Podrigivanje beba

odgovora

Objavljeno

E mi jos uvek podrugujemo posle mleka, da li verujete.?! a to je zato sto luka ima refluks, pa kao da smo beba.

Mi isto podrigujemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta je refluks?

kada se vraca hrana iz zeluca. tj kada misic izmedju jednjaka i zeluca nije dovoljno razvijen, i samim tim vraca hranu....

u srbiji se ne pridaje znacaja mnogo tome, osim neki bolji dr, ali znam kad sam nekim mamam u srbiji rekla da im deca imaju GER , da su se maltene naljutile jer kako to njima nije rekao dr.... kazu izbacuju visak hrane.... a visak hrane ne sme da bude vise od pola case mleka.....svako bljuvanje mleka ili hrane ukazuje na refluks....no, da ne idem mnogo u OT, posto postoji tema za to.....evo jednog linka o tome...na engleskom je, ali na srpskom retko moze da se ista nadje detaljno opisano.

http://www.lpch.org/DiseaseHealthInfo/Heal...wborn/gerd.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kada se vraca hrana iz zeluca. tj kada misic izmedju jednjaka i zeluca nije dovoljno razvijen, i samim tim vraca hranu....

u srbiji se ne pridaje znacaja mnogo tome, osim neki bolji dr, ali znam kad sam nekim mamam u srbiji rekla da im deca imaju GER , da su se maltene naljutile jer kako to njima nije rekao dr.... kazu izbacuju visak hrane.... a visak hrane ne sme da bude vise od pola case mleka.....svako bljuvanje mleka ili hrane ukazuje na refluks....no, da ne idem mnogo u OT, posto postoji tema za to.....evo jednog linka o tome...na engleskom je, ali na srpskom retko moze da se ista nadje detaljno opisano.

http://www.lpch.org/DiseaseHealthInfo/Heal...wborn/gerd.html

Poznato mi je,ali nisam znala strucan naziv.Prvih dana posle rodjenja i moja beba je povracala,odmah su pomislili na to,ali srecom nije bilo nista.Mislim da je to cesta pojava ali kako sam citala,regulise se samo vremenom.Hvala... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beba treba da podrigne posle svakog podoja.

Podrigivanje nema veze sa majcinim ili vestackim mlekom.

Beba treba da podrigne jer se u toku hranjenja naguta vazduha,i to pogotovo ako doji.Flasice imaju air system koji izbacuje visak vazduha iz flasice tako da su manje mogucnosti da se beba naguta.

Neke bebe ne podrignu posle podoja kao npr moja,ali ja sam je uvek pridrzala 2,3min. :)

hvala lepo na odgovoru,kratko ali jasno :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam jedno pitanjce za iskusne mame vezano za podrigivanje>>>jel stoji da beba posle dojenja tj majcinog mleka ne mora da podrigne i zasto? ako neko zna....

Moj Petar je znao kao mali da podrigne tek posle pola sata i to po vise puta. Vecito smo imali igranku jer mu se negde 'zaglavi' mehuric, pa ga boli. Ako se i probudi uplakan prvo smo ga po ko zna koji put dizali da podrigne, pa tek onda sve ostalo radili. Ukoliko bebac ne podrigne posle podoja, mogu da mu se dese i grcevi. Svi mehurici koje je progutao sisanjem, mogu da stignu i do creva i da izazovu grceve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi na pola jela (kada zavrsi jednu siku) pravimo pauzu, stavljam ga na rame, on odmah podrigne, ponekad se i uplasi sam od sebe. Nakon toga nastavljamo ruckanje na drugoj siki i kada zavrsi opet ga podignem, sledi podrigivanje sa tapkanjem po ledjima blago, i obavezno posle podrigivanje i blucne. Nekad malo i jedan put, a nekad vise puta blucne i to u vecoj kolicini. Do skoro sam ga i drzala na uzdignutom (savili smo jorgancic pa na tome spavka; neki kosi polozaj, otprilike ugao od 30 stepeni).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Petar je znao kao mali da podrigne tek posle pola sata i to po vise puta. Vecito smo imali igranku jer mu se negde 'zaglavi' mehuric, pa ga boli. Ako se i probudi uplakan prvo smo ga po ko zna koji put dizali da podrigne, pa tek onda sve ostalo radili. Ukoliko bebac ne podrigne posle podoja, mogu da mu se dese i grcevi. Svi mehurici koje je progutao sisanjem, mogu da stignu i do creva i da izazovu grceve.

Ovde doktori tvrde i savetuju mame da nema potrebe da dizes dete da podrigne ako je samo sisalo,to me je cudilo jer za to prvi put cujem,pa me je interesovalo koja je razlika izmedju podrigivanja posle sisanja i posle ad mleka....ali ocigledno da je nema i da su to gluposti!!!!!!!!

hvala svima na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde doktori tvrde i savetuju mame da nema potrebe da dizes dete da podrigne ako je samo sisalo,to me je cudilo jer za to prvi put cujem,pa me je interesovalo koja je razlika izmedju podrigivanja posle sisanja i posle ad mleka....ali ocigledno da je nema i da su to gluposti!!!!!!!!

hvala svima na odgovoru

Da bre! Istina je da bebe instiktivno sisaju, ali se ipak uve nagutaju vazduha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi na pola jela (kada zavrsi jednu siku) pravimo pauzu, stavljam ga na rame, on odmah podrigne, ponekad se i uplasi sam od sebe. Nakon toga nastavljamo ruckanje na drugoj siki i kada zavrsi opet ga podignem, sledi podrigivanje sa tapkanjem po ledjima blago, i obavezno posle podrigivanje i blucne. Nekad malo i jedan put, a nekad vise puta blucne i to u vecoj kolicini. Do skoro sam ga i drzala na uzdignutom (savili smo jorgancic pa na tome spavka; neki kosi polozaj, otprilike ugao od 30 stepeni).

E i ovaj moj mali spava na uzdignutom....s tim sto smo mi podigli ceo dusek :D,tacnije ispod uzglavlja sam stavila mali jastucic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E i ovaj moj mali spava na uzdignutom....s tim sto smo mi podigli ceo dusek :D,tacnije ispod uzglavlja sam stavila mali jastucic....

E a jel ti pomaze nesto? Nama je u pocetku pomagalo, ali Laza i dalje nastavlja da bljucka, bio na uzdignutom ili ravnom isto mu dodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a jel ti pomaze nesto? Nama je u pocetku pomagalo, ali Laza i dalje nastavlja da bljucka, bio na uzdignutom ili ravnom isto mu dodje.

Ja sam iskreno najvise podigla zbog nosica,tacnije u slucaju da je zapusen nosic bolje dise i samim tim i manje kaslje dok spava u svom podignutom kreveticu nego na nekoj ravnoj povrsini.A sto se bljuckanja tice,u pocetku je bljuckao maltene u mlazevima medjutim sada mnogo manje,nekad nekad kada se valjda naguta mnogo vazduha dok sisa pa bljucne nesto malo.

Nista im to ne smeta,ja sam cak i dok je tako bljuckao,kada sisa,malo ga podignem da podrigne,bljucne pa ga ponovo vratim na siku....To je u stvari taj "baloncic" o kome je cini mi se YelenaC pisala,koji moze cak da prouzrokuje grceve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam iskreno najvise podigla zbog nosica,tacnije u slucaju da je zapusen nosic bolje dise i samim tim i manje kaslje dok spava u svom podignutom kreveticu nego na nekoj ravnoj povrsini.A sto se bljuckanja tice,u pocetku je bljuckao maltene u mlazevima medjutim sada mnogo manje,nekad nekad kada se valjda naguta mnogo vazduha dok sisa pa bljucne nesto malo.

Nista im to ne smeta,ja sam cak i dok je tako bljuckao,kada sisa,malo ga podignem da podrigne,bljucne pa ga ponovo vratim na siku....To je u stvari taj "baloncic" o kome je cini mi se YelenaC pisala,koji moze cak da prouzrokuje grceve.

Laza halapljivo jede pa zato imamo muku sa bljuckanjem. Inace, neonatolog nam je preporucio da ga dojim skoro pa uspravno, sto vise mogu da ga uspravim. Probali smo, i bas je tesko. Sad po neki put se tako hranimo, neki put "normalno". Ali nam nista ne pomaze... Valjda ce vremenom se smanjiti, kada bude naucio da je sva hrana njegova, da ne mora da zuri :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Laza halapljivo jede pa zato imamo muku sa bljuckanjem. Inace, neonatolog nam je preporucio da ga dojim skoro pa uspravno, sto vise mogu da ga uspravim. Probali smo, i bas je tesko. Sad po neki put se tako hranimo, neki put "normalno". Ali nam nista ne pomaze... Valjda ce vremenom se smanjiti, kada bude naucio da je sva hrana njegova, da ne mora da zuri :rolleyes:

Hihihihi srecica malena....I ovaj moj je jako halapljiv i isti problem imamo s tim sto primecujem da kako je stariji tako se polako sve popravlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko dugo nosate bebicu i lupkate je po ledjima da bi podrignula? Ja moju malenu nosam 10-15 minuta, ali ne podrigne svaki put....ne znam da li da je nosim i duze, sve dok ne podrigne, ili ako za to vreme nije podrignula znaci i da nece?

Mi isto bljuckamo i to svaki put nezavisno od togada li smo podrignuli ili ne....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sreca podrigne u roku od minut cim je stavim na rame, i to tako lepo da je cela zgrada cuje :D A u slucaju da ne podrigne odmah, nece podrignuti ni posle pola sata nosenja, ali sta sad, ne mora dete svaki put da podrigne. Bljucne ponekad, ako se npr pocne napinjati da kaki a tek je zavrsila s jelom ili jos uvek jede, pa joj se malo mleka vrati gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nema potrebe za treskanjem,samo bebu staviti na rame i malo kuckati po ledjima.Moja beba nekada odmah podrigne,a nekada joj treba po 10 minuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beba bljuckanjem izbaci višak koji popije, mojoj drugarici je mali bljuckao non stop - halapljiv je bio strašno.

Što se tiče podrigivanja, svaka beba indivudualno, nekad vam podrigne a još ne ke podignete a nekad malo sačekate. Ne mora da podrigne svaki put.

Meni su u porodilištu rekli da ga ne stavljam na rame, nego da ga uzmem tako da bude okrenut od mene, ruku da mu stavim preko stomačića, i da ga blago drugom rukom nagnem napred.

Nisam sigurna da sam dobro objasnila - ali položaj je kao kada bebu kupate preko ruke, samo je ne naginjete previše.

Verujte da sam ga držala na ramenu (praktikovala sam ovaj metod), a kad prođe deset minuta i ništa - stavim ga u ovaj položaj i posle minut podrigne onako ljudski. :)

Milkiniz voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vule je retko podrigivao,bilo je situacija da ga drzim i po pola sata i nista(bila sam ubedjena da beba MORA posle svagog podoja da podrigne),i posle mi je jedna dr rekla da on ne podriguje ako mirno sisa,tako da sam prestala da ga maltretiram da podriguje.I verujte da mi sad cesce podriguje kako rucka sam,on samo trpa u usta kao da ce mu neko oteti,i posle muski podrigne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam pitanje...

Svi mi govore da beba mora svaki put posle podoja ili posle bocice da se podigne da bi podrignula zato sto joj je prva 3 meseca zivota zeludac navodno "otvoren"...

Da li je to bas tako u ta prva 3 meseca?

Kada se tacno "zatvara" zeludac i kada se prestaje sa tim podizanjem bebe da bi podrignula,tj.kada ce beba moci sama da podrigne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve zavisi od deteta. Ja sam Aleksu jako dugo morala podizati jer bi ga mucilo u toku spavanja. Kada kazem dugo, mislim na preko 6 meseci. Dok je moja kuma svo troje dece mozda maksimalno dva meseca, nisu joj imali nikakve probleme ako ne podrignu, lepo napredovala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste induvidualno. Mi smo prestali da dizemo Petra kad je poceo sam da se dize. :lol: Ustvari, njemu je znao taj 'blaoncic' vazduha da se zaglavi izmedju zeluca i usta, pa mu je bilo bolno. Kod nas je to trajalo bas dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam pitanje...

Svi mi govore da beba mora svaki put posle podoja ili posle bocice da se podigne da bi podrignula zato sto joj je prva 3 meseca zivota zeludac navodno "otvoren"...

Da li je to bas tako u ta prva 3 meseca?

Kada se tacno "zatvara" zeludac i kada se prestaje sa tim podizanjem bebe da bi podrignula,tj.kada ce beba moci sama da podrigne?

Mi jos ovek podrigujemo :lol:

ALi mi jos imamo refluks, tako da smo mi posebna prica. ali naravno da dete mora da podrigne bar u tih prvih 6 meseci dok pije samo mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve zavisi od deteta. Ja sam Aleksu jako dugo morala podizati jer bi ga mucilo u toku spavanja. Kada kazem dugo, mislim na preko 6 meseci. Dok je moja kuma svo troje dece mozda maksimalno dva meseca, nisu joj imali nikakve probleme ako ne podrignu, lepo napredovala....

Ajoj...nemam pojma što se tiče dizanja...pretpostavljam da sam prestala da ga dižem kada je sam počeo uspostavljati ravnotežu...

Danas toliko podrigne da se sam prepadne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajoj...nemam pojma što se tiče dizanja...pretpostavljam da sam prestala da ga dižem kada je sam počeo uspostavljati ravnotežu...

Danas toliko podrigne da se sam prepadne...

Zdravo dete :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajoj...nemam pojma što se tiče dizanja...pretpostavljam da sam prestala da ga dižem kada je sam počeo uspostavljati ravnotežu...

Danas toliko podrigne da se sam prepadne...

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.