Djak prvak

odgovora

Objavljeno

Nisam svraćala odavno na forum, ali pošto vidim da ima par mama prvaka, evo i mene sa prvim utiscima!

Momak ide već 5 nedelja u školu i za sada je jako zadovoljan. A ja... Raduje me što je on zadovoljan. Ali, o školi generalno nemam skoro nikakve informacije. Čini mi se da im je vrlo lagan tempo - možda neće da opterećuju decu na samom početku. Kad pitam "Šta ste radili?" uglavnom mi odgovara sa "Mama, mi ništa ne učimo u školi, samo nešto pišemo i bojimo." :). Za učiteljicu sam čula da je jako dobra, pa se za sada ne brinem preterano. U školu idu samo pre podne. Ima samo 19 učenika u razredu. Redovno imaju samo po četiri časa dnevno. Peti čas je eventualno neka fakultativna aktivnost.

Što se tiče domaćih zadataka, oni ponedeljkom dobiju spisak zadataka za celu nedelju, sa predlogom koji dan šta da se radi. Deca mogu da se drže tog plana, ili da rade po svom izboru. Važno je samo da do sledećeg ponedeljka sve završe. Uglavnom su u pitanju neki radni listovi (savetuje se da deca ne rade domaći duže od 20 minuta). Imaju fasciklu za domaće zadatke (onu tanku, sa providnim delom napred, u koju se stavljaju papiri sa dve rupe). Svakog ponedeljka učiteljica pokupi listove od prethodne nedelje, i ubaci nove. Kući nose tu fasciklu i eventualno još jednu knjigu i svesku. Sve ostalo ostaje u školi, uključujući i pribor za likovno, oprema za fizičko i sl.  

Ono što mi se od svega najviše sviđa je dnevni boravak! Dođe mi da poželim da budem opet dete kada vidim kako im je tamo dobro. Po završetku škole se odmaraju kratko i onda rade domaće zadatke. Urađen domaći je preduslov za igru. Imaju igračke slične onim u vrtiću i dodatno puno mogućnosti za kreativni rad, salu za sport i veeeeliko dvorište sa igralištem i raznim prevoznim sredstvima. Aktivnosti su prostorno raspoređene tako da se deca igraju uglavnom u manjim grupama. Za svaku aktivnost postoje pravila koja su ilustrovana slikama. Prvi dani u dnevnom boravku su bili posvećeni upoznavanju sa pravilima. Ko nauči pravila, dobije diplomu koja je svojevrsna dozvola za tu aktivnost. Mom sinu je hit radionica u kojoj posle odgovarajuće obuke smeju samostalno da koriste ručnu testeru, ručnu bušilicu, imaju razne materijale, eksere, šarafe, lepila, farbe... (i meni je omiljeno mesto u detinjstvu bila radionica mog tate...). Voli da bude i u sobi za opuštanje, gde imaju strunjače i jastuke na podu, baldahin, onu vreću za ljuljanje okačenu na plafon i mini biblioteku. Baš mogu da se ušuškaju tamo i opuste uz knjigu... E, da, socijalni deo je takođe dobro promišljen. Svaki prvak još pre polaska u dnevni boravak dobija svoje "kumove". To su deca iz 3. ili 4. razreda čiji je zadatak da se potrude da se prvak lagano prilagodi novoj sredini (jedan prvak ima dva "kuma"). Oni ga upoznaju sa pravilima i prostorom, i paze da se dobro oseća, igraju se sa njim u početku dok ne stekne drugare i sl. Svakog dana, nakon ručka, okupljaju se sva deca koja su tog dana u dnevnom boravku, sedaju u krug na podu i prepričavaju dogodovštine iz škole (pozitivne i negativne) pa o tome diskutuju zajedno sa vaspitačima... Organizuju razne radionice - kuvanje, slikanje, kvizove. Petkom se ne radi domaći nego organizuju neku posebnu aktivnost, npr. takmičenje u stonom fudbalu, izlet u šumu, muzej, pozorište...

Eto, raspisah se o tome kako je mom detetu kul, ali MENI MOJE DETE NEDOSTAJE!!! Ne znam kako je vama, ali meni je sve ovo oko polaska u školu nekako previše. Preostaje nam samo 2-3 sata dnevno da se okupimo kao porodica. Primećujem da i sestri nedostaje brat. Jedva dočeka da ga vidi. A on je sav nekako porastao, odjednom se uozbiljio. Ponekad imam utisak da neće da nam priča o školi jer to smatra svojim "poslom"... Nije baš srećan kada mu proveravam domaće zadatke jer se po njegovom mišljenju to tiče samo njega i učiteljice :)...

Nadam se da će se javiti još mama prvaka! Volela bih da razmenjujemo iskustva kao nekada na bebećim temama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva sjajna škola!!

Oduševljena sam kumovima i dnevnim boravkom.

U kojoj zemlji je ovakav sistem obrazovanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poli, jel to neka privatna skola?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poli divno. Vi ste bese u Austriji?

I ja sam zaboravila da naglasim to za kumove, i A ima jednu kumu iz 6.te klase. To je ovde takodje obavezno. Mada ona nije u celodnevnom boravku, nije nam bilo potrebno zato sto ja ne radim. 

Takodje, domaci da ne radi duze od 15 minuta, a ako joj treba vise onda da to prijavim uciteljici. I ona se buni sto joj zabadam nos u torbu:huh::D

Kate Kapetanica i Smey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pitanju je škola u Austriji. Obična, državna. Za sada sam zadovoljna, ali ovo je tek prvi razred. Tek se upoznajem sa sistemom školovanja koji je pravi lavirint. Uopšte nije jedinstven kao u Srbiji. Mislim da nisam još upoznala dve osobe koje su do istog zanimanja došle istim putem. Inače, ja kad god ovde nešto pozitivno doživim, automatski pomislim kako bi to moglo i u Srbiji da funkcioniše. Recimo, taj dnevni boravak. Imaju veliki prostor, i 5 zaposlenih, na oko 60 dece raspoređenih u tri grupe. Verujem da je u Srbiji odnos drugačiji, ali ipak, za većinu aktivnosti koje organizuju nije uopšte potreban novac, nego dobra volja i organizacione sposobnosti. 

Strelac84, jesi li ti isto u Austriji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne Poli, mi smo u Svajcarskoj.
Ni ja nemam predstavu bas o gradivu. Totalno su im metode razlicite nego kod nas, pa sad i da treba nesto da joj pomognem bilo bi mi problem. Nego srecom, jos su mali i ucenje se svodi na sabiranje i oduzimanje do 20, a iz nemackog citanje i pisanje velikih slova. Od danas krecu sa malim slovima.

Anja do samog polaska u prvi razred je bila totalno nezainteresovana npr. za slova i piskaranje, a sada bi sve odjednom da procita. Fino joj ide sem onih njihovih glasova "ö, ü, ä..." ali naucice.

Svidja mi se sto mnogo casova drzi im uciteljica napolju, u parku, na igralistu, u sumi i tako. To su takozvani "priroda i drustvo" casovi. Trenutna tema je "zdrava hrana" i tako ona meni broji svaku kafu ili slatkis kako nije zdravo jesti/piti...:ph34r:

svejedno, Puslica i jelena_ volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da tema zdrava hrana treba da se uvede kod nas u skole,umesto sto im za uzinu daju pice,hleb i mast,rol virsle...itd.

Nije tema al kad vec spomenuste...

Ehinacea, Nice i Strelac84 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da tema zdrava hrana treba da se uvede kod nas u skole,umesto sto im za uzinu daju pice,hleb i mast,rol virsle...itd.

Nije tema al kad vec spomenuste...

Srecom ovde deca nose uzinu od kuce, i pod time se podrazumeva samo zdrava hrana. Hleb/kifla ako se nosi onda ne sme biti od belog brasna, niti slatka, nosi se svo voce(izuzev banana) i povrce sveze. Sirevi moze, a o virslama i picama mogu da sanjaju ^_^

Jes da nije tema, ali da spomenem :D

Mirka90, jelena_ i Ehinacea volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo u ovoj temi, samo slabo dolazim na forum, pa sam zaboravila da se upišem.

Nama su utisci srednje žalosni. Ima i dobrih i loših strana.

Dobra strana je što prva dva razreda idu stalno pre podne u školu. Od 8, pa do, ili pola 12 ili pola 1, u zavisnosti da li imaju 4 ili 5 časova.

Domaćeg od prve nedelje, za moje pojmove, imaju baš dosta! Prvih par sedmica je to bilo samo crtanje i bojenje, što moje dete nikad nije volelo, pa ga je to prilično frustriralo. Mislim da su svoj portret crtali bar dva puta, a školu tri puta, iz tri predmeta, pa onda ko zna šta još. Onda su krenulli i da pišu slova, i to udarničkim tempom.

On je uglavnom dosta spor sa domaćim, jer ga to sve jako smara, pa mu je sve drugo preče nego to.

BIla sam i na individualnom razgovoru kod učiteljice čisto da čujem kako se ponaša na času, da li učestvuje i sl. Uglavnom je sve OK, učestvuje, aktivan je, primetila je da ima izuzetno bogat rečnik, da je elokventan, da koristi reči koje druga deca nisu ni čula, da zna mnogo više od drugih, da ima puno interesovanja i sl., da čita na nivou trećeg-četvrtog razreda, jedini problem je što je spor kod pisanja. Npr. prethodni dan su prepisivali rečenice sa table, ukupno deset - neka deca su prepisala sve, i počela da rade domaći, a on je prepisao samo 6. Onda se ja setim da je on dete naginjao više da bude levoruk, ali smo mi po savetu jednog muzičara njega namestili da instrument svira kao dešnjak i on je tako prihvatio i da piše desnom. Baš smo ga onda kod kuće testirali - dali smo mu da napiše nešto desnom, pa levom. Razlike u rukopisu nema, ali ni u brzini pisanja.

Učiteljicu je lako prihvatio kao autoritet, pa ga je povredilo kada su razgovarali o svojim obavezama kod kuće, kada je on rekao da mu je sviranje glavna obaveza. Ona mu je na to rekla - da mu to nikako ne može biti glavna obaveza, već samo hobi. Objasnila sam želi da on iz hobija svira ukulele, gitaru i klavir, a da mu je sviranje čela primarno opredeljenje, naspram osnovne škole koja mu je samo zakonska obaveza, da se razumemo.

Takođe, iznervirala sam se jedan dan, kada im je u petak rekla da neće imati peti čas u naredni ponedeljak. Dete, kao dete - on je to zaboravio da mi kaže, i ja nisam otišla po njega u školu. Ali srećom - on se snašao: otišao je kod čoveka iz obezbeđenja, zamolio da mu pozajmi telefon da nazove tatu da dođe po njega.

Imali su već prvi izlet, ali on nije želeo da ide, te sam ispoštovala njegovu želju, a ni ja nisam bila za to, pa mi je i laknulo. :D

Sve u svemu, u redu je za sad. Većih ispada nema. :D

Poli, Smey, Nice i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, meni ovo što pišeš zvuči više pozitivno nego negativno. Daj učiteljici malo vremena da shvati da je tvoj sin opredeljeni muzičar - umetnik :). Vrlo je moguće da nije još imala takvo dete u svojoj praksi. Ukoliko pazi na času i ne zaostaje u gradivu, sve će biti ok.

Osnovna škola - samo zakonska obaveza, hmmm. Meni je to pomalo neobičan stav, jer sam oduvek volela školu i bila mi je više kao hobi. I baš u školi sam najviše naučila. Međutim, u današnje vreme, neformalno obrazovanje postaje mnooogo važnije od klasičnih škola, jer se društvo toliko brzo menja da to školski programi ne mogu da prate. Meni je važno samo da mi deca zadrže otvorenost i radoznalost koja im je svojstvena u ranom uzrastu, i da steknu radne navike, jer to su preduslovi za bilo koji napredak kasnije. Čini mi se da će ostalo "pokupiti" više zahvaljujući svojim sklonostima, nego u školskoj klupi...

Ko ima prilike, neka obavezno pogleda film Alphabet - sjajan dokumentarac o obrazovanju. Jedan od protagonista je i Andre Stern. http://www.andrestern.com/en/home.html

Što se tiče zaboravljanja informacija, to za prvake nije ništa čudno. Mi imamo svesku u koju učiteljica zalepi važna obaveštenja. Mi kao roditelji imamo obavezu da svakodnevno zavirimo u tu svesku, i ako je zalepila nešto novo da pročitamo i ispod se potpišemo. To odlično funkcioniše. 

majat, Moja pesmica i Ehinacea volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da je osnovna škola zakonska obaveza - jeste. Tu nema dileme. E sad - kakvo nam je školstvo, na koji način deca uče, šta uče i ostalo - imam više negativan nego pozitivan stav. Do sada - metod koji ova učiteljica primenjuje je prosta resavska škola, što je meni potpuno suludo. Imam poznanicu, njeno dete isto ide u prvi i koriste sasvim drugi metod, mnogo bolji, nešto savremeniji. Oni nemaju toliko domaćeg, imaju živopisnije časove, Uče da pišu i čitaju kroz igru i sl.

Što se informacija tiče - zamolila sam je da mu kaže da zapiše ili da mu ona zapiše. Ne mislim na domaći i sl. - nego baš to - izmena u rasporedu ili tako nešto.

Idemo korak po korak, pa polako.

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete krece u Septembru u skolu, da li neko mozda uzimao polovne knjige i gde ih kupiti ako ih ima za prvi razred?

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa moras se prvo raspitati od kog izdavaca koriste udzbenike u vasoj skoli.

Kod nas konkretno prodaju i nove i polovne udzbenike u 2 knjizare, a malo smo mesto. Oni takodje imaju i spiskove odabranih udzbenika za svaku skolu i razred. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je spisak izabranih udžbenika po gradovima,tj.po školama http://www.mpn.gov.rs/katalog-udzbenika-koje-su-skole-birale-objavljen-na-sajtu-ministarstva/  (bdw.baš sporo otvara stranicu) ,mada do sad su valjda svi dobili spiskove

Ja sam razmišljala o polovnim i odustala.tj.odložila za narednu godinu jer:

  • polovne knjige koje sam proletos(krajem maja) gledala preko oglasa (Kupindo,Kupujem prodajem,oni koji se bave prodajom polovnih udžbenika nisu imali udžbenike za prvi razred): slaba ponuda i katastrofa su bile očuvane,izgleda da prvacima čuvenje knjiga baš i ne ide od ruke.Zavisi i od izdavača koji su izabrani-nama je mix Logosa,Bigza i Klett-a ,Klett-a ima ponajviše,drugih izdavača manje.MOžda je sad drugačije jer je završena školska godina
  • ove godine su izašli udžbenici koje će biti u upotrebi naredne tri godine (bar su tako rekli :mellow:) i htela sam da preskočimo varijantu gde se starija izdanja ne poklapaju po stranicama sa novijim pa da kada im učiteljica kaže da imaju domaći na toj i toj strani to ne bude i sl. - da joj dodatno ne komplikujemo život

Taman ako neko zna gde se nabavljaju polovne knjige po Beogradu da znam za sledeću godinu (čini mi se da ima negde na Banovom brdu) :D

broccoli i marush volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Plus se dosta knjiga za prvi razred popunjava, mislim izuzev citanke, muzickog i mozda jos nesto... pa je nezgodno ili nemoguce brisati vec napisano. 

Ja ne znam koliko su knjige za prvi razred, za sedmi su skoro 16000 dinara, sto i nije bas mala stavka racunajuci koliki je prosek plate u Srbiji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Komplet za prvi razred je oko 6000. Imamo spisak knjiga sa izdavacima za nasu skolu, videcemo, ako pronadjemo neku polovnu dobro ocuvanu koja nema za popunjavanje a ostale radne listove moramo kupiti, nema druge. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo prvi put đaka prvaka ove godine...isto smo se odlučili za novi komplet koji iznosi oko 7500...ali planiramo da ih čuvano za mlađu ćerku, možda će nešto moći da se iskoristi, videćemo...ali je, generalno, sve preskupo, udžbenici, plus školski pribor i ranac koji smo morali da uzmemo, ispalo je malo bogatstvo :mellow: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bese lepo jedno vreme dok su deca dobijala udzbenike besplatno...

Ali i to je dobra varijanta kad mladje nasledi od starijeg. Ili ako imas rodjake, prijatelje sa starijom decom u istoj skoli. 

Stvarno tuzno, krene skolska godina, neka deca nemaju sve knjige, meni neprijatno da insistiram, mozda cekaju da bude plata ili neko primanje... a od kad imam djaka u kuci shvatam da oni preko leta najvise porastu, pa u septembru trebaju i nove patike i jakna.... 

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne tužno nego pretuzno da ljudi ne znaju kako da skrpe za knjige za prvaka :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne tužno nego pretuzno da ljudi ne znaju kako da skrpe za knjige za prvaka :(

Kazem bese dobro pre par godina... znacilo je i meni sa solidnim primanjima i jednim djakom. 

Prosle godine je bio upitnik i pravo na besplatne udzbenike ostvarili su neki ucenici sa nizim primanjima, deca samohranih roditelja..  

Ali, nazalost, kao sto je sve u nasoj zemlji nedodjiji, besplatne udzbenike dobuli su i neki koji svoju decu dovoze dzipovima u skolu, jer su lazirali podatke, a oni koji su stvarno imali potrebu, njih je bilo sramota da se prijave:angry:

E, ove godine, samo primaoci socijalne pomoci...

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Ali, nazalost, kao sto je sve u nasoj zemlji nedodjiji, besplatne udzbenike dobuli su i neki koji svoju decu dovoze dzipovima u skolu, jer su lazirali podatke, a oni koji su stvarno imali potrebu, njih je bilo sramota da se prijave:angry:

Oni su i dobili džipove laktajuci se na najbednije načine, kada bi ih nečega bilo sramota, ne bi bili tu gde jesu. No, to je neka druga tema. Nadam se da će se uskoro naći efikasno rešenje za dečicu (i mame i tate) !

 

broccoli i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je 8 i nešto,imaju samo za srpski 5 knjiga (čitanku,bukvar,radnu sveski uz čitanku,ranu svesku uz bukvar ćirilična slova,radna sveska uz bukvar latinična).Teši me jedino što možda neće sve knjige odjedanput da nose u školu :huh: Ćera se na testiranju opredelila za Čuvare prirode,vidim na spisku da je škola izabrala Zavodovu knjigu od 1ooo dinara (to će verovatno učiteljica da nas obraduje u septembru).

A pazite ovaj bezobrazluk-agencija preko koje je škola organizovala naručivanje knjiga(ko želi,nije obavezno) je rate podelila na jednake 4 dela i zaokruglila na viši dinar.Znači umesto da npr.iznos podele na dve rate po 1217 din i 2 rate po 1218 din,oni su podelili na 1217,5 din i tako dobiješ 4 rate po 1218 din.Ako 5o hiljada ljudi naruči preko njih oni dobijaju sto hiljada bezveze :angry:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo juce u Kosovskoj uzeli za prvi razred polovnu citanku, engleski i muzicko. DUplo su jeftinije, a u odlicnom su stanju. Ostalo smo kupili novo jer se popunjava.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam gdje da pitam za ovo pa cu ovdje.

Dajte mi neki predlog koju pjesmicu bi mogla moja starija smizla da recituje pred pedagogom...slabo uce u skolici pjesmice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otkud znas da ce ih pitati da recituju? Moju cerku npr. nisu pitali... crtala je kucu, drvo, coveka i odgovarala za pitanja...

Za sina se ne brinem, ako ga budu pitali, ima dve tri duuugacke... trebace im strpljenja da ga saslusaju...

Mislim da je najbolje da izaberes sa njom bilo koju, da i ona ucestvuje u tome - sustinski je nebitno koliko je duga pesma a za samo testiranje sigurna sam da je potpuno nebitno...

Moj sin sada zna Plavi cuperak, Od toliko lepih najlepsih reci, Povrcijada i jos neke krace...

Bilo koja od Jove Zmaja je meni super, a kad ukucas "pesme iz vrtica" izadju one koje obicno tamo uce....

Srecno!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.