Treći trimestar

odgovora

Objavljeno

Pipi, moj savet ti je da uzmeš epidural čim budeš mogla, znači čim dodješ na tri prsta. Moje iskustvo je užasno bolno, prvi put sa indukcijom, drugi bez. Dok sam se otvorila tri prsta i dobila epidural ja više nisam bila nizašta. Vidim ovde dosta hrabrih žena, moguće je da sam ja seka persa :).

Ma.za.m, naravno da ćeš se snaći,  nemaju godine veze sa tim, više tip ličnosti. Evo ja imam 36 godina i trckaram gore dole kao leptiric :). Samo opušteno. Sa svim što te snadje ćeš se izboriti jer jednostavno nema druge, to je normalno i prirodno. Biće lakših i težih dana. Optimizam i napred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala @Cintia :wub:

Valjda cu savladati sve sto me ceka :) Nadam se da ce i dragi biti od neke pomoci, jer ima cerku iz prvog braka, pa vec ima nekog iskustva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro jutro! Ja vec 2 noci se vrtim, uspevam da zaspim tek kad svane, pa tamo do 9 i to je to. Beba se umirila i to mi uvek nabije nervozu. Jutros sam imala sjajno budjenje! Valjda sam izmucena od nespavanja i balansiranja na bokovima i kada sam jutros zaspala nekako se spontano oslonim na stomak. Budi mene guranje - g-djici ugrozen prostor, pa upozorava da se maknem :) Prosla me odmah i nervoza i neispvanost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@pipi duga čarapa i sve ostale koje nisu sigurne :lol:: Uzmite epidural!!!

Ja sam se pripremila bila da ga verovatno necu dobiti i iako sam bila prestravljena od porodjaja, citajuci razna iskustva malo sam se umirila. I jesam ja dozivela sta sam dozivela, i posle toga bila ko nova, i jesu me u porodilistu prozvali zena zmaj, ALI ja bih najvise na svetu volela da su mi dali sugavi epidural kad sam ih molila i da su me prozvali najvecim slabicem samo da ne dozivim uzas koji sam dozivela. Nije tacno da se sve zaboravi kad vidis bebu, lazu! Ja nikad necu da zaboravim svoj prvi porodjaj, nije mi zao daleko od toga, obozavam svoju krofnicu ali bih volela da sam sebe postedela toga. Svakako sledeci put znam da se prirodno necu poradjati, sta vise pre nego ostanem trudna ima da nadjem debelu vezu i da osiguram sebi epidural, samo tako i nikako drugacije. 

Nije mi namera nikoga da plasim, ovo vam je najdobronamerniji savet, volela bih da je meni neko to rekao ali dobro sad, zavrsilo se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@pipi duga čarapa mozda ces i pre mene - nikad se ne zna :)

@Zoe86 ima jos sanse da idemo zajedno 1.februara :) I meni je super sto ce verovatno biti na dan naseg grada :)

Ja sam spremna, ali evo me prvorotka u 40-toj, a ni dalje nisam svesna svega sto me ceka. Porodjaj - ok. Ali kako cu se snaci posle - pooojma nemam! Da li se jos neko tako oseca? Je l' to normalno?

E ja dodjoška :D nisam znala da nam je to dan grada, bas lepo da tad stignu mirisni pokloncici.

I ja imam frku od tih prvih dana, ali se sve tesim,  pa kako su svi snacicemo se valjda i mi :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da, prvi dani sa bebom su laganica :wub: sve to ide samo od sebe. Ja recimo nikad u zivotu nisam uzela u ruke ni dete od godinu-dve a kamoli bebu, bebama uglavnom nisam ni prilazila :lol: Ali zato cim su mi doneli moju krofnicu i ostavili nas same sve je kreulo kao podmazano, kao da mi je peto dete a ne prvo. Samo se opustite i uzivaje :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da, prvi dani sa bebom su laganica :wub: sve to ide samo od sebe. Ja recimo nikad u zivotu nisam uzela u ruke ni dete od godinu-dve a kamoli bebu, bebama uglavnom nisam ni prilazila :lol: Ali zato cim su mi doneli moju krofnicu i ostavili nas same sve je kreulo kao podmazano, kao da mi je peto dete a ne prvo. Samo se opustite i uzivaje :wub:

Oh, divno ako je tako :) No, videcemo kakav ce biti nas malisa :)

I nadam se da ce se ove moje ruke srediti ubrzo posle porodjaja, jer trenutno - mozes da mi stavis u ruku sta hoces, ja necu znati sta je, dok ne vidim... jednostavno nemam osecaj u rukama.

A moje misljenje a propo epidurala i svih ostalih pomocnih sredstava jeste: zivimo u 21. veku, sve ide napred i sve sto olaksava zivot, treba iskoristiti. (Ja sam po struci hemičar, tako da mozda imam malo drugaciji pogled od ostalih; nije da obozavam lekove, niti ih konzumiram cesto, ali tu su da nam pomognu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, sto se tice bebica, to ide, stvarno, glat... po mom misljenju, sto manje ljudi oko vas, to bolje... bar sam to skontala po meni i drugarici... mi smo bili sami, a drugarica okruzena hrpom ljudi... kod nje puno vise stresa, nervoze i nje i bebice... neka vam skuvaju rucak i donesu, bez uplitanja u hranjenje i sve ostalo... ;) u početku sve se svodi na hranjenje, presvlacenje i spavanje... beba se probudi, nahranis je presvuces i ona zaspi i tako do sljedeceg kruga... navece kupanje... s tim da mi nismo svako vece kupali, po preporuci pedijatra... svako druge-trece veceri smo bas kupali, a ovih veceri sam brisala bebu vatom i toplom vodom... naravno, kada se ukaki sam prala guzu... vlažne maramice, takodje, nismo koristili, opet vodica i vata... jesam prvih 7 dana, pa mi je pedijatar rekla da njih itbjegavam maksimalno, samo kada moram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice epidurala, ja se nje vise bojim, nego porodjaja... moj donji dio kicme je katastrofa, baš imam problema... dok ocistim kucu, 2 dana hodam ukocena sa strasnim bolovima... nisam nikako radila magnetnu i to, da vidim stanje.... ali, me strah od rezultala... 

Iako sam se brzo porodila i na indukovanom porodjaju, boljelo je... razmisljam ovaj put o remifentanil anesteziji... pa, vidjecu ovih dana sa dr... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Vuciguraj nisam uspela da pohvatam, jel si uzela epidural ili ne? Mene iskreno strah epidurala, a bas cu sutra da pitam mog dr kakvo je njegovo misljenje o tome... mada je on protivnik svega sto nije prirodno... e da, i jel si isla u skolicu ili bese nisi mogla posto je ima samo u Domu Zdravlja? 

pipi duga čarapa i Nira volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdravcic svima, baš ste se raspisale... :-) Moje dobro spavanje je završeno, bilo je lepo dok je trajalo... :-) 

I ja sam se plašila tih prvih dana, da li ćemo se snaći, da li cu uraditi sve kako treba... Onda pomislim, ma svi su se snašli i ja ću... Valjda ima nešto u nama što nam ne da da pogrešimo sa našim bebama... I, slažem se sa tim, što manje ljudi oko mene, biću mirnija... Babama sam rekla može svaka po dva dana i nama dovoljno... :-) 

A epidural... I ja se nešto plašim, glupav strah bez ikakve osnove, jer još nisam čula za loše iskustvo... a iskreno, kakp se blizi, sve više želim sebe da poštedim bolova... :-) 

pipi duga čarapa i ma.za.m volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Vuciguraj nisam uspela da pohvatam, jel si uzela epidural ili ne? Mene iskreno strah epidurala, a bas cu sutra da pitam mog dr kakvo je njegovo misljenje o tome... mada je on protivnik svega sto nije prirodno... e da, i jel si isla u skolicu ili bese nisi mogla posto je ima samo u Domu Zdravlja? 

Nisam uzela epidural ni jednom,moram da priznam da sam se pitala zasto nisam drugi put :D

Mislim,znam zasto,kod nas nisu svi anesteziolozi sjajni.

Zeni kojoa se poradjala u isto vreme kao ja nije dobro delovao,nije mogla da gura,bebi opali srcani tonovi i radili hitan carski...Mislim,to je jedan slucaj,ali ima toga kod nas,nsmo mi Bg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino znam da nam je gisa govorio da je u svakom slucaju bolje bez epidurala jer kako on tvrdi sa epi se doktor oslanja samo na svoje znanje a ne i na porodilju valjda jer se ublaze ti bolovi sta znam. 

Ja i sad da mogu da biram uzela bih bez epi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni su indukovali i vrlo brzo krenu pravilnr kontrakcije na otprilike dva min. Kako se blizis krajnjem otvaranju sve su bolnije. Boli ko djavo (i meni rekli kad je prirodno ne boli tako) ali izdrzi se. Dali su mi indukciju u 7 ujutru a u 13h sam bila skroz otvorena i krenuli naponi. Kod nas nema epidurala ali super ako ima kod vas sigurno ce boleti manje. 

I meni slično bilo. Vrlo brzo krenule jake, pravilne kontrakcije na 2-3 minuta. S tim da sam  se ja mnogo brze otvorila.. od 3 do 10 prstiju za malo više od sat vremena. Ali sam zato sve vreme bila na nogama, šetala oko stola, tj koliko sam mogla od infuzije. Kad su kretale one najjače kontrakcije, ja se naslonim na krevet i predišem ih.  Babice mi nisu verovale kad sam rekla da me pritiska na dole nešto. "Ma još je rano, došla si tek sa tri prsta" - posle 20ak minuta sve bilo gotovo.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni slično bilo. Vrlo brzo krenule jake, pravilne kontrakcije na 2-3 minuta. S tim da sam  se ja mnogo brze otvorila.. od 3 do 10 prstiju za malo više od sat vremena. Ali sam zato sve vreme bila na nogama, šetala oko stola, tj koliko sam mogla od infuzije. Kad su kretale one najjače kontrakcije, ja se naslonim na krevet i predišem ih.  Babice mi nisu verovale kad sam rekla da me pritiska na dole nešto. "Ma još je rano, došla si tek sa tri prsta" - posle 20ak minuta sve bilo gotovo.  

Ma super bre milina. Ja sam bila prava Georgina, bebac nece napolje, grlic i dalje bio cvrst pa su mi dali Buskopan za razmeksavanje a bebac visoko do samog kraja bukvalno ispod grudi. Otvarala sam se otprilike 1-2 prsta za sat ali sam usla u porodiliste sa 4 a ni ta 4 ne bi bilo nego me svaki dan ceprkali dole pa rucno sirili, otvarali haos. Nadam se da ce sa drugom bebom u junu ici lakse i brze. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Talestrida kako si? @missN ti? :babymommy:

ja dobro. Danas malisa moj je brojao i proveravao izdrzljivost mojih rebara. Inace grlic mek i uloziv za jagodicu. Stezanje stomaka se bas smanjilo 4-5 puta u toku dana... razmisljam da prestanem sa nifelatom na svoju ruku jer moja doktorka je na odmoru....

merima, Nira, Ehinacea i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala devojke na odgovorima i iskustvima, ja sam u principu za epidural i nadam se da cu uspeti da ga dobijem.

@Attina, ne mogu da se setim, zasto tebi nisu dali epidural ako si trazila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene isla na ctg sve ok, imala 4 kontrakcije do 50 nisam ih ni osetila, nasetala sam se bas i sad legla sve me boli. Ne brinite za snalazenje ja sam sina sa 19 rodila nista znala nisam snasla se cim su me spustili u sobu kad smo dosli kuci vec sam rutinski znala sve. Posto niko ne zna kakav ce porodjaj imati ne mora biti strasno eto kod mene prvi put sve bilo gotovo za 3 sata i 20 min ne bi ni stigli da mi daju epidural jer dok sam stigla u porodiliste pregled, otisla u salu klistir setnja kao sat vremena tusiranje i dobih napone nije ni proslo sat vremena iz dva napona se porodila.Drugi put za manje od 3 sata opet ne bi stigli nista e sad jesam za anesteziju zasto da ne pomognemo sebi ako se oduzi treci porodjaj trazicu epidural.

Nira, Ragdoll85, ma.za.m i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@missN nadam se da su tvoja rebra izdrzljivija od mojih :D

 

Dobro su ih "zakrpili" na Banjici :lol:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cini mi se da bas imam srece sto sam visoka. Verovali ili ne, moja beba jos ni jednom nije dohvatila rebra ili zeludac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene bila na ctg-u nema kontrakcija, grlic zatvoren i bas se smorih jer mi je juce ispao cep i imala sam nekoliko kontrakcija i juce i danas pre pregleda pa se ponadah da krece.

Na sve to je bila neka umisljena i arogantna sestra, kad sam izasla umal ne oplakah.

Ali ono sto je najbitnije kaze dr sve je ok beba ima 3360g i cekamooo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.