Trudnice po zakonu ne postoje?!

odgovora

Objavljeno

Ukratko:

Pisala sam vam u temi Ugovora o delu i da trudnice koje na osnovu njega nista ne dobija.

I obijanje pragova od Nacionalne Sluzbe, preko Opstine, Socijalne sluzbe,...

I ONIH koji se HVALE da nam pomazu sa visih polozaja ili ne dobijete odgovor ili dobijete nesto sto i sami vec znate i njima ste prezentovali, samo pretoceno Zakonski:

"iz Sekretarijata za socijalnu zastitu daje se sledeci odgovor:

Rad po ugovoru o delu, u smislu Zakona o radu ("Sl.glasnikRS" br.24/05,61/05 i 54/09), je rad van radnog odnosa i kao takav ne moze biti osnov za ostvarivanje prava na naknadu zarade.

U cilju podrske porodici i podsticanja radanja, Odlukom o dodatnim oblicima zastite trudnica i porodilja na teritoriji grada Beograda (Sl. list grada Beograda", br. 1/09 i 6/10), utvrdeni su sledeci oblici zastite:

- naknada za vreme privremene sprecenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa trudnocom zaposlenoj trudnici

- pravo na jednokratno novcano davanje nezaposlenoj porodilji i

- pravo na jednokratno novcano davanje zaposlenoj porodilji ciji prihod ne prelazi 10.000,00 po clanu porodice.

Za nezaposlenu trudnicu nije predviden poseban oblik zastite buduci da ce posle porodaja biti obuhvacena pravom na jednokratno novcano davanje nezaposlenoj porodilji.

Na osnovu Zakona o Finansijskoj podrsci porodici sa decom ("Sl. glasnik RS" br. 16/02,115/05 i 107/09), povodom rodenja deteta moze se ostvariti pravo na roditeljski dodatak i pravo na deciji dodatak.

Za prevazilazenje teske materijalne situacije u kojoj se nalazite mozete se obratiti odeljenju Gradskog centra za socijalni rad na opstini na kojoj imate prebivaliste."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene su vijekovima bile diskriminirane po tom pitanju tako da nista novo. Mozemo na sav glas da vicemo o nepravdi ali NIKO NAS NE CUJE pa cak ni same zene koje su takodje poslodavci. I ako nesto uspjemo sve se uglavnom svodi na MRTVO SLOVO NA PAPIRU!!!

Ja srecom nemam problema po pitanju posla i toga da li je moj posao trudnocom ugrozen i sl tako da se ni ne zalim. Govorim u globalu, kao zena ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, sad sam stvarno zatečena... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BIlo i ostalo.... To se nikada nece promeniti,kada kazu u nekoj sluzbi da misle kako imate neka prava,to automatski znaci nemojte se zamajavati. Ja sam otvorila bolovanje u novembru prosle god i nista ne prima,jer su doprinosi neuplaceni. Ne vredi ni to sto je blokiran tracun firme na osnovu tih doprinosa njih to ne interesuje. Dok sam bila u Srbiji jurila sam i pitala svuda koja su moja prava i sta da radim,sada sam digla ruke,niko te ne postuje a traze da radjamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno. Traze da radjamo, a posle skidaju odgovornost na nase VAPAJE. Na zalost. :(

To je nasa svakodnevnica i ako zelis dete, onda ti preostaje samo da "kopas" rukama i nogama od pocetka za bebicu i njenu osnovu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno. Traze da radjamo, a posle skidaju odgovornost na nase VAPAJE. Na zalost. :(

To je nasa svakodnevnica i ako zelis dete, onda ti preostaje samo da "kopas" rukama i nogama od pocetka za bebicu i njenu osnovu.

Kada sam otisla u Poresku upravu da prijavim poslodavca za te neuplacene doprinose oni me pitaju gde sam bila do sada. Kao,radim vec godinu dana i sda me zanima da se to sto pre uradi. Onda,kada sam rekla da sam trudna,da se sada raspirujem zbog bolovanja, prave facu jao izvinite i izasli su nateren van rasporeda,ali od kada je blokirana niko ne pita uplacuje li se svaki pazar i gde god da sam pozvala ili otisla da se raspitam samo cekaju kada cu izaci. Znam par zena koje su poslodavci otpustili u toku trudnoce,a kao sto ti napisa treba da smo zasticene od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

no comment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta reci...

Kada sam otisla na biro da se prijavim i rekla da sam trudnica samo su mi sklopili radnu knjizicu i rekli: "Mi nemamo nikakve programe i naknade za trudnice pa trudnice i ne prijavljujemo, mi ovde prijavljujemo samo osobe koje zele da rade!"

Hvala Bogu na mom temperamentu pa je pojela svoje reci i prijavila me. Ali dokle ide bezobrazluk nemam reci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

c-c-c-c-c-c-c Strasno !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta reci...

Kada sam otisla na biro da se prijavim i rekla da sam trudnica samo su mi sklopili radnu knjizicu i rekli: "Mi nemamo nikakve programe i naknade za trudnice pa trudnice i ne prijavljujemo, mi ovde prijavljujemo samo osobe koje zele da rade!"

Hvala Bogu na mom temperamentu pa je pojela svoje reci i prijavila me. Ali dokle ide bezobrazluk nemam reci!

Uzas nema reci dokle ide bezobrazluk ove drzave :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta reci...

Kada sam otisla na biro da se prijavim i rekla da sam trudnica samo su mi sklopili radnu knjizicu i rekli: "Mi nemamo nikakve programe i naknade za trudnice pa trudnice i ne prijavljujemo, mi ovde prijavljujemo samo osobe koje zele da rade!"

Hvala Bogu na mom temperamentu pa je pojela svoje reci i prijavila me. Ali dokle ide bezobrazluk nemam reci!

:blink:

Strašno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da bih je pojela kroz ono staklo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro je da nisi odustala nego si ipak se prijavila... Katatstrofa kakva smo država...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro je da nisi odustala nego si ipak se prijavila... Katatstrofa kakva smo država...

Ova država je dobra samo za jednu dobru atomsku bombu :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da bih je pojela kroz ono staklo.

Ma idi kad me pogledala onako popreko, osetila sam se kao ratni zlocinac. Neverovatni su, a to je bilo jos na samom pocetku jos sam bila u prvom mesecu, emocije pomesane i da me dovede u stanje da se osetim ruzno zbog tog toga sto cu imati bebca. Lako je njoj koja ima posao da sedi iza saltera i za*ebava mene koja ne znam u tom momentu ni gde je levo ni koji mi je korak sledeci. Ali srecom adrenalin je dobar prijatelj u takvim situacijama :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma idi kad me pogledala onako popreko, osetila sam se kao ratni zlocinac. Neverovatni su, a to je bilo jos na samom pocetku jos sam bila u prvom mesecu, emocije pomesane i da me dovede u stanje da se osetim ruzno zbog tog toga sto cu imati bebca. Lako je njoj koja ima posao da sedi iza saltera i za*ebava mene koja ne znam u tom momentu ni gde je levo ni koji mi je korak sledeci. Ali srecom adrenalin je dobar prijatelj u takvim situacijama :D :D :D

E mrzim te nadrndane salteruse :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta reci...

Kada sam otisla na biro da se prijavim i rekla da sam trudnica samo su mi sklopili radnu knjizicu i rekli: "Mi nemamo nikakve programe i naknade za trudnice pa trudnice i ne prijavljujemo, mi ovde prijavljujemo samo osobe koje zele da rade!"

Hvala Bogu na mom temperamentu pa je pojela svoje reci i prijavila me. Ali dokle ide bezobrazluk nemam reci!

Ovako sam i ja prosla,samo tad nisam bila pametna da joj kazem svasta,zatekla me je i ja sam mislila ajde to tako valjda ide,i rekla mi je da dodjem posle porodjaja,i ja kad sam dosla,ona meni skinuli smo vas sa evidencije,pa morate opet da se prijavljujete...nikad vise....zar sam ja kriva sto sam ostala trudna i sto zelim dete? stvarno ga preteruju...

e da mi je ova pamet i te godine,da vidi kako bi me prijavila....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.