Endometrioza

odgovora

Objavljeno

Koliko sam ja čitala o endo. vidim da dr. preporučuju da se što pre ostane u drugom stanju posle zahvata. Znači, ako te je već strah da nećeš moći da zatrudniš batali sve i bacaj se na posao ;) Jeste finansijski teško ali verujem da ćete imati pomoć od svojih....

Samo dA potpišem,što pre to bolje,ona se veoma brzo vraća uz redovne menstruacije.

Meni je već počela da se vraća i to godinu dana nakon druge trudnoće. Prebrzo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo dA potpišem,što pre to bolje,ona se veoma brzo vraća uz redovne menstruacije.

Meni je već počela da se vraća i to godinu dana nakon druge trudnoće. Prebrzo!!!

hvala Suncokret i Marina na brzim odgovorima . Trebao mi je objektivan savet nekoga ko je prosao kroz ovo , i kroz samu trudnocu ili jos pokusava. Na svu srecu imali bi finansijsku pomoc nasih roditelja. Cula sam da se endometrioza brzo vraca i da izaziva sterilitet , i te dve cinjenice su me zabrinule . I jos pored toga imam ureaplazmu :blink:

Ako jos neko ima slicnih iskustava nek to podeli sa nama i olaksa mi , jer sam u totalnoj konfuziji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala Suncokret i Marina na brzim odgovorima . Trebao mi je objektivan savet nekoga ko je prosao kroz ovo , i kroz samu trudnocu ili jos pokusava. Na svu srecu imali bi finansijsku pomoc nasih roditelja. Cula sam da se endometrioza brzo vraca i da izaziva sterilitet , i te dve cinjenice su me zabrinule . I jos pored toga imam ureaplazmu :blink:

Ako jos neko ima slicnih iskustava nek to podeli sa nama i olaksa mi , jer sam u totalnoj konfuziji :)

Mislim da bi trebalo da se posavetujes sa svojim lekarom o drugim opcijama i da li ih ima. Posle operacije, konstatovana mi je endometrioza levog jajnika, imala sam gomilu priraslica i iskreno za sve vreme trajanja terapija bilo mi je prporuceno da ostanem u drugom stanju. Naravno do otklanjanja endometriozne ciste izgleda to nije bilo moguce, zatrudnela sam 5 meseci posle operacije. Kao alternativa trudnoci, preporuceno mi je uzimanje anti baby pilule u kontinuitetu, znaci bez pauze, tako da u periodu u kome nebih planirala trudnocu ne dobijam uopste. Mislim da je najbolje da opet popticas sa svojom doktorkom koja je najupucenija u tvoju situaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

p.s.

zao mi je zbog slovnih gresaka, nikad ih ne provalim dok kucam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

p.s.

zao mi je zbog slovnih gresaka, nikad ih ne provalim dok kucam

Kada sam bila na kontroli , pitala sam da li treba da uzimam neke pilule , rekao je kako sam sad zdrava i da nema potrebe nego da sto pre ostanem u drugom stanju . Znaci , nije mi dao izbora vec mi je ponudio samo jedno resenje . Kasnije sam saznala da on nije pristalica bilo kakvog uzimanja hormona , pogotovo sto sam mlada i mogu da zatrudnim .

Proslo je oko cetiri meseca od operacije i mislim da je kasno sad da uzimam bilo sta od terapije , posto ona treba da se zapocne neposredno posle operacije ? U svakom slucaju se slazem sa tvojim predlogom da konsultujem lekara , ali trazicu drugo misljenje .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gi united,

Mislim da ako postoji druga opcija da je doktor bio u obavezi da te u potpunosti obavesti o njoj bezobzira na svoje licno misljenje i preferencije.

Ja sam se licno sa cokoladnom cistom mucila pune 3 godine i za sve to vreme sam zelela da ostanem u drugom stanju. Prvobitno sam cekala da se odluci da il idem odmah na operaciju ili pokusavamo lekovima prvo da smirimo situaciju. Moji blesavi hormoni su davali totalno drugaciju sliku koja je konstantno zbunjivala lekare pa mi je na kraju odluceno da je to zapravo obicna cista i da pokusam da ostanem u drugom stanju. Naravno to nije uspelo, cista je otklonjena i nalaz je pokazao da je u pitanju endometrioza. U toku te tri godine hormoni su me izbacili iz koloseka, ugojila sam se 8 kilograma, sa 54 otisla na 62 pa ponekad i vise, izgubila svaki apetit (nikad manje nisam jela nikad se lakse nisam gojila ja koja sam bila poznata kao prozdiruca mrsavica), dobila preskakanje srca i ubrzano lupanje, lose sam spavala, imala sam napade vrucina kao da sam u menopauzi. Jedva sam cekala da mi se to cudo skloni, i na moje veliko zadovoljstvo, ubrzo nakon toga sam ostala u drugom stanju tako da se na kraju strpljenje isplatilo. Moj doktor je ipak meni dao izbor. Moja zelja jeste bila dete ali mislim da se nikom ne sme oduzimati izbor, ako takav postoji.

Puno pozdrava i ako se odlucis za trudnocu razmisljaj o tome kako ces biti lepa i mlada mama najlepsem daru kojeg jedna zena moze da dobije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gi united,

U toku te tri godine hormoni su me izbacili iz koloseka, ugojila sam se 8 kilograma, sa 54 otisla na 62 pa ponekad i vise, izgubila svaki apetit (nikad manje nisam jela nikad se lakse nisam gojila ja koja sam bila poznata kao prozdiruca mrsavica), dobila preskakanje srca i ubrzano lupanje, lose sam spavala, imala sam napade vrucina kao da sam u menopauzi. Jedva sam cekala da mi se to cudo skloni, i na moje veliko zadovoljstvo, ubrzo nakon toga sam ostala u drugom stanju tako da se na kraju strpljenje isplatilo. Moj doktor je ipak meni dao izbor. Moja zelja jeste bila dete ali mislim da se nikom ne sme oduzimati izbor, ako takav postoji.

Puno pozdrava i ako se odlucis za trudnocu razmisljaj o tome kako ces biti lepa i mlada mama najlepsem daru kojeg jedna zena moze da dobije.

Da se nadovezem ovde... Jako je bitno sto si ovo napisala. Mislim da svako treba da zna sta uzimanje hormona moze da napravi jednoj zeni kako fizicki, tako i psihicki.

Kao sto sam vec pisala, moja End. nije otklonjena operacijom vec stopirana hormonalnim inekcijama. Tako je meni dr. objasnio. Te inekcije su stopirale menstruaciju, i time se End. osusila. Cim krene redovna mesecna perioda Endometrioza se time hrani a samim tim i vraca. Najbolji lek za Endometriozu je trudnoca,znaci 9 meseci bez krvarenja i jos par posle porodjaja znaci velika verovatnoca da ce mirovati duzi period.

Dok sam bila pod terapijom tih par meseci,bila sam u haosu. Isto sve kao i kod tebe. Ponekad me bilo sramota sto u februaru na poslu nosim majcu kratkih rukava,pa posle pola sata oblacim zimsku jaknu. Moj dr. mi je rekao da se tako osecaju zene koje ulaze u klimaks,ja sam imala 22. godine. O psihickom stanju da ne pricam!!!

Ja sam zelela bebu,i 8-9 meseci nakon terapije ostala sam trudna. Dva meseca posle porodjaja sam vec dobila periodu iako sam dojila bebu. Dr. mi je predlozio da ostanem trudna ponovo posle osam meseci. Tako je i bilo hvala Bogu.

Sad godinu dana posle porodjaja na kontroli dr. mi je rekao da mu se stanje uopste ne svidja,i ponovo sam na hormonalnim pilulama.

Svako ima pravo na izbor, ali pre nego sto ga napravite, treba dobro razmisliti sta odredjeni izbor nosi sa sobom! Ja vam zelim puno srece!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se nadovezem ovde... Jako je bitno sto si ovo napisala. Mislim da svako treba da zna sta uzimanje hormona moze da napravi jednoj zeni kako fizicki, tako i psihicki.

Kao sto sam vec pisala, moja End. nije otklonjena operacijom vec stopirana hormonalnim inekcijama. Tako je meni dr. objasnio. Te inekcije su stopirale menstruaciju, i time se End. osusila. Cim krene redovna mesecna perioda Endometrioza se time hrani a samim tim i vraca. Najbolji lek za Endometriozu je trudnoca,znaci 9 meseci bez krvarenja i jos par posle porodjaja znaci velika verovatnoca da ce mirovati duzi period.

Dok sam bila pod terapijom tih par meseci,bila sam u haosu. Isto sve kao i kod tebe. Ponekad me bilo sramota sto u februaru na poslu nosim majcu kratkih rukava,pa posle pola sata oblacim zimsku jaknu. Moj dr. mi je rekao da se tako osecaju zene koje ulaze u klimaks,ja sam imala 22. godine. O psihickom stanju da ne pricam!!!

Ja sam zelela bebu,i 8-9 meseci nakon terapije ostala sam trudna. Dva meseca posle porodjaja sam vec dobila periodu iako sam dojila bebu. Dr. mi je predlozio da ostanem trudna ponovo posle osam meseci. Tako je i bilo hvala Bogu.

Sad godinu dana posle porodjaja na kontroli dr. mi je rekao da mu se stanje uopste ne svidja,i ponovo sam na hormonalnim pilulama.

Svako ima pravo na izbor, ali pre nego sto ga napravite, treba dobro razmisliti sta odredjeni izbor nosi sa sobom! Ja vam zelim puno srece!

Marina a zar nije trebalo da se izboriš sa time do kraja sa drugom trudnoćom? Jel DR ima neko objašnjenje? Sad pitam, pošto kaže da mu se stanje ne sviđa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marina a zar nije trebalo da se izboriš sa time do kraja sa drugom trudnoćom? Jel DR ima neko objašnjenje? Sad pitam, pošto kaže da mu se stanje ne sviđa...

Ne, kao sto sam vec pisala u prvom postu, po nekoj teoriji Endometrioza se ne leci,samo se drzi pod kontrolom. Ja sam posle prve trudnoce pila neke pilule,i "drzala" je pod kontrolom,a zatim ostala trudna. Onda se moj dr. nadao da ce mirovati bar pet god jer fakticki tri godine uzastopno nisam imala menstruacija,pa sam na kontroli posle porodjaja kao malo pauzirala od svih tih hormona koje sam unosila u sebe. Znaci pauziralla sam nekih 7-8 meseci,nikakve pilule! U decembru sam ponovo bila na kontroli i covek se zaprepastio. Nivo hormona poremecen totalno. On se zaprepastio jer ne veruje da se to toliko brzo moze poremetiti,a pod kontrolom je bilo skoro 3 godine.

E sad jedno je teorija,a drugo praksa tako da je i to verovatno sve individualno. Secam se kad mi je dr. rekao u fazonu mozda se vrati za par godina a mozda nikad. Izdleda da ja nisam te srece :D Pobila sam mu teorije!

Ponovo pijem anti-bebi pilule koje regulisu stanje hormona,znaci imam periodu ali jako slabo krvarenje i traje svega dva-tri dana. Kad sam bez njih periode traju od 6-7 dana i obilnije su. Dobro je sto mi se povlace bubuljice s lica,a kad ne pijem pilule lice mi je kao pubertetlijama. Terapija 6 meseci,pa cemo videti sta dalje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O poznate su mi te bubuljice, grozno, kod mene su one totalno bile drugacije od onih koje sam pre imala kad treba da dobijem, koliko sam besnela, mator konj a koza mi je bila gora nego u pubertetu.

Da i meni je data ta informacija, bolest se drzi pod kontrolom ali se neleci i viskoko je recidivna, kao i da zavisi od osobe do osobe. Zao mi je sto se tebi tako brzo vraca. Cula sam i za slucajeve kojima se posle trudnoce vise nikad nije javila, to mi je kao neka uteha. Zasad sam srecna sto sam makar ostala u drugom stanju. Iskreno se nadam da ce ti se to ipak regulisati. Mogu misliti koliko sad ludis, jer znam da ja bih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno i meni je zao najvise zbog toga sto smo zeleli bar jos jednu bebu,ali Boze moj sta da se radi. Imam vec dva deteta i naravno da sam srecna zbog toga. U krajnjem slucaju sa End. se zivi normalno,znaci ne moze da me ubije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke ,

hvala puno na ovako iscrpnim odgovorima i lepim zeljama . Stvarno ste bile od pomoci !

nadam se da cu se za par meseci javiti sa lepim vestima :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno i meni je zao najvise zbog toga sto smo zeleli bar jos jednu bebu,ali Boze moj sta da se radi. Imam vec dva deteta i naravno da sam srecna zbog toga. U krajnjem slucaju sa End. se zivi normalno,znaci ne moze da me ubije!

Uh, koliko sam ja to puta rekla, dobru smo mi kartu i izvukle kakvih problema ima. Ne predaj se, sigurno te ceka jos jedan mali zvrk :)

Gi united obraduj nas sa lepim vestima!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drago mi je sto imam da procitam ovde iskustvo drugih zena.Ja sam pre mesec dana saznala da na levom jajniku imam endom a da mi je desni cistican.Isla sam kod sprecijaliste i ona mi je rekla da nije za operaciju da je na najnizem stadijumu ali da radim markere na svake 3 ned i kontrola na 2 meseca. Pri tom mi je rekla da u trudnoci nestaju ali mi nije dala nikakvu terapiju mada je spominjala tablete za kontracepciju ali da mi ne bi savetovala jer imam 22 god. Ja i moj decko smo poceli da radimo na pitanju bebe nego je mene sad oooogroman strah da necu moci da zatrudnim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drago mi je sto imam da procitam ovde iskustvo drugih zena.Ja sam pre mesec dana saznala da na levom jajniku imam endom a da mi je desni cistican.Isla sam kod sprecijaliste i ona mi je rekla da nije za operaciju da je na najnizem stadijumu ali da radim markere na svake 3 ned i kontrola na 2 meseca. Pri tom mi je rekla da u trudnoci nestaju ali mi nije dala nikakvu terapiju mada je spominjala tablete za kontracepciju ali da mi ne bi savetovala jer imam 22 god. Ja i moj decko smo poceli da radimo na pitanju bebe nego je mene sad oooogroman strah da necu moci da zatrudnim.

Samo napred u pravljenju bebe :) Ako ti tvoja doktorka nija dala nikakvu terapiju,onda verovatno misli dA ce se trudnoca desiti i bez nje,a ako za par meseci ne dodje,verovatno ce ti prepisati neke pilule. Opet uvek mozes da potrazis drugo misljenje. Nadam se da ces nas ipak uskoro obradovati lepim vestima :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to mi je vec misljenje 3 doktorke. Iskreno se nadam ali hvala puno na lepim zeljama pa onda da vam se lepo pridruzim u brojenju dana.Iskreno jedva cekam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo zene,

vidim da nas je nazalost sve vise koje pate od endometrioze...

Mi smo isto trudni i cekamo bebca za mesec i po dana...posle 6 inekcija zoladex-a zatrudnela sam odmah nisam ni prvu menstruaciju docekala...tako da ima nade, i nije problem ako se trudnoca odmah ostvari posle inekcija...

Interesuje me, ove zenice sto im se tako brzo vratilo, kako ste se poradjale?

Meni lekar preporucuje carski, da ne bi pravili lezije nove i nova zarista....mozda ako ste prirodno to moze biti razlog sto se tako brzo vraca?

Pozz,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo zene,

vidim da nas je nazalost sve vise koje pate od endometrioze...

Mi smo isto trudni i cekamo bebca za mesec i po dana...posle 6 inekcija zoladex-a zatrudnela sam odmah nisam ni prvu menstruaciju docekala...tako da ima nade, i nije problem ako se trudnoca odmah ostvari posle inekcija...

Interesuje me, ove zenice sto im se tako brzo vratilo, kako ste se poradjale?

Meni lekar preporucuje carski, da ne bi pravili lezije nove i nova zarista....mozda ako ste prirodno to moze biti razlog sto se tako brzo vraca?

Pozz,

Kod mene jos nije doneta konacna odluka, ali doktor zasad naginje na carski. Videcemo.., jos malo pa cu sigurno znati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me, ove zenice sto im se tako brzo vratilo, kako ste se poradjale?

Meni lekar preporucuje carski, da ne bi pravili lezije nove i nova zarista....mozda ako ste prirodno to moze biti razlog sto se tako brzo vraca?

Pozz,

Ja sam se oba puta poradjala prirodno. Iskreno,dr. mi nikada nije spomenuo da to moze biti uzrok brzog povratka endometrioze,vec veruje da samim tim sto sam pauzirala godinu dana posle porodjaja sa pilulama,periode su bile obilnije i zarista su pocela da se obnavljaju. Jos nisam radila laparaskopiju da bi smo potvrdili njegove sumnje,pricam o predpostavkama. Inace terapiju sam zavrsila krajem juna pa sad pocetkom avgusta idem na kontrolu,videcu sta ce da mi kaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,

Tesko je sada pretpostavljati sta ce biti i dati neko pametno resenje...moj lekar je svetski poznat hirurg i posle njegove preporuke sa kim god sam se konsultovala svi su rekli da ga poslusam i ne razmisljam previse...jer se endometrioza ne moze javiti tako visoko na rezu od carskog...a meni je prvi put bilo u vagini, pa tim jos gore...i toliko se razvila da se nije moglo operisati uopste...

A da stvar jos bude gora, po forumima se masa zena javlja koja je posle epiziotomije dobila endometriozu?!

Tako da mislim da definitivno ima veze....zamisli nocne more da si zdrav i da ti se posle porodjaja tek razvije...

Jedini problem se javlja sto komisije za carski nece odobriti carski zbog naseg buduceg zdravlja...narocito sto zbog endometrioze nismo ni mi ni bebe ugrozeni...sto znaci alternativnim putem do zdravlja...za promenu...

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte gubiti nadu! Jasam u martu 2012. godine operisala endometriozu i potom sam primala dipherelin 4 meseca. Međutim u oktobru sam otišla hitno na drugu operaciju jer se endometrioza vratila. Nakon toga nisu mogli ponovo da uključe na hormonsku terapiju već su mi preporučili da posle 3 meseca od operacije počnem da radim na trudnoći. Ali, u januaru na pregledu u domu zdravlja mi utvrđuju da se cista opet pojavila. Hvala bogu da imam doktorku kojoj nije jedini lek za endometriozu nož, pa mi je preporučila terapiju progesteronom. Iz meseca u mecec cista se smanjivala, a mogu da se pohvalim da sam sada u 7. nedelji trudnoće, iako su mi svi lekari u Narodnom frontu rekli da je jedini način da ja ostanem trudna - vantelesna oplodnja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cak i ako niste pocele s terapijom odmah posle operacije endometrioze nije kasno da se krene. Jer ako se i nesto opet stvorilo ono ce se zbog hormona iz pilula smanjiti. Moj dr iz Betanije mi je dao Jeanine da pijem pred proceduru vto, da suzbije endometriozu ako postoji, jer je proslo dve godine od operacije a nisam imala nikakvu terapiju jer smo pokusavali da zatrudnimo. Po njegovim recima Jeanine su najbolje za suzbijanje endometrioze. 

Imam osecaj da se nije vratila jer nisam vise nikad imala takve simptome posle operacije. Jako bolne i obilne menstruacije, bolove u toku celog ciklisa i braon krvarenje na sredini ciklusa, bol prilikom praznjenja creva, bol nakon seksa i nekad u toku. 

Verujem da puno toga ide iz glave i da covek moze da se razboli psihosomatski ali i da se izleci. Imam osecaj da je endometrioza nastala zbog moje borbe sa sterilitetom dugi niz godina, sakupljanje tuge, ogorcenja, nezadovoljstva, neverice i gubitka samopouzdanja i jos nebrojano losih i mracnih osecanja i misli. 

Nista ne zadrzavajte u sebi, nase telo filtrira i nase misli a ne samo hranu i vodu.

Mozda i nisam u pravu, ali svakako ne moze covek da pogresi ako radi na sebi. 

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre dve godine sam

operisala endometriozu u Narodnom frontu,laparoskopski,i primala tri meseca hormonske terapije gde sam bila pod vestackim klimaksom. Prosle godine mi se vratila endometrioza i dostigla 35mm. Velika vecina lekara je bila za ponovnu operaciju cak su mi zakazali istu za januar ove godine osim mog sadasnjeg ginekologa koji je kao i ja verovao da mogu da ostanem trunda. Da napomenem da su ostali nudili VTO naravno. U januaru ove godine ja ostajem trunda bez bilo kakve terapije sasvim prirodno i cist sam dokaz da se i to moze. Verujte u sebe,opustite se i beba ce doci. Ukoliko mogu bilo kome da pomognem pisite slobodno! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre dve godine sam

operisala endometriozu u Narodnom frontu,laparoskopski,i primala tri meseca hormonske terapije gde sam bila pod vestackim klimaksom. Prosle godine mi se vratila endometrioza i dostigla 35mm. Velika vecina lekara je bila za ponovnu operaciju cak su mi zakazali istu za januar ove godine osim mog sadasnjeg ginekologa koji je kao i ja verovao da mogu da ostanem trunda. Da napomenem da su ostali nudili VTO naravno. U januaru ove godine ja ostajem trunda bez bilo kakve terapije sasvim prirodno i cist sam dokaz da se i to moze. Verujte u sebe,opustite se i beba ce doci. Ukoliko mogu bilo kome da pomognem pisite slobodno! 

Cestitam ti i zelim ti svu srecu :) I ja sam imala endometriozu i ostala trudna bez ikakve terapije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dijelim s vama svoje iskustvo u zelji da vam tegobe budu olaksane, kao sto je to bilo i kod mene.

Ja imam endometriozu vec nekoliko godina. Imala sam nekih godinu dana redovno svaki mjesec odnosno prvi dan menstruacije takve bolove u predjelu stomaka, da sam se skoro svaki put nesvijestila. Oci su mi frcale. Vjerujem da mnoge od vas poznaju ovaj simptom.

Jednog dana mi jedna prijateljica preporucila caj vrkutu. Pocela sam je piti skoro svaki dan 1 veliku solju. Moji bolovi su doslovno nestali od prvog mjeseca nakon sto sam pocela piti caj. Bilo je nevjerovatno. Nemam vise bolova, a caj ne pijem vise redovno.

Ne tvrdim da je endometrioza izlijecena, ali bar nemam tih groznih simptoma. Eto, zelim vam puno srece i uspjeha s ovim cajem. Od srca se nadam, da ce jos nekome pomoci. Pozdrav! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.