Teta ili privatne jaslice

odgovora

Objavljeno

LJudi pomagajte u velikoj sam dilemi!!!!

Naime, Isidora ima 10 meseci, ja sam počela da radim, muž, takodje, radi, baba i deda isto, tako da drugu opciju nemam osim da je dam u privatne jaslice (u državnim kod nas primaju bebe od 18 meseci) ili da nadjem neku tetu!!!

Šta mislite koja od ove dve varijante je bolja?

I samo da napomenem da sam već razgovarala sa dve devojke, i nije mi se dopalo to što nemaju iskustva, a i za 2-3 sata dnevno (bez spremanja hrane za bebu) taže mnoooogo novca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je teta za 2-3 sata bolja opcija od vrtića. Te devojke koje su završile fax u tvom gradu (neću reći koji, ali znaš i sama) imaju neki trip kako su izuzetne i traže nerealno velike pare, a ovamo nemaju pojma o bebama. Meni je jedna takva čuvala bebu, nije znala ni pelenu da joj promeni i nije to ni radila, a ovamo se užasno uvredila kada sam je isplatila po razumnoj cifri. Očkivala je ne znam šta, a sada je već godinu dana bez ikakvih primanja. Nađi neku stariju ženu, može i penzionerku, koja je podizala decu i ima iskustva, a ne leti u oblacima i zna kako je teško doći do novca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je teta za 2-3 sata bolja opcija od vrtića. Te devojke koje su završile fax u tvom gradu (neću reći koji, ali znaš i sama) imaju neki trip kako su izuzetne i traže nerealno velike pare, a ovamo nemaju pojma o bebama. Meni je jedna takva čuvala bebu, nije znala ni pelenu da joj promeni i nije to ni radila, a ovamo se užasno uvredila kada sam je isplatila po razumnoj cifri. Očkivala je ne znam šta, a sada je već godinu dana bez ikakvih primanja. Nađi neku stariju ženu, može i penzionerku, koja je podizala decu i ima iskustva, a ne leti u oblacima i zna kako je teško doći do novca.

slazem se sa kristalom! bolje starija zena,nego devojke bez iskustva..a s druge strane ,ovde kod nas su privatne jaslice i vrtici strasno skupi,a dete ti je opet izlozeno prehladama ,virozama ...ovako sa nekom stabilnom,proverenom zenom ce joj/mu biti kao sa dakom ili tetom,bice mu/joj posvecena puna paznja....mnogo bolja opcija,ako ijas takvu neku preporucenu i pouzdanu osobu.

kod nas u NS su od ove godine uveli jaslice od 6 meseci(prerano po mom misljenju,ali ko nema drugu opciju,daj sta das)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je teta za 2-3 sata bolja opcija od vrtića. Te devojke koje su završile fax u tvom gradu (neću reći koji, ali znaš i sama) imaju neki trip kako su izuzetne i traže nerealno velike pare, a ovamo nemaju pojma o bebama. Meni je jedna takva čuvala bebu, nije znala ni pelenu da joj promeni i nije to ni radila, a ovamo se užasno uvredila kada sam je isplatila po razumnoj cifri. Očkivala je ne znam šta, a sada je već godinu dana bez ikakvih primanja. Nađi neku stariju ženu, može i penzionerku, koja je podizala decu i ima iskustva, a ne leti u oblacima i zna kako je teško doći do novca.

Draga moja Kristal, znala sam da će tvoj odgovor biti prvi i očekivala sam ga. Hvala ti na savetu, a inče te devojke misle da nekom novac pada sa neba te za tih par sati traže pola naše plate, pri tom misle da su u školi sve naučile i da je čuvanje deteta samo igranje sa njim. Naredne nedelje će mm biti na godišnjem pa će je on pričuvati dok ne nadjemo nekoga. Jako sam uplašena u vezi sa izborom ali i odvajanjem ... biće valjda dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biće sve super. Ne brini se ništa po pitanju odvajanja, naročito što će prvo biti sa svojim tatom. Prijaće i tebi malo promene u životu i malo drugačijih briga i aktivnosti :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biće sve super. Ne brini se ništa po pitanju odvajanja, naročito što će prvo biti sa svojim tatom. Prijaće i tebi malo promene u životu i malo drugačijih briga i aktivnosti :) .

Da znaš da mi već prija, naročito jer mi je pored one dve opcije ''uletela'' i Gimnazija sa 40% a djaci koji je pohadjaju su genijalni. Uspeli su da me osvoje za 3 časa. Tako da mi promena prija, još samo da rešim problem oko čuvanja i sve će biti Ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je celodnevni boravak u pitanju ja sam za privatni vrtic. U stvari zavisi koji je i u njima brojcani odnos osoblja prema deci... Ako je razuman (do 1:4 za taj uzrast) onda ok.

Moje iskustvo sa vrticima je da smo sveki i ja 10-ak obisle kada je mala sa 9.5 meseci trebalo da krene... Nista nam se nije dopalo, a takve smo i danas- mnogo izbirljive jer ona je sociolog u obrazovanju a ja projektujem skole i vrtice... nema ti gore kombinacije jer ona bi zamerala ovome, meni se nije dopadalo nesto drugo i tako u krug :rolleyes: ...

Tete cuvalice ovde decu vode u play grupe i u park, nalaze se medjusobno isl tako da se deca tako socijalizuju, sto je meni bilo bitno. Ako dete treba da bude samo sa tom zenom po celi dan em sto sam ja paranoicna i ne mogu da mi svako cuva malu, em sto mislim da nece dobijati dovoljno raznovrsnog sadrzaja...

Ako imas mogucnost da odes i pogledas vrtice, vidis se sa osobljem i upoznas ih ili gledas sta se u grupi radi u vreme u koje bi tvoja mala bila tamo, a takodje i "intervjuises" par zena koje bi je cuvale ja bih jedino odluku na osnovu toga savetovala...

Drzimo palceve da nadjete ko ili sta vam pase! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da znaš da mi već prija, naročito jer mi je pored one dve opcije ''uletela'' i Gimnazija sa 40% a djaci koji je pohadjaju su genijalni. Uspeli su da me osvoje za 3 časa. Tako da mi promena prija, još samo da rešim problem oko čuvanja i sve će biti Ok...

Ako ne nađeš ženu, može i privatni vrtić, samo ćeš onda morati da se cimaš: odvodiš je ujutru, dovodiš je posle posla (naročito zeznuto ako je vrtić daleko od tvog radnog mesta). Meni je devojka čuvala bebu kada je imala 8-9 meseci. Zvala sam je da dođe malo ranije da mogu da se spremim za posao (jer inače :blink:) , a u slučaju vrtića ne samo da nećeš moći da se spremiš na miru, nego ćeš morati i bebu da spremaš.

Super što si dobila i gimnaziju!!! Na kraju se sve ipak sredilo :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrtić nam je blizu, baš na putu do škole, tako da to nije problem. I tamo ne bi boravila ceo dan već 2-3h dnevno, dok završim sa časovima, samo jedan dan nedeljno bi morala biti celo pre podne u vrtiću.

Ali, čini mi se da sva deca prodju kroz fazu raznih virusa na početku odlaska u grupu, tako da bi mi ipak trebao neko ko će je u tom slučaju pričuvati kući. Ne znam, potpuno sam sludjena.

Čekam da se ove nedelje sastanem sa jednom starijom tetom, nadam se da će biti bolja od ovih devojčica.

Hvala vam na sugestijama, ako još neko ima neku ideju ili predlog neka se javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si za te viroze na pocetku, kada ce ti svakako biti potreban neko da ti pricuva bepce dok je bolesno. Ja sam dala malog u vrtic pre godine, ali je stalno bio bolestan da bismo ga posle par meseci ispisali i nasli devojku da ga pazi. Mislim da je to bolja opcija dok su bas mali (iako sam za vrtic kasnije, kad malo ojacaju).

A beba ti je u periodu kada uci da hoda ili je vec prohodala, pa mislim da je bolje neko mladji da je pazi, okretniji, fizicki spremniji, nego neka penzionerka. Moj mali je zapravo neverovatno zivo dete, pa prosto ne mogu da zamislim da ga cuva zena starija od 40ak god, ne znam kako bi fizicki izdrzala toliko sa njim, jos da ga vodi bar 1 dnevno u parkic, da ga juri ( a zamisli dok ne prohoda da lomi kicmu, da ga drzi, hmmm, skepticna sam tu za starije)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nisu valjda ljudi preko 40 godina fizički nemoćni :blink: ???!! Kakvo diskriminatorsko mišljenje! Ne završava se život posle tridesete.

Ptičice, i sama znaš da ti treba pouzdana i zrela osoba koja ima predstavu o bebi, a ne neka devojka koja se tek ispilila, a misli da zna ne znam šta i precenjuje sebe, leti u oblacima... Znaš na šta mislim.

Ako ti je vrtić blizu, onda je upiši tamo, pa vidi kako će da bude. Kod nas se plaća na sat, a kod vas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nisu valjda ljudi preko 40 godina fizički nemoćni :blink: ???!! Kakvo diskriminatorsko mišljenje! Ne završava se život posle tridesete.

Nigde nisam napisala to sto si ti ovde navela, vec sam rekla da sam ja trazila nekog ko ce moci da isprati tempo mog deteta, a gledajuci obe bake, koje ga vole do neba i nista im nije tesko i hoce uvek, uvek da ga cuvaju i jure, videla sam kako to zene od 50+ godina podnose i to one koje ga vole skoro pa koliko mi, i na osnovu toga sam odredila granicu. A mogu da zamilslim tek da ga ne voli toliko, da treba svaki dan da spusta i njega i kolica 2 sprata bez lifta, ide u parkic uzbrdo 10ak min (ne znma koliko bi tek njoj trebalo), juri ga po parkicu, vraca nazad, opet na sprat i njega i kolica, juri ga po kuci dok ne zaspe, pa opet kad ustane. Da se ne lazemo, ni meni sa 27 nije lako uvek, a ne nekom 30 godina vise nego meni.

Nije diskriminatorsko, vec realno i ne volim kad mi neko stavlja reci u usta, a posebno da me naziva diskriminatorom. I da, na pragu sam tridesetih, te tesko da smatram da mi se zivot zavrsava :)

Srecom, u postu obrazlozih opet zasto sam za mladje :), pa nisam skroz off topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jos da dodam @Kristal, moja mama, mladja od 2 bake ( znamo kakve su nase mame u porejdenju sa svekrvom, sve bi za nas, mnogo vi se nego sveki, ali da ne bude diskriminacija prema svekravama :P ) je pazila mog bepa skoro 2 dana, kada sam ga uzela uvece drugog dana, zena je spavala 17 sati. Zena koja inace radi veoma aktivno peko 8h na poslu, vrlo cesto dodje do nas, radi i posle, dakle, aktivna 50godisnjakinja, ali to je najtezi uzrast, pre prvog rodjendana, pa do 1,5 god, 2 god, nema sta tu mnogo da se prica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je sve potpuno nebitno za temu. Ovde valjda treba da damo sugestije Ptičici šta da radi, a ne da se raspisujemo o desetim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je sve potpuno nebitno za temu. Ovde valjda treba da damo sugestije Ptičici šta da radi, a ne da se raspisujemo o desetim stvarima.

Ma hajde, molim te, a onakvi tvoji komentari su umesni i doprinose temi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma hajde, molim te, a onakvi tvoji komentari su umesni i doprinose temi?

Devojčice, šta je tebi? Hoćeš da se prepucavamo o tome da li je neko sa 40 godina nemoćan ili nije? Draga moja, pa neko se nesposoban rodi, a neko sa 50 trči maraton. Ja imam 35 i ne osećam se ni malo nemoćnije nego sa 20. Znači tvoj komentar je bio čista predrasuda. A to što imaš potrebu da u dva posta dokažeš kako si u pravu i sl, govori o tvojoj nesigurnosti i želji za dokazivanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ptičice, poslaću ti mail pošto ne mogu pp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojčice, šta je tebi? Hoćeš da se prepucavamo o tome da li je neko sa 40 godina nemoćan ili nije? Draga moja, pa neko se nesposoban rodi, a neko sa 50 trči maraton. Ja imam 35 i ne osećam se ni malo nemoćnije nego sa 20. Znači tvoj komentar je bio čista predrasuda. A to što imaš potrebu da u dva posta dokažeš kako si u pravu i sl, govori o tvojoj nesigurnosti i želji za dokazivanjem.

Shvatih tek iz drugog citanja u cemu je problem i zasto si se osecala prozvanom, ali to ti ne daje pravo da vredjas, posebno jednu "devojcicu" sa svojih 35 godina. Nema sta dalje, a posebno na ovoj temi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako sam se pogodila :lol: :lol: :lol: !

I ti ćeš, ako bog da, imati godina koliko ja imam sada. To su najbolje godine, nikad se ne bih vraćala u dvadeste, pune nesigurnosti i želje za dokazivanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I PTIČICE šta si odlučila?

Mi imamo tetu od nekih 45 godina(ali ne vidim zašto je to bitno) i stvarno smo zadovoljni. Na prvi pogled sam ocijenila ženu i shvatila da će sa puno odgovornosti čuvati Filipa. U njegovom uzrastu najbitnije mi je da nije gladan i žedan, kao i da određen period boravi na svježem zraku. O socijalizaciji brinem ja...odnosno kada dođem sa posla družimo se sa prijateljima.

Mi smo podnijeli zahtjev za vrtić, pošto se kod nas čeka oko godinu dana, pretpostavljam da će nas zvati u aprilu sljedeće godine, a tada će Filip imati godinu i pol. Mislim da je puno bolje da dijete bude kući sa odgovornom osobom bar do 18 mjeseci, jer kod nas su vrtići prepuni, tete nisu adekvatno raspoređene, sadržaji presiromašni. Mislim da situacija nije kao u VB, što opisuje MICILICI, bez uvrede, samo opisujem realnu situaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još nisam ništa rešila. Danas je bila jedna devojka 25 - 26 godina. Čini mi se OK. Nema iskustva ali mi deluje pažljivo i pristojno. Nije bila nabusita kao neke sa kojima sam razgovarala. Još nisam stigla da odem do privatnih vrtića, ali svakako u toku ove nedelje moram da se odlučim.

Hvala svima na predlozima, imaću vaše sugestije u vidu. Kad rešim javiću vam kakvo je stanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa evo i ja da se javim. Napokon smo razrešili dilemu. Već nekoliko dana bebanu čuva jedna fina devojka od 23 godine. Obišla sam i neke privatne jaslice. Jedne su bile u očajnom stanju, izuzetno prljave. Moja mama radi u državnom vrtiću, pa znam kako vrtić treba da izgleda. Jedino sam se nadala da su privatnici bolji, ali izgleda da nisu. Drugi vrtić, izuzetno dobar mi je jako daleko od stana, te nije neko rešenje, što reče Kristal, dok spremim nju, pa sebe, treba da krenem ujutru, da bih stigla na posao u dva.

Ova devojka je završila ekonomiju, nema iskustva,ali je divna i pažljiva.

Prvi dan kada sam je ostavila, plakala sam na putu do škole, nekako mi je bilo baš teško, ali već danas kako se Olja pojavila na vratima, beba joj je otrčala u naručje i maše mi. U fazonu pa-pa mama, ja imam društvo i idem da se igram. Baš sam bila srećna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

divno pticice. lepo sto ste i ti i bebac zadovoljne...

nego koliko bre traje porodiljsko u prosveti u srbiji kad si vec morala da pocnes da radis?zar nije ono 12 meseci plus 3-6 meseci muljanja itd???? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovako mozda nije bas OT, ali moj mladji sin od 11. meseci ide u vrtic, medjutim kako je vreme prolazilo, plakao je kad se odvaja o d nas ujutru, dok je bio u jaslicama bilo je dana kad ne place, medjutim kako je presao u vaspitnu grupu , to se pogorsalo do toga da svako jutro place, pored te postoji i cinjenica da je cesto bolestan, letos nije isao mesec i po dana, kada je posao treci dan je zaslinaveo i petog dana dobio temperaturu! pored svega toga odlucili smo da ga ne vodiom u vrtic , ispisali ga! Nama koji smo oboje zaposleni, nemam svekrvu u kuci, ali ona i kod nje nece da ga cuva, morali smo dobro da razmislimo i izvagamo kako cemo i sta cemo....i presekli naravno, on nam je najvazniji! nema srecnijeg deteta, mm i ja se menjamo po smenama, onaj vakum izmedju smena, popune moje sestre, komsinica ....i super je, evo do 24.11 mesec dana kako ne ide i ne pada mu na pamet da ide! Da je on nama zdrav i srecan! Inace stariji sin je takodje posao sa 11 meseci, sada je u predskolskom, voli vrticm drugare i nikada nije plakao, cak ni kao mali, sada se buni samo sto spava, i kada je kuci nedostaje mu vrtic! Deca se razlikuju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.