odgovora

Objavljeno

Mihailu je pupcic otpao sedmog dana nakon rodjenja. Nije bilo nikakvih problema, jer mi je snajka (koja je vec prilicno iskusna) puno pomogla i pokazala mi na koji nacin da ga tretiram.

Na prvoj kontroli, sa navrsenih 15 dana, sve je bilo super (bilo je malo zgrusane krvi, koja je polako nestajala), pedijatar je rekao da je ok.

E sad... juce, dok sam ga presvlacila, ja ugledam svjezu krv koja ide iz pupka! :

Toliko sam se uplasila da nisam znala sta da radim. Sacekala sam par sati. Kada sam sledeci put pogledala, sve je bilo dobro, ni traga krvi. Da li je moguce da se to desilo zbog naprezanja dok je kakio?

Jedva cekam sledecu kontrolu da vidim da li je to sve normalno.

Da li vam se to desavalo? Da li ste se plasile da previjate pupcic svoje bebe, pa ste to (kao i ja) uglavnom prepustale nekom drugom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se jaaaako plašila...

Filipu je čak nešto počelo izlaziti oko 4 mjeseca...baš sam se zabrinula...ali sve OK.

Ako se ne bude ponavljalo, nema mjesta brigi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se pupka strasno plasila, tako da smo zamolili patronaznu sestru da ga ona previja. Nase je bilo samo da ga cuvamo da bude suv i da ga posle kupanja isprskamo sa octanisept (ako se tako zove to sredstvo za dezinfekciju). Cak smo na kraju ipak morali da idemo na tzv. "spaljivanje" pupka... I na kraju je sve bilo ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo ti njemu stavi BIVACIN, pretpostavljam da si to i koristila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, meni su u porodilistu rekli da nista osim suve i ciste gaze ne stavljam na pupak. Medjutim, vidjela sam da su sestre i babice koje su ga tamo presvlacile stavljale povidon-jod, pa sam i ja to kupila i stavljala. Sada ponekad samo stavim cistu gazu, jer sam par puta vidjela da ima zgrusane krvi koja je ostajala na toj gazi. Ali, do juce nije bilo svjeze krvi, pa me je to uplasilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama su savjetovali BIVACIN puder...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas Bevicin, ali ga dugo nema u apotekama (bar kada je nama trebao) pa umesto njega savetuju Octeninsept. Mada ima i porodilista koje jos uvek koriste povidon jod.

Borjana, samo ti njemu i dalje premazi sa povidon jodom (za svaki slucaj) i drzi gazicu jos neko vreme a naravno obavezno isusuj posle kupanjca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Enbecin ti je isto što i bivacin. Nama su u porodilištu baš savetovali enbecin sprej koji su i sami koristili, ali je patronažna koristila povidon jod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana, to nije ništa strašno, tako je i mojoj bebi curela krv petog dana po otpadanju pupka. Mi smo je nosili u savetovalište da joj to malo očisti setra. Ništa se ne brini to se dešava, tako su nam rekli :rolleyes: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana, to nije ništa strašno, tako je i mojoj bebi curela krv petog dana po otpadanju pupka. Mi smo je nosili u savetovalište da joj to malo očisti setra. Ništa se ne brini to se dešava, tako su nam rekli :rolleyes: .

Hvala... Danas je pupak super, bas sam srecna! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam imala strah od ciscenja i menjanja gaze na pupku, a otpao nam je jedno petnaest dana posle izlazka iz porodilista, sem mene je i mama to radila a muz nije smeo ;) . I ja mislim da je to normalno ali napomeni babici ako ti jos dolazi ako ne, onda pedijatru na prvom pregledu, iako ce sigurno pregledati pupak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sto ne koristite hidrogen (3%)? Ja sam za pupak koristila hidrogen, nakapam dve-tri kapi i sacekam malo, ono malo penusa i tako se iscisti, a posle toga sam stavljala gazu sa jodom a kad nije ni posle sedmog dana otpao, onda sam koristila enbecin mast(nikako sprej jer sadrzi CO2 i mnogo je jak mlaz, jer je boca pod pritiskom). I sad ponekad kapnem malo hidrogena, uglavnom se nista ne desava a ako je prljav onda pocne da peni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi koristimo povidon-jod. I porodiistu su to koristili i patronozna sestra ga koristi. Tata se bas uvestio u tome. :D Jos malo pa ce da otpadne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U oba slučaja pupak otpao posle 7 dana, do tada ga je sestra obrađivala, a posle otpadanja JA, nakapam povidon jod i stavim gazu...šta znam, meni to nije bilo strašno...nije bilo krvi, mislim posle otpadanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dunji je pupak otpao cetvrtog dana u porodilistu. Bio je visoko podvezan na porodjaju i nije pravilno otpao. Pustili su nas kuci uz kracu obuku kako da cistim pupak. Bas je bilo jezivo da cistim gazom i jodom unutar pupka. Bas sam morala da zavlacim prst sa gazom natopljenom jodom. Uspela sam da sredim i da ocistim sve. Sada nema nicega na gazi ali se plasim da skinem gazu i zavoj. Moracu ovih dana da odem do porodilista da pedijatar pogleda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dunji je pupak otpao cetvrtog dana u porodilistu. Bio je visoko podvezan na porodjaju i nije pravilno otpao. Pustili su nas kuci uz kracu obuku kako da cistim pupak. Bas je bilo jezivo da cistim gazom i jodom unutar pupka. Bas sam morala da zavlacim prst sa gazom natopljenom jodom. Uspela sam da sredim i da ocistim sve. Sada nema nicega na gazi ali se plasim da skinem gazu i zavoj. Moracu ovih dana da odem do porodilista da pedijatar pogleda!

Jao Anchi, svaka ti cast kad si uspela da to sama uradis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Anchi, svaka ti cast kad si uspela da to sama uradis.

Nisam imala kud! To je bilo jedino resenje da Dunja ne dobije infekciju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se nisam plasila samog ciscenja, iako sam po prirodi veoma gadljiva na krv i rane i slicno...samo sam se plasila da ja to neradim kako treba, tako da sam zamolila komsinicu da mi pokaze i uspostavilo se da sve dobro radim. Mada mislila sam da necu moci pogotovo ono kad se sa stapicem cisti...ipak je majka- majka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se nisam plasila samog ciscenja, iako sam po prirodi veoma gadljiva na krv i rane i slicno...samo sam se plasila da ja to neradim kako treba, tako da sam zamolila komsinicu da mi pokaze i uspostavilo se da sve dobro radim. Mada mislila sam da necu moci pogotovo ono kad se sa stapicem cisti...ipak je majka- majka.

E, ta ti je na mestu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas su zadrzali u porodilistu zbog pupka 7 dana, jer se nije susio, ipak su nas pustili kuci uz ampicilin na svakih 6 sati i da nam sestre obradjuju pupak. Pupak je na otpustu bio zelene boje, dugacak oko 3-4cm i oko 1.5cm precnika... <_<

Prvi dan kad nam je dosla sestra odradila ga je... Sutra dan je dosla sa uputom kao da pregleda doktor cisto da vidi kako izgleda ali ce ona i dalje dolaziti da ga obradjuje. Mi smo istog dana otisli u dispanzer, oni su nas poslali kod hirurga da on malo secne, sutra dan smo se vratili u dispanzer i oni su se iscudjavali KAKAV JE TO PUPAK! Oni to nikad nisu videli, doslo je 5 lekara da ga gledaju i dali nam uput da lezimo u bolnici... Mi smo otisli u bolnicu, zadrzali nas i tog dana nas vise nisu ni pogledali. Ujutru su mu vadili krv i sve ostalo sto rade svim pacijentima, a sa pupkom nista posebno, to su mogli i ovi u dispanzeru... Poslali su me opet kod hirurga da on to malo secne i razgovarajuci sa njim on mi kaze da to nije tako strasno, da ne moramo da lezimo u bolnici. Tog dana su nas i pustili iz bolnice ali kao da dolazimo da obradjuju. Sve je to islo tako polako, skoro nije bilo niakakve promene dok nismo na kraju poceli svakog drugog dana da idemo kod hirurga. On nam je govorio da je to trebalo mnogo ranije da pocne da se obradjuje a ne da se pocne kad je dete imalo 2.5 nedelje... Vlazio je, curkla krv, podvezivan je nekoliko puta, seckan, lapisiran,... Bili smo srecni svaki put kad je bio kraci i uzi za par milimetara. I eto za 4 dana cemo imati dva meseca a pupak je otpao pre 4 dana, posto je ostao deo arterije i onda je lapisiran i zavoj je skinut pre 2 dana, a na stomaku na nekoliko mesta ima kao krastice od tog lapisa(posto je doktor koristio neki lapis u kamenu koji se drobio i tako su delici padali njemu na kozu).

Komentar raznih sestara, tehnicara je bio: Svaki drugi pupak je takav... Cak i oni u porodilistu znaju da se povecava broj pupkova koji moraju dugo da se obradjuju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama nije otpao pupak u porodilištu..obradjujemo ga povidon jodom i hidrogenom..ima li neko iskustva sa obradom pupka koji ima onu štipaljku.. da li samo treba oko pupka brisati i čime..suvom gazom ili hidrogenom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas su zadrzali u porodilistu zbog pupka 7 dana, jer se nije susio, ipak su nas pustili kuci uz ampicilin na svakih 6 sati i da nam sestre obradjuju pupak. Pupak je na otpustu bio zelene boje, dugacak oko 3-4cm i oko 1.5cm precnika... <_<

Prvi dan kad nam je dosla sestra odradila ga je... Sutra dan je dosla sa uputom kao da pregleda doktor cisto da vidi kako izgleda ali ce ona i dalje dolaziti da ga obradjuje. Mi smo istog dana otisli u dispanzer, oni su nas poslali kod hirurga da on malo secne, sutra dan smo se vratili u dispanzer i oni su se iscudjavali KAKAV JE TO PUPAK! Oni to nikad nisu videli, doslo je 5 lekara da ga gledaju i dali nam uput da lezimo u bolnici... Mi smo otisli u bolnicu, zadrzali nas i tog dana nas vise nisu ni pogledali. Ujutru su mu vadili krv i sve ostalo sto rade svim pacijentima, a sa pupkom nista posebno, to su mogli i ovi u dispanzeru... Poslali su me opet kod hirurga da on to malo secne i razgovarajuci sa njim on mi kaze da to nije tako strasno, da ne moramo da lezimo u bolnici. Tog dana su nas i pustili iz bolnice ali kao da dolazimo da obradjuju. Sve je to islo tako polako, skoro nije bilo niakakve promene dok nismo na kraju poceli svakog drugog dana da idemo kod hirurga. On nam je govorio da je to trebalo mnogo ranije da pocne da se obradjuje a ne da se pocne kad je dete imalo 2.5 nedelje... Vlazio je, curkla krv, podvezivan je nekoliko puta, seckan, lapisiran,... Bili smo srecni svaki put kad je bio kraci i uzi za par milimetara. I eto za 4 dana cemo imati dva meseca a pupak je otpao pre 4 dana, posto je ostao deo arterije i onda je lapisiran i zavoj je skinut pre 2 dana, a na stomaku na nekoliko mesta ima kao krastice od tog lapisa(posto je doktor koristio neki lapis u kamenu koji se drobio i tako su delici padali njemu na kozu).

Komentar raznih sestara, tehnicara je bio: Svaki drugi pupak je takav... Cak i oni u porodilistu znaju da se povecava broj pupkova koji moraju dugo da se obradjuju...

Na ovo zaista nemam reči, više ne znaju ni pupčanu vrpcu da iseku kako treba!!! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče nam je otpao pupčanik..sada je mnogo lakše održavanje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel vam babica, ili patronazna sestra rekle kako da ga obradjujete ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel vam babica, ili patronazna sestra rekle kako da ga obradjujete ?

Dolazila je odmah po izlasku iz porodilišta i pokazala kako treba..tako da sledimo te savete i nadam se da če biti kako treba..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.