Serklaž

odgovora

Objavljeno

Inace, sad serklaz ne stavljaju cak ni u slucaju otvaranja do 2 prsta (u Betaniji,NS), nego tek sa 3...ne znam sta da mislim, verujem svom lekaru, makar sam se osecala sigurnije nego dok ga nisam imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, sad serklaz ne stavljaju cak ni u slucaju otvaranja do 2 prsta (u Betaniji,NS), nego tek sa 3...ne znam sta da mislim, verujem svom lekaru, makar sam se osecala sigurnije nego dok ga nisam imala.

Marina, tek sad pazljivije pogledah u tiker. Ti ces nas obradovati vrlo brzo. Javi kad bude. Mi cemo sa klupe da navijamo i da te bodrimo. Jesi li zakazala carski?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marina, tek sad pazljivije pogledah u tiker. Ti ces nas obradovati vrlo brzo. Javi kad bude. Mi cemo sa klupe da navijamo i da te bodrimo. Jesi li zakazala carski?

Ne pitaj me za carski.... :angry:<_< dobih informacije da je sad gotovo nemoguce zakazati isti jer su maximalno poostrili proceduru (i to od doktorke koja i radi na patologiji trudnoce i koja upucuje na CR...mada je rekla da ako beba ovako nastavi nece biti potrebe da se "laziraju"indikacije :unsure: )...Nadam se da beba nece biti veca od 4kg da se ne brinem kako ce i sta ce posto je gdin Vejnovic bez problema i rekla bih bez razmisljanja i savesti prirodno porodio zenu s detetom od preko 4.5 kg...dogovorila sam se s babicom koja je bila uz prijateljice i rodjake na porodjaju, a iskreno se nadam da gorepomenuti gdin nece biti dezuran kad odem u Betaniju. Volim ja prirodu,al ne volim mucenje...samo da on bude dobro :rolleyes:

ps.ocekujem da krene spektakl danas ili sutra jer vec 2 dana imam problem sa spavanjem zbog bolova,pocelo je :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma tu nema pravila moja jetrva je rodla klinca 4.3 kg i nabrzinu se porodila bez nekih poteskoca zbog njegove tezine a prvi joj je imao oko 3.7 a poradjala se 12h i sva se namucila i ona i beba...

Sto se tice serklaza ja sam za to da se cim je i malkice skracen grlic odradi,zasto rizikovati i prelezati kad intervencija nije strasna a ni stetna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma tu nema pravila moja jetrva je rodla klinca 4.3 kg i nabrzinu se porodila bez nekih poteskoca zbog njegove tezine a prvi joj je imao oko 3.7 a poradjala se 12h i sva se namucila i ona i beba...

Sto se tice serklaza ja sam za to da se cim je i malkice skracen grlic odradi,zasto rizikovati i prelezati kad intervencija nije strasna a ni stetna.

E sad tvrde da je stetna jer navodno ostecuje grlic...kao sto rekoh ranije, idu mi na zivce sa svojim eksperimentisanjem - nesto je 10 godina dobro,a sledecih 10 nije,pa onda opet jeste i tako dalje. Ja znam da sam ovako bila mirnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Serklaž je intervencija koja se primenjuje ukoliko postoji opasnost od pobačaja ili prevremenog porođaja. Na osnovu ginekološkog pregleda procenjuje se stanje grlića materice odnosno unutrašnje ušće materice ako je otvoreno za 0,5 do 1 pa cak I 2 centimetara, neophodno je zatvoriti grlić materice jakim šavovima(koristi se najlonski konac) koji se skidaju pred porođaj, najčešće 21 Dan pre ocekivanog porodjaja. Serklaz je jednostavna operativna metoda koja se radi u lokalnoj ili opstoj anesteziji, uglavnom u 12. Nedelji trudnoce (3. mesec). U izuzetnim slucajevimo moze da se primeni I ranije a nekada se serklaz radi u 6. ili 7. mesecu kako bi se sprečio prevremeni porodjaj. Intervencija se odvija u analgeziji, mada može i u drugim oblicima anestezije. Posle kraćeg odmora trudnica odlazi kući uz savet o mirovanju par dana. Posle stavljanja serklaza preporučuje se ultrazvučni kontrolni pregledi na dve do tri nedelje, apsolutno mirovanje i koriscenje progesterona.

Infekcija, traume iz prethodnih trudnoća Kao i grubo intstrumentalno tretiranje za vreme pobačaja mogu da utiču na slabost unutrašnjeg ušća nakon kojeg dolazi do njegovog širenja, prsnuća plodovih ovojaka i na kraju prevremeno izbacivanje ploda.Osim navedenih razloga, do slabosti ovog dela ženinih reproduktivnih organa dolazi i usled hormonskog poremećaja tako da često imamo slučajeve u kojima se ova intervencija radi ženama koje nikad nisu rađale niti imale bilo kakve ranije intervencije.

Preventivni serklaž se primenjuje kod žena koje za sobom imaju jedan ili više spontanih pobačaja ili prevremenih porođaja . Radi se u proseku između 13. i 16. nedelje trudnoće nakon ultrazvučnog pregleda ženinog stanja i stanja ploda, u izuzetnim situacijama i kasnije.

Urgentni serklaž se radi kod trudnica koje imaju ultrazvučno uočeno skraćivanje grlića ili tunelizaciju istog. Ukoliko se grlić skrati nakon 20. nedelje potrebno je odmah uraditi vaginalna ultrazvučna ispitivanja i analize koje će pokazati da li postoji neka infekcija koja je eventualno mogla da dovede do ove promene. Ukoliko nema znakova i dokaza infekcije može se uraditi i hitan serklaž kako bi beba što duže ostala u majčinoj utrobi – naravno samo ako porođaj već nije počeo.

Kod svake trudnice postoji opasnost od tzv. bezbolnog otvaranja. Vrlo je važno insistirati kod lekara na ovom pregledu grlića materice i tačnom uvidu u njegovu stanje. Jer ukoliko se njegovo slabljenje ne primeti na vreme može doći do njegovog potpuno bezbolnog otvaranja usled čega dolazi i do kasnog pobačaja ili prevremenog porođaja.

I na kraju serklaž je tema o kojoj se u stručnim krugovima dugo i bez pobednika raspravlja .Problem je postaviti pravu indikaciju za stavljanje serklaža, tako da postoje I grupe naučnika koje smatraju opasivanje grlića materice radi sprečavanja prevremenog porođaja I nema neki poseban efekat.Takođe, pojedini smatraju da serklaž uvećava rizik od infekcije i da zbog šavova koji nisu ranije uklonjeni, na porođaju može da dođe do cepanja materice. Istraživači su u svojim studijama naglasili da bi rutinski pregledi ultrazvukom I serklaž bili opravdani samo onda kada bi se zahvaljujući njima tri puta smanjio broj porođaja koji se dogode pre nego što žena uđe u 33. nedelju trudnoće.

Stav u vezi sa kojim se većina lekara slaže je taj da dužina grlića manja od 2.5 cm ili njegova tzv. tunelizacija veća od 5mm predstavljaju nenormalni nalaz odnosno grlić materice dug 15mm izmereno ultrazvukom uz 10mm tunelizacije predstavljaju kriterijum je za serklaž.rvg-serkla.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrlo verovatno da se povredjuje grlic sivenjem,ali ja sam se pocepala i svakako mi je ostao oziljak,tako da ne vidim koja je razlika dal ce se povrediti serklazom ili prilikom porodjaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ginekolog pratio UZ grlic i kako se smanjivao,smanjio se na 1,5cm,u 26 nedelji, zakazao mi je stavljanje serklaza.

Intervencija mi je radjena pod totalnom anestezijom nakon cega su mi prikljucili Tokolizu,od koje sam mislila da ce me strefiti srcka :-)

Krvarila sam par dana nakon intervencije, na posao se vratila nakon tri dana,a tri-cetiri nedelje sam tokom stajanja,sto na poslo,sto u toku setnje,osecala pritisak u donjem delu stomaka.

Inace mi je povecdana doza Utrogestana,koji sam koristila od pocetka trudnoce, na 3x200mg i smanjena je posle prve sledece kontrole,a ukinut kada sam usla u 38 nedelju.

Serklaz mi je skinut juce,usla sam u 39 nedelju,bez anestezija isl.i slazem se sa vecinom da ne boli,ali se ne slazem uopste da se skidanje ne oseti! Vrlo je,vrlo neprijatan osecaj,ali ne i bolan. Nakon skidanja konstatovano je da sam otvorena 1 prst,poslata sam kuci uz savet da se ponasam najnormalnije.

Moj gin.veruje da ce grlic drzati bez problema do termina,a sad ako pukne vodenjak ili krenu kontrakcije,to je vec druga prica :-)

Nadam se da sam pomogla nekome,jer jako malo njih pise o tome sta im se i kako odvijalo nakon skidanja serklaza,pa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada krene spontani i pored serklaza, a trudnoca ne moze da se spasi, da li se radi hitan carski rez ili moze da se skine serklaz i da grlic ostane ceo i spontani prodje prirodnim porodjajem (ako je vec tako moralo biti)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada krene spontani i pored serklaza, a trudnoca ne moze da se spasi, da li se radi hitan carski rez ili moze da se skine serklaz i da grlic ostane ceo i spontani prodje prirodnim porodjajem (ako je vec tako moralo biti)?

Nije valjda tvojoj sestri krenuo? :(

Ne znam ništa o serklažu, ali znam o pobačajima, i vodeći se zdravom logikom, rekla bih da im je najjednostavnije da skinu serklaž i puste da materica izbaci plod. Mali carski rezovi se rade negde u 7. mesecu kod pobačaja, a pre toga samo ako postoje neke opasne komplikacije. Recimo, moja drugarica je imala mrtav plod u 6. mesecu i dobila sepsu jer je dr valjda očekivala pare ili šta već pa su odlagali pobačaj nekih nedelju dana (koliko se sećam) i radili su joj taj mali carski rez. Jedva je ostala živa.

Ali što se tiče manjih trudnoća, ne verujem da se radi carski rez. Možda joj izazovu pobačaj kao Mari (pošto pretpostavljam ako se radi o tvojoj sestri :( :( :( da će ići u Gradsku) ili odrade klasičan abortus hirurški.

Možda da postaviš pitanje u temi Pitajte ginekologa? Enav dobila obaveštenje kad neko nešto pita pa će ti brzo odgovoriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jel ima ikog aktivnog na ovoj temi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.