Nedelje trudnoće i termini porodjaja

odgovora

Objavljeno

Prebacila tri dana, a pogresili su gramazu za 200 grama. Sve u svemu, nije strasno. :) . Ja sam i slutila da ce biti rodjen 23. 11. a ne 20tog, cak sam to mm rekla na prvom pregledu, dakle 8 meseci pre. (bolja sam neko Dr :) )

Ma tebi su bre uboli super! A ja od starta imam osećaj da će doći ranije, videćemo kako mi radi osećaj :) Ja sam trebala da se rodim 12 decembra he he a ja sam se rodila 21.11. i imala sam 3500g, što bi se reklo nisam bila baš sićušna he he

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomeranje termina na osnovu veličine bebe procenjene na UZ-u nema puno smisla.

Termin porođaja je najprezicnije odrediti prema ovulaciji, odn. poslednjoj menstruaciji i dužini ciklusa. Tu nema pomeranja. Ako je i beba nešto veća od proseka u nekoj nedelji trudnoće, to ne znači da je začeta ranije, tako da se ni termin porođaja ne menja.

Takođe, na porođaju, mislim da nije toliko bitno koliko beba ima kilograma, već koliki joj je obim glavice. Beba može da ima i preko 4kg, a da joj je obim glave prosečan ili malo manji. U tom slučaju, težina nije ni važna toliko.

Daaa samo što oni procenjuju to na osnovu ciklusa od 28 dana a ja sam imala na 23-24 što znači da mi je i ovulacija najverovatnije bila ranije, samo je pitanje koliko ranije. A ovo za glavicu, hvala ti. Smirila si me. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kao sto Phoenix rece to pomeranje termina na osnovu velicine bebe nema smisla,prvi termin ti je najverovatnije i najtacniji... prvo dete :termin 12.7. porodila saM SE 3.7. drugo dete 6.12. porodila sam se 12.12,nema pravila,u oba slucaja me osecaj prevario i sto se tice pola,i sto se tice termina :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam tu u problemu, ja sam imala operaciju 30.9.2009 nakon toga mesec dana krvarenja, kao nakon porodjaja, onda ciklus tek 15. novembra 2009, pa 31.1 , pa sam imala 3.marta 2010, pa tek 15.juna 2010, nakon nekoliko kutija hormona za izazivanje, posle toga sam dobila 10.7. i to mi je trajalo dan i po sa tu i tamo po nekim tragom krvi, plodni dani su bili vec nakon 3 dana, znam po test tracicama, tako da je racunanje termina kod mog ciklusa ravno lutriji :huh:

Pre tog nesrecnog dogadjaja sam imala ciklus u sat tacan na 28, ali to se davno poremetilo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam tu u problemu, ja sam imala operaciju 30.9.2009 nakon toga mesec dana krvarenja, kao nakon porodjaja, onda ciklus tek 15. novembra 2009, pa 31.1 , pa sam imala 3.marta 2010, pa tek 15.juna 2010, nakon nekoliko kutija hormona za izazivanje, posle toga sam dobila 10.7. i to mi je trajalo dan i po sa tu i tamo po nekim tragom krvi, plodni dani su bili vec nakon 3 dana, znam po test tracicama, tako da je racunanje termina kod mog ciklusa ravno lutriji :huh:

Pre tog nesrecnog dogadjaja sam imala ciklus u sat tacan na 28, ali to se davno poremetilo....

Meni je ciklus bio tačan, na tih 23-24 dana, ali recimo kumovojj ženi je ciklus na 28 dana a promašili su joj bar za dve nedelje. Jer jedno je kad je već veća trudnoća pa dve nedelje nije toliko drastična razlika, a njoj devojci je beba bila prevelika za 5 mesec, da bi se ispostavilo da je u šestom. Tako da je i tu verovatno ovulacija omanula da bude kad je po pravilu hehehe, čudni su putevi gospodnji...ko zna kad će ovaj mali napolje. Ali kako god da bude moraću ja bogami sledeće nedelje za ne daj bože da dokupim šta mi sve fali od stvari za torbu za porodilište...pa neka stoji...jer sa ovim preciznim UZ...i mojim ovulacijama...stvarno treba da bacam pasulj. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ciklus bio tačan, na tih 23-24 dana, ali recimo kumovojj ženi je ciklus na 28 dana a promašili su joj bar za dve nedelje. Jer jedno je kad je već veća trudnoća pa dve nedelje nije toliko drastična razlika, a njoj devojci je beba bila prevelika za 5 mesec, da bi se ispostavilo da je u šestom. Tako da je i tu verovatno ovulacija omanula da bude kad je po pravilu hehehe, čudni su putevi gospodnji...ko zna kad će ovaj mali napolje. Ali kako god da bude moraću ja bogami sledeće nedelje za ne daj bože da dokupim šta mi sve fali od stvari za torbu za porodilište...pa neka stoji...jer sa ovim preciznim UZ...i mojim ovulacijama...stvarno treba da bacam pasulj. :)

Takodje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Daaa samo što oni procenjuju to na osnovu ciklusa od 28 dana a ja sam imala na 23-24 što znači da mi je i ovulacija najverovatnije bila ranije, samo je pitanje koliko ranije. A ovo za glavicu, hvala ti. Smirila si me. :)

Pa teoretski, tebi je ovulacija bila verovatno deseti dan ciklusa. Na taj dan dodaj još 266 dana i dobićeš najpribližniji termin porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa teoretski, tebi je ovulacija bila verovatno deseti dan ciklusa. Na taj dan dodaj još 266 dana i dobićeš najpribližniji termin porođaja.

Hmmm to bi onda bio neki...12. april ahahahhahhah pa to je datum koji mi nije ispadao nikad ahaahahah ne verujem. To mi je između prve i druge verzije termina par dana gore/dole. Vrlo je moguće... Phoenix, ako si ga ubola bolje od dr.-ova i UZ mislim da mogu opušteno da bace tehniku i da tebe pozovu za konsultanta :D. A sad bez zezanja, mislim da si vrlo verovatno u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što je najgore, nema tu puno pogađanja.

Doktori tvrde da trudnoća traje 280 dana, računajući od prvog dana poslednje menstruacije pri idealnom ciklusu od 28 dana, kada je ovulacija na polovini, dakle 14.ti dan.

Sa druge strane tvrde da je druga polovina ciklusa (od ovulacije pa do sledeće menstruacije - luteralna faza) kod svih žena manje više iste dužine i traje oko 14 dana.

Ako uzmemo ta dva faktora u obzir, onda može za svaki ciklus da se izračuna najpribližniji termin. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što je najgore, nema tu puno pogađanja.

Doktori tvrde da trudnoća traje 280 dana, računajući od prvog dana poslednje menstruacije pri idealnom ciklusu od 28 dana, kada je ovulacija na polovini, dakle 14.ti dan.

Sa druge strane tvrde da je druga polovina ciklusa (od ovulacije pa do sledeće menstruacije - luteralna faza) kod svih žena manje više iste dužine i traje oko 14 dana.

Ako uzmemo ta dva faktora u obzir, onda može za svaki ciklus da se izračuna najpribližniji termin. :)

Eh, samo mi nije jasno što oni ne računaju tako nego sve stavljaju u isti koš. Pa tu treba samo da se unese u jednačinu još brojka na koliko dana je žena imala prosečno menstruaciju i doćiće do datuma koji je precizniji. Ali što može jednostavnije kad je zanimljivije da se zakomplikuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, samo mi nije jasno što oni ne računaju tako nego sve stavljaju u isti koš. Pa tu treba samo da se unese u jednačinu još brojka na koliko dana je žena imala prosečno menstruaciju i doćiće do datuma koji je precizniji. Ali što može jednostavnije kad je zanimljivije da se zakomplikuje.

Pa valjda zato što se računa da najveći broj žena ima ciklus na 28 dana, pa su im ti kalendarčići napravljeni za takav ciklus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomeranje termina na osnovu veličine bebe procenjene na UZ-u nema puno smisla.

Termin porođaja je najprezicnije odrediti prema ovulaciji, odn. poslednjoj menstruaciji i dužini ciklusa. Tu nema pomeranja. Ako je i beba nešto veća od proseka u nekoj nedelji trudnoće, to ne znači da je začeta ranije, tako da se ni termin porođaja ne menja.

Takođe, na porođaju, mislim da nije toliko bitno koliko beba ima kilograma, već koliki joj je obim glavice. Beba može da ima i preko 4kg, a da joj je obim glave prosečan ili malo manji. U tom slučaju, težina nije ni važna toliko.

Tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa dobro mojoj sestri su rekli da mali ima 3200-3300g, a on imao 4150g... Omase oni i te kako...

Meni su težinu bebe procenili na 3.800-3.900, a mali je bio težak samo 3.050gr. Prilično mogu da promaše!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su težinu bebe procenili na 3.800-3.900, a mali je bio težak samo 3.050gr. Prilično mogu da promaše!

Koliki je obim glave imao ako se sećaš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliki je obim glave imao ako se sećaš?

Ne sećam se, a na otpusnoj listi to ne piše. A za UZ procenu se takođe ne sećam, ali to bih možda mogla da nađem na nekom od nalaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa valjda zato što se računa da najveći broj žena ima ciklus na 28 dana, pa su im ti kalendarčići napravljeni za takav ciklus.

Pa sve je to meni jasno, ali treba učiniti toliko neznatan napor da se izračuna preciznije...A i sad im to sve računa kompjuter...ako misliš na one okrugle...To im je više ovako, ko voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod moje bebe dr i misli po mericama glaave da je starija, a ne po tezini, mada najveci problem je racunanje po duzini ciklusa i to sto sam ja radila testice na ovulaciju, a oni su ipak poprilicno precizni, on misli da je trudnoca starija nedelju dana, jer kad sam radila FES krvni sudovi srca bebe su bili razvijeni potpuno sto u nedelji po terminu ne bi bilo moguce... To mu je najveci pokazatelj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne sećam se, a na otpusnoj listi to ne piše. A za UZ procenu se takođe ne sećam, ali to bih možda mogla da nađem na nekom od nalaza.

Meni je pisalo na otpusnoj listi, ali nema ni veze.

Iz onoga koliko sam mogla da prikupim podatke od prijateljica koje su se porodile, u slučajevima gde je procenjena težina bila veća ili dosta veća od porođajne zaključila sam da su bebe najčešće imale veći obim glave od proseka i da je to zapravo pravilo problem u pravilnoj proceni na UZ-u.

Meni je procenjena težina na poslednja dva UZ-a bila 4200-4500g, a dete se rodilo sa 3800g. Obim glave 37cm (prosek je 35cm, za devojčice čak i manje).

Mislim da program koji "sračuna" procenjenu težinu nije dobar, odn. da, iako uzima u ozbir obim glave, ne koristi dobar metod.

Pa sve je to meni jasno, ali treba učiniti toliko neznatan napor da se izračuna preciznije...A i sad im to sve računa kompjuter...ako misliš na one okrugle...To im je više ovako, ko voli.

Slažem se sa tobom, to je zaista neznatan napor, pogotovo što sada i online može da se sračuna VTP u odnosu na ovulaciju, dužinu ciklusa i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomeranje termina na osnovu veličine bebe procenjene na UZ-u nema puno smisla.

Termin porođaja je najprezicnije odrediti prema ovulaciji, odn. poslednjoj menstruaciji i dužini ciklusa. Tu nema pomeranja. Ako je i beba nešto veća od proseka u nekoj nedelji trudnoće, to ne znači da je začeta ranije, tako da se ni termin porođaja ne menja.

Takođe, na porođaju, mislim da nije toliko bitno koliko beba ima kilograma, već koliki joj je obim glavice. Beba može da ima i preko 4kg, a da joj je obim glave prosečan ili malo manji. U tom slučaju, težina nije ni važna toliko.

Tacno. Plus pre porodjaja se rade i karlicne mere. To dokazuje koliko je UZ validan kada je rec o velicini bebe tj, tezini bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To racunanje preko UZ ide sa prosecnim merama. A nisu sve bebe po proseku. Meni su obe bile sitne, a teske za tu velicinu, iako nisu bile bucmaste. To niko nije mogao da pretpostavi. Mada, mi se time nismo opterecivali, mm je mislio da cu morati na carski, a eto nisam. Dok se on brinuo, ja sam nabijala kondiciju, jer sam jako zelela da se porodim vaginalno. Na kraju je ispalo da su bebe izasle prilicno lako. Zato je porodjaj jedna od najnezgodnijih stvari u medicini. Do kraja ne znas kako ce da se zavrsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, tražila sam sličnu temu, ali nisam našla. Ako je ima molim admine da me usmere.

Meni je prvo određen termin 16.04. na prvom UZ razlika je bila 2 dana odnosno dr. je procenila da je beba veća za 2 dana. Kasnije ta razlika je bila za nedelju dana i tako do sad drugi termin je 8.-9.04. a evo na poslednjem UZ mališa je porastao tako da je sad procena da je još pet dana ispred odnosno da je termin oko 03.04. Ili ja to imam džinovsku bebu :blink:

Nisam isčitavala prethodne postove, ali ti pričam lično iskustvo.

Po prvom računanju termin mi je bio 24.11. ( računajući po zm)

Svaki UZ mi je drugačije pokazivao, beba je uvek bila naprednija u odnosu na termin po zm, tako da su mi pomerili do kraja trudnoće na 16.11.

Porodila sam se 24.11. tačno na dan termina po zm, a bebac je bio 3740, ni mali ni veliki :)

ps. nikada mi nisu rekli težinu bebe, ni na jednom uz od početka do kraja... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, tražila sam sličnu temu, ali nisam našla. Ako je ima molim admine da me usmere.

Meni je prvo određen termin 16.04. na prvom UZ razlika je bila 2 dana odnosno dr. je procenila da je beba veća za 2 dana. Kasnije ta razlika je bila za nedelju dana i tako do sad drugi termin je 8.-9.04. a evo na poslednjem UZ mališa je porastao tako da je sad procena da je još pet dana ispred odnosno da je termin oko 03.04. Ili ja to imam džinovsku bebu :blink:

E ovako draga. To sto ti na uz kazu nema ama bas nikakve veze sa terminom. Meni je beba vazda bila naprednija. Prognozirali su mi porodjaj pre 15-og maja, ja sam se porodila 02.06. pa ti vidi. Beba je bila velika. Ali ja sam i pregurala termin.

A posto vidim da ce te poradjati moj dr odmah da ti kazem kako on gleda tj. kako se to radi u porodilistu a ne u dz. On ce ti traziti uz iz da te ne slazem sada, ali neka bude 12-e nedelje i po tome odredjuje zapravo termin. Meni je po toj njegovoj racunici bio 27.05.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anju sam rodila na dan kada mi je dr. i prognozirala-težina u 8. mesecu na zadnjem UZ pred porođaj je bila 2300g, a Anja je imala 3000g kada se rodila i obim glave 34cm.

Aleksu sam prenela 5 dana od izračunatog termina porođaja i porođaj je izazvan indukcijom, težina u 8. mesecu na poslednjem UZ je bila 2900g, a on je imao 3650g kada se rodio i obim glave 36cm. U bolnici, kada su me primili i UZ-om konstatovali manjak plodove vode, rekli su da beba teži 3800g.

Oba termina su računali po zm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je doktorica rekla da je plod zreliji za nesto vise od dvije nedelje i rodila sam 10 dana ranije jos uz to sve posteljica mi je bila mnogo zrelija tako da je i tih 10 dana ranije bilo pravo cudo. Sada se pitam da nisu omasili vrijeme zaceca :)

Sto se tice tezine bebe doktorica je pogodila skoro pa u gram :D

Ta ista doktorica je mojoj kolegici pogrjesila za skoro kilogram. U bolnici su mi objasnili da se tezina bebe nikada sa preciznoscu ne moze reci jer na UZ beba moze da djeluje mnogo deblja tj teza nego sto jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni valjda zbog neredovnih menstr.ne mogu lepo da izracunaju termin...k10082.gifa nema ni veze, mart je sigurno pa kad krene...k10103.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.