Fraxiparin u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Pupsik,zao mi je...

Ja imam blagu mutaciju,Pai1,i izgubila sam prosle godine bebu u osmoj nedelji,ali i moja dr hematolog i vrhunski dtrucnjak ginekolog smatraju da ja nemam trombofilije i da one tako rano ne uzrokuju uginuce ploda,jer posteljica tek od 12. nedelje preuzima funkciju potpune ishrane bebe. .

Pijem Aspirin Protect preventive radi,bas mi se i ne pije,ali sta cu...

Mislim da jos neke clanice imaju iste mutacoje kao ti,pa ce ti se verovatno javiti.

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pupsik,zao mi je...

Ja imam blagu mutaciju,Pai1,i izgubila sam prosle godine bebu u osmoj nedelji,ali i moja dr hematolog i vrhunski dtrucnjak ginekolog smatraju da ja nemam trombofilije i da one tako rano ne uzrokuju uginuce ploda,jer posteljica tek od 12. nedelje preuzima funkciju potpune ishrane bebe. .

Pijem Aspirin Protect preventive radi,bas mi se i ne pije,ali sta cu...

Mislim da jos neke clanice imaju iste mutacoje kao ti,pa ce ti se verovatno javiti.

hematolog nije hteo ništa osim folne 5 mg da mi prepise. Mi smo uradili sve pretrage. jedino sto nije u redu i jeste trombofilija....neznam šta je još moglo da bude razlog....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam za tvoje mutacije,pisala sam o mojoj,ali verujem da vazi i za druge,ipak je rec o nefunkcionisanju posteljice...Ipak ce doktor najbolje znati.

 

Vazno je da ste otkrili da mutacija postoji i da ces,cim Boze zdravlja ostanes trudna,poceti s terapijom i biti pokrivena...

Ako zelis mozes pisati i na temi Prekid trudnoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pupsik,zao mi je...

Ja imam blagu mutaciju,Pai1,i izgubila sam prosle godine bebu u osmoj nedelji,ali i moja dr hematolog i vrhunski dtrucnjak ginekolog smatraju da ja nemam trombofilije i da one tako rano ne uzrokuju uginuce ploda,jer posteljica tek od 12. nedelje preuzima funkciju potpune ishrane bebe. .

Pijem Aspirin Protect preventive radi,bas mi se i ne pije,ali sta cu...

Mislim da jos neke clanice imaju iste mutacoje kao ti,pa ce ti se verovatno javiti.

vidis kako se stavovi razlikuju, meni su geneticar i hem rekli da je Pai problem, ja sam Pai heterozigot. Za Mrhfr heterozigot oni ne daju terapiju, niti obracaju paznju, jer je ima preko 50% populacije.

Mrhfr se odnosi na sintezu folata i jedina terapija je folna, a zbog Pai daju fraksiparin.

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vidis kako se stavovi razlikuju, meni su geneticar i hem rekli da je Pai problem, ja sam Pai heterozigot. Za Mrhfr heterozigot oni ne daju terapiju, niti obracaju paznju, jer je ima preko 50% populacije.

Mrhfr se odnosi na sintezu folata i jedina terapija je folna, a zbog Pai daju fraksiparin.

A vidis npr.u Frontu sam lezala sa zenom koja je zbog mthfr izgubila 4 trudnoce i tek je petu uspesno iznela pomocu Fraxiparina. Nema pravila.

*andjelcic*, pupsik i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam primetila da se stavovi bas razlikuju...

Ja svakog meseca proveravam D-dimer,i posto su za sada vrednosti u redu,dr mi ne ukljucuje Fraxi...

pupsik, Jeca 90 i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A vidis npr.u Frontu sam lezala sa zenom koja je zbog mthfr izgubila 4 trudnoce i tek je petu uspesno iznela pomocu Fraxiparina. Nema pravila.

to i ja mislim

Ali stojim iza tvrdnje da nesto mora biti okidac kod ovih tzv "blagih" mutacija. Rodila sam dva deteta od 4 kg i tek posle toga imala pobacaje. 

Kako si ti? Nisi vise pisala pa ne znam kako si prosla, koju si na kraju terapiju imala...

Nekad imam romanticnu viziju cetvrtog deteta ali onda se setim bockanja...

ivannnica i Kikiriki volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam primetila da se stavovi bas razlikuju...

Ja svakog meseca proveravam D-dimer,i posto su za sada vrednosti u redu,dr mi ne ukljucuje Fraxi...

tako i treba.

uopste nisam pristalica terapije po svaku cenu.

aspirin je nekada bio terapija za vecinu trudnica sa ovim problemom.

sad se i primena fraksija poostrila.

i pitanje je sta je kod tebe izazvalo pobacaj.

jedna od mojih dobrih drugarica je imala dva pobacaja u 8 ned, nema dece. Ona je Pai homozigot, nema drugih mutacija. Meni je jedan od hematologa za moj heteroz predlozila aspirin pre zaceca a njoj je drugi rekao-ni slucajno aspirin. Znaci kolege, istu ordinaciju dele. Zamislite onda kako se razlikuju stavovi od grada do grada.

d dimer je najvazniji, i merenje protoka, tu se bas sve vidi

Vuciguraj i pupsik volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvu trudnocu izgubila u 26. nedelji. 

U drugoj mi Miljic prepisao Fraxi i rodila zdravog decaka u terminu.

Sada je ponovo Miljic bio na granici da li da ukljucuje ili ne posto sam "samo" hoozigot na MTHFR.

Ali s obzirom na prethodne trudnoce, ipak se odlucio da ukljuci.

Inace takodje sam istrazivala i pitala nekog americkog ginekologa koji se bavi MTHFR mutacijama. Covek mi odgovorio na mail i takodje (na slepo ) preporucio fraxi i u ovoj trudnoci.

Neko iznese bez problema, neko ne. Ja zaista ne bih ponovo rizikovala, narocito ne u tako kasnom stadijumu da mi se ponovi isto.

pupsik, ivannnica i Kikiriki volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to i ja mislim

Ali stojim iza tvrdnje da nesto mora biti okidac kod ovih tzv "blagih" mutacija. Rodila sam dva deteta od 4 kg i tek posle toga imala pobacaje. 

Kako si ti? Nisi vise pisala pa ne znam kako si prosla, koju si na kraju terapiju imala...

Nekad imam romanticnu viziju cetvrtog deteta ali onda se setim bockanja...

To ti je otprilike kao ruski rulet i sto kazes, pitanje je kada ce i sta biti okidac. Ja sam imala tri vezana pobacaja, tako da smo posle uradjenih analiza, onako, umorni od razocarenja konacno saznali " u kom grmu lezi zec", pa smo sa cetvrtom, uspesnom trudnocom udarnicki krenuli sa terapijom. U ovoj petoj, takodje uspesnoj, hvala Bogu, podrazumevala se ista terapija.

Inace, dobro smo, dasa ima 9 i po meseci, ucimo da hodamo i tako. Terapija posle porodjaja, samo Fraxi 6 nedelja. Uradila Dimer koji je bio dobar i to je to. Ja sam vala zavrsila sa trudnocama. Ukupan bilans : 21 mesec bockanja Fraxijem, uz to gomila lekova i vitamina + gomila primljenog Progesterona u guzicu, dane i dane sam provela u Frontu, na patologiji i kao slag na tortu, 2 carska reza. Da ne spominjem psihicki momenat, da li cu izgurati, da li ce biti sve ok.... Tako da, od mene dosta : D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to i ja mislim

Ali stojim iza tvrdnje da nesto mora biti okidac kod ovih tzv "blagih" mutacija. Rodila sam dva deteta od 4 kg i tek posle toga imala pobacaje. 

Kako si ti? Nisi vise pisala pa ne znam kako si prosla, koju si na kraju terapiju imala...

Nekad imam romanticnu viziju cetvrtog deteta ali onda se setim bockanja...

pisala sam na plusicima pa cu i ovde

ja npr inam mutacije laiden i pai 1 bila pokrivena fraxijem ali desila se biohemiska (cak sam bila pokrivena i utrogestanom 2x200 vaginalno)....onda sam radila ogtt i otkrila i IR

pa sam krenula da cackam i procitala na par mesta da je mutacija pai 1 povezana sa IR

24-tog idem lod hematologa i pitacu pa pisem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako i treba.

uopste nisam pristalica terapije po svaku cenu.

aspirin je nekada bio terapija za vecinu trudnica sa ovim problemom.

sad se i primena fraksija poostrila.

i pitanje je sta je kod tebe izazvalo pobacaj.

jedna od mojih dobrih drugarica je imala dva pobacaja u 8 ned, nema dece. Ona je Pai homozigot, nema drugih mutacija. Meni je jedan od hematologa za moj heteroz predlozila aspirin pre zaceca a njoj je drugi rekao-ni slucajno aspirin. Znaci kolege, istu ordinaciju dele. Zamislite onda kako se razlikuju stavovi od grada do grada.

d dimer je najvazniji, i merenje protoka, tu se bas sve vidi

Leni, ako nije tajna koji je hematolog tebe vodio?

Inace, ja imam pai1 homozigot i mthfr hetero. Trenutno je d-dimer u redu, kontrolisem ga redovno pa ni ne posecujem hematologa. Pijem aspirin za koji mi je isti taj hematolog rekao da mi ne treba, ali mi ga je endokrinolog uvela i ja sam ubedjena da je on imao uticaja na trudnocu, posle gotovo 3 godine bezuspesnih pokusaja.

Inace ovaj hematolog kod kog sam bila smatra da su ove moje mutacije blage, da nisu imale veze sa nemogucnoscu da ostanem u drugom stanju i inace znam da praktikuje uvodjenje terapije tek ako d-dimr skoci vise nego duplo za odredjenu nedelju trudnoce, ja bih ga promenila, ali nemam predstavu kod koga bih isla, a da mi je ipak dostupan. 

 

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Samo jos da dodam da sam ja jos pre trudnoce pocela da pijem folnu u aktivnom obliku koju sam narucivala iz Amerike, a sad je ima kod nas tako da samo nju pijem, folnak nisam pila uopste.

I ja sam dosta citala i istrazivala u vezi sa mutacijama, i cinjenica je da se na zapadu mnogo vise bave ovim pitanjem nego kod nas.

Jos jedna stvar, dosta sam citala o aspirinu u trudnoci i on u ovoj najmanjoj dozi ima samo blagotvoran ucinak na trudnocu i nikako ne moze da steti, naprotiv, smanjuje rizik od odvajanja posteljice i od preeklampsije.

Izmenjeno od strane pipi duga čarapa
Vuciguraj i pupsik volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pipi, ti si trudna? I ja sam, kao i ti, sama istrazivala, i uzimala sam Femibion jer on jedini na nasem trzistu ima aktivni folat u sebi, ali moja hem. kaze da je on za mene a folna za bebu. Ne znam...nisam narucils iz Usa jer sam shvatila da se doze ind. odredjuju i da ima raznih nuspojava. A shvatila sam da postoji veza izmedju ovih mutacija, kandide, anksioznosti...

Moja beka je vec velika a razlog sto jos pisem na ovoj temi su zene koje su poput mene zainteresovane da saznaju sta je okidac i kako se ponasati i vam trudnoce, kad udjemo u zrele godine i nadjemo se u rizicnom dobu za trombozu, mozdani, srcani udar...

Ja zivim u Cg i moj hem je dr Dapcevic.

Procitaj temu, bilo je raznih zenica iz razlicitih gradova, davale subpreporuke i za Bg, Ns, Nis.

Aspirin sam i ja uzimala pre zaceca, uzela sam ga i letos kad sam letela preko okeana i kad sam putivala autom za Sr.

Zelim ti svu srecu!

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pipi, ti si trudna? I ja sam, kao i ti, sama istrazivala, i uzimala sam Femibion jer on jedini na nasem trzistu ima aktivni folat u sebi, ali moja hem. kaze da je on za mene a folna za bebu. Ne znam...nisam narucils iz Usa jer sam shvatila da se doze ind. odredjuju i da ima raznih nuspojava. A shvatila sam da postoji veza izmedju ovih mutacija, kandide, anksioznosti...

Moja beka je vec velika a razlog sto jos pisem na ovoj temi su zene koje su poput mene zainteresovane da saznaju sta je okidac i kako se ponasati i vam trudnoce, kad udjemo u zrele godine i nadjemo se u rizicnom dobu za trombozu, mozdani, srcani udar...

Ja zivim u Cg i moj hem je dr Dapcevic.

Procitaj temu, bilo je raznih zenica iz razlicitih gradova, davale subpreporuke i za Bg, Ns, Nis.

Aspirin sam i ja uzimala pre zaceca, uzela sam ga i letos kad sam letela preko okeana i kad sam putivala autom za Sr.

Zelim ti svu srecu!

Jesam, 15. nedelja :)

Znam i za Miljica i za Elezovica, ali mislila sam da si ti bila kod nekog treceg, nisam registrovala da si iz CG.

Inace, Femibion jeste jedini imao aktivni oblik folne, ali ja zbog problema sa stitnom u trudnoci ne smem da unosim dodatni jod, koji febibion takodje sadrzi, ali se, bas pre nekoliko meseci, pojavio Folicplus, cist folat, imaju i sajt na kom je vrlo jednostavno objasnjena razlika izmedju folne kiseline i folata.

Kod nas eto do skoro nije ni postojao aktivni oblik folne, pa lekari nisu mogli na da ga preporucuju. Samo je pitanje vremena kada ce poceti. Naravno, ovo sve vazi za devojke koje imaju mthfr mutaciju, narocito homozigot.

Iskreno se nadam da ce d-dimer nastaviti da miruje i da necu morati da se bockam, samo zato sto vec imam dosta problema od pocetka trudnoce, narocito sa stitnom, mene je nazalost strefila hipertireoza, pa mi jednostavno nije potrebna jos jedna dodatna briga, i ovako ih imam milion, ali trudim se da razmisljam o pozitivnim, a ne o negativnim stvarima :)

Inace, hvala Bogu na ovoj temi, toliko korisnih informacija i puno podrske ima na njoj, meni zaista znaci.

pupsik, kaficica i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pipi,nisam znala,cestitam od srca :wub:

Hvala Zoxx, nisam ni pisala, juce se javih u ovoj temi. Citam vas redovno na trimestrima, pa cu vam se mozda uskoro pridruziti :)

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam, 15. nedelja :)

Znam i za Miljica i za Elezovica, ali mislila sam da si ti bila kod nekog treceg, nisam registrovala da si iz CG.

Inace, Femibion jeste jedini imao aktivni oblik folne, ali ja zbog problema sa stitnom u trudnoci ne smem da unosim dodatni jod, koji febibion takodje sadrzi, ali se, bas pre nekoliko meseci, pojavio Folicplus, cist folat, imaju i sajt na kom je vrlo jednostavno objasnjena razlika izmedju folne kiseline i folata.

Kod nas eto do skoro nije ni postojao aktivni oblik folne, pa lekari nisu mogli na da ga preporucuju. Samo je pitanje vremena kada ce poceti. Naravno, ovo sve vazi za devojke koje imaju mthfr mutaciju, narocito homozigot.

Iskreno se nadam da ce d-dimer nastaviti da miruje i da necu morati da se bockam, samo zato sto vec imam dosta problema od pocetka trudnoce, narocito sa stitnom, mene je nazalost strefila hipertireoza, pa mi jednostavno nije potrebna jos jedna dodatna briga, i ovako ih imam milion, ali trudim se da razmisljam o pozitivnim, a ne o negativnim stvarima :)

Inace, hvala Bogu na ovoj temi, toliko korisnih informacija i puno podrske ima na njoj, meni zaista znaci.

хелп сада са саветом....ја сам хетерозигот ПАИ1 и хетерозигот  mthfr...преписали су ми само фолну једном на дан 5 грама....јел треба да се бринем и да потразим додатно мишљење?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pupsik, to je ono sto svi preporucuju, ista terapija za sve. Mozes andol od 75 da uzmes na svoju ruku, to mi je i ginekolog preporucio, on ce pomoci kod zaceca, a kad do njega dodje obavezno potrazi savet od gin i hem, ipak su oni ljudi koji se bave ovim(iako ne znaju mnogo o ovoj temi) Promeni nacin ishrane, uzmi i ovaj Folic plus sto preporucuje Pipi.

Hvala Pipi za ovu info, nisam uopste znala za to.

Ti si heterozigot, vise od 50% zena u Srbiji ima istu mutaciju.

Prekotrolisi secer, hormone, to je mozds okidac, pa sve to dovedi u ravnotezu ishranom.

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pupsik, slazem se sa Leni. Pre zaceca mozes slobodno da uzimas folnu ili folic plus o kom sam pisala i aspirin od 100, cardiopirin od 75 ili andol od 75 sto rece Leni.

Cim ostanes trudna pocinjes da kontrolises d-dimer, osim ukoliko se hematolog ne odluci da ti odmah uvede terapiju.

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Vam devojke svima, drzim dijetu prepisanu nurticionistom vec mesec (smrsala sam oko 5 kg). Imam IR vec 3 godine pijem metformin 500 jednom dnevno. Hormoni su mi super, štitna i secer isto. sada pijem još i folnu 5 mg, jednom dnevno, doktor je rekao da kad zatrudnim odmah ce mi uvesti fraksiparin... al se sve pitam dal treba nesto za razredjivanje krvi i pre toga....

p.s. kad sad vracam film nazad, bas am jela puno sladoleda od srece dok sam bila trudna... mozda je to bio okidac...

*andjelcic* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne Pupsik, nista ti nisi izazvala, stvar je u tome da kad postoji jos neki problem osim trombofilije, on bude okidac za budjenje. Sama teudnoca je vec okidac jer telo 10 puta vise proizvodi trombove kako bi sprecilo krvarenje na porodjaju. Uz to IR, ili problem sa stitnom i eto muke.

Bice to sve dobro, dokaz smo ti mi koje smo kriz ovo prosle. Ja sam se cak prirodno poradjala, bez ikakvih razlika u odnosu na prva dva puta.

pupsik i *andjelcic* volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne Pupsik, nista ti nisi izazvala, stvar je u tome da kad postoji jos neki problem osim trombofilije, on bude okidac za budjenje. Sama teudnoca je vec okidac jer telo 10 puta vise proizvodi trombove kako bi sprecilo krvarenje na porodjaju. Uz to IR, ili problem sa stitnom i eto muke.

Bice to sve dobro, dokaz smo ti mi koje smo kriz ovo prosle. Ja sam se cak prirodno poradjala, bez ikakvih razlika u odnosu na prva dva puta.

Leni i ostale devojke, hvala puno na podršci....ja sam jako jaka žena iako sam mnogo emotivna (uglavnom pozitivno :)  , placem samo kod tuznih filmova, a smejem se stalno :) ) , al gubitak bebe slomi i onu najjacu.....

Vuciguraj i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vecina nas ovde je prosla istim putem, nije najlaksi put al' je zato nagrada jos sjajnija :) 

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.