Plastika

odgovora

Objavljeno

Danas tacnije juce, je na yahoo.com izasao jako koristan clanak o plastici i njenog bezbednosti

pa sam odlucila da podelim sa mamama jer moze biti koristan sto se tice decijih flasica, casica , tanjirica i slicnog. izvinjavam se sto je na engleskom , ali ukoliko postoje devojke kojima je potreban prevod, nek ne cute :)

link je sledeci :

http://health.yahoo.net/articles/womens-he...-container-safe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sve u svemu najbitnije :

"

Researchers are still debating whether phthalates and BPA actually cause these health problems and, if so, how much exposure is necessary to trigger them. While these issues are being figured out, some experts recommend taking a preventive approach: "Minimize contact of food with problematic plastics as a precautionary measure to protect your health," suggests Rolf Halden, PhD, adjunct associate professor of environmental health sciences at the Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Here are six simple tips for reducing your exposure to the potentially harmful chemicals in plastics.

1. Know the code. Look on the bottom of your plastic to find the recycling symbol (a number between 1 and 7 enclosed in a triangle of arrows). The code indicates the type of plastic you are using and can give you important clues about safety. "We generally say 1, 2, 4 and 5 are considered to be the safest," says Sonya Lunder, senior analyst at the Environmental Working Group. Try to avoid using plastics with 3 or 6, as these leach chemicals that may be harmful. Number 7 is an "other" category that includes BPA-containing plastics called polycarbonates. These plastics, which you should avoid, will have the letters PC printed underneath the 7.

2. Reconsider the microwave. Heat can increase the rate at which chemicals like BPA leach from plastic. Containers labeled "microwave safe" have been tested by the Food and Drug Administration (FDA) and found to leach extremely small amounts, which the FDA has determined to be safe. However, some experts advise people to keep plastic out of the microwave altogether

3. Use it for its intended purpose. Plastics that are designed for single use should only be used once.

4. Wash by hand. Only put plastics into the dishwasher if they have a dishwasher safe label.

5. Do not freeze. Only put plastics in the freezer if they have a freezer-safe label.

6. Don't panic. Cutting down on exposure to potentially harmful chemicals in plastics can benefit your health. But as Dr. Halden reminds us, "Many things in your life pose a much higher risk than exposure to plastics, such as smoking, poor diet and even driving a car."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam citavu aferu sa BPA od starta ozbiljno shvatila pa smo sve za malu kupovali BPA-Free. Sto je sigurno sigurno je i kad vec imam izbor ne vredi rizikovati, zar ne?! :rolleyes:

Bez obzira dal je u pitanju pumpa za mleko ili case, tanjiri i pribor za jelo- em sto smo se trudili da sve za upotrebu u kuci bude BPA-free, em porculansko ili keramicko, ili metalno za escajg. Takodje samo keramicko posudje stavljamo u mikrotalasnu, i za malu i za nas sve prvo izvadim iz ambalaze na tanjir ili u ciniju pa tek onda zagrevam.

Kad su u pitanju case za poneti Tommee Tippee ima fenomenalan izbor plasticnih koje su bez BPA, tako da smo uvek njih uzimali. A ostale smo bacali i bacamo cim se vide prvi znaci habanja tipa linije od grebanja isl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Seceru,thank's for the advice... :) I ja se rudim ne koristiti plastiku vec keramiku,i takodje za Teodora uzimam BPA-free stvari,a sto se tice ishrane-i on jede iz keramickih "normalnih" tanjira i pije iz staklenih casa,kao odrasli.U svakom slucaju slazem se sa Micilici-zasto rizikovati ako imamo izbor? :)

Ps :Ja imam dobar clanak o maragrinu,cim nadjem postavljam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja isto izbegavam plastiku, narocito za luku...jedino neke cinijice su mu plasticne u kojem mu sipam smoki ili tako nesto i to je to....

jede iz normalnih tanjira, pije iz staklene case i slicno. jedino za napolje koristimo kao onaj mali termos metalni za vodu. jel neko ti koristi? ne znam ni u tome koliko je dobro da stoji voda ili jeste, dajte neki savet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj deo mi se najvise svidja:

6. Don't panic. Cutting down on exposure to potentially harmful chemicals in plastics can benefit your health. But as Dr. Halden reminds us, "Many things in your life pose a much higher risk than exposure to plastics, such as smoking, poor diet and even driving a car."

A, vala, nacitala sam se svega o plastici da je ovaj clanak samo jedan od mnogih. Mi izbegavamo plastiku koliko god mozemo .Mozda u kuci imam 2 tanjirica i 4 kutije sa poklopcima. Prosto nam se ne svidjaju plasticne stvari.

Ne znam o kom termosu pricas. Onom obicnom koji unutra ima 'metalni' ulozak? Sve je to pitanje. Mada, sto navedoh gore... ko zna i sta pijemo i sta jedemo, na cemu spavamo i kakav vazduh udisemo.

U svakom slucaju, dobro je biti informisan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jedino za napolje koristimo kao onaj mali termos metalni za vodu. jel neko ti koristi? ne znam ni u tome koliko je dobro da stoji voda ili jeste, dajte neki savet.

Mi smo joj prosle godine u Eden-u kupili takav jedan ali smo ga samo par puta upotrebili... Meni se ne svidja ukus vode iz njega jer je ipak metal u pitanju i koliko god da sam ga prala sve sam imala utisak da mi mirise na metal... Nije mi prijatno bilo da pijem iz njega, a posto se vodim onim: ako ja ne bih iz toga, necu ni njoj dati, eno ga igra se njime ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo joj prosle godine u Eden-u kupili takav jedan ali smo ga samo par puta upotrebili... Meni se ne svidja ukus vode iz njega jer je ipak metal u pitanju i koliko god da sam ga prala sve sam imala utisak da mi mirise na metal... Nije mi prijatno bilo da pijem iz njega, a posto se vodim onim: ako ja ne bih iz toga, necu ni njoj dati, eno ga igra se njime ;)

pa i ja primecujem da luka nesto nece vodu iz njega da pije...verovatno mu se iseca na metal...

pa covece iz cega da dajem detetu da pije vodu kad smo napolju???? :blink::blink::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa covece iz cega da dajem detetu da pije vodu kad smo napolju???? :blink::blink::blink:

Pa jel imate Tommee Tippee u Grckoj? Oni imaju citavu kolekciju plasticnih koje su BPA-free. Skoro sam videla da su i nove modele izbacivali al evo ti tri kolekcije koje imaju za case:

http://www.tommeetippee.co.uk/department/e...a/cup_drinking/

http://www.tommeetippee.co.uk/department/t...p/cup_drinking/

http

://www.tommeetippee.co.uk/department/e.../cup_drinking/

Mi koristimo Explora kolekciju i imamo Active Sipper par komada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se samo sjecam kada je jednom prilikom moj veterinar izjavio da ni slucajnu NASEM PSU ne dajemo da jede iz plastične zdjelice tako da se sada sva naježim pri pomisli da bi djetetu dala da jede iz plastike.

Izuzetno sam skeptična po tom pitanju bez obzira na to što mi "neko nekim" certifikatom tvrdi da je sve OK ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa jel imate Tommee Tippee u Grckoj? Oni imaju citavu kolekciju plasticnih koje su BPA-free. Skoro sam videla da su i nove modele izbacivali al evo ti tri kolekcije koje imaju za case:

http://www.tommeetippee.co.uk/department/e...a/cup_drinking/

http://www.tommeetippee.co.uk/department/t...p/cup_drinking/

<a href="http://www.tommeetippee.co.uk/department/essentials/cup_drinking/" target="_blank">http

://www.tommeetippee.co.uk/department/e.../cup_drinking/

</a>

Mi koristimo Explora kolekciju i imamo Active Sipper par komada.

da da, ima tommee tippee.....ali nisam ni gledala njihove casice, bas cu pogledati...

mada najvise bih volela da nadjem neku staklenu casicu za poneti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koju oznaku bi trebalo da nosi plasticne posude u kojima se zamrzava hrana?

Imate li neko adekvatnije resenje za drzanje zamrznute hrane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koju oznaku bi trebalo da nosi plasticne posude u kojima se zamrzava hrana?

Imate li neko adekvatnije resenje za drzanje zamrznute hrane?

pa jedino u onim staklenim posudama ili teglicama.....ne znam...ja samo meso zamrzavam i to mi je u onim kesama za zamrzivac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas tacnije juce, je na yahoo.com izasao jako koristan clanak o plastici i njenog bezbednosti

pa sam odlucila da podelim sa mamama jer moze biti koristan sto se tice decijih flasica, casica , tanjirica i slicnog. izvinjavam se sto je na engleskom , ali ukoliko postoje devojke kojima je potreban prevod, nek ne cute :rolleyes:

:rolleyes:

U principu, tek kada sam se porodila, rekli su mi za plastiku. Ionako u kuci je nisam imala :). Jedino sto sam koristila je pumpica Aventova, i pise BPA free,ali koliko je tome verovati?! Dobili smo jednu plasticnu flasicu i bacili smo je. E da, a kakve kasicice koristite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a zar staklo ne puca u frizu?

mislim za kuvane ruckove(za nas ne za Leu),meso i ja drzim u najlon kesama za friz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legendo...ja i dalje ne znam..jer neke posude koje imam imaju oznaku da mogu u friz...ali po ceni(jeftinoj) ne bih rekla i da ispunjavaju sve standarde...pa sam malo zbunjena...Verujem da bih isto bila zbunjena i da je tekst na zemunskom jeziku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da, a kakve kasicice koristite?

Mi koristimo metalne... imali smo svakakve,bar 10 nismo ni otvorili, jer smo ih nadobijali gomilu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

U principu, tek kada sam se porodila, rekli su mi za plastiku. Ionako u kuci je nisam imala :). Jedino sto sam koristila je pumpica Aventova, i pise BPA free,ali koliko je tome verovati?! Dobili smo jednu plasticnu flasicu i bacili smo je. E da, a kakve kasicice koristite?

koristili smo nuk plasticne....ja sam za luku imala sve nuk.samo moras da pazis da se kasicice ne sterilisu...kasnije smo koristili obicne kao i ove nase samo male....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a zar staklo ne puca u frizu?

mislim za kuvane ruckove(za nas ne za Leu),meso i ja drzim u najlon kesama za friz

pa to sam i ja razmisljala...moguce da puca,..nikad nisam nista u staklu zamrsavala...ili kupi neke plasticne kutije koje imaju oznaku za zamrzavanje...ne znam koja je oznaka ali pretpostavljam da je neka pahulja ili slicno :) ili lupetam, ne znam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1 – PET ( često i PETE ) – Te su boce u većini slučajeva namenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogućnost, da ispuštaju teški metal antimon i hemijsku materiju EPA, koja ometa delovanje hormona. Takve boce mogu ispuštati i kancerogena jedinjenja.

2 – HDP ( nekad i HDPE ) - Radi se o „dobroj“ plastici, za koju postoji najmanja verovatnoća ispuštanja zagađenja u vodu.

3 – PVC ( nekad i 3V ) – Ova plastika ispušta dve otrovne hemikalije, a obe ometaju delovanje hormona u ljudskom telu. Usprkos tome, to je još uvek najčešće upotrebljavana plastika za boce.

4 – LDPE – Plastika, koja ne ispušta hemikalije u vodu. Ne koristi za izradu plastičnih boca, nego uglavnom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.

5 – PP – Još jedna od „dobrih“ plastika, obično bele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakuju sirupi, ili čašice za jogurt.

6 – PS – Plastika koja ispušta u vodu kancerogenu materiju STIREN. Najčešće se koristi u čašicama za kafu za jednokratnu upotrebu, ili u ambalaži brze prehrane.

7 – PC ( ili bez oznake ) – To je najlošija plastika za prehrambene proizvode, jer izlučuje hemikaliju BPA. Na žalost, koristi se u bočicama za dojenčad, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.

Plastične mase, koje ne otpuštaju hemikalije u vodu su, dakle, 2, 4 i 5, ili s oznakom HDP, HDPE, LDPE, PP. Kod svih drugih radije razmislite o njihovoj upotrebi. Još uvek je najbolje čuvati vodu u staklenim bocama.

Posto o ovome nismo imali pojma zamoli bih vas da kazete koje vode (flasirane) u srbiji imaju ispravno pakovanje (plasticno)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde niko dugo nije pisao izgleda..jel vodite racuna o ovim oznakama kad uzimate deci igracke?

Flasice uglavnom i jesu bpa free vecina..ali igracke ko zna od kakve plastike prave

Sad lepo ponesem spisak i na poledjini svake igracke gledam oznake..jer ona to nece vaditi iz usta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodim racuna naravno, imamo dosta plasticnih igracaka ali ni ne uzimam neke znj marke tako da nisam imala problema ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.