Drugi trimestar

odgovora

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja sam imala tri vanmatericne , jednom sam dobila methotrexat , drugi put otislo samo, treci put methotrexat ali je na kraju morala laparoskopija jer je jajovod pukao, posle laparo sam imala dva  spontana isto izmedju 6 i 7 ned. ,sve je otislo samo, posle  sam isla samo na  pregled. Kad se samo setim, prvi put mi je bilo jako jako tesko a onda cekas da bude sve u redu pa da se obradujes. Opet, znam da je mnogima bilo i gore, gde je trudnoca veca bila.. Leni ti si jaka zena i vec si ovo prolazila,bice sve u redu..

Izmenjeno od strane Venera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Hvala vam puno zene moje. Znam da ste sve prosle kroz slicne i gore situacije, to sam jutros i naglas rekla na stolu: od svega loseg sto je moglo da se dogodi, ovo je najmanje lose. To mi je i dalo neku utehu, da je priroda tako uredila, da me je bog sacuvao od neceg goreg. Ja sam vernica i mislim da su sva iskusenja tu s razlogom, kao i da me On ne bi prepustio patnji bez nekog viseg cilja. Ne zamerite vi koji niste religiozni.

Uradili su u totalnoj anesteziji, kontrola je za 7 dana. 

Da se oporavim i da sa svojom decom uzivam u letu, a onda od jeseni da vidim sta cu. Sve ste skoro ovo prosle, znate da zelja radja zelju...i svaki gubitak tu zelju raspiruje Jos kad mi je moj dr rekao da vise ne pokusavam zbog tog mioma...a ovaj drugi koji mi je radio kiretazu kaze "uz duzno postovsnje, ne slazem se sa kolegom". Pa cemo videti hocemo li ponovo da skocimo u nepoznato...

Izmenjeno od strane leni
Analim, blesava, k a m i 4 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leni, Gospod nam ne daje ono što ne možemo da podnesemo. On zna meru za svakoga od nas. Isto tako se ništa na ovom svetu ne dešava bez razloga. Ne bi nam ni dlaka sa glave otpala, a da On ne dopusti, a kamoli šta više. Tvoja vera će ti pomoći u ovim teškim trenucima. Najgore je prošlo. Čekaju te tvoja dečica. Bićeš dobro, ti si jedna retko snažna i hrabra žena i ja ti se divim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leni,zaista mi je zao. Brz oporavak ti želim! 

Ja srećom nisam imala gubitke trudnoća ali i u prvoj a pogotovo drugoj(gde sam više bila upoznata sa situacijama gde se desilo kasnije)bila sam u fazonu bolje sto ranije da se desi nego u zrelijoj trudnoći ili ne daj Boze bebi/detetu. Nekako koliko god da boli mislim da više boli na ovaj drugi način. Znam lako je pričati a nisam se susrela sa tim ali nekako sam bila u tom fazonu...

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo mame i buduće mame. Pošto mi se približio termin reko' da pitam za par saveta. Je l' koristio neko čaj od lista maline ili maslinovo ulje u devetom mesecu za lakši porođaj i koliko ima istine u tome? Uzela sam lanolin za bradavice, ali da li da čekam porođaj ili da krenem sa mazanjem pre? Je l' neko koristio mikroklizme kod kuće pre odlaska na porođaj ili rade klistir u bolnici u svakom slučaju? I kakva su vam iskustva sa epiziotomijom, mislim da ovde u Kg to rutinski rade, i kad ima i nema potrebe? Za sad je to sve čega mogu da se setim, ali ako postoji nešto što ste radile u devetom mesecu, a pomoglo je na porođaju ja bi rado da čujem. Hvala unapred. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo mame i buduće mame. Pošto mi se približio termin reko' da pitam za par saveta. Je l' koristio neko čaj od lista maline ili maslinovo ulje u devetom mesecu za lakši porođaj i koliko ima istine u tome? Uzela sam lanolin za bradavice, ali da li da čekam porođaj ili da krenem sa mazanjem pre? Je l' neko koristio mikroklizme kod kuće pre odlaska na porođaj ili rade klistir u bolnici u svakom slučaju? I kakva su vam iskustva sa epiziotomijom, mislim da ovde u Kg to rutinski rade, i kad ima i nema potrebe? Za sad je to sve čega mogu da se setim, ali ako postoji nešto što ste radile u devetom mesecu, a pomoglo je na porođaju ja bi rado da čujem. Hvala unapred. 

zdravo :) 

za caj od lista maline sam cula od drugarice da pomaze.

lanolin mozes da krenes da mazes, on ne moze da naskodi.

meni su klizmu stavljali u bolnici. Neprijatno je ali sve se brzo zavrsi.

za epiziotomiju ne mogu nista da ti kazem, ja sam se porodila carskim rezom.

mozes da setas, kazu da I setanje pomaze kod prirodnog porodjaja.

Leia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Leia ja sam koristila čaj od lista maline u prvoj tr i ništa mi nije pomogao, on bi trebalo da pomaže kod otvaranja a ja se nisam otvarala uopšte a pila sam ga ceo deveti mesec. E sada ima žena koje kažu da im je pomogao , u svakom slučaju ne može da škodi tako da bih ti ga ja preporučila. Što se tiče maslinovog ulja, ne znam na šta si tačno mislila. 

Ja sam lanolin mazala par dana pre termina, ali sam opet dobila ragade, hoće to dok mleko ne krene mazala ili ne.

Možeš da pogledaš na netu u vezi masaže medjice, to može da pomogne kod epiziotomije. 

Leia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sugrađanko, ako se ne varam da si prvorotka, pa onda računaj da je epiziotomija zagarantovana. Sad me nisu sekli jer sam trećerotka, a i imala sam izražene vene u vaginalnom području, pa je dr procenila da je bezbednije da me ne seku. Svejedno sam se pocepala na dva mesta pa su me ušivali. Prvorotke po automatizmu seku, drugorotke kako koju..moju drugaricu kada je rađala četvrto su sekli na njeno insistiranje. I ja sam se drala da me seku ali dr nije htela. Mnooogo je lakši porođaj uz epiziotomiju, to je moje iskustvo. Na prva dva porođaja sam izgurala bebu iz bukvalno prvog napona, a na trećem smo se obe namučile jer nisu hteli da me seku. Ona je bila previše velika za moju konstituciju, skoro 3900gr, a ja mala žena od 153cm i 47kg i karličnim merama graničnim za carski rez. Ona je par nedelja posle porođaja imala modro ispod očiju i obraza i popucale kapilare u očima, od porođaja. Tako da ja glasam za epiziotomiju, lakši je porođaj i za mamu i za bebu, a rana prođe kao i svaka rana. 

Klistiranje je obavezno u pripremi, pre nego uđeš u salu. Sada mi ga nisu radili jer nisu stigli, sa trećeg sprata su me spustili skroz otvorenu i odmah u salu. Inače se radi sa onim aparatom za klistir koji ima posudu i crevce, leži se na ginekološkom stolu, sestra sipa unutra toplu vodu i još nešto i nije bolno niti neprijatno. 

Bolje od lanolina su komprese Multimam. Nema potrebe pre porođaja. Eventualno bi mogla da malo ozvlačiš bradavice ako ti nisu formirane. Ako se desi da dobiješ ragade, kupi komprese, mogu i na komad, jednu rasečeš na pola makazama pošto je pravougaonog oblika i dobiješ dve. Staviš preko bradavice i obučeš brus, i ne moraš da pereš grudi pre podoja. 

Što se tiče čaja od lista maline pije se po 1-2šolje od ulaska u 9.mesec. Pila sam u prvoj trudnoći samo i ne znam da li je nešto pomogao. Moje iskustvo je da najviše za otvaranje pomaže intenzivno penjanje i silaženje niz stepenice.  

Leia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima. Najviše me je brinula epiziotomija, razumem da sama procedura u tom trenutku ne boli, ali sam čitala da oporavak zna da bude nezgodan i dug. Ali i to valjda nije kod svakog isto.

Sve ostalo zvuči korisno, probaću, pogotovo ovo za stepenice, imam ih dvadeset ispred ulaza, taman da ih iskoristim. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ih zdušno koristila i u bolnici jer sam ležala dve nedelje pre porođaja. Penjanje na osmi, pa silaženje do kantine i takooo.. :lol:

Veruj mi da sam se lakše oporavljala od epiziotomija, nego sada kada sam pukla pa usivana. Dve rane, jedna visoko, iznad uretre me toliko iritira i dalje, čini mi se da nikada neće proći. Druga je bila na mestu starih epiziotomija. To je već druga priča, jer tu koža i nije tako nežna. 

Leia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo mame i buduće mame. Pošto mi se približio termin reko' da pitam za par saveta. Je l' koristio neko čaj od lista maline ili maslinovo ulje u devetom mesecu za lakši porođaj i koliko ima istine u tome? Uzela sam lanolin za bradavice, ali da li da čekam porođaj ili da krenem sa mazanjem pre? Je l' neko koristio mikroklizme kod kuće pre odlaska na porođaj ili rade klistir u bolnici u svakom slučaju? I kakva su vam iskustva sa epiziotomijom, mislim da ovde u Kg to rutinski rade, i kad ima i nema potrebe? Za sad je to sve čega mogu da se setim, ali ako postoji nešto što ste radile u devetom mesecu, a pomoglo je na porođaju ja bi rado da čujem. Hvala unapred. 

pozdrav,

setala sam psa, kretala se, isla u kupovinu, do porodjaja.. nista posebno nisam radila, a sve je bilo u redu. to je meni pomoglo da se brze porodim. i u ovoj trudnoci  nastojim da isto svee radim kao i prvi put, iako moj muz smatra da sad imam 33 a ne 25 ali trudnoca ako nije rizicna ne treba se ulnjiti..

srecno ;)

klistir rade cim dodjes.  i secnu, mene jesu, i to mi je bilo bolnije i neprijatnije od porodjaja.. hahahaha

Leia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leia,ja nisam koristila ništa za lakši porodjaja. Prvi put sam imala i epiziotomiju a drugi put ništa i mnogo je bilo lakše a bilo he sa indukcijom i bez epidurala. Prvi put i epidural i prirodno sve ali nekako mi je drugi porodjaj lepsi bio.

epiziotmija kako gde,ali svakako bolje to nego da popucas.

klizmu daju ili klistir svuda verivatno pre porodjaja.

ja sam bila aktivna do krka devetog meseca i zaista sam super prošla. 

Lanolin mozes da mazes i ore,neće skoditit. 

Leia voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno zene moje. Znam da ste sve prosle kroz slicne i gore situacije, to sam jutros i naglas rekla na stolu: od svega loseg sto je moglo da se dogodi, ovo je najmanje lose. To mi je i dalo neku utehu, da je priroda tako uredila, da me je bog sacuvao od neceg goreg. Ja sam vernica i mislim da su sva iskusenja tu s razlogom, kao i da me On ne bi prepustio patnji bez nekog viseg cilja. Ne zamerite vi koji niste religiozni.

Uradili su u totalnoj anesteziji, kontrola je za 7 dana. 

Da se oporavim i da sa svojom decom uzivam u letu, a onda od jeseni da vidim sta cu. Sve ste skoro ovo prosle, znate da zelja radja zelju...i svaki gubitak tu zelju raspiruje Jos kad mi je moj dr rekao da vise ne pokusavam zbog tog mioma...a ovaj drugi koji mi je radio kiretazu kaze "uz duzno postovsnje, ne slazem se sa kolegom". Pa cemo videti hocemo li ponovo da skocimo u nepoznato...

Morala sam da se ulogujem kad sam videla da si pisala,draga bas mi je zao sto opet prolazis kroz ovo inace ko ce te razumeti ako ne ja

Pre godinu dadana sam imala zastoj u razvoju i naravno kiretaza,plod je kasnio nedelju a onda dve....

Miom nije problem ne brini moja drugarica je iznela blizanacku trudnocu i rodila bez problema

da se vratim na zastoj u razvoju...

doktorka iz N.Fronta mi je jesenas uvela prednizon i za sada sam ok.u 13+1 ....konacno....nemoj da odustajes samo napred!Kad ja nisam odustala nece niko,pozdrav i ljubim te

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Morala sam da se ulogujem kad sam videla da si pisala,draga bas mi je zao sto opet prolazis kroz ovo inace ko ce te razumeti ako ne ja

Pre godinu dadana sam imala zastoj u razvoju i naravno kiretaza,plod je kasnio nedelju a onda dve....

Miom nije problem ne brini moja drugarica je iznela blizanacku trudnocu i rodila bez problema

da se vratim na zastoj u razvoju...

doktorka iz N.Fronta mi je jesenas uvela prednizon i za sada sam ok.u 13+1 ....konacno....nemoj da odustajes samo napred!Kad ja nisam odustala nece niko,pozdrav i ljubim te

Jao Ivanice mila, najezila sam se od glave do pete. Saljem ti najpozitivnije misli i zelim ti svu srecu <3

ivannnica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li zna neko kako funkcionise pomoc od 100.000 za prvo dete I da li partner I ja treba da budemo prijavljeni na istoj adresi ?Hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Morala sam da se ulogujem kad sam videla da si pisala,draga bas mi je zao sto opet prolazis kroz ovo inace ko ce te razumeti ako ne ja

Pre godinu dadana sam imala zastoj u razvoju i naravno kiretaza,plod je kasnio nedelju a onda dve....

Miom nije problem ne brini moja drugarica je iznela blizanacku trudnocu i rodila bez problema

da se vratim na zastoj u razvoju...

doktorka iz N.Fronta mi je jesenas uvela prednizon i za sada sam ok.u 13+1 ....konacno....nemoj da odustajes samo napred!Kad ja nisam odustala nece niko,pozdrav i ljubim te

Divne vesti! Cestitam! Mnogo mi je drago zbog tebe (vas). 

ivannnica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li zna neko kako funkcionise pomoc od 100.000 za prvo dete I da li partner I ja treba da budemo prijavljeni na istoj adresi ?Hvala unapred :)

Ako misliš na roditeljski dodatak sva se papirologija završava u poporodilištu. Zakaže se termin, potrebno je da budete tu oboje sa ličnim kartama. Ne znam za adresu, ali ne verujem da je neki problem. Pitaće vas za prebivalište deteta koje prijavljujete. 

Jasmina.S. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivanjice,čestitam! Mnogo mi je drago. :wub:

ivannnica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li zna neko kako funkcionise pomoc od 100.000 za prvo dete I da li partner I ja treba da budemo prijavljeni na istoj adresi ?Hvala unapred :)

To je republički roditeljski dodatak dobijaju ga sve majke za prvo dete. Ne morate da budete ti i partner prijavljeni na istoj adresi. Porodilište predaje za vas. Ali ako majka i beba nisu prijavljeni na istoj adresi onda se ne može izvršiti podnošenje zahteva elektronskim putem za novčana primanja već sami podnosite zahtev u Sekretarijatu za socijalnu zaštitu. Ja sam se porodila u Frontu matičarka je došla u sobu i rekla ako hoćemo da prijavimo bebu u porodilištu da suprug i ja dođemo do njih i da imamo ime spremno pošto sam ja bila na intezivnoj nezi ona je uzela podatke od mene pa je suprug sam otišao da potpiše papire a ona je posle došla do sobe i dala meni da potpišem. Dala mi je papir na kome piše za šta će sve oni odraditi prijavu i brojevi tel. na koje mogu da se informišem. Posle sam čula od drugarice koja se porodila mesec dana pre mene da je ona čekala da joj uplate nije uopšte shvatila da porodilište nije predalo za nju zbog adrese pa je posle jedno tri meseca išla i sama podnosila papire za novčana davanja. Inače ja sam baš dugo čekala da mi legne uplata.

Jasmina.S. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@miliccam Kako je bebica?

Dobro je, kod kuće smo uveliko, sikimo i rastemo. Kako je tvoj dečak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I on je dobro napreduje i sve je aktivniji ne smem da sklonim pogled sa njega ni sekund.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se nekoj trudnici.desilo posle depilacija da na preponi izadju bubuljice?Malo me bolucka.6sam mesec a,odnose nemam od kako sam trudna ? A vikend je u ponedeljak cu kod lekara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leni, uđoh na forum posle sto godina i videh šta ti se desilo... 

Mnogo mi je žao.

Da li si bila na nekoj terapiji, znaš već zašto te pitam? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.