RH faktor

odgovora

Objavljeno

Ja sam A (neg) a partner B (poz), isto tako mi je bilo u prvoj trudnoci. Poslije poroda su ustanovili da su se javila antitjela, navodno nesto malo te sam primila zastitu, inekcija urogam (ako se ne varam tako se zove) i moze da se primi najkasnije treci dan po porodu. Ona neutralise antitjela tako da sa sljedecom trudnocom krecete od nule tj kao da vam je prva.

Mene interesuje da li antitjela mogu da se pojave u toku trudnoce ili samo prilikom poroda?

Sta ako se i pojave, kakva se terapija prima i da li ta dijeca nuzno poslije poroda moraju da promjene krv (dijete se radja sa anemijom i malokrvnosti te je potrebna tranfuzija odmah po porodu)?

U kojem slucaju mogu da dovedu do spontanog?

Ja za par dana radim nalaz, nesto su se svi oko mene (doktori i sestre) razletili oko tog nalaza antitjela iako sam primila zastitu pa me pomalo plase .... koliko zante o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono sto ja znam...Ja sam O- mm A+,posle AC u 36.nedelji su mi dali rogam,posle porodjaja nisu,jer je Lea nasledila moj rezus faktor.Celu trudnocu sam, cini mi se, na mesec dana proveravala antitela.I koliko se secam,ako se u toku trudnoce i pojave tada se prima rogam...U svakom slucaju obavezno je da se redovno prate i proveravaju antitela

Jesu li ti gotovi rezultati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sutra idem da ih podignem pa cu vidjeti kakvi su nalazi.

Rogam ne steti trudnoci, ti si ga primila u 36 nedelji, jesu ti se pojavila anti-tjela?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam O-, mm O+. U trudnoći sam na mesec dana proveravala antitela i nisu mi se pojavljivala. Nakon porođaja, pošto je ustanovljeno da je bebac rh +, primila sam Rhogam.

Iskreno ne znam koja terapija se primenjuje u koliko se jave u trudnoći, no svakako znam da ne mora da znači da će bebi po rođenju obavezno menjati krv u koliko se i pojave.

Bitno je na vreme reagovati. Nemoj se samo nervirati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne nerviram se :) cisto se interesujem s obzirom da postoji sansa da se problem pojavi - A I NE MORA .... :)

Sinoc sam do kasno citala na netu o toj temi i "doktorirala sam je", u principu bnista sto bi trebalo dazabrinjava :)

Inace stigli su mi rezultati - negativni su

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno Nani :) :) :)

Moze da se prima i u trudnoci...tj. posle AC i mora...cak i kada dodje do bilo kakvog krvavljenja...

21.vek je !!! nije to kao sto je nekada bilo...opusti se,idi redovno na kontrole i uzivaj :)

p.s. off topic,kad ces malo info da mi das o jezicu? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam Rh -,a moj suprug +,i od pocetka radim Coombs test,svakog meseca.Do sada je bio negativan...inace,znam zenu koja je - i ima troje dece,zive i zdrave,a nije ni sigurna da je primila Rogham...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne nerviram se :) cisto se interesujem s obzirom da postoji sansa da se problem pojavi - A I NE MORA .... :)

Sinoc sam do kasno citala na netu o toj temi i "doktorirala sam je", u principu bnista sto bi trebalo dazabrinjava :)

Inace stigli su mi rezultati - negativni su

Pogledaj KRVNE GRUPE u LEKARSKI PREGLEDI I VAKCINACIJA. Tamo sam pisala o mom slučaju. Ako ti nešto nije jasno pitaj. Veruj mi da nemaš razloga za brigu. Redovno kontroliši antitela i uzivaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage sadasnje i buduce mame,ja sam RH negativna muz RH pozitivan.Rodila sam jedno dete i doktor je rekao posto je moj krvna grupa ne moram da primim rogan za sledecu trudnocu.E u decembru sam imala spontani i tada mi je doktor rekao da moram da ga primim.E sad vas pitam da li je to u potpunosti sigurno za sledecu trudnocu,da li je neka od vas imala takav slucaj. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu, nadam se da ces naci odgovore ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Majo, mislim da si bezbedna, makar po onom sto su meni doktori objasnili, jer sam i ja kao i ti RH-,a mm RH+,pa sam citala i pitala koga god sam stigla.Rogam se daje posle spontanih pobacaja,abortusa ili krvarenja tokom trudnoce obavezno, da bi u narednoj trudnoci (ili do kraja trudnoce,ako se dogodilo ovo krvarenje tokom) bila u potpunosti zasticena i sigurna da nije doslo do mesanja tvoje krvi i krvi ploda. Posle porodjaja najdalje do 72h,ce ti dati rogam samo ako bebica bude RH+,ako ne bude,nema potrebe da ga primis..

Svakako,procitaj predlozeni clanak,od viska glava ne boli... Pozdrav i od mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rogam se po novom daje cini mi se u 28 nedelji trudnoce. Ja sam ga tad primila..I nije samo pravilo u EU, znam jer je i moja najbolja drugarica u Bgdu isto primila. E sad naravno sve zavisi od dr-a.ALi ova tema vec postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rogam se po novom daje cini mi se u 28 nedelji trudnoce. Ja sam ga tad primila..I nije samo pravilo u EU, znam jer je i moja najbolja drugarica u Bgdu isto primila. E sad naravno sve zavisi od dr-a.ALi ova tema vec postoji.

Vidis,kad sam pitala dr u Rumuniji za Rogam u 28.nedelji rekla je da ne treba,jer nemam krvarenja i prvorotka sam,a isto sam pitala i sada kad sam bila kod dr u Pg,i on mi je isto to rekao..Verovatno zavisi sve od stava i prakse samog dr koji vodi trudnocu! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja isto mislim ako su antitela koja se rade tokom trudnoce u redu,i ako nema krvarenja nije potrebno primati rogan,do posle porodjaja kada se odredjuje bebin RH faktor,ako je pozitivan treba da se primi rogan,ako je beba negativna kao u mom slucaju ne treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod moje mame ja sam prvo dijete i RH-negativan sam faktor kao i ona,ali kad je rodila mog brata mjenjali su mu komplet krv iz razloga sto mama nije primila Rogam poslije mene pa mi nije jasno kako se to moglo desiti jer kao sto sam rekla i ja sam RH-negativna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni su odredjivali to prosle nedelje i faktor je Rhd-u, sta god to znacilo. Receno mi je da sam i pozitivna i negativna. Kao to se retko desava,ali su prilicno neupuceni u celu tu problematiku. Kao treba da se prate antitela,ali daju jako sture informacije o tome, kao da ni oni nisu skroz sigurni sta sam,a ja jos manje :)) Zna li neko nesto o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam rh negativna a moja cerkica je rh pozitivna.Kad sam se porodila dobila sam tu inekciju.Sad sam po drugi put trudna i jedna dr mi je rekla da sam trebala da proveravam antitela u prva tri meeca trudnoce a meni moja dr nije nista rekla za to.U prvoj trudnoci sam proveravala antitela ali tek negde od 6. meseca,nije mi jasno zasto sad mora u prva tri.Ja sam sad cetvrti,icicu da radim antitela ali me zanima da li neko zna zasto sad proveravajui u cemu je problem sto nisam otisla na vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam, dobro je da proveris, ali antitela ces imati tek oko sedmog meseca, ako se stvore u toj trudnoci. Postoji mali rizik da ti rogam nije pomogao, te se zato proverava, pa bi ga primila jos jednom, ili isla u bolnicu, ako je ozbiljno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam, dobro je da proveris, ali antitela ces imati tek oko sedmog meseca, ako se stvore u toj trudnoci. Postoji mali rizik da ti rogam nije pomogao, te se zato proverava, pa bi ga primila jos jednom, ili isla u bolnicu, ako je ozbiljno...

Hvala na odgovoru,sad mi je jasnije! Zbog toga sigurno traze da se radi do treceg meseca,dok je beba mala ali valjda je sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sev mame..

Inekcija rogam moze da se primi u trudnoci,ukoliko majka ima Rh negativnu grupu kada dodje do veceg krvarenja u roku od 24h posle krvarenja,i obavezno se prima u 27 nedelji trudnoce,to su najnovija istrazivanja koja su sprovedena na seminaru ginekologa i 2 dana su iznosili cinjenice samo o Rh negativnoj grupi. I naravno nakon porodjaja.Ali ako nema krvarenja u trudnoci ne treba pretjerivati,znaci ROGAM inekcija nije opasna po zdravlje, ako se primi posle datog vremen tj roka nema nikakvog efekta,zato sve na vrijeme i preglede i zdravlje u svoje ruke.

CocaGomboca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nista o ovome ne znam :unsure: Meni niko nista nije pricao o rh faktoru, rizicima... Je l' to mozda zato sto sam A+, pa ni ne moze da bude nikakvog rizika? Malko se osecam glup-glup...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sev mame..

Inekcija rogam moze da se primi u trudnoci,ukoliko majka ima Rh negativnu grupu kada dodje do veceg krvarenja u roku od 24h posle krvarenja,i obavezno se prima u 27 nedelji trudnoce,to su najnovija istrazivanja koja su sprovedena na seminaru ginekologa i 2 dana su iznosili cinjenice samo o Rh negativnoj grupi. I naravno nakon porodjaja.Ali ako nema krvarenja u trudnoci ne treba pretjerivati,znaci ROGAM inekcija nije opasna po zdravlje, ako se primi posle datog vremen tj roka nema nikakvog efekta,zato sve na vrijeme i preglede i zdravlje u svoje ruke.

Ja sam primila SAMO posle porođaja, dakle ne i ovu u 27 nedelji trudnoće. Da li to može da ima neke posledice? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

TREBAM OBJASNJENJE...

Zena koja ima tu negativnu grupu s kojom poslije prvog djeteta mora da prima te injekcije sa "R"...ja sam cula da je kod tih zena prva trudnoca u vecini ok...dakle nema tih problema koje nosi ta krvna grupa...da li grijesim??? da li se i u prvoj trudnoci mogu javiti anti tijela koja ce da napadaju plod???

ukoliko je zena sa tom krvnom grupom vec imala neuspjelu trudnocu,tipa spontani ili se i sama ocistila...da li se ta trudnoca racuna "trudnocom" i poslije nje se vec treba primiti ta injekcija "R",ili se ona prima tek poslije uspjesne trudnoce???

Evo da ti odgovorim, pa će ovo biti premešteno u odgovarajuću temu.

Žena sa negativnim rh faktorom treba da primi rhogam injekciju i posle spontanog. Međutim, i ako je ne primi, ne mora da znači da bi to magao biti problem. Zapravo sve zavisi od rh faktora ploda, odn. bebe.

Ako se zna hr faktor oca deteta, i ako je on isto negativan, onda nikakve bojazni nema.

Ako je pozitivan, potrebno je antitela kontrolisati jednom mesečno.

Ona mogu da se jave, ali i ne moraju. To je poduža priča, ali je zapravo vrlo jednostavna.

Svaki kontakt između bebine krvi i mamine može dovesti do pojave antitela ako i samo ako majka ima negativan, a beba pozitivan faktor. Zato se preventivno rhogam daje i posle invazivnih intervencija u toku trudnoće (tipa AC i slično).

Ovo će biti prebačeno u temu o rh faktoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.