Drugi trimestar

odgovora

Objavljeno

Zoxx, da kaze moja dr da je nov a kaze da moze da dokaze ako je Tarner u pitanju, ja bih volela da znam u svakom slucaju. Kaze da ona moze da naruci i samo mi izvadi krv i to je to.Onda verovatno nema potrebe da radim ni dabl test ni amniocentezu koja mi sleduje zbog godina i prve trudnoce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm,koliko sam ja razumela,kod tih neinvazivnih testova amnio se ne radi ako je test negativan,ali ako je pozitivan,ipak mora amnio,da bi se tek tada sa sigurnoscu otkrila eventualna anomalija.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja danas idem na ekspertski. Jedva cekam. Zadnjih dana imam neki jak slan ukus u ustima, dosta sam zedna a i stalno mokrim pa cu cuti sta ima dr da kaze na tu temu.

Ja sam kupila kolica i krevetac smo dobili a ostale stvari smo reyevisali u Aksi. Kupila sam samo jedno odelce, i jos poneko dobila. Pisem za prethodnu trudnocu. Nisam htela da kupujem unapred, ne zato sto sam sujeverna ali s obzirom na iskustvo koje sam imala pre toga (gubitak bebe u poodmakloj trudnoci) da sam nesto imala  od stvari tada verovatmo bih sve zafrljacila kroz prozor. 

Sad sve manje vise imamo, kupicu neko odelce za izlazak iz porodilista, vise mi i ne treba.

 

Vuciguraj, Kikiriki i Cintia volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bol u krrtima je u stvari stanje pred prehladu,samo ja nisam prepoznala simptome :-( nisam odavno bila prehladjena.malo me grlo steze,i imam 36.9!! znam da manje temperature ne mogu da stete bebi,ali zelim sto pre da se resim.jel smem propolis bez alkohola?on mi je do trudnoce uvek pomagao,ne volim antibiotike ni inace,a sad nikako!

Ja sam evo vec 4 dana prehladjena ( vec prolazi) cajevi, limunada, popila sam i 3 panadola (dr mi rekao da smem) ali mi je najvise pomoglo naparavanje na nanu, kamilicu ili bosiljak sta god da imas. Za propolis nisam sigurna, u apoteci su mi za grlo dali tantum verde to smeju i trudnice i mala deca.

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rizicu su mi svi ok svugde je low risk jedino je taj PAPP malo snizen nemam pojma sta je to, na nalazu geneticara pise da postoji rizik nerazdvajanja hromozoma. Ne bojim se ja procedure nego me to cekanje nervira ja bih nesto da znam odmah rezultate.

Zoe86, ako imas mogucnosti i ako zelis, uradi neki od neinvazivnih prenatalnih testova. Dobijes rezultate za nedelju dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav trudnice. Ja sam nova na forumu ali i trudnoca mi je relativno mala, 9 nedelja. Htela sam da vas pitam nesto. I suprug i ja imamo genetsko opterecenje ( Tarnerov sindrom i Edvardsov sindrom u porodicama). Dr mi je preporucila nipt test i vidim da postoji i Verified test kojim se mogu detektovati ovi poremecaji Verified za lekare pa me interesuje da li ste radile ili razmisljale o ovom testu?

Hvala puno na odgovorima :)

Ja sam radila PrenaTest u Biosave-u. Prezadovoljna sam saradnjom sa njima i toplo preporucujem. Ja sam ga radila zbog rizika zbog mojih godina...

Geneticarka kod koje sam bila ima takodje jako dobro iskustvo sa ovim testom.

Tu sam - ako imas neka pitanja :)

 

Vuciguraj i Galeta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako nije sujeverje? Ceo svet spremi sve za bebe ranije pa se nacije nisu ugasile. Ja nisam to nikada slusala i jako me to nervira kao i za crveni konac i ostale gluposti. Ja sam kupovala sve pre rodjenja, sa sinom sam prve carapice uzela u 5. a sa cerkom isto cim sam saznala da je devojcica uzela neke roze sitnice. Sad cekam da saznam pol lakse mi je po malo da kupim svakako pred kraj treba svasta kupiti nakupi se tu prilicna suma. Ne treba kupovati puno najmanjih stvarcica jer bukvalno za 2 nedelje prerastu. Ima u h&m- u ono 3za2 pa cu iskoristiti i to, kupis 3 stvari platis 2.

Bila jutros kod geneticara i ocekivala sam vise ovo je cista glupost, sve salju na amniocintezu i skidaju odgovornost sa sebe. Ne znam sta da radim meni je na dabl testu onaj nalaz PAPP 0,67 a treba da bude preko 0,75 jako je malo ispod i moja doktorica je rekla da je to u sustini ok i ekspertni uz je dobar. Treba da odlucim da li da vadim plodovu vodu a rezultati se cekaju navodno od 6-8 nedelja mada to bude i 10 bas mi je to dugo. Moja drugarica je zbog loseg dabl testa otisla na 4D uz jer se jako plasila amniocinteze doktor joj je rekao da je to alternativa i sve je ok rodila zdravog sina. Sta mislite jer imala neka slicno iskustvo? Inace genetski nemamo ni ja ni muz nikakve bolesti u porodici cak ni dijabetes sva deca zdrava, lepa i pametna.

Ja sam radila amniocintezu prosle nedelje, upravo zbog dabl testa. meni je betahcg bio 2,7 mom, a trebalo bi da bude oko 1, tolerise se do 2. UZ svaki put ok, cak odoh i na ekspertski u 16. nedelji kod najboljeg dijagnosticara koji je isto rekao da je sve ok. Ja sam se na kraju ipak odlucila za amnio, jer prosto ne bih bila mirna do kraja trudnoce i prelomih. Rezultati se cekaju u proseku 4 nedelje, tako je bar na Institutu za majku i dete.

Barem na osnovu mog iskustva i svega sto sam iscitala, a iscitala sam dosta, ako je papp snizen, a betahcg je ok, to zaista ne znaci nista. Smatram da nemas razloga za brigu uopste. Ne valja da je papp snizen, a beta povisena.

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pipi,ja vec pisala,meni je Papp bio bas povisen,i precrkla sam dok sam iscackala sta bi to moglo znaciti.Iscitala sam gomilu radova na engleskom, i  na kraju sam dosla do jedne studije,doktorska disertacija je u pitanju,gde pise da ima veze ili sa vecom porodjajnom tezinom bebe ili placentom acreta...

Eto cisto da napisem ako neko nekada ima slicnih nedoumica,jer uvek se pise o snizenom,a ne povisenom papp-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ništa ne kapiram, meni piše:

Beba 1.

Free bhcg 3.55 MoM

PAPPA 2.12 MoM

NT: 1.02 MoM

Beba 2.

Free bhcg 3.55 MoM

PAPPA 2.12 MoM

NT: 0,69 MoM

I svi su mi lekari rekli da je to ok, rizici su 1.3050 i 1:3912

Za prvog klinca:

Free bhcg 1,42 MoM

PAPPA 0,66 MoM

NT: 1.16 MoM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kiki meni je PAPP 0,67

Fb hCG mi je 0,87 

Biochem risk + NT manji od 1:10000

Trisomy isto 

Daun 1:2206 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam zašta će im amniocenteza...ali kad već daju, uzmi..i ćekaj mirno...očigledno se deluje ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam evo vec 4 dana prehladjena ( vec prolazi) cajevi, limunada, popila sam i 3 panadola (dr mi rekao da smem) ali mi je najvise pomoglo naparavanje na nanu, kamilicu ili bosiljak sta god da imas. Za propolis nisam sigurna, u apoteci su mi za grlo dali tantum verde to smeju i trudnice i mala deca.

e da znam za tantum,on mi nije pao na pamet.nisam jos nista uzela,cekam sutra ujutro kontrolu.nije rasla tem.mozda je bilo i nesto trenutno,nocas sam slabo spavala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm,koliko sam ja razumela,kod tih neinvazivnih testova amnio se ne radi ako je test negativan,ali ako je pozitivan,ipak mora amnio,da bi se tek tada sa sigurnoscu otkrila eventualna anomalija.

 

Ne radi se o tome - da se dokaze sa sigurnoscu.

Vec ako postoji hromozomski poremecaj, koji je pokazao test i zena zeli da ide na kiretazu, posle ovih testova mora da se uradi amniocenteza da bi se taj poremecaj potvrdio i tek onda moze legalno da ide na kiretazu. Jer nas zakon prepoznaje samo rezultate amniocenteze kao dokaz za poremecaj, dok su u drugim zemljama i ovi testovi dovoljna potvrda...

leni voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne radi se o tome - da se dokaze sa sigurnoscu.

Vec ako postoji hromozomski poremecaj, koji je pokazao test i zena zeli da ide na kiretazu, posle ovih testova mora da se uradi amniocenteza da bi se taj poremecaj potvrdio i tek onda moze legalno da ide na kiretazu. Jer nas zakon prepoznaje samo rezultate amniocenteze kao dokaz za poremecaj, dok su u drugim zemljama i ovi testovi dovoljna potvrda...

To nisam znala...i ja sam se pitala zasto se mora ici na amnio ako su ti testovi vec toliko sigurni...

ma.za.m voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ništa ne kapiram, meni piše:

Beba 1.

Free bhcg 3.55 MoM

PAPPA 2.12 MoM

NT: 1.02 MoM

Beba 2.

Free bhcg 3.55 MoM

PAPPA 2.12 MoM

NT: 0,69 MoM

I svi su mi lekari rekli da je to ok, rizici su 1.3050 i 1:3912

Za prvog klinca:

Free bhcg 1,42 MoM

PAPPA 0,66 MoM

NT: 1.16 MoM

Evo mojih rezultata sa dabl testa radjenog u Frontu:

Free bhcg: 2,72 MoM

Pappa: 0,96 MoM

NT: 1,02 MoM

Rizik za dauna mi je bio cak 1:196, za ostale trizomije 1:7500. U genetskom savetovalistu im nije bilo jasno kako je ispao ovako visok rizik za dauna, ali kad kompjuter tako izbaci, oni su u obavezi da savetuju amniocintezu.

Cinjenica je da su dabl i tripl samo statisticki, a ne dijagnosticki testovi, ali eto, nazalost, meni se zalomilo tako da sam na kraju uradila amniocintezu o kojoj nisam ni razmisljala pre dabl testa.

 

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kiki meni je PAPP 0,67

Fb hCG mi je 0,87 

Biochem risk + NT manji od 1:10000

Trisomy isto 

Daun 1:2206 

Stvarno mi nije jasno zasto su ti savetovali amniocintezu sa ovakvim rizicima. Po mom misljenju, ovo je odlican rezultat dabl testa. Sto kaze m. za m. ako si u mogucnosti i ako su ti ubacili crv sumnje, uradi neki od neinvazivnih prenatalnih testova i mirna si.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najgore mi je to cekanje, u NS se rezultati cekaju navodno 6-8 nedelja ali bude to i duze kuma ih je dobila za 10 nedelja, ni meni nije jasno i stvarno sam ocekivala vise od geneticara ono je sramota ponovi dve recenice verovatno svim trudnicama a sestra ispise porodicno stablo i sve salju na amnio. Ekspertni uz je isto super, isla sam privatno 40 min je gledao i sve je video sve ok. Svakako imam jos jedan ekspertni od 22-24 isto cu ici  privatno jer mnogo detaljnije pregledaju mogu vise vremena posvetiti pacijentu. Muz mi kaze da ne radim amnio kao sta ces sa rezultatima u 30- oj nedelji? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najgore mi je to cekanje, u NS se rezultati cekaju navodno 6-8 nedelja ali bude to i duze kuma ih je dobila za 10 nedelja, ni meni nije jasno i stvarno sam ocekivala vise od geneticara ono je sramota ponovi dve recenice verovatno svim trudnicama a sestra ispise porodicno stablo i sve salju na amnio. Ekspertni uz je isto super, isla sam privatno 40 min je gledao i sve je video sve ok. Svakako imam jos jedan ekspertni od 22-24 isto cu ici  privatno jer mnogo detaljnije pregledaju mogu vise vremena posvetiti pacijentu. Muz mi kaze da ne radim amnio kao sta ces sa rezultatima u 30- oj nedelji? 

Ako hoces i mozes da priustis - idi u Ordinaciju Popic-Paljic kod geneticarke na jos jedno savetovanje. Ordinacija se nalazi pored Radnickig univerziteta u Novom Sadu. Konsultacije su 3600 din. Geneticarka je jako prijatna i fina. Ja sam na svoju ruku isla kod nje, ipak da geneticar pogleda rezultate double testa i onog neinvazivnog, da budem mirnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Caos drugarici opet ste se raspisali :)

mi smo danas radili uz i beban je superiska. Dr ga je jedva premerio jer se bas rita. Ima 468 grama i definitivno je bata! Grlic mi je 4 cm sto je odlicno. Za ureaplazmu sam opet dobila eritromocin al malo pojacanu dozu pa cemo videti sta ce biti...

Za spremanje stvari u prvoj trudnoci sam spremila sve ranije. Negde u sedmom mesecu jer mi je pretio prevremeni porodjaj al nismo nista kupovali sem kreveca jer sam dobila brdo stvari. Kolica smo naknadno pozajmili. Spremicu i sad ranije. Nisam sujeverna. S tim sto sad imam i njihalice i hranilicu. Kupicu samo posteljine dve ppsto je sad bata i kolica. Stvari cemo isto neato ppzajmiti a nesto cu dokupiti al tek tamo za mesec dana cu poceti da kupujem. 

Neko je pitao za kolica 3u1. Po meni je to bespotrebno. Ppgotovo sto ce nam mahom biti zimske bebe a ta korpa tvrda se koristi samo prvih par meseci. Ja sam vise za varijantu neka solidna kolica sa sportskim sedistem i autosediste a njega imam.

Kikiriki ako me secanja ne varaju da sam negde cula da dabl nijeee bas toliko puzdan za blizance. Ispravi me ako gresim. Uradis jedan dobar ekspertski i budes mirna.

Vuciguraj i Ehinacea volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smes propolis, ja sam uzimala onaj za decu, bez alkohola

merima voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za blizance je pouzdan, za trojke nije. Tako mi bar rekoše dr. a bila sam i na ekspertskom uz. Što je bilo do mene, sve sam uradila od testova i hvala bogu za sad je sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zoxx, da kaze moja dr da je nov a kaze da moze da dokaze ako je Tarner u pitanju, ja bih volela da znam u svakom slucaju. Kaze da ona moze da naruci i samo mi izvadi krv i to je to.Onda verovatno nema potrebe da radim ni dabl test ni amniocentezu koja mi sleduje zbog godina i prve trudnoce

Ja sam rada Nifty, mislim da je za Tarnera pouzdanost 97% ali se raspitaj. 

Zoe, ako imas mogucnost uradi neki od ovih testova.

Galeta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Valjda je i razlika u tim testovima u odnosu na cenu (od 400-1000evra) u zavisnosti na sta se radi skrining.

Bila sam na ekspertskom. Sve je oke. 660 grama Pol nije pominjala, ja nisam ni pitala jer su do sada ve pominjali da je bata. 

Inace ugojila sam se 10 kg, iako se po meni nesto ne primecuje. Vise sam se rasirila i stomak mi je bas veliki. 

A i u prosloj trudnoci sam kako su meseci prolazili sve manje kg dobijala a na kraju u zadnja 2 meseca ni grama vise nisam dobila. Beba se super razvijala al valjda sam ja manje jela, ne znam ni sama. 

Sad dobijam kile a ne jedem nista specijalno vise nego pre.

Poslala me da radim oGTT test. dakle sutra me ceka ultrazabavan dan, 3satno cekanje u laboratoriji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vagnem se ja danas kad ono opet 58kg,nestale mi dvije kile.. Poludecu od cekanja,uzv su mi pomerili tek za iduci tjedan imala sam nekih problema sa papirima al ajde vec ce se i to rjesit samo da je i dalje sve u redu,ja imam i novi simptom,pre par dana i danas opet me pekla gorusica ali samo uvecer,dal se i vi susrecete s njom ovoliko rano ili sam ja jedina?:huh: proslu trudnocu tek kad sam usla u deveti mesec,a sada vec,neznam sta ce bit do kraja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.