Treći trimestar

odgovora

Objavljeno

E mico ovdje to rade svima na pocetku i kraju trudnoce. Ne sjecam se u kojoj sedmici sam radila sad prvi put, a sad cu biti pune 36 sedmice kad mi budu radili. Rh- sigurno rade i ovdje cesce, ne znam.

Septembar, kaze mm da sam takva kako sam ztrudnila, ko kobra sakrivena u grmu i samo cekam da ko sta kaze ili uradi a da meni ne stima :huh::ph34r:

Joj Jovana, gdje prozore pomenu, kroz moje se nista ne vidi :ph34r:, zapravo na svim se vide klizece rucice moje djece, otisci njihovih usnica..., kuca ko da je grom pao u nju, ja jedva vremena nadjem za sudje i ves, a kad rodim svi ce da navale, zapravo da me docekaju iz porodilista :ph34r:

Nikad nisam nespremnija cekala bebicu :mad:

andjelita voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Evo sta sam nasla u telefonu, malo s brda s dola, podsetnik, iz skolice za trudnice sto sam pisala u telefon kada je pricala doktorka pedijatar, neki korisni saveti u skracenoj verziji :D :

" Kapi sa ka vitaminom... zbog D vitamina puna 3 meseca;

 Aspiratori za nos bez konzervansa- nosko, belvital- fizioloski rastvor; fitobal gel;

za jezik bebe blag rastvor sode bikarbone;

Tortikolis- menjanje dojki i kod drzanja menjanjepolozaja:

20cm iznad bebe igrackice- vidno polje u pocetku:

Kada su pupcanici duzi i deblji beba se ne kupa u celosti dok ne otpadne pupcanik;

Vl. maramice koristiti bez mirisa neke i kupke seba med,hipp... blaze

Kod pise- belicasto ili crvenilo-jekoderm;

Beba se same okrece sa 5 meseci, tad pocinje sama da dize glavicu i tada moze da se u kolicima podesi na vise;

Sa .6 meseci beba moze u ogradicu sa lopticama:

Bolje ne kupovati setalicu;

DO 8 meseci da nauce da sede a do 9 da ustaju:

Ishrana kada se doji- ovas, proso, zita, vode dosta- verovatno kad se doji i uvede cvrsta hrana :-)

Kad se bebi pojavi ekcem menjati ishranu ili formule-tip mleka;

Grcevi sat-dva posle jela normalni- fizioloski, ako se javljaju jos dodatno menjati formulu;

Probiotici postoje za male i starije bebe;

Zitne kasice bez glutena sa 4 meseca samo par kuća pravi bez glutena- Nan... i dr. i ne svaki dan zbog gojenja;

Plazma ne ide do godinu dana ni smoki;

Vegetu izbaciti i iz svoje ishrane;

Adaptirana formula do 6 meseci a do godinu dana dobro- hm, volela bih znati sta ovo znaci :-)

HA adaptirane formule ako se daju od pocetka mogu spreciti alergije i kozne i vaskularne probleme;

Kikiriki se daje detetu posle 3. godine i smoki; JEL!?

 Bebe koje imaju vracanje hrane treba da se ne polazu i pola h da se drze u uspravnom polozaju;

Ako je beba na dojenju ne mora dodatna tecnost- jedino ako je vruce dosta- a ako se ne doji caj i voda;

Ako je beba pre vremena rodjena imaju posebne formule zbog grceva dok ne dostigne termin kad je trebala biti rodjena;

Enci-menci flasice koje imitiraju dojku- kad se koristi formula za dete koje je previse gladno da ne guta previse-zbog gojaznosti... ovo zadnje mi nije najjasnije i valjda je dobro upisano"

 

Ne reklamiram nikog, samo reko da podelim sa vama ovo, pa mozda neko nadje nesto korisno, ja samo upisala kako je zena rekla... :D 

Izmenjeno od strane zeklica
Kiki92 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvinjavam se upadam. Ja sam 14+3 nedelja i Rh- a niko mi nikakav test na antitela nije spomenuo. Pre Vto sam radila krvnu grupu i laborant mi je tada odradio nesto( neki test ne secam se sta) sto mi je rekao da ce mi to trebati u trudnoci. Jel ti to ginekolog dao da radis?

Doktorka u domu zdravlja mi je dala  uput. To se radi u Zavodu za transfuziju. Pitaj svoju doktorku. Uglavnom ,ako je prva trudnoća bude sve ok.

sakovac voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javimo,juce su nas vec pustili kuci,sad ruckamo,spavamo,mazimo se i uzivamo. Starija cerka je odusevljena,a i mm. 

Kiki92, Kikiriki, LadyN i 11 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kolibri, divnooo, blago tebi :wub: 

Zeklice, vidis nama su u skolici naglasavali nikako vlazne maramice, ni 'najblaze' jer su sve pune hemije, a ni kupke, bar prvih mesec dana, vec neko prirodno ulje-badem, lavanda.., par kapi u vodu kojom se kupa, takodje ni bebi omeksivaci da se ne koriste, jer im je koza mnogo osetljiva, a oni su cista hemija.

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se Reina, izbegavati ako se moze :-)

Ok za bademovo ulje i maslinovo sam citala, mada kazu da se beba ni ne mora nicim mazati u pocetku... a za lavandu jesi sigurna, ona je jaca, mislim da sam negde procitala da je i u trudnoci treba izbegavati- etericno ulje lavande...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ovo za 8 i 9 meseci uciti bebu da sedi, ne slazem se. Moja nije sedela do 10 meseci, kada je naucila i da puzi, stoji. Dete to samo uradi kada je spremno, nikako im podmetati jastuke i stavljati ih na nogice dok ih ne zateknete u stojecem polozaju. Svaka beba ima individualni razvoj. Ovo su saveti i prica pedijatra kod koga smo isli jer sam ja bila zabrinuta sto mala ne sedi a imala je vec sedam meseci. Neke bebe sednu i sa cetiri meseca.

Naravno Zeklice nije ovo kritika tebi upucena nego tome sto su vas ucili u skolici :P

Izmenjeno od strane MakiJana
Kikiriki i zeklica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

ok, slazem se da je sve individualno, ali ja sam to shvatila okvirno kao neko vreme do kad bi kao trebalo to da nauce, znam da pre 6. mes. ne treba da se stavljaju da sede :-) a neke i ranije savijaju nogice ka stomaku- tj. pokazuju znak da su spremne :-) naravno kad same odluce to je pravo vreme, ne treba ih siliti :-) ali ovo je valjda okvirno- kao ono- do tad bi trebalo da gucu, do tad pocnu izgovarati neke reci, da krenu hodati, itd

Ma ok, Maki Jana :-) samo ne pise da treba bebu uciti da sedi- da nauce- bi trebalo :-)

Izmenjeno od strane zeklica
MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se Reina, izbegavati ako se moze :-)

Ok za bademovo ulje i maslinovo sam citala, mada kazu da se beba ni ne mora nicim mazati u pocetku... a za lavandu jesi sigurna, ona je jaca, mislim da sam negde procitala da je i u trudnoci treba izbegavati- etericno ulje lavande...

Da, moze, ali to za ulja-ja sam mislila na ubacivanje par kapi u vodu (da se lakse skine masnoca/znoj sa bebe) ne mazanje, mislim da to nije bas preporucljivo na pocetku jer zatvara pore. Sad bas uzela beleske i ja da vidim, pise da su lavanda i kamilica dobre jer i pomazu kod uspavljivanja bebe, a lavanda se moze nakapati na vaticu i staviti u sobu gde beba spava, jer tera komarce (a kupovna sredstva za komarce nisu preporucljiva za dojilje i bebe, cak ni ona sto se stavljaju u struju).

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zeklice, sta znaci ovo za pisu? Imam jekoderm ai problemcic sa pisom<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Aha to znam da ih moze umiriti taj miris, ali nisam znala da sme na kozu :-) pa pitam

Snow nadam se da ce ti neko odgovoriti, kontam- jedino da namazes, nista drugo mi ne pada na pamet :-) tako zvuci...

Znam da su rekli da se ta kozica kod muskaca ne treba bas povlaciti mnogo- moozda par milimetara  jako polakice i malo, da se obrise to belo ako ga ima, ne treba preterivati sa tim briskanjem tako su rekli ni kod devojcica- znam da je spominjala da je neka mama svojoj devojcici- bebici- briskala stapicem za usi tu regiju valjda a kao ne treba to preterivati... i pavlovicevu samo na guzu su rekli da se stavlja ne na genitalije... e sad neko ce se javiti...

Jel imate i vi neke beleskice tako? :-)

Izmenjeno od strane zeklica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod kume u dvoristu ima zasadjena lavanda, dve vrste, i kad pridjes da uberes cvet roj komaraca izleti iz nje :D Tako da ne verujem za to za lavandu :D Ali ova sveza mi ima lepsi miris nego ta ulja, omeksivaci, itd... 

Ovo za adaptirano mleko verovatno znaci da do 6 meseci obavezno formula, a da bi bilo dobro i do 12 meseci, umesto preci na kravlje. 

Procunacu ja moje beleske iz skolice pa cu da vidim sta ima bitno. Sto se tice ch, sigurna sam da cu biti opustenija sa ovom  bebom nego sa S, ali o tome na toj temi kad dodje vreme. 

Znam da se beba kupa svaki drugi, treci dan, a svako drugo, trece kupanje sa sapunom. povremeno pomesati vodu sa cajem od kamilice. Ne koristiti sampone do bebinog 6 meseca otprilike. 

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni bebu treba pustiti da sama uradi stvari za koje je spremna/spreman. M je sa 4 meseca sedeo, sa 6 stajao sa 8 hodao a da ga niko nije terao ni na šta. MM se hvatao za glavu kad je video da M stoji u krevetcu sa 6 meseci, plašio se zbog kukova. Ali kao što bebi od 6 meseci ne možeš da objasniš da treba da sedi, isto tako ne možeš ni da zabraniš. Ali kad se setim njgove apsolutno srećne fačice pobednika kad bi se bezubim desnima hvatao za ivice krevetca i rukama za ogradicu i uspravljao se hihihi kao da je u najmanju ruku rešio rat u svetu ili svetsku glad :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kikiriki, i naš prvenac isto tako, ja se izbezumila pa kad smo bili na kontroli, pitala doktorku jel sve u redu sa detetom! :D Ona mi se sita ismejala i da, baš je rekla, neka ga, nek sam osvaja prostor i sve što oseti sam da može, znači da može, samo ga nemojte siliti. Sama mislim, nemam ja šta da ga silim, pa nisam luda da mi skale salto po kući sa godinu dana, ako ga ubacim u trening! :D A kad smo kod siljenja, mužu moje drugarice je bilo jako stalo da im mali bude fizički napredan i da pojuri njegov psiho-motorni razvoj (umeju muški da se zanesu tako sa sinovima, čudo jedno), te je malog stavljao da sedi, forsirao da nauči da puzi, da grabi, da se okreće, da stoji, da hoda itd. Malo je falilo da upropasti dete, sa 9 meseci su dobili zabranu sedenja, jer su mu kukovi opterećeni i nisu se razvijali dobro, a već u najavi su mu zeznuli skočne zglobove (koji su inače najpasivniji i najkasnije se razvijaju, otuda ona priča o dobrim cipelama, sa tomasovom petom i ojačanjem, duboka cipelica itd.) jer mali nije bio spreman da ponese svoju težinu, a tati zapelo, pa mu se sad prave ortopedske cipelice i moraju da rade vežbice...Pamet u glavu i ništa na silu! To su male životinje, savladaće štošta same, vaše je samo da ispratite i da ih volite do neba! :) 

Kupanje - dovoljno je bebu osvežiti samo vodom, nije da je kopala ceo dan kanal pa se usmrdela od znoja, lojne i znojne žlezde kod beba nisu baš tako razvijene. A što manje hemije i mazanja. Naćopajte guzu i povremeno telo i gotovo. 

Nega piše - na svakom kupanjcu lagano povlačiti kožicu dokle je moguće, dakle ne na silu niti preko granice zatezanja, nego blago dokle sama dozvoli. Obavezno oprati lepo kad se povuče kožica i vratiti je polako. Jekoderm ili oktanisept slobodno namazati/naprskati ukoliko ima crvenila. Ukoliko primetite belu pinklu, kao cistu malu kad povučete kožu, onda kod pedijatra da vam prepiše lek za to. Sve su to normalne pojave u genitalnom razvoju dečaka. Prilikom prepovijanja, pišu uvek podići gore, ne mazati je ni sa čim. Topla preporuka, ne brisati je vlažnim maramicama, već vodom, a ukoliko niste u mogućnosti, pokvasite tetra pelenu pa prebrišite pišonija. 

Udavih vas! :huh:

ReinaS, andjelita, zeklica i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovdje se uopste ne preporucuje toliko cesto kupanje bebe(sto rece Jovana ne kopaju, a i ne znoje se toliko). Prvo kupanje otprilike negdje oko druge sedmice. Mnoge bebe se rode sa bijelom masti po tijelu koja je dobra za njihovu kozu i dobro je bebu ne kupati sve dok koza ne upije tu mast. Mada kod nas u neko vrijeme su se bebe kupale svaki dan 40 dana od rodjenja, pa su bile i zive, zdrave i tupave :D i dan danas mnoge majke se drze tog "starinskog" da se beba kupa i povija svaki dan prvih 40 dana pa "moderne" bebe sumnjam da su sta bolje.

Bebe sam kupala u banjici sa vodom i bademovim uljem, na kraju ih saperem cistom vodom i tako do skoro godinu dana, ali su imale i jedva 100 dlaka na glavi :D

Vlazne maramice sam uvijek koristila, od prvog dana, gledam samo da su bez alkohola i mirisa, uglavnom na bazi ulja.

I sad kad vec pisete o muskoj pisi mene opet panika hvata :ph34r: kako cu se jadna snaci, nista ne znam :ph34r:

mica 82, ReinaS i andjelita volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod kume u dvoristu ima zasadjena lavanda, dve vrste, i kad pridjes da uberes cvet roj komaraca izleti iz nje :D Tako da ne verujem za to za lavandu :D 

U tome i jeste caka u ulju, bitno je da se ono oslobodi iz cveta, isto kao i one vrecice za moljce-nemaju efekta ako se prethodno ne izgnjece, jer tako puste ulje i ono ustvari odbija moljce, a i komarce :D 

LadyN voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poenta je da se mame ne zamaraju sa tim do kada bi bebe trebalo nesto da urade, jer je to bas individualno. Kazem, moja je sve sa deset meseci i to je odmah sve pravilno odradila, tako da kazem, sedela je pravo, nije se ljuljala ni povijala kicmu, tako je i sa puzenjem bilo. Prohodala je tek sa 15 meseci ali to je odmah bio pravi hod, nije padala i brzo je i protrcala nakon toga. To sam napisala prevashodno za prvorotke, da ih ne plasi okolina kao mene, komentarima tipa Jos ne sedi, pa jeste je vodili kod dr i tako to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da secam se da su pomenuli i za mlecne zlezdice kod beba, da nekad krene i bebama iz mlecnih zlezdica bela tecnost, valjda u prvim danima zbog majcinih hormona, rekose da ukoliko se tako nesto desi-nebitno decak-devojcica da se nista ne sme stiskati i dirati jer se moze napraviti problem, ali eto da nije nista opasno ukoliko se desi vec se to povuce...

Ma svasta su pricali, ovo sam uspela zapisati samo, ali sta god i kako god, sve cemo mi vec videti po svojim bebama kad dodje vreme, mada vi ste mnoge vec iskusne mame :-) ne treba praviti nauku svakako :-) sve to dodje na svoje

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ne mogu da vjerujem, ispisah poduzi post i ne posla se grrrr
Elem, zahvaljujem na objasnjenju za pisu...posebno jovani;-) tako i radim sada, samo sto koristim acidi borici po preporuci pedijatra. Nocas namazah jekodermom.
Pomenuste komarce,ja palim nocu onaj aparat za komarce na struju. Nije mi iskremo palo na pamet do sada da to moze da skodi bepcu,ali necu da rizikujem da ga izujedaju komarci pa i po cijenu toga da ga 'trujem' koriscenjem tog aparata. Jbg razmisljam da ih ne mozemo bas od svega zastititi, sve zivo sterilisati i sl...nemojmo pretjerivati:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ne mogu da vjerujem, ispisah poduzi post i ne posla se grrrr
Elem, zahvaljujem na objasnjenju za pisu...posebno jovani;-) tako i radim sada, samo sto koristim acidi borici po preporuci pedijatra. Nocas namazah jekodermom.
Pomenuste komarce,ja palim nocu onaj aparat za komarce na struju. Nije mi iskremo palo na pamet do sada da to moze da skodi bepcu,ali necu da rizikujem da ga izujedaju komarci pa i po cijenu toga da ga 'trujem' koriscenjem tog aparata. Jbg razmisljam da ih ne mozemo bas od svega zastititi, sve zivo sterilisati i sl...nemojmo pretjerivati:-)

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego, misli li koja od vas poradjati se uskoro?;-) Bice do kraja ove nedelje bebica, osjecam:-)

Kikiriki, zeklica i septembar26 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pridruzujem se Lady :D 

Snow i ja palim aparatic za komarce, iako sam citala da kao ne valja ni u trudnoci. Msm da je opasnije da bebca izujedaju komarci nego sto udise tu tecnost koja nije stetna za ljude, pa ni za bebe nista vise od npr dezodoransa, onih osvezivaca vazduha, dima i ostalog sto se ne moze izbeci. A ako ih izujedaju komarci, moze biti opasno, da ne spominjem ove sto prenose bolestine. Tako da cu i ja ukljucivati kada stigne bebac samo ne u toj sobi gde ce biti, vec u dnevnoj pa otvorim vrata i super 

snowhite, mica 82 i septembar26 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li Jovane , ima li Reine ? Kako su ? Da nisu bebci odlucili da izadju :D 
Sto rece Lady mogu i ja slobodno :D 
Ja sam se juce nasikirala , legla malo da odspavam i u snu me zaboli jako sa jedne strane i skontam da se beba vrti , tukla me do tad nogicama na desnoj strani , a od tad ih prebacila na lijevu. I onda sam utripovala da se nije okrenula opet na guzu, i sva se rastuzim,.. Kad gdje god da pipnem, sve mi isto i ne mogu ocjeniti gdje glavica , gdje guza , samo nogu osjetim kad me pegla :D Kako god , odlucila sam da se ne sikiram i ne mislim puno , jos malo je ostalo i jedva cekam da rodim i da se upoznamo bebica i ja pravo da vam kazem  :) 

ReinaS, mica 82 i zeklica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Septembar mozda je to rukica cime te je lupala :D mene ist uglavnom tuce nogama ali bilo je par puta i kada rukicama vrslja

septembar26, ReinaS i zeklica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.