Ugovor o delu, o radu na određeno - nista za trudnice ? !

odgovora

Objavljeno

A da li onda poslodavac ima obavezu da plaća doprinose i platu, pa onda refundira ili država preuzima tu obavezu po isteku ugovora? Ovo pitam jer mi se čini da sam negde pročitala da nakon isteka ugovora država uplaćuje nadoknadu direktno trudnici i/ili porodilji, da ne ide preko poslodavca....

I postoji li neki minimalni rok u smislu da treba da budem pod ugovorom o radu neko vreme, pa tek onda važi ovaj zakon ili ako mi ugovor počinje 1. juna ja već 5. mogu na bolovanje i onda on mora da mi produži ugovor do kraja porodiljskog?

Poslodavac plaća, a država refundira. Ja nisam čula da država plaća direktno zaposlenom. U tom slučaju bi morali biti promenjeni zakoni koji regulišu isplatu naknade zarade za vreme trudnoće/porodiljskog odsustva (Zakon o zdr.osiguranju i Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom), a koliko sam ja upućena do tih izmena još nije došlo.

Ne postoji nikakav minimalni period. Prethodno vreme provedeno na radu može da utiče na visinu naknade zarade, ali ne i na obavezu produžavanja ugovora o radu do isteka porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li onda poslodavac ima obavezu da plaća doprinose i platu, pa onda refundira ili država preuzima tu obavezu po isteku ugovora? Ovo pitam jer mi se čini da sam negde pročitala da nakon isteka ugovora država uplaćuje nadoknadu direktno trudnici i/ili porodilji, da ne ide preko poslodavca....

Direktno trudnici ne može. Mora da ide preko poslodavca, s tim što poslodavac ima mogućnost da isplati neto platu i doprinose, pa da odredjene obrasce preda u fond i na taj način mu država refundira, ili da prvo preda obrasce tj. obračune zarada u fon pa da mu nakon toga država uplati i on tada isplati zaposlenom. S druge strane poslodavac mora da se drži zakonskog roka da isplatu zarade zaposlenom izvrši najkasnije do 30-og u mesecu za predhodni mesec.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uff tako mi je drago da ne mozete da zamislite,jer mi je gazda skot,da se tako izrazim.. :) On je duzan da mi produzi ugovor,a sta ja imam od toga? :) tj jel je duzan i da me isplacuje? Ako budem imala problema sa svim ovim kome megu da se obratim za pomoc od nadleznih ustanova? Hvala vam puno.. :)

Naravno da je dužan da te isplaćuje, to mu je zakonska obaveza. Kao što rekoh, na kraju ta obaveza ne pada njemu na teret, već on ono što isplati tebi refundira od države.

Ako kojim slučajem budeš imala problema sa isplatom ili produženjem ugovora, pre svega se obrati inspekciji rada.

Da si živa i zdrava! :)

Odlično!

Hvala, hvala. Mada ja sam samo Pera poštar u ovom slučaju ;)

Nesto mi sad bode oci pa moram da pitam,gledam u moj ugovor i pise "Na osnovu clana 30.st. 1. i 2. i clana 33. stav 1 Zakona o radu ( Sl. Glasnik RS br. 24/2005 i 61/2005) dana.....itd... Bode mi oci to sto je u zagradi glasnik broj 24/2005 i 61/2005,jel ima sad to neke veze sa bilo cim jer je ovaj predlog usvojen 2013,vidim da na tom sajtu sto si mi dala pise ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009 i 32/2013).

To nema veze. Uvek se na radne odnose primenjuje najnoviji Zakon o radu, a ugovor o radu ne može i ne sme da pruža manja prava radniku nego što mu zakon obezbeđuje.

Ivančica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo da dodam ako je u pitanju prijava na minimalac za vreme trudnickog bolovanja bez obzira u kom gradu zivite socijalno refundira ceo minimalac a ne 65% jer po zakonu zarada ne sme biti manja od minimalne....

Ivančica i Voljena žena volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo samo da obavestim sve trudnice koje su u istoj situaciji kao ja,prvo smo se gazda i ja posvadjali,a onda kada je sve proverio yvao me je da potpisem ugovor i da mu dam knjizicu da mi overi. :)

Maraya84, nesny-nensy i bret volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobar dan,

Sada je 2015 godina, presrećni smo jer čekamo dete :)))

Pročito sam sve na forumu što se tiče prijave trudnice i ostalo. Supruga mi je u drugom mesecu trudnoće i hoćemo da je fiktivno prijavimo kod brata u firmu. Da li neko može da nam pojasni proceduru, kada bi trebalo da se prijavimo, koliko pre porođaja je potrebno da uplaćujemo doprinose i sve ostalo da bi se ostvarila porodiljsta plata od države? Da li je neko radio nešto slično i koliko meseci i koliko novca je uplaćivao? Da li poslodavac tokom porodiljskog i dalje isplaćuje zaradu pa mu se onda reufundira, ili država direktno uplaćuje porodilji?

Hvala vam od sve srca, prijatan dan i lep pozdrav :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo devojke, imam jedno pitanje...Radim u firmi, status-ugovorom o delu...Taj status ne moze da mi se promeni, jako je komplikovano za firmu (jer je maltene ugasena a zvanicno nije, tako funkcionisemo) inace sam imala u istoj 12god staza. Sada sam trudna, niko jos uvek ne zna, ono sto me zanima, je sledece...
Sta treba da uradim da obezbedim sebi porodiljsko? Ranije, koliko pamtim (a ne smem nikoga da pitam u firmi) koleginice su se odjavljivale, prijavile u neku firmu fiktivno, minimum 6 meseci...uplatili doprinose..ali ja sam malo piglu za sve to  :cry: da li neko zna da mi objasni sta je mi je ciniti? Svesna sam da ugovorom o delu nemam NIKAKVA PRAVA - u glupoj drzavi Srbiji.. :clap::yeah:   ZALOSNO  :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.