Sokići u bebinoj ishrani

odgovora

Objavljeno

I samo jos nesto. Jedna zena koju poznajem ne daje svojoj bebi sokice jer sadrze secer ali je zato naliva cajevima.. Naravno da svako voce u sebi sadrzi secer, ali zasto bi npr cedjena jabuka ili bilo koje drugo voce bilo stetno? Naravno, ni u cemu ne treba preterivati. Mislim i da preterano nalivanje cajevima nije bas zdravo. U svemu treba naci meru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo dobili savet u savetovalištu da od četvrtog meseca krenemo prvo sa sokićem od jabuke, u malim količinama, a da odmah za nedelju dana damo kašicu od jabuka, pa za nedelju dana jabuku i bananu, piranč takođe. Mislim da nema veze da li se prvo uvodi slatko ili slano, voće ili povrće. Šargarepa, iako je povrće, vrlo je slatka. Moja beba je uvek volela kiselkaste ukuse, bez obzira da li je voće ili povrće u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni mi nismo pili nikakve sokice, niti ih pijemo. Voda, posle mleka je najbolji, najvazniji i najzdraviji napitak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipu sam dala cijeđeni sok od jabuke(30%soka-70%vode) na punih 4 mjeseca, pa sam nakon par dana dodala mrkvicu i obožavao je to. Ne znam zašto bi to djetetu škodilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Mihajlo za cetiri dana puni 4 meseca,a pije sokic od jabuke vec desetak dana.Prvo sam mu dala jednu kafenu kasicicu,pa dve,pa tri i evo sad pije po 90 ml i obozava ga.Popije ga u cugu :D Dala sam mu pre neki dan i sokic od kruske ali je napravio facu u stilu bljak i ispljunuo ga,znaci ne svidja mu se ukus,probala sam par puta ponovo ali nece tako da mu ne dajem vise.Sokic od jabuke zato mnogo voli pa mu zamenjuje jedan obrok.Cekam da napuni 4 meseca pa cu mu dati i zitarice.Bas me zanima kako ce ih prihvatiti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pročitala sam sve moguće na ovu temu i ne mogu da donesem zaključak jer su stavovi jako različiti. U nekoj knjizi koju smo dobili u porodilistu pise da se od trćeg meseca daje sokić od jabuke, u čuvenoj knizi ‚‚Šta da očekujete tokom prve godine‚‚, kažu da tokom četvrtog meseca treba krenuti sa kašicama što mi je potvrdio i moj pedijatar. Na svim sajtovima saveti pedijatara su od šestog meseca. Meni više ništa nije jasno! Vidim da pojedini sami cede sokiće, a nama u savetovalištu kažu do šestog meseca ni slučajno sveže voće. Ovo je da čovek poludi.

Mislim da je najlogičnije poslušati savet svog pedijatra. Na internetu svašta može da se pročita, često ne znaš ko stoji iza svih tih priča i saveta. Mi smo u svemu pratili savete i preporuke naše doktorke koja je starija žena i ima veliko iskustvo u radu sa decom.

Kada se moja ćerka jednom razbolela u 5. mesecu, u domu zdravlja nije bila naša doktorka, već nas je primio jedan drugi, takođe stariji, doktor. Kada je čuo da smo počeli sa nemlečnom ishranom pre 6. meseca, iznenadio se, a potom je prokomentarisao da je to sasvim ok i da je preporuka o isključivom sisanju do navršenih 6 meseci samo moda i ništa više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nikada nismo davali sokove i i danas ih ne pijemo. Ja sam protivnik sokova jer nisu dobri za zube, sadrze secere, deca se naviknu pa nece piti vodu... Evo i citata o tome:

"Mnogi voćni sokovi ne sadrže značajnu količinu proteina, masti, minerala i vitamina – osim vitamina C. Ali zato sadrže ogromne količine šećera, koji, ako se koriste u velikim količinama, mogu da izazovu dijareju, bolove u stomaku, nadutost.

Takođe, sokovi ne sadrže vlakna – pa stoga voćni sok nije adekvatna zamena za voće. Naučna istraživanja su pokazala da odojčad koja piju previše soka mogu da postanu neuhranjena jer voćnim sokom zamenjuju mleko, što dovodi do najvećeg problema da neće imati dovoljno kalcijuma. Čaša vode ili mleka nije tako privlačna vašem detetu kao što je obojeni tetrapak sokića. Bitno je da se pobrinete da vaša beba stekne naviku da pije vodu i da sa tim nastavi i kasnije, što će se sigurno pozitivno odraziti na njenu budućnost."

Mi smo umesto sokova poceli odmah sa kasicama- prvo povrcnim pa onda i vocnim. ;)

Ja se slažem sa tvojim postom, i stavom po pitanju sokića...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,pomozite!!!Moje dete za koji dan puni 5 meseci...Zadnji put kada smo bili na kontroli,pedijatar nam je rekao da smemo popodne pecenu jabuku i 125 ml sokica na dan...sokic nisam davala,i izbegavacu,voda je bolja,a jabuku nisam pekla zbog zilica koje ima...Medjutim,kupila sam joj HIPP Kasicu od jabuke,lepo je prihvatila,tako da sam nastavila i dala i povrcne kasice...E sada,negde procitam da treba prvo da se krene sa pahuljicama,pa sa povrcem pa tek onda voce,a negde obrnuto,kao sto je u mom slucaju...I jos su mi rekli da sveze voce nesme da se daje...Vise neznam sta da radim,zbunjena sam totalno...Ako imate neki savet ili neku pomoc,dobro bi mi dosla,jer sam mama novopecena....Pozdrav i unapred hvala.... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo gurali po svom instiktu. Pečenu jabuku sam dovršavala u blenderu, sa dodatkom plazme(sa 5 mjeseci). Što se tiče svježeg voća banana je uvijek na I mjestu. A raspored smo stalno remetili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,pomozite!!!Moje dete za koji dan puni 5 meseci...Zadnji put kada smo bili na kontroli,pedijatar nam je rekao da smemo popodne pecenu jabuku i 125 ml sokica na dan...sokic nisam davala,i izbegavacu,voda je bolja,a jabuku nisam pekla zbog zilica koje ima...Medjutim,kupila sam joj HIPP Kasicu od jabuke,lepo je prihvatila,tako da sam nastavila i dala i povrcne kasice...E sada,negde procitam da treba prvo da se krene sa pahuljicama,pa sa povrcem pa tek onda voce,a negde obrnuto,kao sto je u mom slucaju...I jos su mi rekli da sveze voce nesme da se daje...Vise neznam sta da radim,zbunjena sam totalno...Ako imate neki savet ili neku pomoc,dobro bi mi dosla,jer sam mama novopecena....Pozdrav i unapred hvala.... :rolleyes:

A zašto nisi slušala dr-a? Pa on će ti dati najstručniji savet, sve žene ovde su laici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,pomozite!!!Moje dete za koji dan puni 5 meseci...Zadnji put kada smo bili na kontroli,pedijatar nam je rekao da smemo popodne pecenu jabuku i 125 ml sokica na dan...sokic nisam davala,i izbegavacu,voda je bolja,a jabuku nisam pekla zbog zilica koje ima...Medjutim,kupila sam joj HIPP Kasicu od jabuke,lepo je prihvatila,tako da sam nastavila i dala i povrcne kasice...E sada,negde procitam da treba prvo da se krene sa pahuljicama,pa sa povrcem pa tek onda voce,a negde obrnuto,kao sto je u mom slucaju...I jos su mi rekli da sveze voce nesme da se daje...Vise neznam sta da radim,zbunjena sam totalno...Ako imate neki savet ili neku pomoc,dobro bi mi dosla,jer sam mama novopecena....Pozdrav i unapred hvala.... :rolleyes:

Razlog zasto mnogi pedijatri i nutricionisti preporucuju prvo pirincane kasice jeste da se beba nauci na nov oblik ishrane (cvrsta hrana) a i sto je pirinac najjednostavniji za varenje iz istog razloga preporucuju i jabuku.

Sa druge strane stoje pedijatri i nutricionisti koji smatraju da prvo treba krenuti sa povrcem iz razloga sto beba posle nece odbijati slane kase.

Nama je "zapala" prva grupa ;) I iskreno ima dana kada odusevljeno njupa slano a ima dana kada jedva da hoce da pojede i 3 kasicie slane kase.

I jos nesto, kupovne kase bi trebalo koristiti samo kada si u zurbi pa ne stignes da spremis. To ti napominjem jer moja drugarica sada ima problema sa bebcem koji ne napreduje dovoljno a hoce da jede iskljucivo kupovne kase :unsure: .

Naravno, tvoja je zadnja i ti znas sta je najbolje za tvoju bebanu u svakom slucaju PRIJATNO ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja devojcica od 4. meseca jede kasice i to sargarepu,krompir,jabuku,spanac,tikvice,banane,kajsije,breskve.sve joj ja spremam,nista nije kupovno,a i sokice joj sama spremim...doktorica nam je rekla da spremim sve sto je sezonsko,a da pirincane kasice i sl.mogu da sacekaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zaboravih da kazem da podjednako voli i slano i slatko tako da mislim da je do bebe a ne do toga sta cete joj prvo dati koje ce ukuse voleti...a sokic dam 100 ml i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo deo teksta iz nekog mini prirucnika koji sam ja dobila u savetovalistu za ishranu u DZ

Roditelji pravilo je da se namirnice uvode pojedinacno i postepeno. Najbolje je zapoceti unos nove namirnice u prepodnevnim satima kako bi se mogla pratiti reakcija bebe na nju.

Primer:

prvi dan detetu se ponudi mala kolicina hrane 1-2 kasicice i postepeno se povecava naredna 3-7 dana, za 1-2 kasicice dnevno zavisno od podnosljivosti odredjene hrane. Hrana se daje u vreme sledeceg obroka a nakon zavrsenog podoja.

U pocetku se daje kuvana i pasirana hrana a kako sposobnost zvakanja sazreva, moze se dati izgnjecena i sitno seckana. Hranu ne razblazivati vodom jer tako beba ne moze da oseti prirodni ukus. Uz prethodno uvedenu namirnicu postepeno na isti nacin dodaje se nova u sve vecoj kolicini. Prva nemlecna hrana mogu biti sokovi, vocne ili mlecne kase, potom sledi povrce, meso, zumance.

Treba dozvoliti i ohrabriti zelju deteta da samo uzima hranu, u pocetku prsticima a kasnije kasicicom.

Roditelji, tokom uvodjenja nemlecne hrane treba da ste strpljivi, nista se ne desava preko noci. U slucaju da dete odbije neku namirnicu, nemojte ga prisiljavati, sutradan pokusajte ponovo. U hranu mozete dodati malo majcinog mleka ili adapt. formule.

Ako dete pokaze znake nepodnosljivosti odredjene namirnice ( osip, povracanje, nadutost, proliv ) treba obustaviti njeno davanje i javiti se pedijatru.

Hranu za bebe ne treba praviti sa zaprskom !

Zacine ( so, secer ) ne treba posebno dodavati u hranu.

Vodu za pice prokuvanu, nezasecerenu ponuditi detetu izmedju obroka.

Osnovne grupe namirnica

* zitarice, proizvodi od zitarica ( osnovne namirnice )

* voce i povrce

* meso, riba, jaja

* mleko i proizvodi od mleka.

Pirinac i kukuruz su prve zitarice koje se daju bebama. Daju se ukuvane u mleku ili vodi, kao kasice i mogu se kombinovati sa vocem, povrcem, mesom, ribom, tvrdo kuvanim zumancetom. Pirincano brasno za pripremanje kasica mozete sami napraviti, mlevenjem opranog i osusenog pirinca u cistom mlinu za kafu.

Psenica, raz i jecam sadrze gluten, koji kod osetljive dece izaziva celijakiju i u ishranu se uvode sa 8 meseci. Integralno zrno zitarica takodje mozete koristiti u ishrani odojceta mada ono zahteva duze kuvanje oko 30min.

Od voca i povrca preporucuje se koriscenje onog koje raste na nasem tlu.

Citrusno voce ( limun, pomorandza, kivi, mandarina ) zbog moguce pojave alergije ne treba davati do kraja prve godine.

Malinasto voce ( jagode, maline, kupine ) takodje ne davati u prvoj godini zivota zbog moguce alergijske reakcije.

Sargarepa, krompir, tikvica, blitva je povrce koje se uvodi u ishranu u 7mesecu.

Uvodjenje spanaca i kelerabe zbog visokog sadrzaja nitrata, odlaze se za 9mesec, a paradajza zbog alergogenosti za pocetak 2.godine.

Pasulj, grasak, socivo zbog velike kolicine biljnih proteina, veoma su vazne namirnice u ishrani dece.

Za decu se preporucuju mrka mesa mladih zivotinja, teletina, junetina, piletina, curetina, jagnjetina i jaretina. Meso treba da je sveze, nepromenjene boje i mirisa, bez masnoca. Riba se u ishranu odojceta uvodi pred kraj 1.godine prema dogovoru sa pedijatrom. Od recnih riba preporucuje se bela riba, smudj, pastrmka, mali somovi. Od morske ribe zubatac, oslic, skusa. Preporucuje se sveza riba i da je kuvana.

Tvrdo kuvano zumance uvodi se u 8.mesecu, usitnjeno i umesano u kasice od povrca i zitarica. Uvodjenje u ishranu pocinje sa dodavanjem 1/8 usitnjenog zumanca ( ili ¼ manjeg zumanca ) kasici od vec uvedenog povrca / zitarica tokom prve sedmice. Narednih nedelja kolicina se postepeno povecava do kolicine celog zumanceta.

Celo jaje ( tvrdo kuvano ili przeno ) daje se detetu na pocetku 2.godine. Davanje mesa i jajeta kombinovati naizmenicno.

U hranu za decu moze se dodati kisela pavlaka, hladno cedjeno maslinovo i suncokretovo ulje, maslac, mlad kajmak. Ne treba da se kuvaju nego se samo umesaju u gotov, vreo obrok. U ishrani gojazne dece treba ih izbegavati.

Kravlje mleko se ne preporucuje kao samostalan obrok u ishrani odojcadi. Beba ima nedovoljno razvijen sistem za varenje i nedovoljno razvijenu zastitnu floru, a i bubrezi su u procesu sazrevanja. Sve to znaci da kravlje mleko moze izazvati alergije, ostecenje sluznice creva, anemiju, ostecenje bubrega. Ovo posebno vazi za prvih 6 meseci zivota. Pred kraj prve godine daju se male kolicine sterilisanog kravljeg mleka za pripremanje hrane.

Mlecni proizvodi ( jogurt, kisleo mleko, pavlaka i sir ) se koriste od 8.meseca, samostalno ili kao dodatak jelima.

Nadam se da ce vam pomoci pri uvodjenju namirnica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi sok je bio od sveze jabuke i to sa 5 meseci.

Sada joj najcesce dajem kupovne sokice,uglavnom Hipp,ali svega 60-70 ml dnevno,nikad vise od toga i to ne svakog dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne planiram da bebici dajem sokice, cak ni caj ne pije, samo sisa i voda. Svakako ce se nalivati sokovima kada poraste, pa dok mogu da je kontrolisem to i radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne planiram da bebici dajem sokice, cak ni caj ne pije, samo sisa i voda. Svakako ce se nalivati sokovima kada poraste, pa dok mogu da je kontrolisem to i radim.

lilika mudrice moja

pravo kazes ja sma maleckoj dala svega par puta

sinu nisam skoro do godine dala ni sokice ni krem bananicu i sl vestake po meni

zato sad ne branim kad hoce jede cokoladu, mada se on uvek pre odluci za voce kada mu ponudim nego za cokoladicu

sve je stvar navike i vaspitanja

ja nisam mogla da verujem za jednu mamu iz parkica koja je svom detetu od godinu dana davala kokakolu da pije uz objasnjenje: pa sta cu kad trazi, sta ima veze svakako ce je piti kad poraste

a085.gifa085.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama jedne tada tromesecne devojcice (mozda je imala 3.5 meseca) daje svojoj ceri sokice, neke juvitanine (ako se tako pise), koji nisu razblazeni, znaci samo sok bez vode, daje joj da gricka keks (onaj toto). Jbg, svako zna najbolje, ali meni to nikako ne odgovara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja nisam mogla da verujem za jednu mamu iz parkica koja je svom detetu od godinu dana davala kokakolu da pije uz objasnjenje: pa sta cu kad trazi, sta ima veze svakako ce je piti kad poraste

Majkejoj ga... A kako je to dete otkrilo ukus kokakole? Videlo pa joj se i svidelo :angry:

Ja sam Emiliji sokic pocela da dajem tek kada je imala 6.5 meseci. Iskreno i ja sam bila protiv sokica jer ona odlicno siki i pije vodu pa sam smatrala za sok suvisnim ali po preporuci nutricioniste (njeno obrazlozenje je da su letnji dani i da Emilija odlicno napreduje) smo joj poceli davati i to striktno vodicu iz kompota, protiv kupovnih sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta da ti kazem Lilly,pre neko vece setam gradom i vidim mamu kako lize sladoled,malo lize ona,malo da bebi koja po mojoj proceni nema vise od 5 meseci!!!!!! I to sladoled na kugle,ne Frikom,Delta ili nesto slicno.Kad nisam pala u nesvest!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da se razumemo nisam ja protiv sokica slatkisa i ostalog ali sve u svoje vreme i u normalnoj kolicini

znate i same kako se mi veliki tesko kontrolisemo kad je slatko il nesto sl u pitanju a oni mali ko gde bi im bio kraj

zato su tu roditelji da ih cuvaju i uce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno Nensi.

I ja sam protiv toga da se bebama daju slatkisi. Una je za sad probala samo keksic i u proseku pojede jedan dnevno,mozda i manje,tek toliko da se uci da gricka.Tek ponekad joj stavim mleveni keks u obrok sa vocem i jogurtom. Cokolade,grickalice i ostale gluposti probacu da izbegavam sto je duze moguce.

Sokice joj dajem ali ne svakog dana i to su uvek sokici bez dodatog secera,i to max 60-70ml.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja tea sada ima 4 meseca i 3 nedelje i dojena je beba.

juce sam joj dala cedjenu sargarepu i divno je prihvatila

a danas cedjenu jabuku i gutala je ali je pravila face da umres od smeha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oti-jedan savet.

Pravi razmak izmedju uvodjenja novih namirnica bar 3-4 dana.

U slucaju da dodje do neke alergije da znas na koju je namirnicu reagovala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj to sam zaboravila...hvala gagana...po hiljaditi put..

ja se zanela...jer je tako lepo jela sargarepu (pila)...

a jabuke danas samo pet sest kasicica..

hvala ti...

sad moram da citam negde sta dalje..ne znam da li ovde ima tema...pa da otvorimo...

sta ide dalje od tih nemlecnih stvari..moracu da vidim..

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.