Drugi trimestar

odgovora

Objavljeno

Ragdoll sve su ti zene lepo rekle, neke bebe su mirnije, neke aktivnije u stomaku, meni se sve tri vrte i okrecu kao navijene, samo osecam razliku u pokretima jer su sve tri nekako lezale drugacije i posteljica mi je sada na prednjem zidu pa cesto osetim batu kako me sutira nekako unutra. Vazno je da se tu i tamo javi, a sad koliko je to pokreta na dan nemoj se time opterecivati, posto je to zaista individualno. 

Merima meni je prva trudnoca bila savrsena, pisala sam ti, nikakva tegobica, ma nista, a sad vec u drugoj i trecoj kicma se potrosila, kao i ja oko dece, posla i svega, i to se sve odrazava na trudnoce. Oba puta sam radila do 9. meseca, nadam se da cu i sada uspeti, jer mi prija da radim. Srecom imam takav posao da imam dobro radno vreme i da sam u ovom semestru sabila sebi nastavu na tri dana nedeljno, tako da se preostala 4 odmaram (uslovno receno uz smizle). Sa druge strane ima trudnica koje preleze svih 9 meseci jer moraju ili im tako prija. Vazno je da se svaka od nas dobro oseca i prati svoje telo, pa neka svako radi kako mu prija i kako mora naravno. Vazno je da rodimo zdrave terminske bebice...

Inace svekrve cesto kada pitas imale su savrsene trudnoce, mirne bebe koje su spavale po celu noc, poslusnu decu, itd. Da li su pozaboravljale, ili posle toliko godina se sve idealizuje ne znam sta je... A mogu i ja da te zamislim kako cerecis pilice i kako gadjas sveki batkom. :)

Nira super sto je dragi dosao. Kako je tata?

Knjiga sta da ocekujete dok cekate bebu je sjajna, kao i posle saveti za prvu godinu i posle za 2. i 3. Ja ih sve imam i puno su mi znacile. Najvise ova o trudnoci, tu je lepo sve objasnjeno oko cega se (ne) treba brinuti, savetujem svakoj trudnici da je nabavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ehi kad se javi,kao melem na ranu...:)ma znam bre sve svekrve su "savrsene",tu nema sta da se doda...

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je tata poklonio onu "Vase dete i vi-iz dana u dan" 

Jednostavna knjiga pisana narodnim jezikom,koncizna. Slatko je prelistam s vremena na vreme. Ne idem mnogo unapred :)

merima voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ja uveliko citam sta da ocekujete u prvoj godini i kuvar za bebe... :D

A kad cu stici da kuvam na to nisam mislila :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je muz kupio ovu knjigu "Sta da ocekujete dok cekate bebu" cim smo poceli da radimo na bebi, pa je malo uhvatila prasina jer ja nisam htela da je citam dok ne ugledam crtice jer sam bila revoltirana sto ih toliko dugo nema, ali cim smo potvrdili trudnocu odmah smo se bacili na proucavanje i super je :) kad sam citala o simptomima za 3.mesec trudnoce imala sam ih 9 od 10 :D samo me je glavobolja zaobisla, i onda shvatis da je sve to normalno :) 

Vuciguraj jel ces ici u skolu za trudnice? Isto pitanje i za @mm posto smo samo nas tri iz Nisa :) moja drugarica je isla u Domu Zdravlja, zaboravih da pitam dr-a kad to krece uopste...

sakovac i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

missN,evo kako je moja kuma opisala prvu godinu svoje kcerkice:n spavas,ne spavas,spavas stojeci,ne spavas,ne spavas,spavas na smenu....sikite,bljuckate,placete,kakite,piskite,pa obrnes krug...ides u wc sa otvorenim vratima,pevas non stop neke pesmice,brbljas sa bebicom,nosas,ljuljas,smejes se i places istovremeno,pa opet obrnes krug....kuvanje kad stignes,ciscenje kad stignes,tusiranje brzinsko,pranje kose trobrzinsko....:-D

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

missN,evo kako je moja kuma opisala prvu godinu svoje kcerkice:n spavas,ne spavas,spavas stojeci,ne spavas,ne spavas,spavas na smenu....sikite,bljuckate,placete,kakite,piskite,pa obrnes krug...ides u wc sa otvorenim vratima,pevas non stop neke pesmice,brbljas sa bebicom,nosas,ljuljas,smejes se i places istovremeno,pa opet obrnes krug....kuvanje kad stignes,ciscenje kad stignes,tusiranje brzinsko,pranje kose trobrzinsko....:-D

Pa ne mora tako da bude Merima! Nase prvo dete je prve nedelje prespavalo noc, od 9 do 5. Takva je ostala do danas, dusa od deteta. Sisala na 3 sata, mogli smo svuda sa njom. Evo i sa trecom bebom je tako. Mi smo letos sa bebom od 8 mes i dvoje starijih isli u Ameriku. 

Naravno, drugo dete nam je bilo krvopija :D Tako da moze da bude tesko a ne mora.

Mnogo, ali bas mnogo toga zavisi od tvog stava i od tvoje organizacije. Prvih 40 dana ostavis sebi i bebi, pre toga se dogovoris sa onima koji mogu da ti pomognu, gde ce ko da uskoci. I nekako sebi objasnis da je sve to privremeno, da je normalno...a sa svakim novim detetom sve lakse :) 

Izmenjeno od strane leni
sakovac, MamaMima i Cintia volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf naostrila sam se i podigla pragove strpljenja...ma samo da he dobro pa bilo mirno ko bubica na mene ili krvopija na tatu...:D

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam ja sam samo prepricala sta sam cula...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Vuciguraj jel ces ici u skolu za trudnice? Isto pitanje i za @mm posto smo samo nas tri iz Nisa :) moja drugarica je isla u Domu Zdravlja, zaboravih da pitam dr-a kad to krece uopste...

Nama iz ambulante ne daju,grrrr :angry: A isla bih? Ti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Jako mi je zao sto ne stizem da citam forum redovno, prosto su mi misli usmerene samo na tatu i nsita vise... on je sve losije, bez aparata ne bi ziveo ni minut bukvalno...

Lepa vest je da smo danas isli na drugi ekspertni uz, doktorka je jako dobra, ljubazna, vrrrrrlo pricljiva... Dr Novakov... Pokazala nam je SVAKI delic tela bebe, svaki organ, sve, sve, sve... I beba je savrseno... :) Ima 750grama... :)

I pregled je trajao vise od pola sata... :) Dobili smo pravu sliku, mozemo da je uramimo... :)

Izmenjeno od strane Nira

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u bre Nira superiska za bambina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama iz ambulante ne daju,grrrr :angry: A isla bih? Ti?

E, cula sam i ja da ne mogu zenice iz ambulanti da idu u dz u skolu za trudnice, a da su po ambulantama skroz bezveze ti casovi. Meni je patronazna rekla da moze da se krene tek sa punih 6 meseci, meni je to od decembra pa cu videti, nesto mi se ne ide u dz u to vreme nesto preterano. A i ona mi je rekla da je uglavnom sve teoretski, a ono prakticno ce sve ona da mi pokaze kad bude dosla 1.dan po izlasku iz bolnice! 

Ana87 i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Merima, apropo ovoga što ti je rekla kuma... Ja sam negde bila pročitala da tek rodjene bebe spavaju do 22 sata dnevno i kod nas je to bio slučaj. Moja ćerka se budila samo da sisa i to je bilo to. Spavala je bez problema uz glasne zvukove, u šetnji uvek, ma bila je mirna ko bubica. Ja sam mogla da radim šta god sam htela, non stop sam visila napolju sa njom, bilo mi je super. E onda je sa nekih osam meseci promenila ploču i postala baš nemirna, valjda je počela da kapira svet oko sebe i da se interesuje za sve. Uvek je dobro spavala, ali više nisi mogao da je ostaviš bez nadgledanja otkad je propuzala jer je bila brza i sve živo je pipala. Na primer, non stop je jela pseće i macije granule, čim se okrenemo, to je bio haos. I dan danas je jako nemirna, ali ja mislim da je moja organizacija dobra, što kaže Leni, i da je uvek bila. Prihvatila sam jednostavno da imam dete, pritom nemamo nikakvu pomoć, i organizovala život u skladu sa tim. I dalje zvrjim napolju, zezam se, uživam, samo je sve to naravno drugačije nego pre, ali ne patim zbog toga. E sad kad dodje bebac videćemo da li će ovaj moj post pasti u vodu :P

leni, Ana87 i Vuciguraj volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam rekla NJENA beba,ne nuzno SVAKA beba,jbg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Merima, mi smo samo htele da ukazemo da postoji i druga strana, da trudnoca nije svima bolna, teska i neudobna o da prva godina nije svima zacarani krug sikenja, kakenja i nespavanja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga Leni,ja pisem ono sto sam cula,je l'mozda ne treba da pisem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kako vam ne daju da idete u skolicu:( ovi nasi cak primaju i iz drugih opstina ( koje su male i nema skolice tamo) iako ne bi smeli. Meni je skolica super provedeno vreme gde naucis svasta nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga Leni,ja pisem ono sto sam cula,je l'mozda ne treba da pisem?

Mozes da pises, pa ovo je forum :) Ali kao ravnoteza tvojim crnim primerima, mora da se nadju i neki svetli, da bi zene kojesu po prvi put trudne videle i jednu i drugu stranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

-_- znaju one to,bolje nego da udju u trudnocu sa razmisljanjem kako je to blazeno stanje,pa se grdno iznenade kao ja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih samo da dam savet svim prvorotkama-prvih 40 dana u kucu pustati samo onoga koga zaista zelite da vidite, cije vam drustvo prija. Na prvom mestu je beba i oporavak majke i sve u skladu sa tim. Ako mame/svekrve nude pomoc, to je super, ali ako ta pomoc ima cenu koja se zove glodanje dzigerice za gluposti, penjanje na glavu i deljenje saveta koji vam ne trebaju, onda je bolje i bez takve pomoci. Za uhodavanje sa bebom u pocetku i uspostavljanje laktacije najbitnije je da je mama mirna, da joj nista ne izaziva stres i da se tata ukljuci sto vise i pomogne koliko moze. Neki ocevi mogu da uzmu i mesec dana slobodno, a neki na zalost samo par dana. Kakogod vazno je da kad mogu da su sto vise tu za vas i bebicu. Kad prodje tih famoznih 40 dana sve je lakse, prosao je taj prvi oporavak od porodjaja, znate da beba napreduje i onda je vec druga prica.

A sto se tice toga kakva ce beba biti to sve zavisi od same bebe, ima beba koje se ne cuju, ima onih koje mnogo muce grcevi, zubici, ne spavaju nocu. Ima dosta i do same organizacije roditelja, da li nauce da bebu svuda vode sa sobom i prihvataju neke stvari kao normalne kao sto je padanje glodalice na pod i davanje bebi nazad, a ne histerija i sterilisanje igracaka alkoholom. U svakom slucaju, tih prvih godinu dana ih mazite i nosite sto vise, plac je komunikacija, njih najvise umiruje mazenje i nosenje, i ne mozete ih "navici na ruke". Posle kad prohodaju, nece vise hteti da se nose.. Eto to su ukratko samo neka moja iskustva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i sa trecom bebom je tako. Mi smo letos sa bebom od 8 mes i dvoje starijih isli u Ameriku.

Kako ste podnele put ti i beba? Mi se bas razmisljamo kada cemo najranije moci kod sestre za Kanadu sa bebicom :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama iz ambulante ne daju,grrrr :angry: A isla bih? Ti?

Bas bezveze, ispada ako nemas karton u Domu Zdravlja da ne mozes da ides? Pitaj ti  i u Domu Zdravlja na ginekologiji za svaki slucaj... ja cu da idem, nama je sve to bas novo, pa me interesuje kako pokazuju i oko previjanja i oko kupkanja i taj odlazak u porodiliste... isla je drugarica moja i kaze da je korisno :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

E, cula sam i ja da ne mogu zenice iz ambulanti da idu u dz u skolu za trudnice, a da su po ambulantama skroz bezveze ti casovi. Meni je patronazna rekla da moze da se krene tek sa punih 6 meseci, meni je to od decembra pa cu videti, nesto mi se ne ide u dz u to vreme nesto preterano. A i ona mi je rekla da je uglavnom sve teoretski, a ono prakticno ce sve ona da mi pokaze kad bude dosla 1.dan po izlasku iz bolnice! 

E to jeste, i ja sam punih 6 u januaru a tada hara grip, bice snega, leda, ne znam kako cu da se organizujem oko tih odlazaka uopste...ali volela bih da cujem nesto novo, mada sto kazes i patronazna ce nam pokazati kada bude dosla... videcu na kraju krajeva kako cu se osecati tada, potpuno sam zaboravila da ce to biti u vreme najgorih virusa :angry: mogli su bar negde malo da odvoje tu skolicu od bolesnih... i kod ginekologa kad idem protrcim kroz hodnike sa jaknom preko nosa...

Izmenjeno od strane Ana87
mm voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako ste podnele put ti i beba? Mi se bas razmisljamo kada cemo najranije moci kod sestre za Kanadu sa bebicom :) 

Anci, bebi je najlakse, obavezno rezervisi bejbi basinet, time dobijas i prvi red odmah iza paravana, mozes i da normalno pruzis noge. Beba je sikil, spavala u basinetu, ili u mojim rukama, i 10 sati je za cas proslo. Basinet se ne placa dodatno a mnogo znaci, samo sto neke kompanije imaju neka pravila da ne sme da bude u njemu dok traju turbulencije. Delta npr. Dok Airfrance ne haje za to.

Ana87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.