Problemi sa stopalima kod beba

odgovora

Objavljeno

primetila sam da mi dete cesto skuplja nozne prstice. najbolje sto mogu da opisem je da to izgleda kao kad se skupljaju rucni prsti u pesnicu. je li to uobicajeno? idemo za nedelju dana na kontrolu, pa cu videti i s lekarkom, ali me zanima je li jos neko to primetio...

Jel onako kao kljun od orla?Mislim palac,tako namesti,zgrči prstiće?Radila je i S to u njegovom uzrastu,fizijatar je rekao da je u redu al da radimo jednu vežbicu.Naime lagano da masiramo stopalo od pete prema prstima tako što guramo stopalo napred,i takođe položiš svoj dlan na njegovo stopalo pa polako u krug,s jedna pa s druge strane.

Javi šta je vama rekao doca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luna je rodjena s jednim stopalom iskrivljenim ka spolja, dr nam je rekla da sto cesce radimo vezbice s tim stopalom (gore-dole, levo-desno, po par serija), i stvarno smo ih radili pri svakom presvlacenju, i sad nema nikakvih problema...

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala, cure. ja mu ponekad masiram stopala onako po tabanima i prsticima, kao odraslima. improvizujem.

ne znam samo jesam li dobro objasnila. on skuplja prste onako kao kad je obuca mala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja nije rodjena sa stopalima unutra niti spolja, to se pocelo kasnije desavati pri prohodavanju...doktor je rekao da je dijagnoza rahiticno stanje i d amora vise da bude na suncu...a ja sam sama uvela vezbice za stopala i noge...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj devojcici jos od rodjenje nogice idu ka unutra, isli smo svakog meseca kod fizijatra, i levu smo maltene ispravili, ali kod kuce dok je desna jos uvek u varusu, potom smo isli na vezbe i tu su nam bukvalno vezbe radili 2 minuta!. Danas na kontroli kod pedijatra, stazistkinja koja je na obuci cim smo usli na vrata, rekla je doktorki da beba ima stopalo u varusu, pita da li smo isli kod ortopeda, ja zacudjeno kazem ne, jer mi je taj isti pedijatar dao uput za fizijatra. Kazem naravno to, a ona meni, fizijatri samo gledaju da otkace i na to gledaju sasvim drugacije. 7 meseci nije mogla da mi da uput za ortopeda, nije ni pogledala nogu detetu dok ova mlada devojka nije skrenula paznju! Inace dala nam uout za Institut za majku i dete pa da li mi neko moze reci da li je cuo za nekog ortopeda posto moram zakazati. Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hajde da napisem i ovde, za slucaj da neka mama ima dilemu kakvu sam imala ja:

to sto moje dete skuplja prstice na nogama nam je fizijatrica objasnila kao obican grasp refleks i znak da jos nije spreman da hoda. mali je u medjuvremenu (10-ak dana od tog pregleda) prohodao.

mazo, nista vise ne treba da te cudi kad je nase zdravstvo u pitanju. cera ti je mala i sigurno ce se to stopalce lako ispraviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hajde da napisem i ovde, za slucaj da neka mama ima dilemu kakvu sam imala ja:

to sto moje dete skuplja prstice na nogama nam je fizijatrica objasnila kao obican grasp refleks i znak da jos nije spreman da hoda. mali je u medjuvremenu (10-ak dana od tog pregleda) prohodao.

mazo, nista vise ne treba da te cudi kad je nase zdravstvo u pitanju. cera ti je mala i sigurno ce se to stopalce lako ispraviti.

Procitala sam tvoj post o tome sta vam je dr rekla i zacudila se. Da, to jeste obican grasp refleks, ali to nema veze sa prohodavanjem, odnosno sa nespremnoscu da dete hoda. Deca imaju taj refleks cesto pune dve godine, mali od moje sestre ima skoro 3 godine i i dalje ga ima. Naravno, deca u tom periodu i prohodaju i sve ostalo sto treba urade, to nema nikakve veze.

Mnoga deca bukvalno prohodaju na prstima. A. i dalje uglavnom stoji na prsticima, ali ne na prstima kao sto odrasli stoje, nego na vrhovima kao balerina, bas zato sto refleks radi. I prohodava, polako ali sigurno, nekad sa spustenim stopalom a nekad ne. Nas komsija, malos tariji od A., prohodao sasvim na prsticima i posle poceo normalno da hoda sa spustenim stopalom.

Nisam htela da reagujem na taj tvoj post, jer ko sam ja da dovodim u pitanje takvu "dijagnozu", ali samo zdravorazumski ako covek zna da taj refleks obicno traje 2 godine, zapita se kako moze biti otezavajuca okolnost za hodanje kad je normalno da dete u tom periodu itekako prohoda.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dok god ima grasp refleksa beba je u hodu nesigurna i pokusava da se "uhvati" za podlogu. to ocigledno nije prepreka za ucenje hoda, ali govori da dete jos uvek oseca strah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo u Institutu, jedino resenje je operacija tj jedan rez na tetivi. Kazu da je longete prerasla, a da vezbe i ako ih je radila ne bi mnogo pomogle. Operisace je Dr.Begovic, da li neko zna kakav je? ;( ;( ;( uzasno mi je ne nam sta da radim, rekao nam je da mozemo da razmislimo, ali i da prodje 3 meseca ili 3 godine ona mora to operisati ali ce operacija biti teza. Bolje dok je mala, jer kaokad pocne da hoda da pocne kako treba da ne bi posle ispravljali jos deformiteta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u porodilištu rekli da beba ima blažu deformaciju desnog stopala, i da se to samo ispravi, ili uz vežbice... dok sam ja rođena sa jednim stopalom okrenutim za 180 stepeni i već sa nedelju dana bila u gipsu :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u porodilištu rekli da beba ima blažu deformaciju desnog stopala, i da se to samo ispravi, ili uz vežbice... dok sam ja rođena sa jednim stopalom okrenutim za 180 stepeni i već sa nedelju dana bila u gipsu :(

da li ti se ispravilo?

Je l' tvoja cerkica imaterapiju?

Mozda je to nasledno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ispravilo mi se. Da mi mama nije rekla, nikada ne bih znala ni da sam imala ikakvih problema... :)

Ne znam da li je nasledno, jer su meni za nju rekli da nije imala mesta u stomaku i da bebe često tako iskrive stopalo, lakat... i da se to samo ispravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI smo imali oba stopala blago iskrivljena. Vezbice su resile sve. I to nismo mi preterano obracali paznju na te vezbice vec smo ih radili kada se setimo, dok presvlacimo pelenu, dok se igramo i to ne nesto puno. Sve je ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.