Fraxiparin u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Ne znam Marg, moguce da su druge zene hrabrije ili opustenije. Ja ne mislim bas da je ova terapija toliko bezazlena. Verujem da utice na ceo moj organizam. A jos me je vise strah kako ce biti ako mi ona stalno povecava dozu i sta onda jednog dana kada mi ga samo bude ukinula. Bojim se, imam strahove sta se onda moze desiti. Tromb, plucna embolija, beba mala, dvoje dece jos, hocu li se izvuci..Kako ce se to odraziti na moje kasnije zdravstveno stanje. Da li na duze staze ova terapija ostavlja neke posledice. Ne znam, valjd aje proslo ono vreme kada sma bila mlada i zdrava i mogla da uzivam u trudnoci i ne brinem ni o cemu. Kad procitam tako po forumima kakva pitanja postavljaju mlade trudnice, koliko pojma nemaju o zivotu pomislim blago njima u njihovom neznanju, da mi je njihova glava da se odmorim na bar jedan dan. Sta cu, nije moj izbor bio ovakav, to mi je zivot doneo. Samo mi je stalno u glavi, dr ce uvek naci nesto, postajes pacijent, usao u njihovu masinu. Najbolje bi bilo ici sto manje kod dr, ali ako je moguce, ko je zdrav naravno, ko nije, nema puno izbora. Muka mi je i od dr i od svega.

Kam, proslo je 3 godine od porodjaja, i dalje sam kao ruza :) Nalazi su mi odlicni :) Evo Andjelcic je dr farmacije a vec drugu trudnocu je na NM heparinu. Pa ne bi ona stavljala glavu u torbu, kad smo vec mi neznalice. Da hoces da poslusas tetu Leni i da primenis neke tehnike koje sam pominjala...a sta mislis o mindfulness tehnikama? Nadji na netu, to su samo tehnike disanja u kojima je fokus na svesnoj paznji i sadasnjem trenutku. Pokusaj da zivis sada, a sada je sve dobro...hocemo li sutra umreti, vreba li nas sta iza ugla...ko to moze znati? Zivimo sad i uzivajmo sad :) 

k a m voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim trudnicama :)

Evo da se i ja javim, na Clexanu sam vec 3 mjeseca, od početka trudnoce su me pratil smeđe mrlje i blago krvarenje koje potraje par dana i nestane, sad mi se opet pojavilo nakon duze pauze, da li se i vama to dešava zbog fraxipirina, iza mene je jedna kiretaža pa me malo panika uhvati svaki put kad se iscjedak pojavi!

Mina, braonkasto sma krvarila u vise navrata i bas na samom pocetku uvodjenja Fraksparina sam pitala hematologa za to, hoce li mi se sad to krvarenje pojacavati od Fraksiparina. Rekla je, upravo suprotno, Fraksiparin je tu da cuva trudnocu. Svako krvarenje se smatra pretecim spontanim, a Fraksiparin je tu da pojaca cirkulaciju i da odrzi trudnocu. Nije tu krvarenje od njega. Da li se javljas dr kada se to desi? Da li koristis Utrogestan? Meni je ovo cetvrta trudnoca, u svakoj sam imala braon ili roze brljanje, a u ovoj cak i jarko crveno. Uvek koristim Utrogestan bukvalno od kada saznam za trudnocu. Javi se dr i odmaraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A reci mi zasto toliko cesto vadis krv? 

To su male razlike izmedju laboratorija. To ne treba previse da te brine. 

 

Naravno da za Hgb 95 ne moze suplement, iskljucivo lijek- i Heferol i Ferrum lek su odlicni. Tothema hoce da izaziva opatipaciju i malo je teza. 

Uz proizvode gvozdja je obavezan Vitamin C(uzmi neki od boljeg proizvodjaca Solgar, Natural Welth ili Jameison).

Vitamin C poboljsava resorpciju gvozdja jer sprecava njegovu oksidaciju iz Fe2+ u Fe3+ oblik, koji nije lako resorbiv u organizmu.

Kod bilo kog oblika anemije mnogo teze se postize bilo kakav efekat bez vitamina C. 

Zasto sam toliko puta vadila krv. Prvo je hematolog trazila da izvadim pre pocetka terapije, pa kontrola kroz njega za 5 dana ponovo sa rezultatima krvi da vidi kako reagujem na terapiju. Ovo poslednje u hematoloskoj ambulanti je onda njena kontrola koju je zakazala za 3 nedelje. A izmedju mi je ginekolog otvorila trudnocku kartu i trazila analize, pa eto. Eh, da znas koliko sam izmedju puta jos vadila za razne druge analize. Ali uvek to tako b ude na pocetku, kasnije ne tako cesto. Evo sad imam kontrolu tek 9.10.

Sto se tice vitamina C imam pitanje. Hematolog mi ga nije napisala na izvestaju niti ga pominjala, a imam tri njena izvestaja sto drzavno, sto privatno. A prosle godine kada sma kod nje isla, a nisam bila trudna uvek je na izvestaju pisalo C vitamin uz Fe. E sad mene zanima da li je to slucajno ili nije slucajnost. Sumnjam da bi zaboravila. Da li postoji neki razlog sto ne  bi trebalo vitamin C. Koliko znam i on utice na razredjivanje krvi, zar ne? Ne znam samo mogu li ista da pokvarim sa rezultatima, da me ne grdi kad odem? Da li si ti pila u trudnoci pored Fraksiparina C vitamin? Ako pijem 2x dnevno referum, trebalo bi 2x 500mg jel tako? Da li je malo da popijem limunadu od jednog limuna, pola ujutru, pola uvece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kam, proslo je 3 godine od porodjaja, i dalje sam kao ruza :) Nalazi su mi odlicni :) Evo Andjelcic je dr farmacije a vec drugu trudnocu je na NM heparinu. Pa ne bi ona stavljala glavu u torbu, kad smo vec mi neznalice. Da hoces da poslusas tetu Leni i da primenis neke tehnike koje sam pominjala...a sta mislis o mindfulness tehnikama? Nadji na netu, to su samo tehnike disanja u kojima je fokus na svesnoj paznji i sadasnjem trenutku. Pokusaj da zivis sada, a sada je sve dobro...hocemo li sutra umreti, vreba li nas sta iza ugla...ko to moze znati? Zivimo sad i uzivajmo sad :) 

Leni, jesi li ti Lena? :)

Hocu, poslusacu te. Vidim i sama da sam prilicno izbezumljena i da odlutam od realnosti. Znam da je sve neizvesno i da preteranom brigom ne pomazem sebi. Mogu samo da verujem i da se pouzdam da ce sve biti dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad imam tehnicki problem u vezi Fraksiparina. Andjelcic, moze pomoc?

Dr mi je napisala ovako: jos 7 dana Fraksiparin 0.3 na 24h svakoga dana u isto vreme. A onda Fraksiparin 0.4, aplikovati 3200 ij do kontrole.

Sestra mi danas izdala inekcije i kaze da Fraksiparin 0.4 nema graduisanu skalu i da joj nije jasno kako je dr zamislila da izbacim visak, kad ne znam dokle. Stvarno nema obelezeno na spricu, za razliku od Clexana koji ima. Svracala sam i u dve apoteke i farmaceuti gledali i isto kazu. Ostaje mi sutra da ponovo idem u hematolosku ambulantu da tamo pitam sestre ili moju dr koja radi sutra ambulantu, ali ima da bude guzva i da se nacekam. Ne znam ni sama sad sta cu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mina, braonkasto sma krvarila u vise navrata i bas na samom pocetku uvodjenja Fraksparina sam pitala hematologa za to, hoce li mi se sad to krvarenje pojacavati od Fraksiparina. Rekla je, upravo suprotno, Fraksiparin je tu da cuva trudnocu. Svako krvarenje se smatra pretecim spontanim, a Fraksiparin je tu da pojaca cirkulaciju i da odrzi trudnocu. Nije tu krvarenje od njega. Da li se javljas dr kada se to desi? Da li koristis Utrogestan? Meni je ovo cetvrta trudnoca, u svakoj sam imala braon ili roze brljanje, a u ovoj cak i jarko crveno. Uvek koristim Utrogestan bukvalno od kada saznam za trudnocu. Javi se dr i odmaraj.

Bila sam danas kod ginekologa, plod je nazalost stao s raszvojem prije 2 - 3 sedmice, tek sada se pojavilo oskudno krvarenje, sutra sam narucena za prekid trudnoće Cyprostolom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam danas kod ginekologa, plod je nazalost stao s raszvojem prije 2 - 3 sedmice, tek sada se pojavilo oskudno krvarenje, sutra sam narucena za prekid trudnoće Cyprostolom.

mina26 zao mi je :( 

mina26 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Kam nema me, jer sam bas u nekom haosu. 

Moj hematolog ne uabranjuje upotrebu vitamina C u trudnoci, on utice pozitivno na cirkulaciju krvi, a ti ne primas najvece doze niskomolekularnog heparina da bi znacilo da postoji velili rizik od previse razrijedjene krvi.  

Kontraondikovana je upotreba vitamina K. I preporucuje se manji unos hrane bogate vitaminom K- ucestvuje u zgrusavanju krvi. 

 

Ja ne pijem vitamin C jer u prvoj trudnoci nisam imala problema sa HGB i Fe, ali pijem cijedjenu pomorandzu svako jutro. 

 

k a m voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto ti dr nije dala Clexane? On ima od 0 4 ml.

Odnosno 4000 I.J. zasto bi se mucila sa fraxip.kada imas Clexan u tacnoj dozi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

LENI sjecam mila naravno !!!!

Napissi mi sta ima kod tebe? Bebac? Curica? 

Ja imam curicu u januaru ce 3 godinu. 

I sada mapokon idem kod dr privatno jer me ono u KBC-mnogo smaralo. 

Nisam jis bila kod ginekologa, ali sam bila kod dr Dapcevic. 

Mi smo prosli put ukljucili Clexan zbog velikih modrica od Fraxiparina.

Clexane me mnogooooooo pekao. I odmah me prebacila na Fragmin. 

Sada smo poceli odmah sa Fragminom. Pece i on. Al je ok za sada. 

Veliki zagrljaj !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga mina, mnogo mi je zao... 

:(

 

mina26 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mina, jako mi je zao! Koja si nedelja bila? To je tableta za podsticanje pobacaja? Ja sam prosle godine imala prekid, ali Prepidil gelom, moja trudnoca je bila velika. Saosecam sa tobom i znam nazalost kako se osecas. Uz tebe smo, javi se kad budes mogla.

Andjelcic, isla sam juce do hematologa. Rekla mi je da izbacim vazduh i jos 3 kapi i to je to. Imam za jos 2,3 dana Fraksi od 0.3 pa cu onda preci na ovaj drugi. Pitala sam i za C vitamin. Kaze Fraksiparinu ne smeta, mogu da pijem, ali Referum lek ne zahteva da mora da se koristi C vitamin za vezivanje. Kaze a i ima sad svezeg voca i povrca, zato nisam napisala. I jos je rekla ako pijete pijte u tabletema. Ja pre neki dan uzeh ivancic i sinovi u prahu, jel nesto smeta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja najvise volim oblik tablete/kapsule. Najpravilnija resorpcija i nakbolja iskoristljivost. Zato sam ti i napisala koje da uzmes. 

C vitamin ne moze da ti skodi, a hoce ti i te jako koristiti. 

Iskoristi tu kutiju Ivancic i sinovi nece smetati me brini

 

leni i k a m volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih da pijes Ferrum. Jer si mi navela vise lijekova. Za Ferrum nije neophodan vit C jet je on oblim Fe3+ i lako se adsorbuje, ali nece gi sigurno ni naskoditi da znas. 

k a m voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Andjelcic. Uzimam ga ipak.

Koliko pijete Folnaka dnevno? Meni je hematolog rekla sad po 1, u drugom trimestru po 2, a u trecem po 3. Ali ja uzmem nekada 2x na dan, zajedno sa Fe i vit C.

Citah da se za MTHF daju veze doze folne, uglavnom se pije bar 2x na dan.  Ne bi trebalo da mi skodi racunam. Posebno sto sam iznenada zatrudnela, pa ga nisam pila 3 meseca pre trudnoce kako se savetuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vratila sam se danas kuci s ginekologije, dobro je proslo hvala Bogu, dobila sam grceve i nakon pola sata sve je skoro izaslo samo, doktor je na kraju samo ocistio vakumom. Trudnoca je bila 4 puna mjeseca s tim se plod prestao razvijati u 14 sedmici. Vidjela sam bebicu veličine dlana, mislim da cu uvijek pamtiti taj prizor, na otpusnom sam procitala da je bio djecak. Ni sama ne mogu odrediti kako se osjećam, do sada sam uvijek bila spremna na trudnocu, a sada nakon dvije prekinute, ne znam kako da to sve opet prodjem, ali naravno necu odustati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako mi je zao. I ja sam isto moju bebu videla i nikada necu zaboraviti to. Bila je kao neka mala uspavana lutkica. I isto je bila decak. Prestala se razvijati u 16. nedelji, a ja sam bila 20. kada se pobacaj desio. Sve znam kako se osecas i koliko je tesko takvo iskustvo. Zelim ti da sto pre sve zaboravis, iako je tesko. Ispitaj sve ako nisi i kreni u nove pobede. Javi se, ovde ima puno divnih zena koje su spremne da pruze podrsku i utese. Grlim te jako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od juce primam Fraksiparin od 0.4. Izbacim par kapljica i to je to. Medjutim, juce mi izadje ogroman cvor, mislila sam da je zato sto sam zurila ali i danas isto. Od onog od 0.3 mi se to uopste nije desavalo. Sutra ne znam ni gde da se sad ubodem, trebalo bi sad na mesto tog cvora. Da li je onda lek dobro delovao, zasto se nije resorbovao? Druga stvar je sto je kod onog bila malo zatupasta igla i trebalo je da pritisnem jace da udje, a sad je ova bas ostra i tesko mi je da se ubodem, boli me. Jel i vama ovako bilo? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li nesto radim pogresno, da li se drugacije daje? Nisam ni procitala uputstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li nesto radim pogresno, da li se drugacije daje? Nisam ni procitala uputstvo.

draga,gde se ubadas kada daješ sebi fraxiparin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od juce primam Fraksiparin od 0.4. Izbacim par kapljica i to je to. Medjutim, juce mi izadje ogroman cvor, mislila sam da je zato sto sam zurila ali i danas isto. Od onog od 0.3 mi se to uopste nije desavalo. Sutra ne znam ni gde da se sad ubodem, trebalo bi sad na mesto tog cvora. Da li je onda lek dobro delovao, zasto se nije resorbovao? Druga stvar je sto je kod onog bila malo zatupasta igla i trebalo je da pritisnem jace da udje, a sad je ova bas ostra i tesko mi je da se ubodem, boli me. Jel i vama ovako bilo? :(

Ja bih jos jednom pitala hematologa :( Ne znam gde se ubadas, ako je stomak, setaj malo, gore-dole. Ako je ruka, promeni ruku. Meni Fragmin nije pravio cvorove, ali znam da Fraksi jeste. Mozss @Margaritta zna vise o tome.

Eh, blagoslovena bila ona moja dr Dapcevic...bar me cvorovi i modrice nidu mucili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila sva u cvorovima i modra. Ali sva. Tek su mi se skoro neki podlivi povukli, a godinu dana je proslo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Kod hematologa idem 9.10. Ne bih mogla pre toga jer sam joj vec prosle nedelje upala usred ambulante, isto da samo nesto pitam. Mogu eventualno pitati moju dr ginekologa kada budem isla za terapiju mada sumnjam da ona zna ili mozda bolje da pitam sestre. 

Smislila sam da cu ovih dana probati da dajem polako, sporije pa da vidimo. Iskreno mnogo sam zurila poslednja dva dana jer sam kasnila sa inekcijom. Ali verujem da je krivac ta igla, jer je prosli put bila kratka i zatupasta, a ova sad je ostra i duza. Ma sad me i boli kad se ubodem. Pre me nije bolelo, samo je bilo neprijatno sto moram da malo jace stisnem dok igla probije. Pricala sam sa snajom, ona je isto imala cvorove po celom stomaku, ali nju je vodio vaskularni a ne hematolog koji je pritom bio potpuno nezainteresovan. Kaze da jos ima neke cvorove, a mali joj sad ima 4 godine. 

I smislila sam da ako se cvorovi nastave stavljam obloge od kupusa. A imam i malo domaceg melema od gaveza, i trazila sam veceras da mi nabave jos. Pa cu to stavljati, nadam se da sme na stomak.

Primam u stomak, 10 cm od pupka, pa malo nize. Sad mogu samo pomerati 1cm levo, desno, gore, dole. Mm me nagovara da predjem na butine, ali ne bih. Ja bih stomak sto duze mogu da izdrzim, jer ce posle mnogo duze biti u butine i ruke. A sta cu tek tu sa cvorovima. Na butinama ne mogu ni da stipnem kozu, u ruke ne umem sama sebi. A i hematolog insistira u stomak. 

Marg, pa sta si radila za te cvorove? 

Ma mene bas briga za estetiku, i dal je ruzno i modro.. meni  je samo da li su opasni tu cvorovi, da mi se ne napravi neki proces gnojni unutra. A jos me i zanima da li se lek u tom slucaju lepo apsorbovao? Da li da trljam mesto uboda posle inekcije ili ne? Ja do sada nisam, samo obrisem vaticom i to je to. 

Izmenjeno od strane k a m

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta sam nasla.. 

Opšti

poremećaji i reakcije na mestu primene

Mali hematom

na mestu primene injekcije.

 

U nekim slučajevima može se primetiti nastanak čvrstih nodusa, što ne ukazuje na formiranje šupljine ispunjene heparinom. Ovi nodusi obično nestanu nakon nekoliko dana.

http://lekovi.org/d41734ca/lek/fraxiparine.htm

 

Da li se misli na cvorove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam nista radila, drugarice su mi rekle da je i njima bilo tako pa nisam pridavala tome nikakav znacaj. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.