Treći trimestar

odgovora

Objavljeno

To se i ja pitam... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo buduce mamice!!! Nova sam ovde, pa mi ne zamerite ako pitanje postavljam na pogresnoj temi. Naime, sada sam u 33. nedelji i pocele su jake mucnine, koje inace do sada nisam imala, zanima me da li ste imale slicna iskustva i da li je to opasno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo buduce mamice!!! Nova sam ovde, pa mi ne zamerite ako pitanje postavljam na pogresnoj temi. Naime, sada sam u 33. nedelji i pocele su jake mucnine, koje inace do sada nisam imala, zanima me da li ste imale slicna iskustva i da li je to opasno?

Dobrodosla! :)

Mislim da je normalno, ja imam ogromne mucnine koje uvece prelaze u gorusice...

Ja to povezujem sa rastom materice, gura dijafragmu... Ali, u svakom slucaju napomeni to dr kad budes sledeci put bila na kontroli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo buduce mamice!!! Nova sam ovde, pa mi ne zamerite ako pitanje postavljam na pogresnoj temi. Naime, sada sam u 33. nedelji i pocele su jake mucnine, koje inace do sada nisam imala, zanima me da li ste imale slicna iskustva i da li je to opasno?

Dobrodosla Nela... :) Mene zadnjih nekoliko dana muce mucnine ali nista strasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sjećam se da je i meni tako bilo...koliko sam se samo prepala, ali brzo je prošlo. Nadam se da će i kod tebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se desava i kad se beba mnogo vrpolji da dobijem mucnine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne znam da li da idem u bolnicu da me pregledaju za nedelju dve sad razmisljam oko karlicnog polozaja citam po internetu i bas se nesto plasim sta ce da bude... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Karlicni polozaj bebe

Karlicni polozaj je polozaj bebe u materici kada ona prednjaci zadnjicom ili nogama nadole i srece se prosecno kod 3-4 % trudnica. Kao relativno retka pojava, ovakva trudnoca i polozaj smatraju se visoko rizicnim i trudnice kod kojih je konstatovana moraju ozbiljno voditi racuna o svom zdravlju. Iako su mnoge zene prirodnim putem rodile iako beba nije bila u idealnom polozaje, veca je mogucnost potencijalnih komplikacija ukoliko je beba u karlicnom polozaju.

Karlicni polozaj bebe najcesce se dijagnosticira u 28. nedelji trudnoce i ne mora da se zadrzi do porodjaja. Sve do 36. nedelje polozaj bebe u materici se menja, jer ona ima dovoljno prostora i plodove vode da se okrece. Posle se retko desi da se beba okrene.

Vrste polozaja

“Zadnji polozaj” – razlikuju se cisto zadnji i mestovito-zadnji polozaj. Kod cisto zadnjeg na ulazu u karlicu (prema izlazu iz materice) lezi zadnjica bebe, noge su savijene u kukovima i kolenima i leze duz tela. Kod mestovito-zadnjeg polozaja, bebina zadnjica je zajedno sa nogama okrenuta ka karlici, noge su savijene u kukovima i zglobovima kolena.

Nozno prednjacenje ploda – Razlikujemo dva nacina noznog prednjacenja ploda: 1) kada prednjace obe noge, malo razmaknute u kukovima i zglobovima kolena; 2) kada je jedna noga pruzena u kuku i kolenu, druga savijena u kuku i lezi vise.

Karlicni polozaj cesto je uslovljen prostornim problemom u uterusu i beba zauzima stav u kojem se oseca najprijatnije. Da li se radi o jednom od ovih nepravilnih polozaja moze se utvrditi i spoljnim pregledom trbuha. Kod normalne trudnoce materica je razvucena uzduzno, a ne poprecno.

Rizici porodjaja vaginalnim putem

Beba dobija kiseonik putem pupcane vrpce dok je u stomaku. Ukoliko beba krene zadnjicom, pupcanik moze da sklizne u porodjajni kanal gde biva pritisnut i zaglavljen te je protok kiseonika umanjen ili onemogucen. Imajuci ovo na umu, vecina ginekologa se odlucuje za carski rez kada je beba u karlicnom polozaju jer on definitivno predstavlja manji rizik i za mamu i za bebu. Ako se ipak odlucite za vaginalni porodjaj onda racunajte da ce vam napraviti povecu epiziotomiju kako bi beba imala prostora da izadje. Takodje ceste su upotrebe forcepsa i vakuma kako bi se olaksalo istiskivanje deteta.

Takodje, ukoliko trudovi krenu i potisnu bebu u karlicu majke pre nego sto pocne operacija planiranog carskog reza, vecina akusera pokusava da do kraja izvede vaginalni porodjaj, pre nego da radi hitan i tezak carski rez.

Sta moze vas ginekolog da uradi kako bi se beba postavila u povoljniji polozaj?

Ranije su akuseri u toku 37-38 nedelje pokusavali da okrenu bebu u adekvatan polozaj pomocu tzv. “spoljnog okreta”. Medjutim, ovaj zahvat je cesto bio neefikasan i nosio je sa sobom opasnost od raslojavanja placente, pritiska ili obavijanja pupcane vrpce, te se danas retko primenjuje u praksi i mora da ga izvodi vrlo strucno osoblje i to u bolnickim uslovima kako bi bio moguc hitan carski rez ako dodje do komplikacija. Akuserska intervencija pri karlicnom porodjaju koja se sve redje primenjuje je i “unutrasnji okret” u toku porodjaja. Tada se izvlaci noga bebe, koja se dovodi u uzduzni polozaj, ali karlicni, pa se i porodjaj vodi po mehanizmu “karlicnog” radjanja. Danas se primenjuje kod nekih blizanackih trudnoca, gde je drugi blizanac u poprecnom polozaju.

Sta vi mozete da uradite kako bi podstakli bebu da promeni polozaj?

Ima nekoliko metoda koje mozete da pokusate, ne nose nikakav rizik i mnoge majke smatraju da su pomogle bebi da se okrene.
svaka dva-tri sata tokom nekoliko dana kleknite pored kreveta, nagnite se napred i naslonite grudi i ramena na krevet i ostanite u tom polozaju 15 minuta. U studiji koja je obuhvatala 71 karlicno postavljenu bebu cak 65 beba se okrenulo glavom dole nakon sto su njihove majke koristile ovaj metod.
provodite sto vise vremena “na sve cetiri” ljujajuci se napred-nazad.
odmarajte lezeci na ledjima sa nogama podignutim iznad nivoa glave. mozete podmetnuti nekoliko jastuka.
pustajte muziku kod donjeg stomaka ili cak izmedju nogu, mozda ce beba pratiti zvuk!
Kinezi imaju svoj metod koji se bazira na konzumaciji ljute hrane, sto povecava pokretljivost bebe pa je i veca sansa da se okrene.
stavite kesicu smznutog povrca na deo stomaka gde mislite da se nalazi bebina glava. Mozda ce beba zeleti da pobegne od hladnoce i srecom se okrenuti bas glavom dole!

Ginekolozi imaju razlicita iskustva i vestine, te ce zeleti da vas porode onako kako se njima cini najbezbednije. Ako se vas akuser ne slaze da pokusate prirodan porodjaj ili prihvatite to ili potrazite nekog drugog koji ima vise iskustva u radjanju karlicnih beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene najvise nervira sto vise ne idem na preglede do porodjaja pa ne znam ni sta ce da bude... Barem da znam da se psihicki pripremim... Bas kad sam sev koliko toliko izborila sa strahom od prirodnog sad moguce da bude carski...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

У породилишту када сам се ја породила, делила сам собу са једном мамом која се апсолутно нормално породила са бебом која је била карлично окренута.

Њена беба није имала главу као ванземаљац, тј као бебе које се породе главицом на доле :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na odgovorima, sada mi je malo laknulo :) I mama mi je govorila da nije nista strasno, ali ja sam u fazonu "Ne znas ti, majko, kako se radjaju deca". Sledece nedelje idem na kontrolu, pa cu svakako reci doktorici, jer sam inace jedna od trudnica zbog kojih ginekolog zazali sto nije veterinar :D Hvala vam jos jednom, divne ste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo buduce mamice!!! Nova sam ovde, pa mi ne zamerite ako pitanje postavljam na pogresnoj temi. Naime, sada sam u 33. nedelji i pocele su jake mucnine, koje inace do sada nisam imala, zanima me da li ste imale slicna iskustva i da li je to opasno?

Zdravo Nela, i ja sam nova na forumu. Inače u 38 sam nedelji i veliki dan se polako bliži :rolleyes: U vezi tvog pitanja za mučnine moram reći da su se i meni javljale otprilike u 34 i 35 nedelji kao i užasne gorušice. Izbjegavaj tešku hranu, jedi laganije, manje obroke a češće. Meni su puno pomagale RUPURT tablete protiv gorušice koje se sisaju kao bomobne. Uzmem jednu, istopim u ustima i prođe gorušica i mučnina za 5 minuta. To mi je inače propisao ginekolog ali ti se svakako posavjetuj sa svojim u vezi toga.

Nadam se da sam ti bar malo pomogla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kikiriki, jel ti se javila Ponosna mama?

Nije, javila bih ja. Poslala sam joj jutros poruku...ali još se ne javlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne... U trudnickom kar.samo pise da je beba karlicno... Ja kod njega vise ne idem na preglede samo jos da mu odnesem opet krvnu sliku zbog secera da ponovo uradim i to je to. Dao mi je doznake za bolovanje, otvorio porodiljsko i dao uput za bolnicu i da odem na dan termina ili kad dobijem bolove... A do tad nista. Ma skroz su nezainteresovani. Verovatno kad te prime za porodjaj pregledaju i vide u kom polozaju je bebica... Ne znam. Sad smo 36-ta nedelja kaze mozda se okrene ali postoji mogucnost i za carski... Ma kako bude, carski ili prirodno, svejedno, samo da sve prodje kako treba.

Relax...okrenuće se malecka, ne brini. Izgleda da je hiperaktivna na mamu, pa radi tamo salto kad joj je dosadno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo buduce mamice!!! Nova sam ovde, pa mi ne zamerite ako pitanje postavljam na pogresnoj temi. Naime, sada sam u 33. nedelji i pocele su jake mucnine, koje inace do sada nisam imala, zanima me da li ste imale slicna iskustva i da li je to opasno?

Neverujem da je to nešto strašno, ja to još nisam imala, a tu smo negde po needljama. Pitaj lekara za svaki slučaj, ali ti je to vrlo moguće da je od hormona...što znači da nije ništa strašno, ne brini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

milenice, a ctg ? jel ista rekao ovde se ja mislim jednom nedeljno ide kad udjes u deveti nisam sigurna...pa on nije normalalan u fazonu kad pocne pordjaj to je to...a jel rekao ako predjes termin ili nesto slicno ??

Veruj mi da nista do porodjaja. Dao mi uput za bolnicu, ja ga pitala kad dole da se javim kaze na dan termina ili kad dobijem bolove. CTG mi je radio sad u ponedeljak jer sam mu se zalila da imam bolove, pokazao je male kontrakcije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veruj mi da nista do porodjaja. Dao mi uput za bolnicu, ja ga pitala kad dole da se javim kaze na dan termina ili kad dobijem bolove. CTG mi je radio sad u ponedeljak jer sam mu se zalila da imam bolove, pokazao je male kontrakcije.

Uf, pa on se baš nešto ne trudi previše, barem tako mi deluje po tvojim komentarima. A jel te i on porađa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neverujem da je to nešto strašno, ja to još nisam imala, a tu smo negde po needljama. Pitaj lekara za svaki slučaj, ali ti je to vrlo moguće da je od hormona...što znači da nije ništa strašno, ne brini.

Uh, iskreno se nadam da ih neces imati, jer ja vec 5 dana nista ne jedem, sve sto pojedem odmah povratim. Jedino mi prija da jedem dvopek, a njega ne bih smela jer imam intoleranciju secera i postoji sansa da predje u gestacijski dijabet a on mi nije neophodan u poslednjim nedeljama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milenice, jos ima vremena da se namesti, Milice iskreno ne znam zasto te tvoja dr plasi kad polozaj bebe pre 32 nedelje ne znaci nista, vecina beba se namesta tek oko 36 nedelje, tacnije izmedju 34 i 36, a gotovo sigurno ce ostati onako kako je u 38. nedelji, imas jos deset nedelja, 2 i po meseca do tad :)

Evo moja sestra je sad u 38. nedelji, njena beba se iz zaglavljenog karlicnog polozaja i plus je nosi jako nisko, okrenula u 36.

Nemoj unapred da razmisljas o CR... Bebe se okrenu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Nela, i ja sam nova na forumu. Inače u 38 sam nedelji i veliki dan se polako bliži :rolleyes: U vezi tvog pitanja za mučnine moram reći da su se i meni javljale otprilike u 34 i 35 nedelji kao i užasne gorušice. Izbjegavaj tešku hranu, jedi laganije, manje obroke a češće. Meni su puno pomagale RUPURT tablete protiv gorušice koje se sisaju kao bomobne. Uzmem jednu, istopim u ustima i prođe gorušica i mučnina za 5 minuta. To mi je inače propisao ginekolog ali ti se svakako posavjetuj sa svojim u vezi toga.

Nadam se da sam ti bar malo pomogla.

Zdravo! Blago tebi, jos malo pa ces grliti svoju bebicu :) Mi imamo jos da guramo, cini mi se da su prethodne nedelje mnogo brze prolazile nego ove sada. Hvala ti na odgovoru i pomoci, pitacu doktorku za tablete, i nadam se da ce mi pomoci, jer ako bude ovako do kraja ne znam kako cu izdrzati, ali sve za moje bebironce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, iskreno se nadam da ih neces imati, jer ja vec 5 dana nista ne jedem, sve sto pojedem odmah povratim. Jedino mi prija da jedem dvopek, a njega ne bih smela jer imam intoleranciju secera i postoji sansa da predje u gestacijski dijabet a on mi nije neophodan u poslednjim nedeljama.

A ja naopačke, jedem kao mećava. Otvorio mi se apetit :) a višak kilograma mi stvaaarno ne treba, iovako sam previše dobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja naopačke, jedem kao mećava. Otvorio mi se apetit :) a višak kilograma mi stvaaarno ne treba, iovako sam previše dobila.

Ja sam do sada dobila jedva 3 kg, a bukvalno sanjam hranu, a kada pocnem da jedem ja pojedem kao vrabac, a od kada su pocele mucnine ni toliko :D Kad se porodim, pojescu celo prase, da nadoknadim propusteno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moj apetit je jeziv, jedem kao vrabac <_<:huh:

Ali sam dobila oko 1kg sve od vode, po ceo dan pijem kao kamila, a i dalje slabo piskim :wacko: i onda oticem jezivo...

A mucnine imam svaki dan, moja dr kaze da je to normalno, mada nije ni cudo na toliko tableta koliko ja progutam u toku dana :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene suprotno, koliko god vode da popijem, duplo vise izbacim. Pijem samo ginipral od pre dve nedelje, ali zato sam sama kriva, pa ne smem da kukam sto sad moram da leskarim i pijem lekice na sest sati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moj apetit je jeziv, jedem kao vrabac <_<:huh:

Ali sam dobila oko 1kg sve od vode, po ceo dan pijem kao kamila, a i dalje slabo piskim :wacko: i onda oticem jezivo...

A mucnine imam svaki dan, moja dr kaze da je to normalno, mada nije ni cudo na toliko tableta koliko ja progutam u toku dana :blink:

He he ja sam dobila još tableta, još malo pa otvaram svoju apoteku. Za sad pijem: Folnu kiselinu, gvožđe, c vitamin, utrogestan, fluorogal, i ovo najnovije nešto protiv gljivica jer dr. kaže da su mi se ...tamo... namnožile gljivice. E baš sad su našle...a kad je trebalo da idem na komisije da mi produže bolovanje onda sam bila zdrava kao dren, a sad, čim su mi dali do kraja da sam na bolovanju počele i kontrakcije, i puklo gvožđe i još na sve to kao šlag na tortu-gljivice :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.