Čišćenje bebinog nosa, ušiju

odgovora

Objavljeno

Posto je u mom dosadasnjem iskustvu upala srednjeg uha koju je moja TEa imala sa dva meseca do sada najveci stres, resila sam da podelim sa vama neke osnovne savete za prevenciju toga.

jer sline kao sline nisu opasne ali se lako spuste na usi.

I posto sam primetila da mnoge mame ne znaju kako pravilno da ciste bebi nos, da dam uputstvo (ne moram da vam pricam da ni sama pojma nisam imala i da je zato i doslo do upale uha kod tee)...

Znaci, kad je bebi zapusen nos (i to onako duboko zapusen tako da beba tesko dise, tesko jede, budi se nocu..) jedino resenje je sledece.

Verujte mi da sam probala sve zivo...Dok mi sestra u domu zdravlja nije pokazala KAKO SE ZAISTA CISTI NOS:

bebu na desni bok

pun spric od 5ml fizioloskog rastvora u desnu nozdrvu

BUM - sve odjednom i u cugu, energicno

mora da izadje na drugu nozdrvu.

a onda sve isto na levu.

i posle 10 minuta, pumpicom samo malo povuces i izlaze.

Pumpicom ne treba jako vuci..a posle ovakvog ciscenja nema ni potrebe.

par napomena:

- sestra u DZ mi je rekla da nema sanse da se ampulom na taj nacin ocisti nos...Mora spric jer ima snagu

- sline koje su lepljive..one kuglice nisu opasne...to je prasina..ali one sline koje cak i ne cure nego je bebi duboko zapusen nos..to je opasno za upalu uha

- gagana83 mi je tada dala dobar savet a to je : podici bebi malo glavicu dok spava da se sline ne bi slivale..(ja sam stavila savijen peskir ispod teine glave)

Sve sam ja ovo lepo pametovala ali nisam rekla da i dan danas moj muz radi ovo.ja drzim tei ruke a on to radi jer ja i dalje nisam uspela lepo da ubacim sve iz cuga...

I jos nesto:

beba place prva tri puta kad to radite..nakon toga se navikne.

za sva pitanja sam tu

Tasa021 i JovanaSimic volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fenomenalno opistano... Svaka cast, i tek sada kontam da nisam radila pravilno... Ja bih samo da dodam da u nekim apotekama ima da se kupi fizioloski rastvor koji je u bocici i vec ima pumpicu koja je pod pritiskom, tako da i ne mora da se koristi obican u kombinaciji sa spricem... Mi smo taj koristili a i dan danas ga koristimo i fenomenalna stvar...

Spartanka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, ja sam pokusavala svasta

kupovala onu NISITA mast

MArisol

...

ma sta sve nisam

ali tek kad nam je ova zena u DZ pokazala skapirali smo u cemu je stos

stravicno je izgledalo kad sam gledala prvi put ali radi posao

jer je upala uha stvarno strasna...moze i da se ponavlja i slicno...

bolje spreciti nego leciti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre nego sto sam otvorila ovu temu isla sam u pretragu i ukucala ZAPUSEN NOS i nista nije izaslo.

Sad sam naletela na tu temu...

Da prebacim ja sve ovo tamo?

molim za misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja svakih par dana preventivno cistim fizioloskim rastvorom nosic,za sad cuk,cuk nismo imali problema,jedino sto je imao neko krcanje,deluje kao da je u plucima ali nije,davala sam mu razredjen beli slez sedam dana pa je sluz izbacivao preko stolice i nosa,nije bilo potrebe za pumpicom,ali sam tih sedam dana svako jutro i uvece cistila fizol.rast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sada nismo imali tih problema, ali ja čim vidim da teže dišu, odmah im ispiram nos fiziološkim rastvorom i čistim štapićima za uši...pumpicu nismo nikad koristili i dan danas stoji zapakovana...e, sad Otina beba je baš mala, moji su prvi "zapušen nos" imali sa oko 1,5 godinu, kada su krenuli u vrtić, do tada bili zdravi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja samo da se nadovezem na pricu

juce kad smo vodili malecku kod dr

jer je naprasno pocela da kaslje a "puca" joj u plucima bas se vidi da ima sekreta

pitam ja dr odakle njoj to u plucima kad nije bila slinava nema T nista

pita dr da li joj ispiramo nos fizioloskim

ja kazem DA od prvog dana rodjenja

e pa zato vam i nije slinava , vi nesto od tih slinaca isperete napolje a nesto se slije nazad a vi to ne vidite, pa kad se nakupi sekreta krene da kaslje

e sad ti budi pametan :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno da čovek poludi, ali tako je to sa decom...a sve zavisi i od imuniteta, tako da džaba se mi zamlaćujemo sa prevencijom, ako je dete sklono prehladama, imaće ih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno da čovek poludi, ali tako je to sa decom...a sve zavisi i od imuniteta, tako da džaba se mi zamlaćujemo sa prevencijom, ako je dete sklono prehladama, imaće ih...

moj cerka je kao beba bas bila sklona zapusenju nos...ali sve je jako brzo prolazilo.onda smo sa dve godine ubacili propolis i dete bilo od tada jedva tri ili cetiri puta kod lekara.ali znam da fizioloski i nije nesto pomagao...a pumpicu smo jako retko koristili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primetila sam da Veljko ima po malo slinaca u nosu..ali jako malo..i povremeno kao da kija ili se nakašljava, ali to je sve povremeno...da li da krenem sa fiziološkim rastvorom? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beba u prvim danima kija jer tako isterava plodovu vodu zaostalu u plucima,

a sto se tice slinaca to je normalno od mleka se stavarju, ako halapljivo siki pa se zagrcnjava mleko se penje gore do nosa, kad podrigne isto ta prica/

ja sam mojoj deci od prvoga dana svaki dan ispirala nos bili slinavi il ne, obicnim fizioloskim ratsvorom, po 2 sprica u svaku nozdrvu, da se sve lepo ispere.

Zimi narocito kada krene grejna sezona, od suvog vazduha se cudo napravi u nosu budu oni lepljivi koje stapicem za nos nemozes izvuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam mojoj deci od prvoga dana svaki dan ispirala nos bili slinavi il ne, obicnim fizioloskim ratsvorom, po 2 sprica u svaku nozdrvu, da se sve lepo ispere.

Na koje špriceve misliš? Na ono pakovanje koje se kupuje ili? Nikad mi nije bilo najjasnije koja doza je potrebna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

One iste kojim te bockaju u guzu :P

kad su bebe pola sprica 2.5ml a kasnije pun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Noćas je tako kijao i kašljao, jadničak moj..dajem mu fiziološki u obe nozdrve..posle toga bude bolje, pa posle nekog vremena opet..ne znam šta da radim :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako mu stavljas ? jel ako sto je gore OTI napisala postupak ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako mu stavljas ? jel ako sto je gore OTI napisala postupak ?

Nisam tako..stavim mu u jednu, pa u drugu nozdrvu, po 2,5 ml, al pošto nemam onu pumpicu još uvek(danas kupujemo) čistila sam mu štapićima..mada nos mi izgleda čisto, nema puno slinaca, al on nekako šmrkavi i kija..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pumpica ti ne treba za njega tako malog ja sma je koristila kad zasmrkelja onako cesce kad vidis da ima slinaca, T ..bas kad je bolesno dete.

Ovo je sad ciscenje ipak je bio 9mes u plodovoj vodi, kazem ti u onoj knjizi sta da ocekujete u I god lepo pise da bebe kijaju jer izbacuju zaostalu plodovu vodu iz pluca, i disajnog sistema.

Ne vredi ti polako sipanje fizioloskog moras pod pritiskom da strcnes da proleti i ispere slince napolje, ovako samo jos vise ces gore da mu zabetoniras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pumpica ti ne treba za njega tako malog ja sma je koristila kad zasmrkelja onako cesce kad vidis da ima slinaca, T ..bas kad je bolesno dete.

Ovo je sad ciscenje ipak je bio 9mes u plodovoj vodi, kazem ti u onoj knjizi sta da ocekujete u I god lepo pise da bebe kijaju jer izbacuju zaostalu plodovu vodu iz pluca, i disajnog sistema.

Ne vredi ti polako sipanje fizioloskog moras pod pritiskom da strcnes da proleti i ispere slince napolje, ovako samo jos vise ces gore da mu zabetoniras

Znači pod pritiskom..ok..probaću onako kako je opisala oti..hvala ti puno ženska, za sada je dobar spava i nisam čula da je kinuo ili se nakašljao za zadnjih sat vremena..biće sve ok :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znači pod pritiskom..ok..probaću onako kako je opisala oti..hvala ti puno ženska, za sada je dobar spava i nisam čula da je kinuo ili se nakašljao za zadnjih sat vremena..biće sve ok :rolleyes:

da probas tyaj fizioloski na tufer(stapic za usi),pa u nosic?mi nasem tako cistimo nosic,i on kiucka s vremena na vreme,ali nista strasno,nije bolestan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a kakvo vam je grejanje u sobi, mozda mu je i suv vazduh pa mu i to smeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a kakvo vam je grejanje u sobi, mozda mu je i suv vazduh pa mu i to smeta.

Probaću sa štapićem..toplo nam je dosta u sobi..grejemo se u sobi na gasnu peć..imam onu zdelicu sa vodom na njoj..al ne znam je li to dovoljno..i meni deluje kao da je suv vazduh u sobi :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo provetravaj sobu, bar 2-3 puta dnevno, iznesi dete u drugu prostoriju i otvori prozore na par min.

Stapicem nemoj nista gurati od toga nem apomozi, ovako ispiranje spricevima je nama pedijatar pokazao od prvog dana i tako i radimo. Videces kad izleti napolje sa sve slincem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo provetravaj sobu, bar 2-3 puta dnevno, iznesi dete u drugu prostoriju i otvori prozore na par min.

Stapicem nemoj nista gurati od toga nem apomozi, ovako ispiranje spricevima je nama pedijatar pokazao od prvog dana i tako i radimo. Videces kad izleti napolje sa sve slincem.

Sobe i inače provetravam, svakog jutra, po desetak minuta..ovo ću probati sa fiziološkim da mu ubrizgam energično..za sada je miran, ne kija i ne kašlje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krenula sam da mu čistim nosić kao Što je oti rekla..zaista izlaze slinci sami..sada me interesuje koliko puta dnevno to mogu da uradim da mu ne naškodi..Ako neko zna, please, pričajte :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

2,3,5, puta nece mu skoditi veruj mi

moji kad su bolesni svakih 1-2h cistimo jer im je posle toga lakse da disu

moj savet ti je da to radis posle podoja kad covek malo odmori, da ne krene da bljucka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.