Teta ili privatne jaslice

odgovora

Objavljeno

Vrtić nam je blizu, baš na putu do škole, tako da to nije problem. I tamo ne bi boravila ceo dan već 2-3h dnevno, dok završim sa časovima, samo jedan dan nedeljno bi morala biti celo pre podne u vrtiću.

Ali, čini mi se da sva deca prodju kroz fazu raznih virusa na početku odlaska u grupu, tako da bi mi ipak trebao neko ko će je u tom slučaju pričuvati kući. Ne znam, potpuno sam sludjena.

Čekam da se ove nedelje sastanem sa jednom starijom tetom, nadam se da će biti bolja od ovih devojčica.

Hvala vam na sugestijama, ako još neko ima neku ideju ili predlog neka se javi.

Ja sam pristalica vrtica - definitivno, nista nece moci detetu da zameni odnos sa drugom decom.

Pri tom,iako i sama radim u jednom, nisam za odlazak u vrtic pre 15-18 meseca, ako mozete dete da sacuvate kod kuce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

supruga i ja smo u slicnoj situaciji. trenutno nam moja mama cuva bebu ali kako beba stari (8 mjeseci ima) sve joj to teze i teze pada. beba hvala bogu napreduje fino pa je nije vise ni lako podicia a i pocela je stojati u krevetcu pa se mama uzasno boji da se ne povrijedi itd. mogu misliti kako ce tek biti kada krene da hoda.

veoma smo zahvalni sto je cuvala do sada jer nismo znali sta da uradimo kada je se supruga vratila nazad na posao. nismo zeljeli bebu od 3 mjeseca staviti u jaslice a iskren da budem bojao sam se nekako jos vise da je ostaviti sa nekom beoizbatin osobom.

da se vratim na temu - posto mala sada ima 8 mjeseci polako razmisljamo da je stvarimo u vrtic ili da ipak potrazimo nekoga da je cuva kod nas kuci. mama bi rado pristala opet da pomogne kada zatreba ili je pricuva dan..dva ali joj je puno citavu sedmicu cuvati dijete sto totalno razumijem jer joj zdravlje nije naj bolje.

supruga se boji jaslica/vrtica radi prehlada, bolesti i virusa ali ja mislim da ce se to kad tad desiti.

sreca pa beba vise nije mala. mama je rekla da ce je pokusati cuvati dok ako bog da ne napuni 1 godinu pa se nadam da ce tranzicija izmedju mame/vrtica tada biti malo laksa a i ona ce biti malo jaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, ja sam malko nepoverljiva prema nepoznatim ljudima i istima ne bih nikad ostavljala jako malo dete. Ostavila bih ga jedino osobi kojoj mogu verovati u potpunosti da će ispoštovati ono što tražim od nje po pitanju ishrane i oblačenja deteta, a to bi bile jedino moja mama i svekrva. Ali, s obzirom da sam mišljenja da dete što ranije treba početi sa socijalizacijom i druženjem sa drugom decom, tu opciju ne bih koristila stalno već samo u vanrednim situacijama.

Dakle, ako je izbor između tete i jaslica, glasam za jaslice, ljudi koji tamo rade su koliko-toliko obučeni za rad sa decom i u slučaju da se, ne daj Bože, nešto i desi (a u svakom žitu ima kukolja pa treba razmišljati i o tome), ima se koga pozvati na odgovornost. Žalosno je što opet kod većine roditelja finansijska situacija diktira sve pa tako i čuvanje deteta <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas pomagajte!

Ne znam u dilemi sam ,sl.mesec pocinjem da radim i ne znam sta mi je bolje,da li privatni vrtic ili teta?Ako neko ima neku preporuku za tetu u Novom Sadu bila bih vam zahvalna.Samo mi je cudno sto one traze nekad i vise para nego vrtici???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas pomagajte!

Ne znam u dilemi sam ,sl.mesec pocinjem da radim i ne znam sta mi je bolje,da li privatni vrtic ili teta?Ako neko ima neku preporuku za tetu u Novom Sadu bila bih vam zahvalna.Samo mi je cudno sto one traze nekad i vise para nego vrtici???

Za taj uzrast deteta je bolje teta..ali ako nemaš izbora, ni u vrtiću mu neće biti loše...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas pomagajte!

Ne znam u dilemi sam ,sl.mesec pocinjem da radim i ne znam sta mi je bolje,da li privatni vrtic ili teta?Ako neko ima neku preporuku za tetu u Novom Sadu bila bih vam zahvalna.Samo mi je cudno sto one traze nekad i vise para nego vrtici???

Ja sam se odlučila za tetu.Ipak mi je beba mala da je šaljem u jaslice,gde ih po ceo dan drže u krevecima.Eventualno nekad ih izvedu.Zatim jelovnik u jaslicama,po mom mišljenju,poprilično ne odgovara onome što ja želim.Dete pre 3. godine nema potrebu za socijalizacijom.Pri tom sam videla par puta,imam preko puta kuće jaslice,kako neke vaspitačice podižu ton na decu.I još nešto kod nas je 40 beba u grupi,tako da čisto sumnjam da mogu u potpunosti da se posvete bebi.A bebi od godinu dana je potrebna puna pažnja.Nadam se da ćeš uspeti da nađeš nekoga od poverenja.Što se plaćanja tiče,razumljivo je da traže više od vrtića,niti im je plaćeno zdravstveno,ni penziono,a rade tako odgovoran posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mig, moja drugarica zavrsava Pedagoski, i mislim da cuva decu za nekih 150e. Jedan ceo mesec mi je cuvala Lunu, bili smo jako zadovoljni. Hoces da je pitam da li je slobodna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mig, moja drugarica zavrsava Pedagoski, i mislim da cuva decu za nekih 150e. Jedan ceo mesec mi je cuvala Lunu, bili smo jako zadovoljni. Hoces da je pitam da li je slobodna?

Mozes pitaj je.Ja pocinjem sa poslom 20.novembra.Mozes mi poslati njen broj tel.na pp,ako je zainteresovana pa cu da vidim.Hvala ti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da vam ispričam jedan slučaj koji sam videla neki dan ovde. I ranije sam bila protiv teta, a sad ih ne bih ni u ludilu uzela u obzir. Sedimo mi u restoranu, kad dolaze neke dve devojke, jedna nosi u autodedištu bebu. Skontala sam da joj je dadilja jer je dete skroz bele puti i plavo (devojčica od nekih 8-9 meseci), a njih dve su obe čiste crnkinje, a posle sam i čula iz razgovora. Kako se ta ponaša prema onom detetu, to je užas. Kako ju je stavila u onu stolicu, mislila sam da će joj kosti polomiti, posle kad je nosila valjda da je presvuče nosi je kao vreću pod pazuhom, detetu noge vise na jednoj strani, glava na drugoj, kakve face strašne slaže dok joj se obraća... Dete je malo, ono ne zna da reaguje na to, niti zna reći roditeljima kako se ova ponaša, a verovatno je naviknuto pa ni ne protestuje :( Dakle, dete definitivno neću davati na čuvanje nikom koga DOBRO ne poznajem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da vam ispričam jedan slučaj koji sam videla neki dan ovde. I ranije sam bila protiv teta, a sad ih ne bih ni u ludilu uzela u obzir. Sedimo mi u restoranu, kad dolaze neke dve devojke, jedna nosi u autodedištu bebu. Skontala sam da joj je dadilja jer je dete skroz bele puti i plavo (devojčica od nekih 8-9 meseci), a njih dve su obe čiste crnkinje, a posle sam i čula iz razgovora. Kako se ta ponaša prema onom detetu, to je užas. Kako ju je stavila u onu stolicu, mislila sam da će joj kosti polomiti, posle kad je nosila valjda da je presvuče nosi je kao vreću pod pazuhom, detetu noge vise na jednoj strani, glava na drugoj, kakve face strašne slaže dok joj se obraća... Dete je malo, ono ne zna da reaguje na to, niti zna reći roditeljima kako se ova ponaša, a verovatno je naviknuto pa ni ne protestuje :( Dakle, dete definitivno neću davati na čuvanje nikom koga DOBRO ne poznajem.

Nice draga nije ti ovo Amerika :D Ovde su neke tete bolje za bebe od samih mama.Ja često odem na igralište i vidim starije žene koje čuvaju tuđu decu kako su brižne i fine ma to se ne može uporediti s našim nekim vaspitačicama.A ovde se sve zna,i kakav je ko i iz kakve familije.A ti kažeš da je tamo hrana u vrtićima na solidnom nivou,pretpostavljam i osoblje tako da te potpuno razumijem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja nikog ne ubeđujem, nek ostavlja svoju decu ko kome hoće. Međutim, za dete koje ne zna da govori i da kaže ako se sa njim ne postupa kako treba, nema teorije da bih ga ostavila nepoznatoj ženi, ovde ili tamo kod nas, isto je, poremećenih umova ima svagde i to nažalost sve više. Samo treba pogledati novosti, nema dana da neko nekog ne ubije zbog banalnih razloga. No to je samo moje mišljenje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja nikog ne ubeđujem, nek ostavlja svoju decu ko kome hoće. Međutim, za dete koje ne zna da govori i da kaže ako se sa njim ne postupa kako treba, nema teorije da bih ga ostavila nepoznatoj ženi, ovde ili tamo kod nas, isto je, poremećenih umova ima svagde i to nažalost sve više. Samo treba pogledati novosti, nema dana da neko nekog ne ubije zbog banalnih razloga. No to je samo moje mišljenje :)

Dobro Nice kažem ti razumijem u potpunosti.Ali,ako ja provereno znam ko je ko,i iz kakve je porodice,radije bih ostavila da mi čuva dete,nego da ga šaljem u naše jaslice.Naše jaslice su mnogo loše,i uslovi su nikakvi.Nemoj bre gledati te novosti :P

Nemojte žene tako sad ćete Mig da zbunite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne daj Bože da mi je namera da ikog zbunjujem. To što vesti ne gledam, ne znači da se loše stvari ne dešavaju, treba gledati i suočiti se sa svetom u kome živimo i koji nije prepun dobra koje uvek pobeđuje zlo. Neka svako odluči kako misli da treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao zene,sad sam zvala neki vrtic i covek mi isprica sve najbplje o sebi naravno,a rece da mnogi vrtici u Ns ne ispunjavaju standarde,tako da mi je najbolje da pogledam sve pa da odlucim.Ako mi se bas nista ne svidi onda cumorati tetu jer nema mi druge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je itekako teško što moram dete ostaviti nekom na čuvanje,ali bilo bi mi još teže da je ostavim u vrtiće koje sam obišla.Meni je ishrana deteta jako bitna,a nijedan vrtić gde sam bila ne ispunjava zahteve.Drugo,uopšte ih ne šetaju,ceo dan su u krevecima,a moja beba je navikla biti vani ceo dan.I treće,ona koristi pamučne pelene,a u nijednom vrtiću se nisu složili za to.I šta ja da radim?Ja sam za to da nađem osobu od poverenja,koja će se 100% posvetiti detetu i ispuniti moje zahteve.A Mig ti bi mogla i probno ostaviti koliko možeš u privatnim jaslicama bebu,ako joj ne odgovara uvijek se može naći fina teta.Ljudi oko mene su imali baš pozitivna iskustva.

I u novostima piše da svako malo neko u školi izbode nekog nožem,pa ipak moramo slati dete u školu.Mislim svašta novine pišu,i svašta se dešava.Ali,ja nisam upoznala nijednu osobu u svojoj okolini da je imala negativno iskustvo sa tetom čuvalicom.

Neuhvatljiva voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi, sve zaboravljam da se nadovezem na tvoju pricu o jaslicama.

Bebe mojih nekoliko drugarica su u jaslicama i, u njihovim slucajevima, nije istina da ih ima po 40 u grupi. Jedna vaspitacica je zaduzena za njih 10. Isto tako, na jelovniku nema salama, pasteta i sl. nezdravina :) koje si pomenula. A, rijec je o drzavnom vrticu. Djeca se lijepo igraju, vaspitaci cak izbjegavaju da ih uspavljuju jer je obicno rijec o terminu od osam sati do podneva, za sada.

Ali, ne znam, mozda si ti obisla neke druge vrtice.

I da, jos ovo, ja mislim da socijalizacija pocinje rodjenjem. To da pocinje od trece godine nalik mi je onom "sirokogrudom": samo ja, svaki dan i samo ja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi, sve zaboravljam da se nadovezem na tvoju pricu o jaslicama.

Bebe mojih nekoliko drugarica su u jaslicama i, u njihovim slucajevima, nije istina da ih ima po 40 u grupi. Jedna vaspitacica je zaduzena za njih 10. Isto tako, na jelovniku nema salama, pasteta i sl. nezdravina :) koje si pomenula. A, rijec je o drzavnom vrticu. Djeca se lijepo igraju, vaspitaci cak izbjegavaju da ih uspavljuju jer je obicno rijec o terminu od osam sati do podneva, za sada.

Ali, ne znam, mozda si ti obisla neke druge vrtice.

I da, jos ovo, ja mislim da socijalizacija pocinje rodjenjem. To da pocinje od trece godine nalik mi je onom "sirokogrudom": samo ja, svaki dan i samo ja :)

Bila sam u Djini Vrbici,i još nekim jaslicama u okolini.Za doručak su viršle.Barem je tako bilo prošle godine.Dobijaju i puding.Ne znam gde u Podgorici ima vrtić od 10 dece u grupi,osim u privatnim jaslicama?!

Pa nisam baš sigurna da imaju potrebu za socijalizacijom sa godinu dana..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NIsam videla.Mada je meni razlika u ceni privatnih jaslica i žene da čuva dete,minimalna,pa bih se pre odlučila za ženu.Ne znam kakve su privatne jaslicu u gradu u kojem živi Mig.Ja sam bila ovdje kod nas u jednom,Pinokio,i nije mi se baš svidelo.Što se hrane tiče,vjerovatno bih se nešto i dogovorila,a moguće da će i Mig.Međutim,meni je bitno da mi neko prošeta dete,da izađe iz zatvorene prostorije,mnogo mi je 9 sati da obitava u zatvorenom.I smatram da je bebi do 2 godine bitna 100% pažnja jedne osobe.Nije to Mali Idjoš ja pa ja,nemoj tako da me shvataš.Mislim,na kraju krajeva ako smatraš toliko bitnim da beba bude sa drugom decom već od godinu dana,da li si tvoju devojčicu poslala u jaslice?Ja samo hoću da kažem da nema ničeg lošeg u tome da bebu čuva žena od poverenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta inace podrazumijevas pod socijalizacijom djeteta? I zasto bas od trece godine mislis da treba krenuti sa tim?

Pitam jer me cisto interesuje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

<p>

NIsam videla.Mada je meni razlika u ceni privatnih jaslica i žene da čuva dete,minimalna,pa bih se pre odlučila za ženu.Ne znam kakve su privatne jaslicu u gradu u kojem živi Mig.Ja sam bila ovdje kod nas u jednom,Pinokio,i nije mi se baš svidelo.Što se hrane tiče,vjerovatno bih se nešto i dogovorila,a moguće da će i Mig.Međutim,meni je bitno da mi neko prošeta dete,da izađe iz zatvorene prostorije,mnogo mi je 9 sati da obitava u zatvorenom.I smatram da je bebi do 2 godine bitna 100% pažnja jedne osobe.Nije to Mali Idjoš ja pa ja,nemoj tako da me shvataš.Mislim,na kraju krajeva ako smatraš toliko bitnim da beba bude sa drugom decom već od godinu dana,da li si tvoju devojčicu poslala u jaslice?Ja samo hoću da kažem da nema ničeg lošeg u tome da bebu čuva žena od poverenja.

Ne, pogresno si me shvatila. Nikoga ne osudjujem, taman posla. Ovo "ja, pa ja" .) se odnosilo na pocetak socijalizacije od trece godine. Pa mi to malo cudno. Jer, znam i vidim da mom djetetu prija drustvo u igraonici, ma makar 15 minuta dodavali lopticu jedno drugom. I zasto cekati?!Znas da nismo krenuli sa jaslicama, cuvace je moja majka jos nekoliko mjeseci. Barem do proljeca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta inace podrazumijevas pod socijalizacijom djeteta? I zasto bas od trece godine mislis da treba krenuti sa tim?

Pitam jer me cisto interesuje ;)

Vidiš,kad sam bila trudna ja sam sve tako mislila,bitna je socijalizacija,obavezno u vrtić sa godinu dana.Bilo mi je čudno kako neke majke previše vežu dete za sebe,pri tom mislim bebu do 2. godine.I sad shvatam da sam bila u velikoj zabludi.O toj temi sam čitala na raznoraznim forumima,pričala sa ljudima koji su psiholozi,posmatrala slučaj do slučaja.Veliki dio vremena sam uložila u to,i shvatila da beba sa godinu dana nema potrebu da se socijalizuje sa svojim vršnjacima,još uvijek je mala.Naš porodični prijatelj psihijatar dr Mitrić je objasnio da je veza majka-dete do druge godine itekako bitna za emocioonalni razvoj deteta.Da dete tek od treće godine razvija socijalnu inteligenciju družeći se sa svojim vršnjacima.Da napomenem za sve mame koje ovo čitaju,vi svom detetu nikako nećete učiniti ništa loše ako ga pošaljete sa godinu dana u jaslice.Ali,nećete mu učiniti isto tako ni loše ako bude sa nekom osobom koja brine o njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

<p>

Ne, pogresno si me shvatila. Nikoga ne osudjujem, taman posla. Ovo "ja, pa ja" .) se odnosilo na pocetak socijalizacije od trece godine. Pa mi to malo cudno. Jer, znam i vidim da mom djetetu prija drustvo u igraonici, ma makar 15 minuta dodavali lopticu jedno drugom. I zasto cekati?!Znas da nismo krenuli sa jaslicama, cuvace je moja majka jos nekoliko mjeseci. Barem do proljeca.

Izvini nisam znala.Nek je čuva,barem dok ne prođe zima :) Mislim zbog virusa.Ja čekam dok mi malo ne ojača ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta inace podrazumijevas pod socijalizacijom djeteta? I zasto bas od trece godine mislis da treba krenuti sa tim?

Pitam jer me cisto interesuje ;)

Evo i ja da se ubacim. To niko nije izmislio već godine istraživanja iz socio i emotivnog razvoja dece. Ako ništa drugo, bar se 99% psihologa slažu sa tim da dete pre treće godine nema potrebu za socijalicazijom sa vršnjacima i da boravak na igralištima sasvim dovoljno ispunjava potrebe mlađe dece, te da polazak u vrtić preporučuju baš oko treće godine, a ne ranije. Naravno, tu se ubacuju i pedijatri i podržavaju tu teoriju zbog imuniteta deteta.

Ja sam takođe pre za tetu nego privatne jaslice. Naravno, proverenu tetu, sa preporukama i najbolje da je to neko koga poznajete od ranije. Evo moja prijateljica je uzela tetu koja je prethodno čuvala komšinicino dete 2 godine. Prezadovoljna je. Dete je nahranjeno, prošetano, čisto i zadovoljno! Ima punu pažnju te žene. Jedna vaspitačica na 10 beba je po meni premalo. Realnost je pre jedna na tri bebe, ali to je kod nas nemoguće.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam gledala jelovnik. kod nas ima i pastete i salame i virsli i pudinga u drzavnom vrticu, privatni nemamo. tete su od 10 do 12 000 dinara mesecno. Jedni mi kazu obavezno u vrtic, drugi niakko pre druge godine i ja sam skroz zbunjena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E drage moje,moje misljenje je sledece uklopiti radno vreme,meni licno je u smenama,prva i druga,uklopiti finansije koje nisu bas na zavidnom nivou,i doneti odluku.Odlucila sam da mi dodje mama na bar tri meseca da prodje zima,da Vuk malo poraste,prohoda ,ojaca a posle toga cu ga upisati u privatni vrtic.Drzavni mi ne odgovara samo zbog vremena jer mm radi od 8 do 16h pa nema ko da ga pokupi oko pola dva dokle radi drzavni.I jos da dodam da je razlika izmedju 11 mesecne bebe i bebe od 16 meseci ipak velika,bio bi najmladji i on jos ne hoda.I jos kad pomislim ako se razboli,pokupi neki virus,boginje ili sta vec ja ne mogu izostati sa posla posto radim kod privatnika gde bukvalno ne smes ni da se razbolis a kamoli da nesto drugo.Sto se tice socijalizacije,mislim da beba treba da se postepeno navikava na drugu decu,recimo od mog drata klinac je krenuo u vrtic sa 3,5 god i ponasa se kao divljak pa su ga izpisali.Drugo sve zavisi i kakvo vam je dete po prirodi,tj.sve je to individualno.Hvala vam u svakom slucaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.