Fraxiparin u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Zdravo svima nova sam na forumu i imam problem koji me izjeda. Imala sam tri spontana pobačaja i nakon toga mi je konstatovano da imam heterozigot MTHFR. Zato mi je hematolog u četvrtoj trudnoći uvela fraxiparin 0.3 jednom dnevno. I to je dalo pozitivne rezultate posto sam sad u 21.nedelji trudnoće. Sve prethodne su se završavale do 11.nedelje prestankom srcane radnje. Sada kada konacno sve ide super doktorka mi predlaze da uradim utero-feto-placentnu cirkulaciju i ako je dobra da iskljucimo fraxiparin. Moj ginekolig se strasno usprotivio tome a i ja nisam za taj predlog. Da li je mozda nekoj od vas fraxiparin iskljucen u pola trudnoce i da se ona nakon toga uspesno okoncala?

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima nova sam na forumu i imam problem koji me izjeda. Imala sam tri spontana pobačaja i nakon toga mi je konstatovano da imam heterozigot MTHFR. Zato mi je hematolog u četvrtoj trudnoći uvela fraxiparin 0.3 jednom dnevno. I to je dalo pozitivne rezultate posto sam sad u 21.nedelji trudnoće. Sve prethodne su se završavale do 11.nedelje prestankom srcane radnje. Sada kada konacno sve ide super doktorka mi predlaze da uradim utero-feto-placentnu cirkulaciju i ako je dobra da iskljucimo fraxiparin. Moj ginekolig se strasno usprotivio tome a i ja nisam za taj predlog. Da li je mozda nekoj od vas fraxiparin iskljucen u pola trudnoce i da se ona nakon toga uspesno okoncala?

Nisam cula da to rade nasi dr, ali znam da je u Usa praksa da se daje do 12. nedelje najcesce, drugarica mi je ob gyn, sto bi oni rekli :) Cudno da hematolog tako nesto predlaze, bas su rigidni da se koristi terapija, moja nije htela da vraca kad podigne dozu. Iskreno, Mthfr heterozigot ima 50% populacije, vrv su ti dali samo zbog pobacaja :( Oni to ne racunaju u trombofilije..

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

citala Sam Na forumima Da ponekad ukidaju fraksi Na sredini. Ali so ne mora ostavite, Jer ne steti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam zasto su hematolozi u poslednje vreme toliko "teski" na fraksiparinu. Kao ranije nije bilo potrebno, kao mutacije nisu problem... ali cinjenica jeste, a i moja dr, koja je sjajna, mi je to potvrdila - poslednjih godina nakon velikog broja spontanih sa fraksijem zene iznesu zdravu i pravu trudnocu. Redovno lezim na odeljenju za odrzavanje trudnoce i cak dva puta sam lezala sa zenama koje su imale mutaciju a hematolog je zeleo da "proba" bez terapije pa su na kraju zavrsile sa ugruscima u pupcanoj vrpci i d-dimerom do neba. Jedva su bebe izvukli - pogadjate - fraksiparinom. I moje mutacije se smatraju "bezazlenim" pa ja sad ne bih ukinula terapiju pa makar je placala do kraja.

Maja78, pupsik, Ummu i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Zdravo svima, nova sam na forumu. Ja sam u februaru ove godine izgubila bebu u 35 nedelji trudnoce, zbog PAI-1 mutacije, homozigot. I konacno, kada sam zavrsila sve preglede i sva ispitivanja, ginekolog mi je pocetkom jula odobrio da mogu ponovo da zatrudnim. Hematolog mi je propisao Fraxiparin 0.4, cim zatrudnim. E sad, htela sam da vas pitam, koliko ste cekale sa izostankom menstruacije da uradite betu, da li ste radile odmah po izostanku, ili ste cekale nekoliko dana? Mozda je glupo pitanje, ali s jedne strane ne zelim da se opterecuje time, ako mi zakasni jedan dan, da odmah trcim u laboratoriju, a s druge strane ne zelim da zakasnim sa terapijom. Inace u prethodnoj trudnoci, ginekolog mi je Fraxi ukljucio u 27oj nedelji, kada je video da su protoci kroz pupcanik losiji, do tada je sve sa bebom bilo u redu, ali je sa terapijom zapoceto kasno, niko nije ni pomislio na trombofiliju, dok sve nije krenulo na lose, tako da sam otkrila koja je mutacija tek po porodjaju...

Izmenjeno od strane Pregnancy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima, nova sam na forumu. Ja sam u februaru ove godine izgubila bebu u 35 nedelji trudnoce, zbog PAI-1 mutacije, homozigot. I konacno, kada sam zavrsila sve preglede i sva ispitivanja, ginekolog mi je pocetkom jula odobrio da mogu ponovo da zatrudnim. Hematolog mi je propisao Fraxiparin 0.4, cim zatrudnim. E sad, htela sam da vas pitam, koliko ste cekale sa izostankom menstruacije da uradite betu, da li ste radile odmah po izostanku, ili ste cekale nekoliko dana? Mozda je glupo pitanje, ali s jedne strane ne zelim da se opterecuje time, ako mi zakasni jedan dan, da odmah trcim u laboratoriju, a s druge strane ne zelim da zakasnim sa terapijom. Inace u prethodnoj trudnoci, ginekolog mi je Fraxi ukljucio u 27oj nedelji, kada je video da su protoci kroz pupcanik losiji, do tada je sve sa bebom bilo u redu, ali je sa terapijom zapoceto kasno, niko nije ni pomislio na trombofiliju, dok sve nije krenulo na lose, tako da sam otkrila koja je mutacija tek po porodjaju...

hello! Mislim da betu mozes odmah po izostanku, nesto ce pokazati, a testovi mogu I Da ne pokazu ranije. Napisi molim Te Ako ti nije tesko, podrobnije o tome Kako je sve krenulo po zlu...imam isti mutaciju al heterozigot I Jos mtfr isto heyerozigot. Izgubila lani bebu u 8 nedelji, sad sam pod fragminoм 2500х1 и константним стахом...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, samo nemoj da se traumiras molim te. Meni su prvo krenule kontrakcije, od 15-e nedelje, pila sam 4-5 utrogestana dnevno i generalno se nisu smirivale, pa mi je ukljucen nifelat. Sa vebom je sve bilo u redu, napredovala je lepo svake nedelje, svake nedelje sam i bila na UZ zbog kontrakcija, posle je preventivno radjen i FES i tu je sve bilo ok, nike bilo postojanja nikakvih anomalija, sto je i obdukcija potvrdila. Onda u 27-oj nedelji, kada su mereni protoci ( mereni su i tri nedelje unazad, bili su uredni svaki put), RIAu je bio 0,75. I dr je odmah ukljucio fraxiparin 0.4, nije me slao kod hematologa jer bi trebalo dosta vremena, da se vidi sta je. Isti dan sam radila D-dimer bio je nesto povisen, ne znam tacno koja vrednost. Posle sam svakih 15 dana radila D-dimer, dok sam bila na fraxiparinu i bio je tako na nekoj gornjoj granici, ali nije bio iznad referentnih vrednosti. Sad ono sto sam ja osetila, u 33. nedelji je beba pocela da se smiruje, ali sam mislila da postaje tesno jer je na UZ sve sto se nje tice izgledalo dobro, plodove vide je bilo normalno, tezina normalna, obimi normalni, ali posteljica gr.II.Tada mi je radjen i CTG, otkucaji super, u 34. nedelji CTG isto ok, ali tad sam vec imala jake bolove, a moj dr nije bio tu, pa he neka doktorka pogledala CTG, videla da he dobar i kontrola za nedekju dana da se planira porodjaj. Medjutim 2 kasnije, pored konstantnih bolova, samo sam osetila da mi je stomak laksi i da je nekako splasnuo. Pocela je nenormalno da mi se trazi voda, pila sam bukvalno litre vode a nisam mogla da piskim, samo sam oticala, noge su mi bile kao balvani. I na UZ se prvo video hidrops ploda, teskog stepana, sve telesne supljine su ispunjene vodom, pluca isto, ustanovljeno da je beba mrtva i na hitan porodjaj. Posle se na obdukciji videlo da je doslo do tromboze arterija fetusa, defektna posteljica sa marginalnom insercijom pupcanika. E sad kod mene je bilo i nezavisno od trombofilije to da je posteljica izgledala kao da je zarazena virusom, makroskopski, a pod mikroskopom se nista nije videlo, sve virusoloske analize negativne i onda su me poslali kod hematologa i onda se ispostavi da imam ovu glupost. Da, znam da beta moze odmah, samo me interesuje da li sme da se saceka tipa 5-6 dana od izostanka ili odmah da trcim u lab? Ne znam sta je pametnije, necu ni da budem lujka, koja svako malo trci i radi testove, ne zelim da budem preopterecena, a s druge strane me strah da ne zakasnim sa fraxijem. Nemoj biti preplasena, msm znam da je strah prisutan, ali samo se trudi da budes pozitivna, heparini su odlicni za te stvari i resavaju problem. ☺

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Хвала ти пуно на исцрпном одговору. Мени су увели ффрагмин пре ембриотрансфера...тако да вероватно je bolje sto pre da se uvodi razredjivac. Mi smo 25 nedelja  i zasada hvala Bogu i protok i d-dimer su dobri...

Pregnancy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista. Aha, ti si bila na VTO. Sigurno da jeste, jer svi lekovi koje si koristila za pripremu za transfer i sta vec posle, pojacavaju koagulaciju, tako da je svakako bolje i da se dobro usadi embrion i da lepo napreduje. Drago mi je da ste dobro, samo neka se bebiron vrti i sutira. Nema veze sto ces ti manje spavati, bitno je da ono uziva.  I veruj mi, ako se plasis, ne moras cekati kontrolu, i cesce idi i proveri d-dimer, da budes mirnija. 

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam test uradila tri dana pre ocekivane menstruacije i bio je pozitivan, a terapiju sam ukljucila bukvalno na dan ocekivanog ciklusa. E sad, ja sam ranije radila bas iz istog straha kao ti jer sam jednu trudnocu izgubila u 13. nedelji, a drugu cak rano, cim sam za nju saznala, pa nisam htela vise da rizikujem. Ne znam, ja bih uvek birala da budem paranoicna lujka (sto i jesam bila, dr me je gledala kao da nisam normalna kad sam joj rekla da sam trudna a jos mi i ne kasni) nego da ponovo prolazim kroz isto. I slucajnost ili ne, za sada je sve u redu, evo guram 33. nedelju. Odluka je na tebi, ja licno mislim da nista nece faliti ni da sa terapijom krenes nakon kasnjenja, ne znam nikog da je ovako poranio ko ja, ali ja jednostavno nisam mogla da se opustim, dugo sam i jako zelela ovu bebu i svasta sam prosla da bih je dobila. 

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Hvala ti puno na odgovoru. Sto je sigurno, sigurno je, bolje paranoisati, a da sve bude savrseno dobro, nego se jesti sve vreme i razmisljati " jao sta ako ovo, sta ako ono". Ja sam i pre ove trudnoce, pre 3 godine imala jedan missed u 7-oj nedelji, moj gin je tada jos predlozio da se ispitam, ali su mi na Institutu za transfuziju uradili nekolicinu parametara i tako me "skinuli s vrata."  Sad vise nista ne prepustam slucaju, danas mi je prvi dan ciklusa, uradila sam sve i krvnu sliku i urin i briseve i prekontrolisala stitastu zlezdu, znam da je sve dobro, pijem folnu i vit.C i ovaj mesec akcija. A ako da Bog, za nekih 27-28 dana i ja se bockam i jedva cekam da krenem sa tim. :D 

Izmenjeno od strane Pregnancy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima! Nova sam na forumu. Imam jednu nedoumicu. Procitala sam mnogo sajtova,foruma,... I nigde nisam nasla da je neka primala Fraxiperin 0.3 pre nego sto je zatrudnela. Ja imam dva misseda u 8. nedelji i jednu neuspelu vestacku oplodnju. Obe trudnoce sam ostala prirodnim putem. Sad ne bih da idem na VTO,ako vec mogu prirodnim putem. Ali mi je cudno zasto mi je hematolog dao da primam fraxiparin,a nisam jos trudna? Da li to steti zdravlju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I evo mene posle dosta vremena, konacno trudna.  Htedoh da pitam da li negde u Bg dozvoljavaju da se fraxiparin nosi kuci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u dz Zvezdara davali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala tii! Mene su na Novom Beogradu gledali kao ludaka kada sam pitala, kao to nije dozvoljeno.:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja drugarica je na Nbg dobijala i malo pred kraj njene trudnoće (kraj 2016) su im poslali kontrolu, pola njih je podobijalo otkaz. Zato ne smeju. I meni čak nisu zvanično davali, nisu smeli čak da mi daju u dz pa ja da iznesem, nego mi je patronaža donosila kući po desetak injekcija. Tako da treba da nahvataš nekog jedan na jedan, kad ti dodju kući da ti daju, i da ih zamoliš da ti ostave. Njima je lakše, svako će hteti, samo ako nisu uplašeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dakle, NIKAKO da odeš tamo i da pitaš.

Pregnancy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage zene,

Cekam kontrolu kod doktorice, ali me do tada zanima sta vi mislite, koliko je moja situacija komplikovana? sta sve vec sada mogu da uradim, ako planiram trudnocu u narednoj godini? da napomenem, nikad nisam ni pokusala ostati trudna, svi nalazi su radjeni po nalogu endokrinologice. Imam 30 godina.

Imam Hashimotov tireoiditis, hipotireozu, 3 godine na terapiji letroxom 25 I selenom za antitijela, PCOS, ali sada vec par godina redovne cikluse, na 35-40 dana, ovulatorne. Insulinska rezistencija, za sada pijem Inofolic, pretpostavljam da cu uskoro dobiti metformin (tjelesna tezina mi je malo ispod normalne). Pijem I vitamin D 2000 IU, vitamin E. Zadnji nalaz je radjen na trombofilije, imam mutaciju MTHFR heterozigot. Fibrinogen na gornjoj granici.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav devojke, 

Imam MTHFR heterozigot i F5 Leiden heterozigot. To sam samoinicijativno uradila analize nakon 2 spontana, u 7. nedelji oba.

Nisam jos bila kod hematologa jer nikako ne mogu da dobijem uput. 

E sad, ako sve zavrsim privatno, i hematolog mi da terapiju, kako cu posle da dobijem injekcije? Jel imao neko situaciju da su mu u DZ prepisali nalaz privatnog lekara da dobije injekcije od trosku drzave? Ja to ne verujem da cu moci da placam...

Hvala unapred svima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ne mozes da dobijes o trosku drzave na osnovu izvestaja privatnog lekara. Ako vec imas privatno hematologa kod koga ides, mozda njega da pitas da ti preporuci nekog kolegu koji bi ti drzavno napisao izvestaj, da ne placas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav devojke, 

Imam MTHFR heterozigot i F5 Leiden heterozigot. To sam samoinicijativno uradila analize nakon 2 spontana, u 7. nedelji oba.

Nisam jos bila kod hematologa jer nikako ne mogu da dobijem uput. 

E sad, ako sve zavrsim privatno, i hematolog mi da terapiju, kako cu posle da dobijem injekcije? Jel imao neko situaciju da su mu u DZ prepisali nalaz privatnog lekara da dobije injekcije od trosku drzave? Ja to ne verujem da cu moci da placam...

Hvala unapred svima :)

Ja nisam ali moja drugarica jeste. Uvek ide privatno kod hematologa,njen ginekolog na osnovu tog nalaza daje fraxiparin.Nece covek da se igra, pa da mu pacijent ne daj Boze dobije spontani, zbog njegove sujete.U obavezi su da prihvate nalaz i iz priv.laboratorije a kamoli nalaz hematologa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja nisam ali moja drugarica jeste. Uvek ide privatno kod hematologa,njen ginekolog na osnovu tog nalaza daje fraxiparin.Nece covek da se igra, pa da mu pacijent ne daj Boze dobije spontani, zbog njegove sujete.U obavezi su da prihvate nalaz i iz priv.laboratorije a kamoli nalaz hematologa

Hvala na savetu. 

Ja ne mogu vama da opisem koliko ludilo vlada kod nas u DZ.

Ja sam htela vrlo rado da idem sve drzavno da zavrsim, i da cekam koliko god je potrebno. 

Ali, ginekoloskinja nije htela da mi da uput za hematologa. 

Onda sam ja uradila urodjene trombofilije u laboratoriji samoinicijativno. 

Zatim sam od dr opste prakse dobila uput za internistu, (koji nema termine narednih mesec dana, samo za hitne slucajeve) pa da mi on da uput za hematologa. A internista moze da me posalje samo za Smederevo gde radi hematolog/ zena za koju kazu da je apsolutno nezainteresovana. Pa ako ona hoce, da me posalje dalje. 

Ako krenem ovim putem, ja cu na kraju morati i kod psihijatra da navratim. 

Zato sam mislila da skratim put i odem privatno. 

Ako neko ima preporuku za hematologa privatno, molim vas dajte :) 

 

 

Izmenjeno od strane Marija1985

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobih danas Fraxiparin 0.3 da se bockam. Ono sto me buni je sto mi je dr hematolog rekla da se sad u pocetku bockam u stomak. A posle me u DZ obucili da se bockam u ruke i noge naizmenicno. U gornji zadnji kvadrant nadlaktice i gornji butine. Jos nisam ni sigurna da li sam kako treba zapamtila sve oko ispustanja vazduha isl. Moze li mala pomoc?

leni, Dacha76 i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobih danas Fraxiparin 0.3 da se bockam. Ono sto me buni je sto mi je dr hematolog rekla da se sad u pocetku bockam u stomak. A posle me u DZ obucili da se bockam u ruke i noge naizmenicno. U gornji zadnji kvadrant nadlaktice i gornji butine. Jos nisam ni sigurna da li sam kako treba zapamtila sve oko ispustanja vazduha isl. Moze li mala pomoc?

Ja sam u obe trudnoce koristila Fraxiparin/Clexane svakog jutra prvih 12 nedelja i bockala sam se samo u stomak leva pa desna strana naizmenicno.Obe trudnoce super prosle,prva devojcica pre 3 godine i druga blizancici bata i seka pre 8 nedelja.

Nikakvih komplikacija nije bilo,prva trudnoca 39+5 nedelja,druga 37+2.

miliccam, leni i k a m volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Dobih danas Fraxiparin 0.3 da se bockam. Ono sto me buni je sto mi je dr hematolog rekla da se sad u pocetku bockam u stomak. A posle me u DZ obucili da se bockam u ruke i noge naizmenicno. U gornji zadnji kvadrant nadlaktice i gornji butine. Jos nisam ni sigurna da li sam kako treba zapamtila sve oko ispustanja vazduha isl. Moze li mala pomoc?

Do 16. nedelje moze u stomak, jedno vece jedna strana, drugo vece druga. Ustines to mesto palcem i kaziprstom, predjes kockicom leda, obrises alkoholom, ubodes, pustis salce i istisnes injekciju. Bodes 5 prstiju od pupka pa cm gore-dole kako koje vece. Vazduh ima za cilj da gurne sadrzaj ispod koze i ne treba da se istiska. Ja sam se bockala uvece kad svi legnu da devojcice ne bi videle, nisam zelela da trudnocu vezuju uz to i nisam dozvolila da saznaju. Nisam ni svekrvi pricala, znala je mama i muz. 

Izmenjeno od strane leni
Dacha76 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.