Drugi trimestar

odgovora

Objavljeno

Meni nisu nikad radili test na tu insulinsku rezistenciju, ne znam ni šta je to. U prošloj trudnoći sam radila ogtt, ali je sve bilo ok, a sad moram da ponovim. Inače,  šećer mi pre ogtt-a bio 82, sasvim super vrednost, ali posle se nešto izvitoperilo. Ni ja nikoga u porodici nemam sa šećerom i beba nije veća uopšte, čak na poslednjem uz za jedan dan manja, ali ovde se to radi svakoj trudnici, bas drže do toga.

Kažite mi to za IR ako vas ne mrzi, što su vam to radili, kako se radi, itd.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odes ujutru izvade ti krv, onda popijes casu vode sa 75 gr glukoze i sledi vadjenje krvi na svakih sat ili dva, ne secam se... Znam da je bilo tri vadjenja i sve vreme lezis tamo... To ti je taj ogtt test... Kod mene je baka  sa mamine strane imala dijabetes, a sa tatine strane stric... I oboje su bili na insulinu... A meni su radili taj ogtt test, jer je dr endokrinolog sumnjala na IR i policisticne jajnike i da sve to zajedno utice na izostanak ovulacije... To je na kraju i bio jedan od razloga zasto smo krenuli na VTO... Pored loseg spermograma, naravno... Ali, malo smo ih prevarili i uspeli bez njih... :)

ma.za.m, sakovac i Cintia volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

@Vuciguraj, ne znam da li ces videti post na temi o fraxiju, pa da te pitam jesi li radila d-dimer i na koliko ces da ga kontrolises? Mozes i u pp da mi pises. Meni ginekolog rekla da aspirin ostane i posle 7. meseca, ali ja jos nisam nacisto, moracu po jos neko misljenje.

 

Radim u ponedeljak,cekala sam da prodju bar dve nedelje od prestanka sa Aspirinom.

Proslle nedelje radila dopler,beba i protoci dobri.Javljjam kakvi su rezultati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nira jesi ti bese imala problem sa zubom?Evo meni veceras pulsira i malko boli...da li mogu da sacekam ponedeljak i odem u dz ili sutra da jzrim privatnike?Samo primecujem da je blago upaljen.Koliko je opasno?I rekla sam sebi da necu citati po netu,i opet budala citah-a tamo sve najgore,bukvalno umiranje istog trenutka kad zaboli!!Pa bas nocas mu nista ne mogu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene nije boleo, vec mi spala krunica, ostao samo koren i bilo je da li da vadim ili cekam da prodje porodjaj... Ja sam se dvoumila ne zbog samog vadjenja zuba, vec zbog antibiotika koje pre intervencije moram piti. Sve u svemu, odlicno je proslo... Koren je vec bio jako kvaran i dobro je sto sam ga izvadila...

Opusti se, nemoj da citas i panicis... Ako te jako boli, idi sutra, ne zato sto ce se nesto desiti tebi ili bebi  do ponedeljka, vec zato sto ti treba dr da ti kaze sta smes protiv bolova i da li ti treba antibiotik u slucaju da je zub pod upalom... Bar bih ja tako uradila, jer ja bol zuba jako tesko podnosim, stepen tolerancije na taj bol kod mene je ispod nule... :)

merima voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam popravljala bar 5 zuba od kad sam trudna nista nije opsano :D  Za stitnu su mi rezultati:

TSH 3.10

T4 211  

Ne znam za vas meni to deluje bas puno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni nisu nikad radili test na tu insulinsku rezistenciju, ne znam ni šta je to. U prošloj trudnoći sam radila ogtt, ali je sve bilo ok, a sad moram da ponovim. Inače,  šećer mi pre ogtt-a bio 82, sasvim super vrednost, ali posle se nešto izvitoperilo. Ni ja nikoga u porodici nemam sa šećerom i beba nije veća uopšte, čak na poslednjem uz za jedan dan manja, ali ovde se to radi svakoj trudnici, bas drže do toga.

Kažite mi to za IR ako vas ne mrzi, što su vam to radili, kako se radi, itd.

 

Ogtt test, kao sto je rekla Nira izvodi se tako sto se popije ujutru na prazan stomak obicno 75 gr. glukoze (moze i vise i manje) i na 30, 60, 90 i 120 min se vadi krv i meri se novo glukoze u krvi, kao i nivo insulina.

Ukoliko insulin iskace iz ref. vrednosti i ukoliko se u 120. min ne vrati priblizno na pocetnu vrednost, obicno je u pitanju insulinska rezistencija. Visok insulin ne znaci da je i secer povisen.

U trudnoci se najcese radi ogtt gde se meri samo nivo glukoze.

 

Nira i Cintia volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam popravljala bar 5 zuba od kad sam trudna nista nije opsano :D  Za stitnu su mi rezultati:

TSH 3.10

T4 211  

Ne znam za vas meni to deluje bas puno :(

t4 je svakako povisen u trudnoci. ft4 daje bolju sliku o stvarnom stanju.

tsh ti je malo povisen, ali ako su ti t4 i ft4 dobri, nema razloga za brigu. Mislim da je to sve ok.

Argata i Nira volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

t4 je svakako povisen u trudnoci. ft4 daje bolju sliku o stvarnom stanju.

tsh ti je malo povisen, ali ako su ti t4 i ft4 dobri, nema razloga za brigu. Mislim da je to sve ok.

I ja se nadam sta me sve snaslo u ovoj trudnoci pocela sam da popijem saku lekova pa da idem na spavanje ko neka baba. Jos sam ja kao mlada trudnica sta bi bilo da sam cekala kasne 20te ili ne daj boze 30te :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nira jesi ti bese imala problem sa zubom?Evo meni veceras pulsira i malko boli...da li mogu da sacekam ponedeljak i odem u dz ili sutra da jzrim privatnike?Samo primecujem da je blago upaljen.Koliko je opasno?I rekla sam sebi da necu citati po netu,i opet budala citah-a tamo sve najgore,bukvalno umiranje istog trenutka kad zaboli!!Pa bas nocas mu nista ne mogu!!!

Merima, mislim da ne smeš da čekaš ponedeljak. Sad, u ponoć idi i vidi da li u Hitnoj imaju zubara. Ti zubi koji malo bole su poznati po tome da često imaju fatalne, letalne posledice :D (nemam onaj đavolčić smajli)

Aman ženo, ako boli jako idi kod stomatologa, ako nije probaj sa ispiranjem i sačekaj da prođe vikend. Samo nemoj ništa protiv bolova.

Cintia, Vuciguraj, Nira i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nira i Pipi, onda je test na insulinsku rezistenciju zapravo ogtt, samo sto se mozda malčice drugacije radi nego u trudnoći. Ok, nisam imala pojma. Hvala puno.

Nira voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

sad se smirio,ali moram u ponedeljak obavezno.kako je to odjednom sve pocelo da se kvari,strasno.inace,valjda zbog kise,pandica se javi samo ponekad,a ja se sad probudila,sanjala sam nesto jako tuzno,sva sam u suzama.necu da panicim,ali mogla bi da se javi.probacu posle sa necim da je razmrdam,mada ne smem nista slatko,zbog zuba.

Izmenjeno od strane merima
Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se nadam sta me sve snaslo u ovoj trudnoci pocela sam da popijem saku lekova pa da idem na spavanje ko neka baba. Jos sam ja kao mlada trudnica sta bi bilo da sam cekala kasne 20te ili ne daj boze 30te :huh:

Argata, nema to veze sa godinama. Ja punim 39 za tri nedelje, a osim ovih ketona sto su se pojavili na kraju sestog meseca i nekih manjih smetnji - i dalje se cesto zapitam da li sam trudna; i dalje kazem da bih mogla da trcim maraton ;)

To kanda ima veze sa genetikom :)

sakovac, Nira i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Argata, nema to veze sa godinama. Ja punim 39 za tri nedelje, a osim ovih ketona sto su se pojavili na kraju sestog meseca i nekih manjih smetnji - i dalje se cesto zapitam da li sam trudna; i dalje kazem da bih mogla da trcim maraton ;)

To kanda ima veze sa genetikom :)

Pa jeste zato je meni porodicni prijatelj ginikolog koji poznaje moju mamu i baku reko da ako hocu da imam decu to planiram pre 25 jer sa mojom genetikom bice tesko... ispade covek nije ni rec lagao. Sreca pa sam ga slucajno poslusala inace jos godina dve i ode moj voz :D 

ma.za.m voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nira i Pipi, onda je test na insulinsku rezistenciju zapravo ogtt, samo sto se mozda malčice drugacije radi nego u trudnoći. Ok, nisam imala pojma. Hvala puno.

radi se isto samo se zove ogtt sa insulinemijama :) Tako se trazi, znaci osim glukoze dobije se rezultat insulina. 

Cintia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

eh kad bi malo vise kod mene radila ta genetika...sve zene zdrave,normalne,samo ja il sam kilava il sam umislila da sam kilava....jedno od to dvoje je...i jos posteljica na prednjem zidu,pa ni pandicu ne mogu da osetim jako...u pocetku je lupala,bas sam je osetila,a sad samo se promeskolji...i ja naravno odmah sto stvari po pameti...uh j#m ti!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Argata ne mora da znaci, ja sam jako mlada rodila prvo dvoje dece i bas kilave trudnoce haos, drugu sa serklazom bila na patologiji svasta nesto me snaslo. Sad posle 10 godina evo treca trudnoca 25 - ta nedelja nemam nikakvih problema cak ne pijem ni utrogestan. Moja mama je mene sa 35 rodila sto se tada smatralo za stariju trudnicu, radila do samog kraja, trcala po stepenicama nikakvih problema nije imala a ja 15 godina mladja bila a problema na sve strane.

Nira i merima volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Merima, umislila si da si kilava. Kilavo je 13 vrsta lekova da primaš kao ja, i da tu i tamo zaglaviš u bolnicu. A ovo što te žigne, malo zaboli...to nije ništa. Ne zove se džabe drugo stanje. Uživaj u trudoći ženo :)

Nira, merima i sakovac volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam puuuno polagala nade u tu genetiku, jer mama je bez ikakvih problema prosla kroz obe trudnoce.. :) Vec sam pisala  da je u obe trudnoce isla na pregled  kad je ustanovljena trudnoca i drugi put kad je otisla da se porodi... A zivot na selu, znate sta sve podrazumeva... Ja, za sada, nikakvih problema, cak nijednom ni mucnine nisam imala... Jedino je bilo to krvarenje na samom pocetku, pa strogo mirovanje 10-ak dana... Ali, mama je bez problema ostala trudna, a meni trebalo tri godine... :) Ima tu svega, malo genetika, malo drugacije vreme, drugaciji nacin zivota, malo psiha... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Merima, umislila si da si kilava. Kilavo je 13 vrsta lekova da primaš kao ja, i da tu i tamo zaglaviš u bolnicu. A ovo što te žigne, malo zaboli...to nije ništa. Ne zove se džabe drugo stanje. Uživaj u trudoći ženo :)

Kikiriki, vec drugi put za manje od 24 sata se od srca nasmejem tvojim izjavama... :) Ti si carica... :) Slazem se s tobom u potpunosti... Razumem Merimu sto brine, ali mislim da cesto bez ikakvog razloga panici i tako sebi uskracuje mogucnost da uziva u trudnoci... Merima, nemoj da se ljutis zbog ovoga, zaista ne mislim nista lose... Evo i ja dva dana skoro nikako nisam osetila bebu, racunam umirilo se dete malo... :) I evo jutros sat vremena mi nije dao mira... :) I ceo dan se javlja... :) Juce sam ceo dan imala neke grceve, malo lezala i smirilo se  i danas setnja vise od tri sata po ovom lepom danu... :) Sad malo mirovanje do kraja dana... :) 

sakovac, Kikiriki, merima i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Narode,znam da ste u pravu,ali ne vredi, ja bih volela da mogu drugacije...zaista se trudim!!Evo tri dana sam bila malo opustenija,pa poce zub,a nakon toga,od nocas i neki sekret,obilniji,ali i jaceg mirisa i zuckaste boje!!!I sad,da li da jurim privatno nekoga danas,ili da cekam sredu kad imam zakazano kod doktorke?

Nira voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, bre, ja sam tako u prvoj trudnoći sebi nabijala pritisak, pa pokušavam da pomognem da neko ko se bezveze tripuje, nauči da iskulira.

Čekaj sredu, dr. će ti odraditi bris ako misli da treba pa ćeš videti da li ti nešto fali. Bakterije se ne pojave za 15 minuta, i njima treba malo vremena da se namnože. Ako osećaš da svrbi, da smrdi, da je sirasto idi u ponedeljak. Ako nije, sačekaj redovan pregled.

Cintia, Ehinacea, Nira i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, bre, ja sam tako u prvoj trudnoći sebi nabijala pritisak, pa pokušavam da pomognem da neko ko se bezveze tripuje, nauči da iskulira.

Čekaj sredu, dr. će ti odraditi bris ako misli da treba pa ćeš videti da li ti nešto fali. Bakterije se ne pojave za 15 minuta, i njima treba malo vremena da se namnože. Ako osećaš da svrbi, da smrdi, da je sirasto idi u ponedeljak. Ako nije, sačekaj redovan pregled.

svrbuckalo je dok se nisam sredila.ne pecka,bar ne za sad,nije sirast.kao moj sekret,samo zuckast,i blago pojacanog mog mirisa.ne nam da li da stavim macmiror vaginalete,imam jos tri,to mi je prepisai doktor kod kojeg sam bila vanredno, ja iskoristila tri,a tri mi ostale.znam da on sme u trudnoci,nadam se da ce pomoci.Hvala ti Kikiriki puno i tebi zeno svaka cast,boris se sa svojim problemima kao lavica <3

Kikiriki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam danas spremila ceo stan,bas sam imala energije. A onda mi dosli muzev brat sa zenom i dvoje male dece. Sada stan izgleda kao da je tornado prosao a ja vise snage nemam...mm tek sad stize s posla,srecom ima rucka od juce! Kicma,stomak sve me boli! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Narode,znam da ste u pravu,ali ne vredi, ja bih volela da mogu drugacije...zaista se trudim!!Evo tri dana sam bila malo opustenija,pa poce zub,a nakon toga,od nocas i neki sekret,obilniji,ali i jaceg mirisa i zuckaste boje!!!I sad,da li da jurim privatno nekoga danas,ili da cekam sredu kad imam zakazano kod doktorke?

Merima, moras da pocnes da trazis nacin da se oslobodis besmislenih briga. Dakle, brinula ili ne-bice sekreta, brinula ili ne/bolece te zub, pa zasto onda ne bi bar bila rastrecena? Kad se porodis, ove brige ce se uvecati 100 puta, da li je beba napredovala, da li je dobro, zasto ne spava, i onda zena lako sklizne u neka stanja koja samo otezaju ovaj ionako tezak period prilagodjavanja. Ovo vreme sad je najlepse vreme u tvom zivotu, nikad vise neces imati prilku da tako opusteno provodis dane, bice jos dece i njihovih obaveza, a sada mozes da uzivas u svakom danu, smisljas sta ces jesti, sta gledati, sa kim piti kafu... 

ma.za.m, Cintia, Nira i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.