Fraxiparin u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Verovatno se nacule da je epidural kontraindikovan kod primene fraxija. Ja idem na CR za mesec dana ali mi je hematolog rekao da moze pod spinalnom ili epiduralom pod uslovom da 18 sati pre zakazanog CR ne primim fraxi.

Da li ste se vi informisale o tome i da li je neka od vas imala iskustvo sa spinalom/ epiduralom?

Mala, mislim da se Lan@ poradjala uz epidural ali ne drzi me za rec,  2015. je u pitanju pa procackaj. Mislim da je doza koju je primala do kraja bila i skoro 0,8. 

Od gin. zavisi. Hematolog je meno predlagala carski, takav je valjda protokol, ali je gin rekao "da se hem. drzi svoje oblasti". Sve je proslo normalno, i oporavak i porodjaj. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verovatno se nacule da je epidural kontraindikovan kod primene fraxija. Ja idem na CR za mesec dana ali mi je hematolog rekao da moze pod spinalnom ili epiduralom pod uslovom da 18 sati pre zakazanog CR ne primim fraxi.

Da li ste se vi informisale o tome i da li je neka od vas imala iskustvo sa spinalom/ epiduralom?

Ja  sam imala cr sa epiduralom a primala sam heparin (pretpostavljam da je to isto što i fraxi). Uglavnom, nije bilo ni pomena o toj kontraindikaciji, pretpostavljam da su mi doktori rekli kad da ukinem heparin jer sam ležala u bolnici od subote uveče a u utorak je bio porodjaj. Ali ne sećam se tačno, pa ti zato kažem "pretpostavljam". Ali sigurno znam da dok me nisu smestili u bolnicu ja sam se bockala. Tako da ništa ne brini, doktori znaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pricala sam s ginekologom, rekao je ako je hematolog dao shemu, da nema problema i da su prethodni dan prodili zenu na hitan carski ( prima heparin) u spinalu samo zato sto je tek jela pa nisu smeli totalnu anesteziju.

Tako da sam ja ipak prevagnula za spinal, cekam jos misljenje anesteziologa al to tek kad me prime.

Leni-meni su indikacije za carski druge, nije zbog fragmina samo nego sveukupan rizik. prosli put sam vaginalno bez epidurala.

 

Vuciguraj i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke...Nova sam na forumu. Zainteresovala sam se za ovu temu jer mi je u pretrazi na google za "infarkt posteljice" izbacilo i ovu stranicu. Naime, pre tri nedelje mi je u 9.mesecu trudnoce umrla beba jos u stomaku. Dva dana pre termina sam vracena kuci da cekam kontrakcije i receno mi je da je ctg u redu, da bi moja doktorka rekla da je tada trebalo hitno da se intervenise i da to nije u redu, jer su otkucaji bili slabi, kada sam se javila nakon vikenda, beba je vec bila mrtva. Obdukcija nije pokazala nikakve anomalije ploda, ali se sumnja na infarkt posteljice. Imam insulinsku rezistenciju i terapiju sam uzimala prva tri meseca, nakon toga mi je ukinuta. Celu trudnocu sam pila Femibion i magnezijum sa B6 kompleksom. Citajuci ovde, vidim da se vecina pobacaja desila u ranoj trudnoci, sem jedne clanice, kod koje je cini mi se u 7.mesecu, mislim da je kod mene bilo spasa, ali da niko nije primetio na vreme ili nije dovoljno obratio paznju. Zanima me da li neko zna da li se u Novom Sadu u drzavnoj ustanovi rade sve te hematoloske analize i sta mislite, da li bi trebalo i koje testove da odradim pre sledece trudnoce? Za mesec dana imacu 31 godinu, nije mi za cekati. Hvala unapred..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo...draga Tina da ti odgovorim...moras otici do drzavnog ginekologa koji ce ti dati uput za hemastoziologa,III sprat KCV.Tada ce ti na hemostazi tj. dr zakazati vadjenje krvi na neka antitela (imunologija) i na neke stecene trombofilije.Sa tim rezultatima opet ides kod dr koji ce te na osnovu toga dalje uputiti na vadjenje krvi za naslednu trombofiliju.Sve u svemu to traje oko dva meseca.

Puno srece:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke...Nova sam na forumu. Zainteresovala sam se za ovu temu jer mi je u pretrazi na google za "infarkt posteljice" izbacilo i ovu stranicu. Naime, pre tri nedelje mi je u 9.mesecu trudnoce umrla beba jos u stomaku. Dva dana pre termina sam vracena kuci da cekam kontrakcije i receno mi je da je ctg u redu, da bi moja doktorka rekla da je tada trebalo hitno da se intervenise i da to nije u redu, jer su otkucaji bili slabi, kada sam se javila nakon vikenda, beba je vec bila mrtva. Obdukcija nije pokazala nikakve anomalije ploda, ali se sumnja na infarkt posteljice. Imam insulinsku rezistenciju i terapiju sam uzimala prva tri meseca, nakon toga mi je ukinuta. Celu trudnocu sam pila Femibion i magnezijum sa B6 kompleksom. Citajuci ovde, vidim da se vecina pobacaja desila u ranoj trudnoci, sem jedne clanice, kod koje je cini mi se u 7.mesecu, mislim da je kod mene bilo spasa, ali da niko nije primetio na vreme ili nije dovoljno obratio paznju. Zanima me da li neko zna da li se u Novom Sadu u drzavnoj ustanovi rade sve te hematoloske analize i sta mislite, da li bi trebalo i koje testove da odradim pre sledece trudnoce? Za mesec dana imacu 31 godinu, nije mi za cekati. Hvala unapred..

Jako mi je zao zbog tvog gubitka :( 

Hematolog ce ti sigurno dati sve upute zbog gubitka u tako vidokoj trudnoci, prvo verovatno stecene a onda nasledne, Bubu ti je objasnila. 

Moja hematologica mi je ispricala da je njena cerka pre desetak godina izgubila prvu trudnocu u 9. mesecu i da je jedini mutirani gen bio MThfr koji danas retko ko povezuje sa pobacajima. 

Ono sto sam ja shvatila iz licnog iskustva je da uvek nesto pokrene gen, mislim da je u tvom slucaju "presudila" IR. Verovatno ce se ispostaviti da imas mutirani Pai gen, nekako se slucajno ili ne, bas cesto udruze IR i Pai. 

Zelim ti svu srecu i da uskoro sve ovo bude iza tebe a ti ostvaris svoje zelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno. Sacekacu da dodjem malo sebi, trenutno mi je zlo i pri samoj pomisli na bolnicu, znam da je kukavicki, ali strah me, a u glavi znam da moram da se borim i ne prepustam nista slucaju. Ako ne trazim te analize, mislim da me niko nece ni poslati. Ginekologija i akuserstvo su u ZR jako ozloglaseni! Ne znam kako je u drugim gradovima, kod nas je klanica. Ne znam mogu li faktori koagulacije da ukazu na neki od tih poremecaja? Uzeli su mi prethodne rezultate sa transfuzije, ali u izvestajima vidim da su mi PT i aPTT bili malo ispod granicnih vrednosti. Na otpusnoj tri dana nakon porođaja D-dimer je 461 ng/ml (norm.manje od 230), pa ne znam da li je jos visok kao posledica skorog porodjaja ili... Inace imam i Rh-, dva puta sam vadila krv na antitela i bio je negativan rezultat. Takodje, bila sam na kontroli krvnih sudova i pise mi samo PI-VA levo ima NOTCH, PI-VA desno uredna. Dr mi nije objasnila sta je notch. Ima li neka od vas iskustva sa tim? Ja sve sumnjam da je to uzrok infarkta posteljice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno. Sacekacu da dodjem malo sebi, trenutno mi je zlo i pri samoj pomisli na bolnicu, znam da je kukavicki, ali strah me, a u glavi znam da moram da se borim i ne prepustam nista slucaju. Ako ne trazim te analize, mislim da me niko nece ni poslati. Ginekologija i akuserstvo su u ZR jako ozloglaseni! Ne znam kako je u drugim gradovima, kod nas je klanica. Ne znam mogu li faktori koagulacije da ukazu na neki od tih poremecaja? Uzeli su mi prethodne rezultate sa transfuzije, ali u izvestajima vidim da su mi PT i aPTT bili malo ispod granicnih vrednosti. Na otpusnoj tri dana nakon porođaja D-dimer je 461 ng/ml (norm.manje od 230), pa ne znam da li je jos visok kao posledica skorog porodjaja ili... Inace imam i Rh-, dva puta sam vadila krv na antitela i bio je negativan rezultat. Takodje, bila sam na kontroli krvnih sudova i pise mi samo PI-VA levo ima NOTCH, PI-VA desno uredna. Dr mi nije objasnila sta je notch. Ima li neka od vas iskustva sa tim? Ja sve sumnjam da je to uzrok infarkta posteljice...

Draga Tina i meni je jako zao zbog tvog gubitka :(

Devojke su ti vec sve objasnile, i ja smatram da je neophodno da odradis sve te hematoloske analize i urodjene i stecene. nazalost, ja sam sve u Beogradu radila privatno i cinjenica je da dosta toga moras da guras sama i da se informises.

Za ovu kontrolu krvnih sudova ne bih znala, a sto se tice d-dimera on svakako raste u trudnoci u odnosu na ref. vrednosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Tina, jako mi je žao zbog tvog gubitka.

Ja znam sta je to notch. Doduše, ne znam sta znači tačno to ime, ali to je rezultat sa doplera koji kaže da ti leva matericna arterija nije dobra a desna je uredna. Meni je tako isto bilo u prošloj trudnoći, leva je bila notch, ali otkad je beba počela da zaostaje u razvoju zbog toga jer joj nije dolazilo dovoljno hrane (u 30.nedelji) odmah su mi uveli fraksiparin i bockala sam se do porođaja koji je izazvan sa punih 37. Nisu više hteli da čekaju. 

Nisam stručnjak u ovoj materiji, sve ovo znam samo jer sam kroz to prošla. Na osnovu svega toga kažem da to može itekako da utiče na dobrobit bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Tina, jako mi je žao zbog tvog gubitka.

Ja znam sta je to notch. Doduše, ne znam sta znači tačno to ime, ali to je rezultat sa doplera koji kaže da ti leva matericna arterija nije dobra a desna je uredna. Meni je tako isto bilo u prošloj trudnoći, leva je bila notch, ali otkad je beba počela da zaostaje u razvoju zbog toga jer joj nije dolazilo dovoljno hrane (u 30.nedelji) odmah su mi uveli fraksiparin i bockala sam se do porođaja koji je izazvan sa punih 37. Nisu više hteli da čekaju. 

Nisam stručnjak u ovoj materiji, sve ovo znam samo jer sam kroz to prošla. Na osnovu svega toga kažem da to može itekako da utiče na dobrobit bebe.

Dodje mi da se ubijem... Bila sam na dopleru poslednji put u 37 5/7 nedelji, a u 35 1/7 NG na izvestaju je pomenut taj Notch. Ja ne mogu da verujem da su videli to i nisu mi uveli fraksiparin ili sta vec treba, znaci ne verujem! Samo mi je receno da pazim na pritisak, koji je inace bio u redu celu trudnocu i nista vise... Ili su bar mogli da mi kazu da MORAM da se porodim cim udjem u 9., moje dete bi bilo zivo... Nisu vidjene nikakve anomalije, nije zaostajao u razvoju, da li bi preziveo i da su me ranije porodili ili bar ta dva dana pred termin kad su vec otkucaji bili slabiji ne znam, znam samo da sam visila na svim mogucim kontrolama i bila redovna i odgovorna, a da niko, ama bas niko nije ni pokusao da spasi moje dete. Da bar jeste, pomirila bih se da je morao umreti, ovako ne mogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dodje mi da se ubijem... Bila sam na dopleru poslednji put u 37 5/7 nedelji, a u 35 1/7 NG na izvestaju je pomenut taj Notch. Ja ne mogu da verujem da su videli to i nisu mi uveli fraksiparin ili sta vec treba, znaci ne verujem! Samo mi je receno da pazim na pritisak, koji je inace bio u redu celu trudnocu i nista vise... Ili su bar mogli da mi kazu da MORAM da se porodim cim udjem u 9., moje dete bi bilo zivo... Nisu vidjene nikakve anomalije, nije zaostajao u razvoju, da li bi preziveo i da su me ranije porodili ili bar ta dva dana pred termin kad su vec otkucaji bili slabiji ne znam, znam samo da sam visila na svim mogucim kontrolama i bila redovna i odgovorna, a da niko, ama bas niko nije ni pokusao da spasi moje dete. Da bar jeste, pomirila bih se da je morao umreti, ovako ne mogu.

Potpuno te razumem. Ali, ako tvoja beba nije zaostajala u rastu onda verovatno to i nije bio problem. Kod mene je bio problem jer je počela da zaostaje u rastu i postojao je manjak plodove vode koji ide uz to. Zato su me poslali odmah kod hematologa i on mi je uveo fraxi. Tada sam odmah primila injekcije za sazrevanje pluca (za slucaj da moraju ranije da me porode) i od tada su me gledali doplerom na svake dve nedelje i meni je pred kraj porastao pritisak. Ne znam da li je bilo od moje sekiracije (jer ja nisam bila živa), mada mi je jednom hematolog pomenuo da ta loša prohodnost hoće da izazove pritisak.

Uglavnom, hoću da ti kažem da ja zaista ne znam da li je to kod tebe bio razlog, opet kažem da se ne razumem u to osim u svoj slučaj. Ne znam šta da kažem, jako mi je žao što ti se to desilo, uuuf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da kazem osim da mi je jako zao :(

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moguce da zato nije uvedena nikakva terapija, ali opet mi taj notch izgleda kao nesto cime se ne treba igrati. Kod nas je u bolnici praksa da se ceka da porodjaj pocne prirodno, kakav god da je problem, uvek prvo probaju prirodno, a kad da izvinete sje*u i sefa i stanicu, onda se spasava sta moze... Ne znam zasto ako i naslute faktore rizika, ne porode zene ranije, cim se dokopaju devetog. Znam devojke da vam je zao, ono sto mi se ceo zivot cinilo najtuznije, na kraju se desilo i meni. Da se desilo ranije, na pocetku trudnoce, mozda bi mi manje bilo tesko, ovako doguras do kraja, sazivis se sa tim malim bicem i moras da ga rodis mrtvo. Kazu da je jedina uteha druga beba...

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moguce da zato nije uvedena nikakva terapija, ali opet mi taj notch izgleda kao nesto cime se ne treba igrati. Kod nas je u bolnici praksa da se ceka da porodjaj pocne prirodno, kakav god da je problem, uvek prvo probaju prirodno, a kad da izvinete sje*u i sefa i stanicu, onda se spasava sta moze... Ne znam zasto ako i naslute faktore rizika, ne porode zene ranije, cim se dokopaju devetog. Znam devojke da vam je zao, ono sto mi se ceo zivot cinilo najtuznije, na kraju se desilo i meni. Da se desilo ranije, na pocetku trudnoce, mozda bi mi manje bilo tesko, ovako doguras do kraja, sazivis se sa tim malim bicem i moras da ga rodis mrtvo. Kazu da je jedina uteha druga beba...

Draga Tina, ima jedna tema za zene koje su dozivele isto sto i ti, javice se neko da te uputi, mozda Prekid trudnoce ili sl.

Jako je tesko, kao i u svim tragicnim situacijama uvek se pitas "samo da sam...", a tako samo mucis sebe. Ne mogu ni da zamislim kako je tesko, ja sam imala dva pobacaja, ranije, ali sam u cekaonici kod hematologa upoznala mnogo zena koje su gubile visoke trudnoce a posle rodile 2,3 zdrave dece. Ti i one ste za mene pravi heroji.

Treba ti vreme da se oporavis, a onda da uradis sve te analize i udjes opet u ovu pricu. Ako imas mogucnosti, ove nasledne bi bilo lakse uraditi privatno u Ns. Stecene mozes sa uputom na imunologiji, to se brzo zavrsi, ali ove nasledne se daju na kasicicu jer su poprilicno skupe pa moras tezim putem-uput za hematologa, zakazivanje itd. 

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas imala iskustvo da dr ne cekaju termin kada ste na fraksiju, vec poradjaju malo ranije? 

Da li je fraksi indikacija za carski? 

Sa epiduralom se ne bih igrala, a indukovani porodjaj bez epija mi isto ne deluje kao dobra ideja.

Pitam pre svega zene iz Srbije, mada su dobrodosla sva iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas imala iskustvo da dr ne cekaju termin kada ste na fraksiju, vec poradjaju malo ranije?

Da li je fraksi indikacija za carski?

Sa epiduralom se ne bih igrala, a indukovani porodjaj bez epija mi isto ne deluje kao dobra ideja.

Pitam pre svega zene iz Srbije, mada su dobrodosla sva iskustva.

hematolog je drugarici reko da ne mora carski,moze i prirodno...e sad sve zavisi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaa... ja cu carski...posle toliko slučajeva teških porođaja u mom okruženju,  volela bih da sve bude isplanirano )))

ivannnica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Margaritta

Pozdrav. Kod mene je bio slucaj da su mi indukovali porodjaj dve nedelje pre termina, jer nisu hteli da cekaju sam kraj zbog predhodna dva fmu( prvi je bio u 1.mesecu,drugi u 8.mesecu). Nakon toga testirana na trombofiliju,otkriveno Mthfr heterozigot. Cela trudnoca terapija fraxijem/ clexanom dva puta dnevno. Sve proslo u najboljem redu! Za nedelju dana punimo dve godine!

Margaritta i pupsik volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je termin bio 12.7. Porodila se 15.7. Prirodno bez indukcije bez icega. Na fraksiju od pocetka, epidural nisu predlagali zbog trombofilije a za carski nije bilo indikacija. Ja sam sama insistirala na indukciji ali nisu hteli da daju, rekli su cekamo nedelju dana pa cemo videti. Sve je bilo ok, iako je beba bila veca nego predvidjeno, ja se pocepala, i sekli su me ali proslo je.  I meni su i hematolog i ginekolog rekli da fraksi nije razlog za carski cak je bolje bez operacije.

hematolog je drugarici reko da ne mora carski,moze i prirodno...e sad sve zavisi

Margaritta i ivannnica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

ti si iz nisa?....kod kog hematologa ides?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaa... ja cu carski...posle toliko slučajeva teških porođaja u mom okruženju,  volela bih da sve bude isplanirano )))

pupsik i ja sam za carski i to pre termina...sobzirom na moju istoriju <_<

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage dame koje koriste fraksiparin, fragmenti i slično.  Dali ste možda imale modrice i kvrdjice od uboda po stomaku? Kako ste ih "lecili"? U Rusiji prave mrežice od joda ili zelenke. Šta mogu da uradim ovde?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sva sam modra, ali ne koristim ništa. Čekam da prođe. U suštini brzo prođu pa sve mislim i da koristim nešto, isti efekat bi bio dok počne to da deluje.

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako i ja :) inače doktdoktorka kkaže da je najbole u stomak sve dok iima masnog tkiva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u stomak na pocetku, ali me mnogo svrbi kada ti otoci prolaze, pa sam presla ipak na ruke, jer ne moze biti dobro da toliko cesem stomak, prosto mi nije prijalo, a plasila sam se i da cu izazvati kontrakcije. Ovako ruke mogu da cesem do mile volje, ali me i ne svrbe kao stomak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.