Dojenje u trudnoći

odgovora

Objavljeno

zdravo svima, novi sam clan i prvi put sam na forumu.. otvorila sam novu temu, dojenje. interesuje me sta mislite o dojenju u trudnoci, ima li neko na forumu ko je dojio tokom cele trudnoce? ja sam u 18.nedelji i imam bebu nepunih 10meseci. da li to utice na neki nacin na buducu bebu ? volela bih malo da procaskamo...pozdrav svim buducim mamama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima, novi sam clan i prvi put sam na forumu.. otvorila sam novu temu, dojenje. interesuje me sta mislite o dojenju u trudnoci, ima li neko na forumu ko je dojio tokom cele trudnoce? ja sam u 18.nedelji i imam bebu nepunih 10meseci. da li to utice na neki nacin na buducu bebu ? volela bih malo da procaskamo...pozdrav svim buducim mamama

Sta ti je rekao doktor? koliko ja znam trudnica ne bi trebalo da doji zbog prevremenog porodjaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dunja, mislim da je najbolje da se konsultujes sa svojim dr.

Ja sam trudna i mog decaka sam prestala da dojim posle nekih par nedelja trudnoce...Imao je 13 mjeseci kad sam prestala. On je inace vec tada imao samo 2 podoja, ujutro i uvece. prvo sam ukinula jutarnji, a posle nedelju dana i vecernji. Par noci ga je uspavljivao mm i tako je proslo. Mene je najvise bilo strah kontrakcija, jer sam u prvoj trudnoci bas patila sa njima, pila ljekove isl. Par dana mi je bilo tesko, ali maleni je to sve tako lijepo prihvatio, da je na kraju sve bilo bas kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dr.mi je preporucila dodatne vitamine multicentrum materna.. pitam cisto da vidim imali neko iskustva sa tim, jer su misljenja po tom pitanju razlicita.za sad nemam nikakve smetnje, samo se malo ,povremeno zapitam.. mozda ova nova beba nema dovoljno jer mali sloncic sisa 5 puta na dan??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima, novi sam clan i prvi put sam na forumu.. otvorila sam novu temu, dojenje. interesuje me sta mislite o dojenju u trudnoci, ima li neko na forumu ko je dojio tokom cele trudnoce? ja sam u 18.nedelji i imam bebu nepunih 10meseci. da li to utice na neki nacin na buducu bebu ? volela bih malo da procaskamo...pozdrav svim buducim mamama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U tudnoći može da se doji do 20-te nedelje. Kasnije ne zbog opasnosti od prevremenog porođaja. Treba dobro da se hraniš. Pozdrav!

Теуша voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dr.mi je preporucila dodatne vitamine multicentrum materna.. pitam cisto da vidim imali neko iskustva sa tim, jer su misljenja po tom pitanju razlicita.za sad nemam nikakve smetnje, samo se malo ,povremeno zapitam.. mozda ova nova beba nema dovoljno jer mali sloncic sisa 5 puta na dan??

Mislim da ce bebica da uzme sve sto joj treba, ali je pitanje koliko toga ce tebi ostati? Moras sto vise da odmaras i da jedes sto kvalitetnije, a meni to sa mojim radnim vremenom i malenimn od godinu dana nije bilo bas izvodljivo...Ako ti nemas nikakve smetnje, ako beba po uzv fino napreduje, bice da je sve ok...Mozda pokusaj da smanjis broj podoja ako je veliki bebac prihavtio fino ostalu hranu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam ličnog iskustva sa tim, ali ženica sa kojom sam ležala u sobi nakon porođaja je baš bila u takvoj situaciji.

Ona je dojila do 7. meseca trudnoće bez problema.

Naravno, to samo ako imaš urednu trudnoću.

Bebica u stomaku, koliko ja znam, dobija sve prva. Nemoj se brinuti :)

U USA žene često doje do pred sam kraj trudnoće a onda čak i nastavljaju tzv. "tandem breastfeeding", dakle nastavljaju da doje i novorođenče i stariju bebicu.

Earl Grey i Теуша volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam na savetima! posebno pheonix, bas si me obradovala, vidis ti u USA su skroz u dojenje fazonu.ja sam ovde u italiji, isla na njihov kurs legga del latte volonterska organizacija koja priprema i uci zene kako bez problema, najlakse i najzdravije hraniti bebca.dugo nisam isla ..ima jednom mesecno.. sad sam se i njih setila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam par iskustava tandemskog dojenja koje je savrseno funkcionisalo ili jos funkcionise. Ako je sa trudnocom sve u redu i lekar smatra da nema potrebe da prestajes onda samo napred dok god smatras da treba! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја сам моју дојила до 4.месеца а онда је она сама престала јер ми се због нове трудноће променило млеко.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da vam prenesem svoje iskustvo....

Kada je moja djevojcica koju sam do tada dojila imala 15 mjeseci, ostala sam u drugom stanju. Nakon prvog pregleda, kada je potvrdjena trudnoca, moja doktorica mi je savjetovala da podjem sa odvikavanjem kcerkice od dojke jer kako ona kaze to bi doslovno iscrpilo moj organizam, a i vec je dovoljno velika da joj dojka vise i ne treba.

Poslusala sam doktoricu, i odvikla bebce od dojke za 5 dana i od tada je pocela spavati cijelu noc.

Nisam puno razmisljala jer sam je svakako planirala odvikavati u tom periodu.

Poenta je u tome da svaki doktor ima razlicito misljenje, moja doktorica je misljenja da ne treba dojiti u trudnoci, zbog toga sto dojenje izaziva kontrakcije materice a mnogo iscrpljuje organizam zene.

Теуша voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima, novi sam clan i prvi put sam na forumu.. otvorila sam novu temu, dojenje. interesuje me sta mislite o dojenju u trudnoci, ima li neko na forumu ko je dojio tokom cele trudnoce? ja sam u 18.nedelji i imam bebu nepunih 10meseci. da li to utice na neki nacin na buducu bebu ? volela bih malo da procaskamo...pozdrav svim buducim mamama

Ja nemam iskustva s time, ali znam da je moja mama izgubila jednu bebu posle mene. Ostala je u drugom stanju kad sam ja imala 4 meseca, i u 6. mesecu trudnoce je poceo porodjaj te beba nije mogla da prezivi. Njen organizam nije to mogao da podnese iako je primala neke injekcije, i cak je prestala pred kraj da me doji.

Naravno da je sve individualno, i da svaki organizam reaguje drugacije, ali svakako moras (po mom misljenju) da obratis posebnu paznju, i da se redovno konsultujes sa doktorom.

Sve najbolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam nesvesno (jer nisam znala da sam trudna) dojila sinčića 2 meseca u trudnoći, kada sam saznala doktorka mi je rekla da ga postepeno odvikavam i tako je i bilo. Zaključak: dojila sam prva 3 meseca trudnoće. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dojenje u trudnoći je sasvim moguće i nije opasno po trudnoću, ali zdravlje mame može biti ugroženo ukliko se ne hrani adekvatno i to je cela mudrost. Potrebna je jako izbalansirana ishrana, tako da posle kreiranja i napredovanja ploda u materici i stvaranja dovoljne količine mleka u grudima za dojeno dete, ostane dovoljno hranljivih materija i tečnosti za majčin organizam. Nakon porođaja, dojenje oba deteta je sasvim o.k., jer imamo dve dojke. :)

Lično poznajem mamu koja je dojila čitavu trudnoću, a nakon porođaja tandemski dojila svoje dvoje dece još četiri meseca. Svoje mlađe dete je nastavila da doji nakon ta 4 meseca, kada se starija ćerkica odvikla. Sve je bilo super i sa njom i sa trudnoćom i sa dečicom i sa mlekom. :)

Ukoliko se neka od vas odluči za ovu ''avanturu'', spomenuta mama bi bila voljna da pomogne savetom iz svog iskustva. Ona je jedna od savetnica za dojenje i odlična je u toj ulozi, a uz to je i zdravstveni radnik. Slobodno se javite meni, a ja ću proslediti kontakt njoj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probala sam, slabo mi to pomaze..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probala sam, slabo mi to pomaze..

Lejlita, moras malo da izmlazas iz kriticne dojke, da bi popustila napetost. Imas li T danas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas me bas kao strelice citav dan kroz dojke prolaze..bolne naravno..opet cu malo izmusti ali sve mislim da ih tako podsticem da jos mlijeka proizvedu. Bas mi je muka a jos i ovi problemi ccc

Hvala vam puno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijači imaš li kontrakcije dok Sofija sisa? ja ponekad osećam da me baš onako zaboli stomak, pa popusti, pa opet zaboli dok ona siki... ne uvek, ali dešava se sve česšće...

A bradavice? Jesu te bolele? Mene jesu, pa prestale, ja mislila da me ona nažuljala zubima ali sam sad shvatila da je to od trudnoće :D

Kad je počelo da ti prestaje mleko, tj. kad je Sofija proredila sisanje? u kom mesecu ili nedelji si bila ako se sećaš?

Izvini što sam dosadna, ali moram da pitam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja prijateljica je imala te bolove i savetovano joj je da prestane da doji, sto je i uradila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja ću prekinuti, tu nema dileme, samo ne bih bar još mesec dana dok mm ne bude na odmoru da može on da je uspava :)

samo me zanimalo da li i druge trudnice imaju te tegobe, mrzi me da idem kod dr zbog toga a i on će mi sasvim sigurno reći da prekinem dojenje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijači imaš li kontrakcije dok Sofija sisa? ja ponekad osećam da me baš onako zaboli stomak, pa popusti, pa opet zaboli dok ona siki... ne uvek, ali dešava se sve česšće...

A bradavice? Jesu te bolele? Mene jesu, pa prestale, ja mislila da me ona nažuljala zubima ali sam sad shvatila da je to od trudnoće :D

Kad je počelo da ti prestaje mleko, tj. kad je Sofija proredila sisanje? u kom mesecu ili nedelji si bila ako se sećaš?

Izvini što sam dosadna, ali moram da pitam :D

Nisi dosadna,naprotiv ja volim da pomognem koliko mogu.Nisam imala nikakve bolove kako ti opisuješ u stomaku kad S sisa,nemam ih ni sad.Jel imaš te bolove i kad ne sisa,možda je širenje materice?

Bradavice su počele nedavno da me bole,kad ih je nažuljila zubićem koji raste,a bolele su me grudi kad bi obično trebalo da dobijem.Kao neki probadajući bol,al to sam imala i u prvoj trudnoći.

Mleko mi mislim nije prestalo,al npr kad stisnem nema mleka,čitala sam da je to sad kolostrum koji ona brzo popapa.To je počelo tačno oko 20.te nedelje,koliko me sjećanje služi,znam da sam jedno jutro videla da ne curi.Od tada je i ona proredila sisanje,i to se svelo na baš retko.S tim što sam joj ja noću nudila vodu kad se probudi,možda je i to doprinjelo.Ona je kasnije i sama tražila vodu.

Ja sam išla na to da smanjim svakako dojenje.Desi se neki period od par dana kada bi sisala češće,al to stvarno brzo prođe.

Inače,najviše je sisala na početku moje trudnoće.

A što se muža tiče,prstom makao nije,niti sam mogla na njega čekati za to noćno sisanje.Sama sam polagano ali sigurno uspjela da je naviknem da se uspava bez sike.Takođe,da se nauči da nema noćnih podoja,već joj daM da pije vodu.To sam najviše radila iz razloga što će tri dana i tri noći biti bez mene,pa da je pripremim da kad se probudi noću ne traži siku,jer mame nema.

Nadam se da sam ti bila od neke pomoći,ako imaš još pitanja,slobodno.

Ima jedan fenomenalan forum o dojenju u trudnoći tu ima dosta korisnih zanimljivih postova,pa kad nađeš vremena čitaj.Ja sam sve iščitala i dalo mi je odgovore na neka moja pitanja.

http://forum.roda.hr...enje-u-trudnoci

Imaju i neke članke,samo potraži.Al jedno je sigurno,sve čitaj,al sebe i dete najviše ;) .

Schveca i Waterlily volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boli nekako slično kao prvih dana dojenja, kad krene da sisa kao da mi se stom zgrči, pa popusti... kažem ne stalno, ali dešava se... i da, takav bol imam samo dok S sisa...

Ja sam slaba, lenja i nesposobna da sama odviknem Saru od sike... a i znam da ne moram sama da prolazim kroz to, pa se previše i ne trudim. Tebi svaka čast, ali meni eto treba pomoć supruga, tako mi je lakše i to je to:D

Pogledaću link ;)

Hvala puno na odgovoru :wub:

Megi. i Waterlily volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijači imaš li kontrakcije dok Sofija sisa? ja ponekad osećam da me baš onako zaboli stomak, pa popusti, pa opet zaboli dok ona siki... ne uvek, ali dešava se sve česšće...

A bradavice? Jesu te bolele? Mene jesu, pa prestale, ja mislila da me ona nažuljala zubima ali sam sad shvatila da je to od trudnoće :D

Kad je počelo da ti prestaje mleko, tj. kad je Sofija proredila sisanje? u kom mesecu ili nedelji si bila ako se sećaš?

Izvini što sam dosadna, ali moram da pitam :D

Shveco,mene su tu oko 8-9 nedelje počele da bole bradavice i da se mleko polako smanjuje. Na levoj,koja je inače uvek bila više mlečna desilo se da ne mogu da iscedim više od kap dve,uopšte nije išlo u mlazu. Dole me jeste malo žigao stomak,ali sam to pripisivala širenju materice i naprezanju zbog sina. i on je u početku trudnoće tražio češće da sisa,čak je na levoj bradavici napravio podliv zbog vakuma. Nama je bilo malo lakše da prekinemo jer je on bio manji,skoro 8 meseci i skoro jače od mesec dana sam ga navikavala na flašicu i menjala mu podoj po podoj dok sam jednog dana nije želeo više da sisa.

Ako prekidate,želim da što bezbolnije prođe.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.