ne. A zasto da, pa njihov odgovor je da je Srbija endemsko podrucje, odnosno da se na ovim prostorima javlja sa vecom ucestaloscu iscasenje kukova. Oni cak smatraju da decaci do 6 mes. a devojcice bar do 9! Uzas..Ja sad vas pitam ako smo endemsko podrucje znaci da toga ima..koliko vi osoba odraslih znate da su imali problem sa kukovima? Ja jednu!

Moja deca ne nose siroki povoj i dobri su im kukovi.

Imam jedno pitanje posto vidim da ste lekar. Ogranicena addukcija kukova konstatovana sa mesec dana, kao posledica polozaja u stomaku, preporuceno siroko povijanje koje sam ja stavljala jedno vreme i odustala jer smatram da je to glupost. Inace na ultrazvuku sve je ok, osim znakova fizioloske nezrelosti. Zanimame da li moze da ima neke posledice moja devojcica? Njoj je sada tri ipo meseca, a ja sam joj ukupno neke tri, cetiri nedelje stavljala siroki povoj. Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam apsolutno protiv toga, a lekar sam :P ..prvo, ako neko ima problem sa kukovima, to bi trebalo jos u porodilistu da se vidi, i tu nema pomoci od sirokog povoja. Drugo, u svetu nisu ni culi za tako nesto. Svojevremeno sam prisustvovala predavanju na Institutu za majku i dete, na temu sirokog povoja, i tu je bilo svega, stara skola pedijatara kaze - da, ovi mladji -ne. A zasto da, pa njihov odgovor je da je Srbija endemsko podrucje, odnosno da se na ovim prostorima javlja sa vecom ucestaloscu iscasenje kukova. Oni cak smatraju da decaci do 6 mes. a devojcice bar do 9! Uzas..Ja sad vas pitam ako smo endemsko podrucje znaci da toga ima..koliko vi osoba odraslih znate da su imali problem sa kukovima? Ja jednu!

Moja deca ne nose siroki povoj i dobri su im kukovi.

Isto objasnjenje daju dr. i ovdje, ako problem postoji, povoj mu nece pomoci...

Inace, jedno od pitanja kad se pita pedijatra na koje oni odgovaraju; Jeste vi iz Turske ili Jugoslavije? To jos jedino radite vi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam apsolutno protiv toga, a lekar sam :P ..prvo, ako neko ima problem sa kukovima, to bi trebalo jos u porodilistu da se vidi, i tu nema pomoci od sirokog povoja. Drugo, u svetu nisu ni culi za tako nesto. Svojevremeno sam prisustvovala predavanju na Institutu za majku i dete, na temu sirokog povoja, i tu je bilo svega, stara skola pedijatara kaze - da, ovi mladji -ne. A zasto da, pa njihov odgovor je da je Srbija endemsko podrucje, odnosno da se na ovim prostorima javlja sa vecom ucestaloscu iscasenje kukova. Oni cak smatraju da decaci do 6 mes. a devojcice bar do 9! Uzas..Ja sad vas pitam ako smo endemsko podrucje znaci da toga ima..koliko vi osoba odraslih znate da su imali problem sa kukovima? Ja jednu!

Moja deca ne nose siroki povoj i dobri su im kukovi.

i ja sam lekar i mislim da niste u pravu mi jesmo endensko područje i teba da poštujemo principe naših lekara a problem sa kukovima se na želost vide u odraslom dobu kada oni itereba da služe svrsi ,e tu se onda javlja problem sa loše postavljeni i da nekažem iščašenim kukovima kod stari i naročito kod žena a da vam ne pričam da su nam bolnice pune takvih što se operišu upravo zbog toga,ja sam isto prisustvovala predavanju lekara opšte prakse i pedijatara i oni su za širok povoj dece čak sve dok se ne završi rast kukova a to je čak do 18 meseca života ali dobro preventiva kaže do 6 meseci minimum a naročito striktno kod devojčica ...... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovde ljudi niko ne stavlj siroki povoj, samo pelenu.mislim da samo u zemlji srbiji jos stavljaju taj povoj???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nosimo sirok povoj,imamo 5 meseci i ovde ga praktikuju da se nosi do 6-og meseca,uglavnom ja koliko znam da mu taj povoj nemoze naskoditi,i ako ga je nosio svih ovih meseci meze i jos jedan mesec!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prva beba - nosio siroki povoj 5 meseci, skinuli po preporuci dr-a. Druga beba nosila siroki 2 meseca, skinula sam joj sama posle uz pregleda na kojem je konstatovano da je sve u redu. Bilo je leto i nisam mogla da dozvolim da je jos i to greje. Treca beba isto nosila 2 meseca do uz kontrole i tada mi dr-ica rekla da skinem. Iskreno, bas sam se iznenadila jer se tako grcevito drze te price o sirokom povoju i predostroznosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas bili na drugom UZ kukova...Doktorka je rekla da su kukovi super i da smo zavrsili sa sirokim povojem...Joj bas sam bila srecna...JUPIII...Cak je rekla da slobodno stavljam bebu ako ona zeli da sedi-koliko moze,dok se ne umori...Mada,mislim da cemo sa sedenjem jos malo pricekati...Inace za 5 dana punimo 5 meseci...:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nosili široki povoj do 6.te nedelje kad je rađen UZ kukova. Rečeno name je da je sve u savršenom redu i da skidamo. Tako smo i postupili.

Sve više nekako naginjem ovoj drugoj školi koja je protiv širokog povoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima tri po mjeseca i još uvijek nosimo široki povoj, po preporuci doktora. Za koji dan imamo novi uz kukića i nadam seda će mi reći da je više ne povijam tako. Nekako mi je i žao kad je vidim tako raskerebečenih nožica :( , ali volim poslušati doktora. Mada, čitajući poruke na Forumu, vidim da je dosta mama protiv toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja djevojcica je bila na ultrazvuku i kukovi su joj bili na granici normale. Doktor je predlozio siroko povijanje do sledeceg termina za 4 nedelje. Kada smo otisli na pregled sve je bilo ok kukovi pod uglom od 65 stepeni savrseno. Tako da sam ja za siroki povoj. A inace zivimo u Njemackoj gdje vjerovatno niko ne koristi platnene pelene. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatar rekla sa mesec dana da izbacimo široki povoj, jer ukoliko nešto nije u redu sa kukovima - ne može da pomogne, a ako je sve ok uzalud se tronta beba. Takođe je rekla da 'u Švedskoj niko nije čuo za švedske pelene' :lol: . Posle toga smo se konsultovali sa rodjacima u USA, koji ni za jedno od 4 dece nisu koristili ništa drugo do pelene za jednokratnu upotrebu. Na osnovu svega toga smo bebi od mesec dana skinuli široki povoj. Sa mesec i po smo snimali kukove i sve je ok, te imamo i zvaničnu dozvolu da skinemo široki povoj B)

u srbiji se koristi siroki povoj jer srbi kao nacija genetski smo skloni deformitetima kukova.....i siroki povoj iliti povez je jako dobra preventiva....u svedskoj i u usa verovatno nisu i zato ih i ne koriste....ni ovde u grckoj se to ne koristi ali smo mi koristili 5 meseci (iako kazu da posle 3.meseca nema efekta), jer nam je pedijatar ovde rekao da u srbiji to koriste bas smo tog visokog procenta i da ja ako hocu mogu da koristim, sto smo i ucinili.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi imamo 3 meseca,bili smo na prvo snimanje kukova,sve je uredu,mada jos treba siroko povijanje za 2 meseca opet,nadam se da ce tad skinemo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.