Sokići u bebinoj ishrani

odgovora

Objavljeno

Nema na cemu :wub:

Pitaj sta te interesuje.

Ljubac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oti, evo ovde pogledaj... Mozda ces naci kako i sta a naravno u koliko i ne nadjes sve odgovore na tvoj apitanja tu ih mozes i postaviti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovane dame i mame ,

ja sam novopecena mama dijevojcice od 3 mijeseca . Chantelle je moje prvo dijete i kao i sve majke hocu samo najblje za nju . Ja zivim u Africi , Tanzanija , ovo vam govorim samo da Vam dam do znanja da mi nisu dostupni ni pedijatri a ni evropski uvijeti za bebu .

Ja sam u nedoumici u par stvari moli Vas iskusne mame ako ste u prilici da mi pomognu savijetom .

1. Da li grijesim ako nudim mojoj curici od 3 mijeseca sokic (prirodno cijeden) od mrkve . Ako grijesim koje su poslijedice

2. Moja je curica samovoljno odlucila da prestane da doji sa 2 mijeseca , jednostavno je samo pocela da odbija cicu i da se dernja i na samu pomisao na podoj . Tako da sam bila prinudena da pocnem sa formulom , ... Imala sam tu srecu da mi je poznanica iz Juzne Afrike u par navrata donjela baby hranu Novalac i to me je spasilo dodatne brige sta i sa cime da prehranim moju curicu . Vijerujte kad su vam dostupne samo Arapske napravljene formule i jeftini Nestle kojem je rok istekao ko zna kad , zabrinerte se i to dobro . Sad moje je pitanje da li moja curica napreduje dovoljno . Pokusala sam na internetu da nadem tablice tezine i visine ali sve one nude neka poredenja sa drugom dijecom . Mene interesuje da li je moja curica mrsava i da li je mala za svoju dob . Rodena je sa 2.9 kg i 49 cm duga , i nikad nije izgubila ni malo kao sto vecina beba izgubi pri izlasku iz porodilista . 1 Mijesec je dobila 1.3kg te slijeci 1.2 kg te sad sa 3 mijeseca ima fala dragom Bogu 5.71kg . Visina je sad 59cm . Jel ovo ok ili je mrsava ????

3. Kad mogu poceti sa kasicama ? Moram li cekati 6 mijec ili mogu krenuti sa 4 mijeseca . Pravila bi joj iskljucivo prirodnu hranu ne kupovnu

Molim Vas oprostite na dugom postu i ako mozete dajte mi par savijeta . Puno hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1.Uvođenje nemlečne ishrane se ne preporučuje do navršenih 4 meseca života zato što organi za varenje nisu dovoljno zreli za takvu hranu.

2. Beba ti nije mršava, super napreduje :rolleyes: .

3. Sa nemlečnom ishranom možeš početi kada napuni 4 meseca. Za početak: jabuka, banana, mrkva, pirinač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovana gospodo , puno vam hvala na tako brzom odgovoru

I ja sam mislila da pricekam sa bilo kojom nadohranom . Ali da li je greska sto sam joj dala sok od mrkve ( 10 ml ) ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovana gospodo , puno vam hvala na tako brzom odgovoru

I ja sam mislila da pricekam sa bilo kojom nadohranom . Ali da li je greska sto sam joj dala sok od mrkve ( 10 ml ) ??

I jeste i nije. Jeste jer je još mala plus je dobila sirovo.

Za prvu nemlečnu ishranu najbolje je skuvano povrće ili voće i to blago, kao što je Kristal već napisala jabuka, mrkva, pirinač..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krenula sam sa 4 meseca davati nemlecnu hranu, ali to samo svaki drugi ili treci dan. Tek da se navikne na kasicicu, i nisam odmah celi obrok. Sa punih 5 meseci sam krenula redovno davati mrkvu, krompir, rizu, zatim sa 6 meseci karfiol, blitvu, palentu.... Od voca sa 5 meseci jabuku a kasnije bananu, krusku, breskvu...

Tebi devojcica super napreduje!

Ako ti nije plakala nakon datog soka od mrkve, i nije imala problema sa stolicom, znaci da nisi napravila veliku gresku, nemoj da brines, ali ubuduce skuvaj pa onda daj. Veliki pozdrav!

Licno meni su iskustva na Bebcu puno, puno pomogla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bebica ti je super! U prvom mesecu je dovoljno da dobije 1kg, kao i u drugom, dok u trecem je sasvim dobro i 750gr. Prema tome nemas razloga za brigu.

I mi smo naseg bebca dohranjivali sa 4 meseca. On je sisao i jos uvek sisa, hvala Bogu. Ja sam mu prvo davala mrkvu, prokuvanu, jako retku kasicu po 5-6 kafenih kasica, tri dana uzastopce. Posle sam mu mrkvu mesala sa kuvanom jabukom jos tri dana. Onda nam je bebac dobio zatvor. Nije ga mucio stomacic ali smo imali problem sa zatvorom po 5,6 dana. Mrkva zna da zatvori,pa gledaj da joj ne dajes cesto. Nisi nista pogresila sto si joj dala tako malo sokica. Ako je ona to popila i nije imala problem, sve je ok. Nudi joj vodu cesto, to je jako vazno.

A dalja ishrana? Sve imas na topicu "Ishrana'.

I sve sto te zanima pitaj, bez izvinjavanja, molim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame ,

hvala Vam do neba , nisam ni vijerovala da mogu dobiti ovoliko savijeta ,... Ma moja mama mi isto pomaze ali kad ste na dva razilicita kontinenta a telefon je skuuuuuuuuuuuupppppp, onda trazim bilo koji nacin da se informisem . A evo ovo je i vise nego sto sam ocekivala :)

Nedavno sam dobila knjigu "Vase dijete i Vi " i to me je malo zbunilo jel tamo pise da se beba vec sa 5 mijeseci prehranjuje sa mesonom kasom i da sa 3 mijesea bi trebala da proba sve moguce sokice :o ... Ja sam ostala zapanjena ali to je knjiga iz doba moje mame . a sad kako god da citam na internetu kazu nista prije 6 mijeseci .

Da samo znate kako zavidim mamama koje su uspijele da doje dijecu do 6tog ili duze mijeseca ,...

Sta da Vam kazem osim da vam se zahvalim jos jednom na jako jako jako korisnim savijetima .

P.S. samo jos nesto , koja je tehnika kuhanja jel samo na pari ili u vodi ?? I koliko dugo se treba kuhati bilo da je povrce ili voce u pitanju .

I da li se iz tog skuhanog cijedi sok ili se daje kasa , naravno poslije 4tog mijeseca ...

P.S.S moja je curica jako dobro podnijela svijeze cijedeni juice od mrkvice , kakala normalno , malo narandasto :P , ali nikakvih drugih tegoba . Cak sam imala problema da joj otmem flasicu iz usta kad je isisala sve :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lijepo te pozdravljam Chantelle.

Drago mi je što pronalaziš odgovore na našem forumu.

Što se tiče kuhanja, po meni je puno kvalitetnije da se hrana priprema na pari, ali ukoliko katkad nemaš vremena slobodno možeš i skuhati.

Mislim da joj možeš ponuditi cijeđeni sokić od jabuke, sa dodatkom mrkve, a ne samo mrkvicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav Jellena ,

hvala na pomoci , pokusat cu da nadem slatke jabuke ovdje , mada ...

Imam jos jedno pitanje za mame koje vole da izlaze napolje sa bebama i staju do besvijesti :)

* Da li je bolje za bebu da je u kolicima sa sijedalicom za bebe ili da se nosi u kenguru . Naravno sa tijelom okrenutim prema meni , mislim da je moja papalinica jos mala za okretanje prema vani . Nadam se da me razumijete sta hocu d pitam :(:blink: .

Kolica su znam laksa i super ih je gurat ali kad ne zivite u Africi , putevi oko kuce su mi kriticni i bebac se trese ko na busilici kad je samo malo provozam , ...ali nije da se ona nesto buni nego je meni tlaka gurat po svom silnom kamenju i pijesku .

A za kengura ili ti nosilicu uhhhhhh vruceeeeee jeeeee do besvijesti i meni i njoj .

Joj sto Vas ja davim jelde ??? Oprosti te jos jednom ali super je znati da nekog mogu pitat :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao... Hmm.. TI SI U AFRIKU ```KAKO JE TAMO ???

Hocu i ja.!!! :lol::lol:

Nisi dosadna ,slobodno pisi... Nemoj da se izvinjavas ,sta god te zanima pitaj ako ne znas sve mame ce ti sa zadovoljstvom pomoci !!

E sad... Ni ja nisam bas sigurna sta je bolje kolica ili kengur... Ali ,ipak sam za kolica.. Jeste da se beba mrda ali... Mi smo imali ogromna ali bas ogromna kolica sa velikim tockovima i lako izlazili na sneg a kamenje nisu ni osetila.. Veruj mi nisam ni ja bas pametna... Mozda ce ti neka druga mama dati volji savet... Nadam se da ces se duze druziti sa nama i da nam ispricas tvoju pricu kao si dosla u Afriku i ostalo... Pozdrav

p.s. nisam bas bila od pomoci,zar ne ?? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da bebi od skoro 4 mjeseca ne može smetati "treskanje"...tako da slobodno koristi kolica. Imaju one "amortizere"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

P.S. samo jos nesto , koja je tehnika kuhanja jel samo na pari ili u vodi ?? I koliko dugo se treba kuhati bilo da je povrce ili voce u pitanju .

I da li se iz tog skuhanog cijedi sok ili se daje kasa , naravno poslije 4tog mijeseca ...

P.S.S moja je curica jako dobro podnijela svijeze cijedeni juice od mrkvice , kakala normalno , malo narandasto :P , ali nikakvih drugih tegoba . Cak sam imala problema da joj otmem flasicu iz usta kad je isisala sve :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav Jellena ,

hvala na pomoci , pokusat cu da nadem slatke jabuke ovdje , mada ...

Imam jos jedno pitanje za mame koje vole da izlaze napolje sa bebama i staju do besvijesti :)

* Da li je bolje za bebu da je u kolicima sa sijedalicom za bebe ili da se nosi u kenguru . Naravno sa tijelom okrenutim prema meni , mislim da je moja papalinica jos mala za okretanje prema vani . Nadam se da me razumijete sta hocu d pitam :(:blink: .

Kolica su znam laksa i super ih je gurat ali kad ne zivite u Africi , putevi oko kuce su mi kriticni i bebac se trese ko na busilici kad je samo malo provozam , ...ali nije da se ona nesto buni nego je meni tlaka gurat po svom silnom kamenju i pijesku .

A za kengura ili ti nosilicu uhhhhhh vruceeeeee jeeeee do besvijesti i meni i njoj .

Joj sto Vas ja davim jelde ??? Oprosti te jos jednom ali super je znati da nekog mogu pitat :unsure:

JA SAM CULA LOSA MISLJENJA ZA KENGURA,CAK NEKI SMATRAJU DOKTORI DA NE TREBA BEBU DUGO U NJEGA STAVLJATI,MISLJENJA IDU I DO 9 MESECA-a sta tad ukenguru da radi,da pukne nama kicma?e,sad,hiljadu stvari na jednu temu mozes saznati,po mom misljenju KOLICA,ja nisam imala kengura,a tako sam zelela,ali svaki doktor je rekao ne,i ja sam poslusala,valjda zbog njihovih kukica,nogica sto tako vise,kicmice......a bebe obozavaju,sto rece Jellena,treskavicu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh da nema mi druge moje dame nego da je treskam po rupama , a mozda kad odem malo u civilizaciju kao sto je Dar es Salaam onda mogu i malo da je pronosam u kenguru , cisto da mi se malo ruke odmore , sto od nosanja sto od guranja kolica .

E interesuje me kazete da mrkvu i krompir treba kuhati . cak mrkvu do 1h , pa zar nece sa tim i sve dobre stvarke kao vitamini da se izgube , koja je onda svrha davanja povrca ako je iskuhano i ubijeno sve dobro u njemu . Opet ja sa pitanjima ::)))

Afrika , ko Afrika ... dosla sam poslom ( radm kao deminer sa psima , minska polja i explozivna sredstva ) prije 10 godina i obisla od Etiopije , do Sudana , Eritreje , Angole , Mozabika , Somalije i da bi se prije 2,5 godine skrasila u Tanzaniji . Upoznala sadsnjeg muza i prije 3 mijeseca rodila moju curicu . Sad po svemu sudeci i ostacu ovdje . Nije da se bunim , meni je fenomenalno a Tanzanija je jedna od 10 svijetskih destinacija , sto poznata po Nacionalnim parkovima ( Serengeti ) sto po bijelim plazama Indijskog oceana ( Zanzibar ) .

Ne bi da Vas davim i da skrecm sa teme ali ima da se pise o Africi i ovoj strani svijeta do besvijesti .

Jos nesto sto me muci evo ima par dana , da malo nacem jos jednu temu :)

*Cini mi se da mi papalinici nicu prvi zubici , meso joj je dole bijelkasto , uziva kad joj dotaknem , balavi do besvijesti da nema cuclu u ustima nemama pojma kako bi joj obrisala sve te bale :) . Ali to je sve od simptoma , nema fala dragom bogu temp a da je kenjkava i jest i nije , spava ok ,...

Ah da gura rukice usta non stop , nemogu joj izvadit kad krene i to obadvije odjednom :blink:

Imate li iskustva sa rastom zuba od 3ceg mijeseca ili je za to pravo rano ...

Puno pozdrava iz suncane , vrele Afrike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka beba je individua za sebe. Po pravilima trebalo bi da je rano, ali ne mora da znači. Uglavnom joj olakšaj, sa glodalica(ne može sam držati, ali joj pomogni).

Filip je isto imao te simptome, ali I zubić je izrastao sa 8 mjeseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svo povrce kuvala najvise 20 min... Najbolje je da stavis vodu da provri pa da ubacis povrce ...

A o zubima imas teme pa citaj... :rolleyes:

Ti bi bila super drug sa mojim muzem ,on voli sve te bombe i sve to .. :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Chantelle, bebici u tom uzrastu je vazno da bude napolju. Ne moras ti nju mnogo da setas.Ponekad je dovoljno da izadjes i da ona zaspi. Zato nosiljka nije resenje. Udobnija su kolica, a truckanje bi je samo uspavalo. Mi smo koristili noisljku gde je beba okrenuta prema nama, ali je sto bilo u hladno vreme. Sad je pretoplo, sto i sama kazes, pa je nemoj koristiti.

Mene interesuje da li ti tamo znas nekog od lokalnih zena? Bar su afrikanke poznate po nacinu nosenja dece i na tome im svi zavidimo. I ovde su pocele da se koriste marame za nosenje pre nego li nosiljke. Probaj da se raspitas.

Sto se ishrane tice, ako njoj ne smeta, ja bih joj davala sokice,pomalo i tako je navikavala na hranu i sad. Ja znam dva primera beba koje uopste nisu htele da piju nikakvo mleko, ali su ipak izrasli u zdravu decu. Vazno je da pratis kako ona to vari. Za pocetak jabuka je vazna, a posto si tamo, mozda je avokado najzdravije resenje koje se lako vari kao nasa bundeva. Pogledaj ovaj site: http://www.wholesomebabyfood.com/avocadobabyfoodrecipes.html

Meni je mnogo pomogao sto se hrane tice.

Izvini na direktnom pitanju, ali moram da te pitam: jel Chantellin tata Evropljanin?

Geni su cudo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini na direktnom pitanju, ali moram da te pitam: jel Chantellin tata Evropljanin?

Geni su cudo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh da nema mi druge moje dame nego da je treskam po rupama , a mozda kad odem malo u civilizaciju kao sto je Dar es Salaam onda mogu i malo da je pronosam u kenguru , cisto da mi se malo ruke odmore , sto od nosanja sto od guranja kolica .

E interesuje me kazete da mrkvu i krompir treba kuhati . cak mrkvu do 1h , pa zar nece sa tim i sve dobre stvarke kao vitamini da se izgube , koja je onda svrha davanja povrca ako je iskuhano i ubijeno sve dobro u njemu . Opet ja sa pitanjima ::)))

NE MORA SAT,ALI DOK NE BUDE MEKO,TO SAM ISTAKLA,JA SAM CEKALA DA BUDE SKROZ KUVANO,PA JOJ PASIRALA,ZAVISI I OD POVCA,JEL MLADO ILI STARO,ISITNJENO ILI CELO DOK SE KUVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos nesto sto me muci evo ima par dana , da malo nacem jos jednu temu :)

*Cini mi se da mi papalinici nicu prvi zubici , meso joj je dole bijelkasto , uziva kad joj dotaknem , balavi do besvijesti da nema cuclu u ustima nemama pojma kako bi joj obrisala sve te bale :) . Ali to je sve od simptoma , nema fala dragom bogu temp a da je kenjkava i jest i nije , spava ok ,...

Ah da gura rukice usta non stop , nemogu joj izvadit kad krene i to obadvije odjednom :blink:

Imate li iskustva sa rastom zuba od 3ceg mijeseca ili je za to pravo rano ...

Puno pozdrava iz suncane , vrele Afrike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozgrav chantelle. Slažem se da ti simptomi mogu trajati dugo. Moj bebac je prvi zub dobio sa 4,5 meseca i to dva jedan za drugim. A što se tiče čvrste hrane počeli smo sa 4,5 meseca. Bebica ti super napreduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

i ja imam bebu 3 mjeseca i neko mi kaze da vec mogu sokice da ukljucim ,cijedjene ,ali nisam sigurna sobzirom da dojim..

Izmenjeno od strane Adri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.