Žrtve nasilja

Zlostavljanje   57 votes

  1. 1. Da li ste bili svjedoci nasilja bilo koje vrste

    • DA, često
      31
    • NE
      26

Molimo vas da se prijavite ili regstrujete da biste glasali.

odgovora

Objavljeno

O ovome sam dosta juče razmišljala. Jedna učenica mi je u pismenom zadatku opisala pakao kroz koji je prošla sa sestrom i majkom (otac alkoholičar i bolesnik). Ne bih da iznosim detalje, dovoljno će biti da kažem da sam se rasplakala čitajući rad, a ne plačem baš lako. Najgore od svega je što devojčica u radu kaže: "Policija nije mogla da nam pomogne". Zar to nije strašno!!!! Nemam komentara!!!

Strašna je činjenica što skoro svako četvrto dijete prolazi kroz ove traume....Mislim da je problem u sistemu, nemamo zaštitu, nemamo sigurne kuće...

Slučaj iz moje neposredne okoline: muž teroriše ženu i cijelu porodicu, kako verbalno, tako i fizički. Dolazi policija, smiruje ga u kući(on u alkoholiziranom stanju)...budu tu sat vremena...a da kažem to sve posmatraju djeca....i odlaze. Žena daje tužbu, idu 2 puta u razmaku od dvadeset dana u Centar za socijalni rad...a u tom vremenu prolaze kroz pakao...

Slučaj Hrvatska(moja tetka ga radila, zaposlenik Centra)...muž i žena, fakultetski obrazovani, troje djece...muž puca-vrši teror dvije godine...pošto nije bilo zaštite, ubija ga rođena majka jer više nije mogla gledati zlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je devojčica tražila da pročita rad pred celim odeljenjem, očigledno želi da se otvori. Niko od drugova nije znao šta ona trpi i mnogo im je teško palo to što su čuli. Pitala sam je kako policija nije mogla da im pomogne. Ona mi je rekla da je majka pozvala policiju kada ih je otac oteo. Kaže, došla je policija, a otac je uzeo sekiru i pretio im je, pa policija ništa nije mogala???!!! Kako nije mogala? Kaže i da je policija dolazila još jednom, a tada ih je otac sakrio u podrum pa nisu mogli da ih nađu????!!! Kako nisu? Ispričam to koleginici, a ona kaže: "Neće policija da se meša u porodične stvari". Molim???!! Neće da se meša? Pa gde je zakon? Gde je država? Da li je ovo normalno???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva je situaciji u Srbiji u vezi ovoga? Da li žrtve nasilja mogu naći podršku u sistemu?

Milice...Maybe...Marina....mama mazo, ostale devojke, kako je u vašim zemljama to definisano?

Prije svega mislim na porodično nasilje.

Ovde u A zene su mnogo zasticene i imaju podrsku u svakom smislu, koliko sam upoznata zena ako jednom pozove policiju i podnese prijavu protiv nasilja muz ne sme vise da se vraca u stan ili kucu.. ukoliko komsije nesto primete ili rodbina, gde zene trpe ili nece da traze pomoc a deca su ugrozena svako moze da prijavi nadleznim organima i slucaj se ispita detaljno..skole svakako reaguju ukoliko se primeti da je dete fizicki ili psihicki maltretirano.

Strašna je činjenica što skoro svako četvrto dijete prolazi kroz ove traume....Mislim da je problem u sistemu, nemamo zaštitu, nemamo sigurne kuće...

mislim da je ovo najveci problem kod nas,sto je jako zalosno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je devojčica tražila da pročita rad pred celim odeljenjem, očigledno želi da se otvori. Niko od drugova nije znao šta ona trpi i mnogo im je teško palo to što su čuli. Pitala sam je kako policija nije mogla da im pomogne. Ona mi je rekla da je majka pozvala policiju kada ih je otac oteo. Kaže, došla je policija, a otac je uzeo sekiru i pretio im je, pa policija ništa nije mogala???!!! Kako nije mogala? Kaže i da je policija dolazila još jednom, a tada ih je otac sakrio u podrum pa nisu mogli da ih nađu????!!! Kako nisu? Ispričam to koleginici, a ona kaže: "Neće policija da se meša u porodične stvari". Molim???!! Neće da se meša? Pa gde je zakon? Gde je država? Da li je ovo normalno???

:angry: ovo je strasno :angry:<_< jadna dijeca ,sto se policija nece da mesa,uzas ,a di je centar za socijalnu skrb,di je drustvo u kojem zive ta djeca di su mediji ,zar nitko nista ne može da ucini ne osudjujem nikog ali di je ta majka???????ja ne bi jela ne bi spavala,do zadnje kapi krvi borila bi se svim snagama,kucala na sva vrata ma ubila tog gada ako treba ,uzasssss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je devojčica tražila da pročita rad pred celim odeljenjem, očigledno želi da se otvori. Niko od drugova nije znao šta ona trpi i mnogo im je teško palo to što su čuli. Pitala sam je kako policija nije mogla da im pomogne. Ona mi je rekla da je majka pozvala policiju kada ih je otac oteo. Kaže, došla je policija, a otac je uzeo sekiru i pretio im je, pa policija ništa nije mogala???!!! Kako nije mogala? Kaže i da je policija dolazila još jednom, a tada ih je otac sakrio u podrum pa nisu mogli da ih nađu????!!! Kako nisu? Ispričam to koleginici, a ona kaže: "Neće policija da se meša u porodične stvari". Molim???!! Neće da se meša? Pa gde je zakon? Gde je država? Da li je ovo normalno???

Ovo je strasno,nemam reci. A kada policija hoce da se mesa,kada je vec kasno zar ne?

Ne mogu da verujem,opet jadna deca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni žena i nije mnogo žao, jako mi je žao dece. Dovoljno je što gledaju kako otac tuče majka, a da ne govorim o nasilju koje sama trpe. I, kako dete da podnese prijavu? Inače, u slučaju koji sam ja navela, između ostalog ima i da je otac oteo devojčice iz inata ženi, odveo ih je na selo gde se nad njima iživljavao, izbacivao ih je da spavaju napolju, po celu noć ih je tukao... One, naravno, o tome ne smeju ni da pričaju jer se plaše. Kako njih zaštiti?

Za pocetak, ako si sigurna u to, obavestavas nadlezni centar za socijalni rad ili se obrati viktimoloskom drustvu Srbije i pitaj za savet-ako i na koga mozes racunati da ce se aktivirati onda su to bas oni. Dalje centar za socijalni rad, i njihvoi strucni timovi, psiholozi, sociolozi, defektolozi i ostali razgovaraju sa decom u bezbednom okruzenju i na nacin na koji dete nece biti izlozeno stresu, odnosno stres ce biti minimalizovan. To dalje ide nadleznom sudu a decu ako majka nije podobna preuzima organ starateljstva a ako jeste moze traziti smestaj u nekoj od sigurnih kuca ako nema gde od oca nasilnika da ih skloni. Proces dalje ide do izricanja presude, a za takvu stvar obicno ide oduzimanje roditeljskog prava sto znaci da otac nece imati pravo da im pridje, zna gde su, a kamoli da ih kontaktira ili im nekako naudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strašno se potresem svaki put kada naiđem na ovakve teme, naročito sada kada sam i sama majka. Dok čitam, pogledam u Tisu koja blaženo spava pored mene i zaplačem se i na pomisao da joj nanesem bilo kakvu bol, pa makar to bila i ćuška po guzi. I ne mogu da zamislim kakav (ne)čovek treba da budeš da maltretiraš sopstveno dete, da ga teraš da spava napolju i tučeš celu noć! TUČEŠ CELU NOĆ! Malo dete. Tvoje malo bespomoćno dete. Ja se stvarno izvinjavam ako patetišem, ali ne mogu nikako da se smirim, već nekoliko puta čitam taj Kristalin post u kom je navela detalje i ne mogu da dođem sebi. Ja bih prvo to dete zagrlila, evo sad imam potrebu da to uradim. Onda imam potrebu da probudim svoju bebu i da je zagrlim i ne puštam dugo. A sad da budem realna. Bez obzira na to da li sam sto odsto sigurna da je istina to što je devojčica napisala, ja bih onog trenutka kada sam to pročitala tog čoveka i prijavila. Lakše bih podnela i teret eventualne sopstvene krivice da nisam u pravu nego što bih podnela teret sumnje da to dete možda i noćas proživljava sve te strahote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U sustini i treba uvek prijaviti, jedino je malo nezgodno sto ako prijavis pa ispadne da nije tako, drugi put nece na prvu loptu da ti poveruju (ako nekada opet dodjes u situaciju da tako nesto prijavljujes) a nekome to moze stvarno zivot da znaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je istina, na žalost. Slučaj sam prijavila pedagoško-psihološkoj službi i ona sada čini ono što je potrebno. Mene je od svega najviše iznerviralo to što "policija nije mogla da im pomogne" :angry: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je istina, na žalost. Slučaj sam prijavila pedagoško-psihološkoj službi i ona sada čini ono što je potrebno. Mene je od svega najviše iznerviralo to što "policija nije mogla da im pomogne" :angry: .

Ovo je istina nazalost.Imam primer iz kuce.Moju svekrvu maltretira muz.Psihicki ,ponekad nasrne i nekim predmetom.Ona prijavi ,policija dodje i kaze ovo je njegova kuca mi tu ne mozemo nista,ili ga odvedu,puste ga posle dva sata,a on nastavi sa maltretiranjem.Desava se i da plati neku kaznu i toliko.Ali problem je sto se maltretiranje nastavlja,i sto ona u vecini slucajeva cuti ,jer ne sme da ga prijavi.A ne sme jer zna sta ce biti posle toga kad dodje iz policije ili kad oni odu.

Znaci bez obzira na sve maltretiranje se nastavlja,ali kako spreciti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je istina nazalost.Imam primer iz kuce.Moju svekrvu maltretira muz.Psihicki ,ponekad nasrne i nekim predmetom.Ona prijavi ,policija dodje i kaze ovo je njegova kuca mi tu ne mozemo nista,ili ga odvedu,puste ga posle dva sata,a on nastavi sa maltretiranjem.Desava se i da plati neku kaznu i toliko.Ali problem je sto se maltretiranje nastavlja,i sto ona u vecini slucajeva cuti ,jer ne sme da ga prijavi.A ne sme jer zna sta ce biti posle toga kad dodje iz policije ili kad oni odu.

Znaci bez obzira na sve maltretiranje se nastavlja,ali kako spreciti?

Ovako je i kod nas...dođu, naprave zapisnik i odu...i onda žena vodi borbu dalje s budalom :angry: Grozno.

I onda žena ubije muža u samoodbrani i proglase je krivom :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako je i kod nas...dođu, naprave zapisnik i odu...i onda žena vodi borbu dalje s budalom :angry: Grozno.

I onda žena ubije muža u samoodbrani i proglase je krivom :(

Ali najbolnije je kad policija kaze:"cutite i sklonite se,sta drugo da vam kazemo" :blink:

U par navrata svekar je pokusao i sa mnom tako,medjutim mm je to resio,tako da ne sme,inace bi ga mm zadavio.Kada se tako nesto desava uvek pozovem mm da dodje ,jer znam da ce biti od vece koristi majci nego policija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je devojčica tražila da pročita rad pred celim odeljenjem, očigledno želi da se otvori. Niko od drugova nije znao šta ona trpi i mnogo im je teško palo to što su čuli. Pitala sam je kako policija nije mogla da im pomogne. Ona mi je rekla da je majka pozvala policiju kada ih je otac oteo. Kaže, došla je policija, a otac je uzeo sekiru i pretio im je, pa policija ništa nije mogala???!!! Kako nije mogala? Kaže i da je policija dolazila još jednom, a tada ih je otac sakrio u podrum pa nisu mogli da ih nađu????!!! Kako nisu? Ispričam to koleginici, a ona kaže: "Neće policija da se meša u porodične stvari". Molim???!! Neće da se meša? Pa gde je zakon? Gde je država? Da li je ovo normalno???

tako je uvek..... :( moj otac napravi haos, izmlati nas i majku, dodje policija, odvede ga, ,, SMIRI GA,, i on se vrati pa jos gore.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je istina nazalost.Imam primer iz kuce.Moju svekrvu maltretira muz.Psihicki ,ponekad nasrne i nekim predmetom.Ona prijavi ,policija dodje i kaze ovo je njegova kuca mi tu ne mozemo nista,ili ga odvedu,puste ga posle dva sata,a on nastavi sa maltretiranjem.Desava se i da plati neku kaznu i toliko.Ali problem je sto se maltretiranje nastavlja,i sto ona u vecini slucajeva cuti ,jer ne sme da ga prijavi.A ne sme jer zna sta ce biti posle toga kad dodje iz policije ili kad oni odu.

Znaci bez obzira na sve maltretiranje se nastavlja,ali kako spreciti?

Ovako je i kod nas...dođu, naprave zapisnik i odu...i onda žena vodi borbu dalje s budalom :angry: Grozno.

I onda žena ubije muža u samoodbrani i proglase je krivom :(

Da, upravo tako, dok se ne desi neko zlo niko prstom ne mrda, što je jako tužno, ko može da ti pomogne ako ne policija, a ista je potpuno nezainteresovana za takve stvari, na žalost. Pa koliko samo takvih slučajeva ima, " žena ubila muža jer nije više mogla da podnese njegovo maltretiranje, muž par puta prijavljivan policiji pa pušten".... Tužno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jos ovo da dodam.Tuzo je sto su zrtve zene i deca.Sto se najcesce ti nasilnici prave fini i dobri u svom drustvu,a u stvari su jadni i bedni.Nasrcu da bespomocne zene i decu.

Cist primer je moj svekar koji ne sme da pisne kad je mm kuci.Medjutim cim mm ode,on postaje silan i jak.U stvari je jedna kukavica najobicnija,samo sveki to ne moze da se objasni-plasi ga se.

Bas sam se sad razbesnela na takve sitne duse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se ove teme tice moram da kazem da toga kod nas ima u izobilju. Jednostavno kao sto neko rece. zene su slabo informisane, a muskarci imaju onaj balkanski sindrom "ja sam musko".

Takve osobe nisu nikakvi muskarci nego kukavice, a djeca koliko ispastaju niko ne zna.

Moja mama je bila 10 godina u braku sa covjekom koji ju je u 9 mjesecu trudnoce udario u stoma nogom, napravio joj osam fraktura lobanje, i stvari kojih se ja sjecam. Par puta je nasrnuo i na mene, jednom me izmlatio sa plasticnim crvenim kaisem i otvorio mi rane po nogama (tad sam imala 6 godina), babu i dedu poslao na intenzivnu...Koliko sam samo bila povrjedjena nekim njegovim postupcima, mali milon puta, i psihicki i fizicki. Sve dok jednog dana, '97 godine moja mama nije izvukla osigurac iz kasikare da bi istjerala mog caleta i njegovu ljubavnicu iz kuce, jer sam se ja po ko zna koji put gusila u suzama iza kuce. Sreca pa je deda znao sa bombama, vratio osigurac, i niko nije nastradao.

Posljedica svega toga na mene su strasne, toliko nepovjerenje kljuca u meni da je to strasno. Danas kad pogledam iza sebe, mene niko ne poznaje, svi znaju sta mi se desavalo u zivotu ali niko ne zna kako sam ja to podnosila. Nikako ne volim da pokazujem sta osjecam u datim momentima i jako malo placem, o nekim stvarima ne razgovaram sa mm da ne bih ne daj boze, zaplakala. Uvjek mi je aktiviran neki odbrambeni mehanizam, zbog kog se jako tesko sprijateljim sa nekim. Ima toga jos, ali posto od suza ne vidim tastaturu ne mogu da pisem.

Kristal, pomozi toj maloj koliko je u tvojoj moci vjeruj mi nista joj nazao neces uciniti. Mozda ce se javiti pubertetski revolt, zato sto si ti izigrala njeno povjerenje, mada ne vjerujem..

andjelita voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se ove teme tice moram da kazem da toga kod nas ima u izobilju. Jednostavno kao sto neko rece. zene su slabo informisane, a muskarci imaju onaj balkanski sindrom "ja sam musko".

Takve osobe nisu nikakvi muskarci nego kukavice, a djeca koliko ispastaju niko ne zna.

Moja mama je bila 10 godina u braku sa covjekom koji ju je u 9 mjesecu trudnoce udario u stoma nogom, napravio joj osam fraktura lobanje, i stvari kojih se ja sjecam. Par puta je nasrnuo i na mene, jednom me izmlatio sa plasticnim crvenim kaisem i otvorio mi rane po nogama (tad sam imala 6 godina), babu i dedu poslao na intenzivnu...Koliko sam samo bila povrjedjena nekim njegovim postupcima, mali milon puta, i psihicki i fizicki. Sve dok jednog dana, '97 godine moja mama nije izvukla osigurac iz kasikare da bi istjerala mog caleta i njegovu ljubavnicu iz kuce, jer sam se ja po ko zna koji put gusila u suzama iza kuce. Sreca pa je deda znao sa bombama, vratio osigurac, i niko nije nastradao.

Posljedica svega toga na mene su strasne, toliko nepovjerenje kljuca u meni da je to strasno. Danas kad pogledam iza sebe, mene niko ne poznaje, svi znaju sta mi se desavalo u zivotu ali niko ne zna kako sam ja to podnosila. Nikako ne volim da pokazujem sta osjecam u datim momentima i jako malo placem, o nekim stvarima ne razgovaram sa mm da ne bih ne daj boze, zaplakala. Uvjek mi je aktiviran neki odbrambeni mehanizam, zbog kog se jako tesko sprijateljim sa nekim. Ima toga jos, ali posto od suza ne vidim tastaturu ne mogu da pisem.

Kristal, pomozi toj maloj koliko je u tvojoj moci vjeruj mi nista joj nazao neces uciniti. Mozda ce se javiti pubertetski revolt, zato sto si ti izigrala njeno povjerenje, mada ne vjerujem..

Trmalaj....ja jednostavno ne znam šta bi ti rekla na ovo... :( ....

Kristal.....strašno...ja nemam reči... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trmalja nemam reci za ovo sto si napisala,podelila sa nama,jako mi je zao zbog toga sto si prosla. Zao mi je svakog deteta,ali ovako kad procitam,sva se jezim,Boze kakvih ljudi ima. Tebi svaka cast

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trmalja nemam reci za ovo sto si napisala,podelila sa nama,jako mi je zao zbog toga sto si prosla. Zao mi je svakog deteta,ali ovako kad procitam,sva se jezim,Boze kakvih ljudi ima. Tebi svaka cast

Ali takva su vecina djece iz takvih porodica, zato ko god moze nesto da ucini neka ucini.

Recimo, taj moj famozni cale kada je upao u kucu i napao babu i dedu sjekirom, cijeli komsiluk je gledao kao da je pozorisna predstava u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, Trmalja :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trmalja..pošto si ti bila u sličnoj situaciji kao ova devojčica :( ,šta bi savetovala Kristal...šta treba da uradi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fino iskucah cijeli post i puce net :angry: ! Uglavnom treba razgovarati, i biti strpljiv jer se takve osobe tesko povjeravaju i treba je informisati o zakonu i kako to funkcionise. Ako ne moze djevojcica nista da preduzme, moze majka, naravno ako zeli i da nema onih izgovora "gdje cemo zivjeti, kako i od cega".

Лара voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Шта рећи о мајци која се са њим мирила небројано пита. Сваки пут је напусти и ожени се са другом женом, па после моли да се врати, она се помири и тако стално... Та жена уопште не мисли на своју децу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se ove teme tice moram da kazem da toga kod nas ima u izobilju. Jednostavno kao sto neko rece. zene su slabo informisane, a muskarci imaju onaj balkanski sindrom "ja sam musko".

Takve osobe nisu nikakvi muskarci nego kukavice, a djeca koliko ispastaju niko ne zna.

Moja mama je bila 10 godina u braku sa covjekom koji ju je u 9 mjesecu trudnoce udario u stoma nogom, napravio joj osam fraktura lobanje, i stvari kojih se ja sjecam. Par puta je nasrnuo i na mene, jednom me izmlatio sa plasticnim crvenim kaisem i otvorio mi rane po nogama (tad sam imala 6 godina), babu i dedu poslao na intenzivnu...Koliko sam samo bila povrjedjena nekim njegovim postupcima, mali milon puta, i psihicki i fizicki. Sve dok jednog dana, '97 godine moja mama nije izvukla osigurac iz kasikare da bi istjerala mog caleta i njegovu ljubavnicu iz kuce, jer sam se ja po ko zna koji put gusila u suzama iza kuce. Sreca pa je deda znao sa bombama, vratio osigurac, i niko nije nastradao.

Posljedica svega toga na mene su strasne, toliko nepovjerenje kljuca u meni da je to strasno. Danas kad pogledam iza sebe, mene niko ne poznaje, svi znaju sta mi se desavalo u zivotu ali niko ne zna kako sam ja to podnosila. Nikako ne volim da pokazujem sta osjecam u datim momentima i jako malo placem, o nekim stvarima ne razgovaram sa mm da ne bih ne daj boze, zaplakala. Uvjek mi je aktiviran neki odbrambeni mehanizam, zbog kog se jako tesko sprijateljim sa nekim. Ima toga jos, ali posto od suza ne vidim tastaturu ne mogu da pisem.

Kristal, pomozi toj maloj koliko je u tvojoj moci vjeruj mi nista joj nazao neces uciniti. Mozda ce se javiti pubertetski revolt, zato sto si ti izigrala njeno povjerenje, mada ne vjerujem..

The story of my life.

Mnogo mi je zao,Trmalja..nijedno dete ne treba da prodje ovako nesto.Zivot je nekada nemilosrdan.samo je pitanje koliko si jak da guras dalje...A kada i sam(a) imas jedno malo bice pored sebe,sve je lakse,i sve mozes da prebrodis..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada je rec o zenama "koje nece da napuste" nasilnika,tu su price razlicite,a opet iste.U mnogim slucajevima nasilnik ubedi, dugogodisnjim psihickim torturama, najcesce zenu,da je nesposobna za zivot,da bez njega ne bi opstala,da je ruzna i glupa...izgleda neverovatno,ali i mnoge pametne zene su padale pod ovakav uticaj.

I,gde ce sada ona jadna?Ovako glupa i ruzna,pa jos ako nema posla,pa jos u zemlji Srbiji gde zakon bas i ne stiti takve.Naravno,da cuti i trpi,moli se da prodje sto pre...jer,ima i gore.

Ko nije na svojoj kozi iskusio nasilnika,tesko da moze da razume...ali,lako moze da pomogne i pruzi ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.