Ugovor o delu, o radu na određeno - nista za trudnice ? !

odgovora

Objavljeno

Pre nego sto vam istekne Ugovor o delu, saznali ste da ste trudni i pozvali ste nacionalnu sluzbu za zaposljavanje gde su vam saopstili da je najbolje da sacekate da vam ugovor istekne i da MISLE da imate neko pravo na nadoknadu tokom trudnoce, a onda da dodjete kod njih da vam saopste kakva je dalje procedura,... Ali NIJE tako.

Ugovor vam je istekao i otisli ste u Nacionalnu sluzbu za zapoljavanje, gde vas upucuju u njihovu Pravnu sluzbu, gde vam saopstavaju sledece:

NA ZALOST, nemate prava ni na kakvu nadoknadu jer ste radili po Ugovoru o delu, a onda kao da bi vas utesili navode vam dalje primere,... Kao da ste vi izabrali po kom cete ugovoru raditi?!

Da ste u stalnom radnom odnosu (A danas je tesko da zene budu u stalnom radnom odnosu, jer ima dosta diskriminacije. Cula sam da u nekim firmama idu do te mere da salju zene na ginekoloski pregled pre odluke da li ce dobiti ili ne stalni odnos (ako si trudna nista od stalnog posla)).

Ili da ste, barem, radili na povremenim i privremenim poslovima (mislim da je to vezano npr. ako radite preko omladinske,...).

I tako kada ste trudnica, a radili ste po Ugovoru o delu, nemate nikakva prava na novcanu nadoknadu. Prakticno ste i bez posla i bez para.

(Inace, po ovom ugovoru nemate prava ni na odmor, ni na bolovanje, sem ako nemate srece i imate razumne predpostavljene sa kojima se oko toga mozete dogovoriti.)

Ne znam zasto kukaju na Belu kugu kada se ovako ponasaju prema trudnicama koje su radile po ovom ugovoru?

Zalosno, ali istinito. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ledy, hvala ti na podeli iskustva... I mogu da kazem samo jedno veliko STRASNO... Ne mogu da kazem da to sve i sama nisam znala ali ovako kada procitam bas se zapitam pa gde mi to zivimo?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno!!! Meni su ugovor na odredjeno produzavali dve godine, u sadasnjoj firmi sam od 2006 maja, a primljena na neodredjeno 2008 april. I sledece godine ostala trudna :rolleyes: Ja licno znam u jednoj vecoj firmi u Beogradu da su devojkama trazili da potpisu blanko otkaz, koji ce se upotrebiti ukoliko ostanu trudne u naredne 3 godine :angry: Meni to nisu trazili ali su me pitali da li planiram decu?!#?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala lose iskustvo u dve trudnoce u vezi posla. U trudnoci sa drugim detetom sam radila u jednoj drzavnoj firmi u Beogradu (ne bih da imenujem, ali je lider na svom polju i do skoro je drzala monopol na trzistu u Srbiji). Bila sam zaposlena na ugovor na odredjeno vreme, ali su me u trcem mesecu trudnoce prebacili da radim kao zaposlena preko omladinske, da bi mi prilikom isteka ugovora (koji se takodje potpisuje na neko vreme i preko omladinske) rekli da ne postoji mogucnost da mi produze ugovor, vec da mogu slobodno da se javim kad se porodim i kad dete malo ojaca, da mogu da se vratim da radim :angry: .

U trecoj trudnoci (ista firma, jer sam se vratila ponovo da radim nadajuci se nekakvom ugovoru na neodredjeno) sam takodje dobila otkaz, ali u toku porodiljskog. U stvari, istekao mi je ugovor na odredjeno vreme i jednostavno ga nisu produzili. Na zalost imaju puno zakonsko pravo na to, jer sam se malo raspitala i citala sam Sluzbeni glasnik.

Pricu sam dosta skratila, ali se nadam da ste razumele sta hocu da podelim sa vama. Prvi put nisam primala nikakvu nadoknadu, a sada primam sa biroa za nezaposlena lica do detetovog drugog rodjendana (trece dete) nesto malo para.

Tuga i beda :( .

U toj firmi sam od 1998 sa prekidom od oko godinu dana zbog drugog deteta. Nikad mi nisu pomenuli ugovor na neodredjeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sorry, izgleda da sam otisla off topic, tek sad videh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako se radi pod ugovorom o delu morate da imate minimum godinu dana radnog staza,bez prekida da bi ste ostvarili novcanu nadoknadu od Nacionalne sluzbe za zaposljavanje,u trajanju od tri meseca.Moja struka ;) . Po isteku ugovora o delu,poslodavac nije u obavezi da isti produzi,na zalost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi savet.Radim u prodavnici mesovite robe od aprila meseca,pod ugovorom od tri meseca koji su se produzavali.Sad mi istice krajem decembra,nadam se dugom od jannuara do marta,tad istice godina kako sam tu.Ostala sam trudna,i mislila sam da saopstim gazdarici posle nove god.Pretpostavljam da po isteku tog nece mi biti ponudjen na neodredjeno.Zanima me,tako sam nacula,dali imam neka prava preko biroa na trudnicko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OBAVEZNO idi na BIRO i iznesi svoj polozaj i tamo cete najbolje obavetiti sta da uradis dalje, ali to uradi, takodje, OBAVEZNO pre nego sto saopstis gazdarici. To ti je moja preporuka. Privatnici su gadni i gledace da ti zakinu gde god mogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasa, nemas pravo na nadoknadu. Moras da budes u radnom odnosu godinu dana bez prestanka da bi je ostvarila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nažalost, Baca je u pravu. Ali ako je tvoj poslodavac ok osoba, možeš da popričaš sa njom, da je zamoliš za produženje ugovora, kako bi ti uspela da dobiješ bolovanje, bez ikakvih obaveza nakon isteka istog. Ona neće biti na gubitku, njeno je da plati jedino prvi mesec bolovanja, a na kraju, isplatilo bi ti se i da joj ti daš taj novac za prvi mesec, samo da ti izađe u susret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasa, nemas pravo na nadoknadu. Moras da budes u radnom odnosu godinu dana bez prestanka da bi je ostvarila.

No, no, ovo se promenilo... Može žena da bude prijavljena i dva meseca i da dobije nadoknadu u određenom procentu. ;) Važno je da ima ugovor na neodređeno.

Znači Nataša, poslodavac posle isteka ugovora nema obavezu da ti produži i ako ti odeš na bolovanje. Onda ostaješ bez primanja. Najbolje što kaže Moon da porpičaš sa njima da ti produže, pošto to njih neće boleti "u džepu", a ako ti je poslodavac ok - sam će ti produžiti ugovor. Držim fuge da sve bude super i da ostvariš sve nadoknade :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da napisem nastavak price...Rekla sam,Pitala sam gazdaricu da li postoji mogucnost da dobijem ugovor na neodredjeno,mada znam da nije u obavezi,odgovor je bio NE. Idemo dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da napisem nastavak price...Rekla sam,Pitala sam gazdaricu da li postoji mogucnost da dobijem ugovor na neodredjeno,mada znam da nije u obavezi,odgovor je bio NE. Idemo dalje.

Žao mi je. :(

Pokušaj da nađeš nekog drugog ko je u mogućnosti da te prijavi formalnosti radi, da ne ostaneš bez ičega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

No, no, ovo se promenilo... Može žena da bude prijavljena i dva meseca i da dobije nadoknadu u određenom procentu. ;) Važno je da ima ugovor na neodređeno.

Pa Ivancice mislila sam da se to podrazumeva :unsure: . Mozes da budes i pet dana u radnom odnosu ako imas ugovor na neodredjeno svakako ostvarujes pravo. Ali skontala sam da ga Natasa nije imala, nazalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mora da bude radni odnos na neodredjeno vreme da bi zena ostavrila pravo na naknadu. Pravo na naknadu zarade ima svaka zaposlena zena, s tim sto u slucaju Ugovora o radu na odredjeno vreme i pravo na naknadu prestaje istekom ugovora. Ako joj poslodavac produzi ugovor, moze da nastavi i koriscenje naknade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da presipamo iz supljeg u prazno, al aj dobro :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama i buducim mamama. Zaposlena sam u drzavnoj firmi po ugovoru o delu (vec treca godina). Trajanje ugovora je dok traju potrebe posla (a potreba je konstantna) Skoro sam saznala da sam trudna i ne znam kako da postupim kada je o poslu rec. Ja jos uvek normalno idem na posao, i niko nista o tome ne zna. Suprug je bez posla, a ja se sada plasim otkaza cim budem rekla za trudnocu. Bilo kakav savet bi mi pomogao, jer stvarno ne znam sta da radim :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta se događa sa onim nekim zakonom da trudnice koje imaju ugovor na određeno ne dobijaju otkaz već da država preuzima isplatu nadoknade za vreme trudničkog i porodiljskog? Jel to def. zakon ili samo neki predlog, špekulacija itd :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta se događa sa onim nekim zakonom da trudnice koje imaju ugovor na određeno ne dobijaju otkaz već da država preuzima isplatu nadoknade za vreme trudničkog i porodiljskog? Jel to def. zakon ili samo neki predlog, špekulacija itd :D

Nisam sigurna da je usvojen taj predlog ali se nadam da jeste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nigde ne mogu da nađem ništa o tome na netu.. ako neko ima neki link, nek ga podeli... plizzzzz :P:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage sve, zamolila bih vas za pomoc. Radim vec godinu i po dana u gimnaziji kao profesor na zameni. Ugovor mi istice oko 20. juna a ja sam pre nedelju dana saznala da sam u drugom stanju. Da li imam prava na trudnicko bolovanje iako mi ugovor istice ubrzo? Postoji jos jedna zackoljica: u periodu uskrsnjih praznika ugovor mi je prekinut na nedelju dana, buduci da koleginica koju menjam nije mogla da produzava bolovanje i obnovljen mi je 8.maja. Da li to nesto menja?

Od srca se zahvaljujem svima koji su radi da mi odgovore, buduci da sam u totalnoj panici.

Ivana,

Ako sam ja dobro shvatila, ti imaš ugovor na radu na određeno vreme?

Prema najnovijim izmenama Zakona o radu, za vreme trudnoće nije moguće dobiti otkaz ugovora.

Naime, prema čl. 187 Zakona o radu za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu.

Zaposlenom iz stava 1. ovog člana rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.

Rešenje o otkazu ugovora o radu ništavo je ako je na dan otkaza ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stava 1. ovog člana ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prijema otkaza obavesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stava 1. ovog člana i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li onda poslodavac ima obavezu da plaća doprinose i platu, pa onda refundira ili država preuzima tu obavezu po isteku ugovora? Ovo pitam jer mi se čini da sam negde pročitala da nakon isteka ugovora država uplaćuje nadoknadu direktno trudnici i/ili porodilji, da ne ide preko poslodavca....

I postoji li neki minimalni rok u smislu da treba da budem pod ugovorom o radu neko vreme, pa tek onda važi ovaj zakon ili ako mi ugovor počinje 1. juna ja već 5. mogu na bolovanje i onda on mora da mi produži ugovor do kraja porodiljskog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U stvari Voljena ženo, sad ću ja tebi šibnuti pp sa mojim planom i pitanjima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odgovoriću i na gornja pitanja, samo sad sam na poslu, jedino bih htela da napomenem moderatoru koji je prebacio postove u ovu temu, da ugovor o delu nema veze sa ovim o čemu pričamo.

Ugovor o delu je jedna posebna vrsta ugovora o nalogu kojim se lice angažuje za obavljanje poslova koji van delatnosti poslodavca, i nema veze sa ugovorom o radu na određeno vreme o kome sam ja pisala.

Ana* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zato će tema biti preimenovana u nešto širi pojam tako da obuhvata sve oblike ugovora jer se u sklopu ove teme pominje i jedna i druga vrsta ugovora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.