odgovora

Objavljeno

Evo naseg iskustva s negom pupuka - otpao je tek 15-tog dana posto patronazna mora da postuje protokol. Protokol nalaze da se pupak obradjuje samo i iskljucivo providon jodom koji ga u stvari samo vlazi i otezava susenje. Ono sto se ne zna jer je "zastarelo i ne valja" jeste da postoji tzv zuti prasak (Dermasol se zove kod nas), prastaro sredstvo za negu pupka i koze generalno (preporucila i nasa kuma , lekar specijalista). Prvo se pupak nakapa s hidrogenom (on ne pece, a istera svu necistocu u vidu pene. Dakle, nakapati hidrogen po pupku dok god ne prestane da peni, menjati sterilne gazice kad se natope), zatim posuti zutim praskom i zaviti s dve sterilne gazice onako kako vam patronazna pokaze. Uz takvu negu pupak otpadne posle 5 dana! Mi smo sami previjali pupak, eskivirali smo posete patronazne raznim izgovorima :)

Ne znam zasto stalno nesto eksperimentisu i menjaju, testiraju pa posle 10 godina utvrde kako je ono staro bilo bolje... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo se bas namucili sa pupkom.Prvo,u bolnici su podvezali pupak lose,kao da je bio izvucen isuvise,bas veliki..i rekli su mi da stavljam samo povidon,a da bebu normalno kupam,tj. potapam celu u vodu.Ja nisam htela da mu kvasim pupak,ali cela dobronamerna familija mi je na glavu sela(ukljucujuci i mm),da slusam sta Dr kaze,i da ih bas briga sta u Srbiji rade,jer ovde je ovako.Posle 7og dana je otpao pupcic,ali je poceo da vlazi,i kada bebac place on se otvara,pa sam videla nesto belicasto.U bolnici su rekli da to nije nista,i da nastavim sa povidonom,i da ga kupam normalno.Posle dva dana je prokrvario,i to traje vec nedelju dana.Dr mi je rekla da ne stavljam povidon,vec neki roze rastvor za dezinfekciju,3x dnevno,5 dana..i da ga kupam normalno.Danas je peti dan i tek danas primecujem da nema krvi..pa,videcemo.Poludela sam,ne znam koga da slusam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam posle otpadanja pupčanika Veljku, pupak nastavila još dva dana da obradjujem jodom, ali sada bogami obradjujem ga samo hidrogenom i već se hvala Bogu sve zasušilo lepo..bitno je kod joda kada se stvlja, da se otvori pupak i ukapa baš u onu ranu..a hidrogen je tek priča za sebe..kada se nakapa peni i izbaci svu nečistoću, koju samo pokupim posle onim gazicama..mnogo je lakše tako..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam posle otpadanja pupčanika Veljku, pupak nastavila još dva dana da obradjujem jodom, ali sada bogami obradjujem ga samo hidrogenom i već se hvala Bogu sve zasušilo lepo..bitno je kod joda kada se stvlja, da se otvori pupak i ukapa baš u onu ranu..a hidrogen je tek priča za sebe..kada se nakapa peni i izbaci svu nečistoću, koju samo pokupim posle onim gazicama..mnogo je lakše tako..

Da samo sto to nama niko ije rekao sem jedne PREDIVNE patronazne koja je dosla da zameni nasu na dva dana. I to nam je rekla kad samo se raspricale i utvrdile da imamo zajednicke bas bliske prijatelje (svet je mali :rolleyes: ), dakle kad je videla da je necemo "cinkariti" zato sto "ne postuje propisanu proceduru". Dakle: hidrogen, zuti prasak; kapati hidrogen i brisati gazicama dok god ne ispeni, posuti praskom i zamotati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo sam se uplasila

Mojoj bebici je juce curila krv iz pupka

Nije da je lila ali nakon svakog povijanja je bilo krvi. Ja mu cistim kako mi je patronazna pokazala ali me je strah zbog tog krvarenja

da li da ga vodim doktoru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani pozovi neku službu za bebe telefonom, mi imamo ovde Halo beba i pitaj šta da radiš.

Ja nisam imala to iskustvo i ne mogu da ti dam neki savet. Ali mislim da ne bi trebalo da krvari. Možda je jod?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo sam se uplasila

Mojoj bebici je juce curila krv iz pupka

Nije da je lila ali nakon svakog povijanja je bilo krvi. Ja mu cistim kako mi je patronazna pokazala ali me je strah zbog tog krvarenja

da li da ga vodim doktoru?

Ja sam već pisala, čini mi se, da je i mojoj bebi tako malo curela krv, ali kada joj je pupak već otpao. Mi smo je vodili u dz i tamo su joj sestre malo to sredile. Rekli su nam da to nije ništa naročito.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama se to desilo par dana nakon što je pupak otpao, zvala sam patronažu i rekla mi je samo da spolja očistim i da stavim povidon jod. Tako sam i uradila i do sutra je prestalo.

Kod Akija ja nisam videla da curi krv, već sam primetila tek kad se skorilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani. Filip je isto krvario iz pupka...Trajalo je dva dana...tretirala sam bivacinom i čistila acidi borici...kasnije se stvorila krasta koja je otpala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, ja sam ti napisala i u zenskim pricama. Nemoj da brines.

Verovatno nije ranica lepo srasla posle otpadanja pupuka, pa sr krastica napravila nepravilno i ranije otpala. Isusuj sa suvom gazom, namazi povidon jodom isto sa cistom gazom i ponovo utapkaj za suvom gazom. Trebalo bi da prodje za dva dana. I nemoj je kupati bar dve veceri da to lepo sraste. Ako ne, onda idi kod doktora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala ... vec sam se bila uspanicila .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pupak otpao 10 dana poslije poroda,u DZ su mi rekli da ga smo ocistim 70 % alkoholom i posusim medjutim ja sam koristila i Bivacin ali prvih par dana sam samo kvasila stapic za usi alkoholom i tako cistila pa zatim posipala sve dok nije dosla patronazna(cetiri dana po mom izlasku iz bolnice,izasla sam 31. decembra pa je nisam ranije zvala zbog praznika).Ona je bebi ZALILA pupak alkoholom,posusila,zasula Bivacinom i tako sam i ja nastavila i 3-4 dana takvog tretmana su dala rezultat i sad imamo lijepi mali pupcic.Medjutim meni je patronazna unaprijed rekla da se zna desiti da bebi i po otpadanju pupcica malo curka krv ali da je to normalno i da se ne prepadnem i zaista je krvario jos dva-tri dana i to je bilo to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani pozovi neku službu za bebe telefonom, mi imamo ovde Halo beba i pitaj šta da radiš.

Ja nisam imala to iskustvo i ne mogu da ti dam neki savet. Ali mislim da ne bi trebalo da krvari. Možda je jod?

jao hvala ti puno za ovo halo beba...ja sam sad kupala bebu i nije joj jos otpao pupak,ali u toku kupanja stavljamo joj pelenu preko stomaka da se ne pokvasi pupak,medjutim sad kad sam sklonila pelenu islo je malo krvi prestravila sam se...u halo bebi su mi rekli da je to normalno i da stavim malo 3%jod,hvala Bogu ne krvari sad ali nocas mi nema spavanja :huh:

JOS JEDNOM HVALA TI PUNO.(inace patronazna sestra mi je ostavila broj da je pozovem u bilo koje doba ako mi nesto treba,a ja sad kad sam je zvala naravno ne javlja se,to samo kod nas ima :( )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde se pupak ne previja. Ima samo štipaljka koju skinu još u porodilištu. Kod kuće samo čišćenje fiziološkim rastvorom i održavati suvim. Kod oba dete je pupak otpao oko 8 dana i sve je ok.

E sad, za to krvarenje nisam sigurna. Nama su rekli da u slučaju da pupak počne da krvari ili gnoji idemo u bolnicu da pogledaju. Hvala Bogu nije trebalo.

I da, nisam se plašila pupka..ne znam zašto, možda baš zato što nije bilo previjanja ineke specijalne nege.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nedavno sam saznala za ovaj forum i veoma mi je drago jer ima dosta poucnih tema.Moja cerkica je rodjena 13.05.2011 U bolnici je imala infekciju pupka koja se sanirala za 4 dana Prilikom kupanja sam primetila da je pupak crven. Zanima me da li se to jos nekom desilo i da li treba da posetimo lekara. Unapred hvala ;) ;) ;):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobrodosla!

Ja mislim da uvek mozes pupak da joj namazes povidon jodom ili oktaniseptom (zavisi sta imas) i to po nekoliko puta na dan, tako ces to mesto da ocistis. Mi smo koristili i embecin mast (moze i hloramfenikol) kad je pupak bio crven, posle otpadanja pupka kad je bila mala. Ne znam da li je pametno ti to da mazes, s obzirom da je tvoja beba vec jednom imala infekciju, mozda to ipak treba pedijatar da pogleda.

Uglavnom, za prvu ruku ja bih stavila malo joda, nekoliko puta dnevno pa ako sutra ne prodje kod lekara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja mislim da treba odmah da je vodis kod pedijatra i insistiras na detaljnom pregledu,s tim se ne treba igrati s obzirom da je vec imala infekciju

evo da napisem nesto pa mozda ce nekome znaciti za ubuduce:

moj rodjeni brat je dobio sina 31.12.10,zdrav i prav... posle 15 dana prva kontrola i moja snajka napomene doktoru da maleni ima crvenu tackicu na pupku koju je primetila tog jutra,dr. joj kaze da to nije nista strasno verovatno reakcija na jod,mslm stvarno,no ajd doktor je doktor...posle dva-tri dana ta tackica je prerasla u ogromnu ranu koja je prekrila ceo pupak,naravno odmah na hitnu,ostavili su ih na odelenju mesec dana,zdravo dete su lecili antibioticima,dobio je sepsu,neki blazi oblik,kada je sve bilo gotovo dr. su im rekli da su ga minuti deleli od trovanja kolika je infekcija bila,razlog najverovatnije ne sterilisani instrumenti pri porodjaju,zato sto su jos dve bebe rodjene istoga dana imale isti problem,strasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih za bilo sta u vezi pupka odmah savetovala da se poseti pedijatar. Nama su u porodilistu lose podvezali pupak, pa je dugo trebalo da otpadne, pa se pojavio granulom, pa smo ga tretirali jodom i mazali embecin da bi na kraju ipak isli na spaljivanje lapisom i resili se muke nakon mesec ipo dana... ipak je to jako osetljiv predeo kod bebe i nista ne treba prepustati slucaju, pa i ako nije nista bices mirnija jer si proverila sa pedijatrom. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kada je Jani otpao pupak mi imamo problema.Posle toga kod kuce sam jojj cistila jos sedam dana nakon otpadanja,jer mi je tako receno.

Medjutim sa ciscenjem sam nastavila sve do dana danas.Njoj stalno izlazi,tacnije ima u pupku ,kao bela sirasta masa ,koja je jako neprijatnog mirisa,i to joj cistim bar 2 puta sedmicno.

Veceras sam primetila i da je unutra malo crvenilo.Uopste ne znam da li je to normalno ili ne.Da li to dolazi izunutra,ili se to skuplja od spolja.Samo se bojim da se ne inficira i cistim octansept rastvorom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, mislim da to i nije baš OK...Ne bi bilo loše da se posavjetuješ sa nekim specijalistom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od kada je Jani otpao pupak mi imamo problema.Posle toga kod kuce sam jojj cistila jos sedam dana nakon otpadanja,jer mi je tako receno.

Medjutim sa ciscenjem sam nastavila sve do dana danas.Njoj stalno izlazi,tacnije ima u pupku ,kao bela sirasta masa ,koja je jako neprijatnog mirisa,i to joj cistim bar 2 puta sedmicno.

Veceras sam primetila i da je unutra malo crvenilo.Uopste ne znam da li je to normalno ili ne.Da li to dolazi izunutra,ili se to skuplja od spolja.Samo se bojim da se ne inficira i cistim octansept rastvorom.

Ne znam zasto si nastavila sa ciscenjem, da li si to radila po preporuci pedijatra i ne znam zasto octansept rastvorom? Veci mi je otpao pupak nakon 4 dana, dok je Ogiju tek sa 14 dana otpao pupak, nakon cega sam narednih nekoliko dana samo sipala po kap-dve povidon joda.

Pokusaj i ti, narednih nekoliko dana nemoj cackati nista i sipaj samo po kap-dve povidon joda, pa ces videti sta se desava, ali u svakom slucaju u koliko te to brine pravac kod pedijatra neka i on/óna to pogleda ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nastavila sam da cistim jer se prljavstina ili sta je to vec skuplja.Kada ne ocistim duze to onda pocrni.Imam utisak da je to neka masa koja izlazi izunutra.

Kod mm je takodje isto,cak im ima i isti neprijatni miris.Samo mm to ocisti kad se kupa pa se to ne skuplja,a kod nje je to malo teze jer je unutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nastavila sam da cistim jer se prljavstina ili sta je to vec skuplja.Kada ne ocistim duze to onda pocrni.Imam utisak da je to neka masa koja izlazi izunutra.

Kod mm je takodje isto,cak im ima i isti neprijatni miris.Samo mm to ocisti kad se kupa pa se to ne skuplja,a kod nje je to malo teze jer je unutra.

Onda ipak poseti pedijatra i pitaj za savet. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, a jel si probala to da osictis sa hidrogenom? Sipas par kapi u pupak i ako je neka prljavstina, hidrogen pocne da peni i ocisti sve to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skoro da sam sigurna da to nekako dolazi iznutra.I to se skuplja po zidovima.Kad se gleda od spolja ne vidi se,ali kad malo zavrnem,uvek toga ima.

Hidrogena se nisam setila tako meni cistim,probacu.

Ja to cistim jer se bojim da se to ne inficira.

Inace kada sam pitala u savetovalistu,rekli su mi :"Ma ne ,gde vi to vidite,nije to nista."

I sad kad sam bila razmisljam da pitam dr,ali znma odgovor.Pih

Zamolicu patronaznu sestru da doje i pogleda to.

Hvala zene,opet znate koliko mi pomognete tj,date podrsku da nesto preduzmem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.