Serklaž

odgovora

Objavljeno

"

Serklaz se radi u lokalnoj ili opstoj anesteziji, uglavnom u 3. mesecu trudnoce

Sta je to serklaz? Kada postoji slabost grlica materice, to jest kada postoji opasnost da se trudnoca zavrsi pre vremene primenjuje se jednostavna operativna metoda - serklaz. Ukoliko se ginekoloskim i klinickim pregledom utvrdi da je spoljasnje i unutrasnje usce materice otvoreno za 0,5 do 1 pa cak i 2 centimetara, serklaz je neophodan. Serklaz se radi u lokalnoj ili opstoj anesteziji, uglavnom u 12. nedelji trudnoce (3. mesec). U izuzetnim slucajevimo moze da se primeni i ranije a nekada se serklaz radi u 6. ili 7. mesecu kako bi se sprecio prevremeni porodjaj. Operacija se sastoji u stavljanju kruznog sava oko grlica materice, na nivou unutrasnjeg usca kako bi se ono zatvorilo. Koristi se sintetski (najlonski) konac koji se skida 21 dan pre ocekivanog porodaja

Posle stavljanja serklaza preporucuje se izbegavanje fizickih napora i koriscenje preparata Prepara i Progesterona. "Slabost" ili opustenost unutrasnjeg usca moze da dovede do sirenja usca, prsnuca plodovih ovojaka i nakon toga izbacivanja ploda. Uzroci slabosti unutrasnjeg usca su najcesce traume iz prethodnih trudnoca ili grubo instrumentalno sirenje za vreme pobocaja, a nekada je razlog i infekcija. Medjutim i kod zena koje nisu radjale, zbog hormonskih poremecaja moze da dodje do opustanja ovog dela organa za reprodukciju pa je i kod njih neophodno uraditi serklaz kako bi se sacuvala beba.

"

(Izvor :http://www.domaci.de/viewtopic.php?t=24186)

Jedan od razloga zbog kojih dozai do prevremenog porođaja je i slab odnosno kratak grlić.

Meni su rekli da sledeći put uradim serklaž jer je grlić jako kratak od samog starta (bar je tako bilo prošli put, to je jedan od razloga zbog kojeg sam se prevremena otvorila...)

Grlić koji nije zatvoren stvara idealno područje za raznorazne bakterije.

Pišite šta znate o tome i d ali je neka od vas imala ovu intervenciju ...čisto da znam šta me čeka iz prve ruke ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Dužina grlića manja od 2.5 cm ili njegova tzv. tunelizacija veća od 5mm predstavljaju nenormalni nalaz.

Grlić materice dug 15mm izmereno ultrazvukom uz 10mm tunelizacije je kriterijum za serklaž. "

I ovo sam našla ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Menije serklaz radjen u 20toj nedelji posto je posle pregleda utvrdjeno da je pocelo otvaranje. Imam i genetsku predispoziciju za problematicnu prvu trudnocu (od prabake pa nadlje, sve su imale isti problem s prvom trudnocom - pobacaj ili preteci pobacaj u mamimon slucaju).

Uopste nije strasno, radi se u totalnoj anesteziji, sve skupa traje oko 20-30 minuta i posle toga nistane boli, samo je malo neprijatan osecaj, zbog rivanola.

Pijem partusisten na svaka 4 sata (pre i posle intervencije ,par dana sam ga pila na svaka 3 sata) i zaista nemam nikakvih tegoba. Osecam se sigurnije,jer ne moram da lezim non-stop, smem slobodno da setam. Jedino sto se ne preporucuje je sedenje,koje mi inace ne prija jer pocnu bolovi ako sedim duze od pola sata.

Inace,serklaz sam radila privatno, posto bih se u bolnici nacekala. Naime, praksa je da se serklaz ne stavlja dok god ne daj boze ne bude kasno, azurni su nema sta....Jeste da je bilo dosta skupo,ali bar znam kome sam sta i zasto platila (200e).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je do 14nd trudnoce grlic bio 5cm po Uz merenju.

U roku od nedelju dana se skratio na 1 cm, nije bio uloziv.

Posto je planirana amneocinteza nisam odmah radila serklaz vec ako rezultat amneo bude ok tek onda da ga uradim.

Hvala bogu sve je proslo ok, uradjen mi je serklaz u Specijalnoj bolnici Jovanova u 16 oj nd trudnoce u totalnoj anesteziji.

Sad je 2cm, zatvoren. Konci su ok, nisu prenategnuti.

Po mom misljenju serklaz je oslicna stvar sto nikako ne znaci da pored njega mozes da skaces, ludujes itd...to jeste sigurnost..ali ipak treba voditi racuna i nista ne raditi na svoju stetu.

U nedelju idem na put, pa sam veceras u 19h zakazala kontrolu kod ginekologa da vidim jel dole sve ok :)

Javljam.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

..Jeste da je bilo dosta skupo,ali bar znam kome sam sta i zasto platila (200e).

Tako je, opet si mirnija.

I tačno je to da neki lekari ne upute trudnicu d apostoji i ta varijanta nego je nakljukaju samo lekovima kao bombonama ... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Menije serklaz radjen u 20toj nedelji posto je posle pregleda utvrdjeno da je pocelo otvaranje. Imam i genetsku predispoziciju za problematicnu prvu trudnocu (od prabake pa nadlje, sve su imale isti problem s prvom trudnocom - pobacaj ili preteci pobacaj u mamimon slucaju).

Uopste nije strasno, radi se u totalnoj anesteziji, sve skupa traje oko 20-30 minuta i posle toga nistane boli, samo je malo neprijatan osecaj, zbog rivanola.

Pijem partusisten na svaka 4 sata (pre i posle intervencije ,par dana sam ga pila na svaka 3 sata) i zaista nemam nikakvih tegoba. Osecam se sigurnije,jer ne moram da lezim non-stop, smem slobodno da setam. Jedino sto se ne preporucuje je sedenje,koje mi inace ne prija jer pocnu bolovi ako sedim duze od pola sata.

Inace,serklaz sam radila privatno, posto bih se u bolnici nacekala. Naime, praksa je da se serklaz ne stavlja dok god ne daj boze ne bude kasno, azurni su nema sta....Jeste da je bilo dosta skupo,ali bar znam kome sam sta i zasto platila (200e).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Greškom sam dva puta otvorila istu temu Serklaž. :blink:

Prekopirala sam marinakov post a ovo temu se nadam da će zaključati.

Obavestila sam nadležne.

Još jednom izvinjavam se. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je, opet si mirnija.

I tačno je to da neki lekari ne upute trudnicu d apostoji i ta varijanta nego je nakljukaju samo lekovima kao bombonama ... :blink:

Aj sto je nakljukaju lekovima, nego sto zaista ne smeju da ustaju sem do toaleta i to ne precesto.

Inace, meni je jedan deo serklaza ispao posle nekih 6 nedelja,ali dr.rece da ce izdrzati do kraja.

Pretrazivala sam malo po netu o toj temi i vidim da se lekari ne slazu kad je s.u pitanju, da li je neophodan i svrsishodan ili ne,al aj sad...

I da,jos nesto,jako bitno - zabranjene su "igrarije" s mm :(:(:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aj sto je nakljukaju lekovima, nego sto zaista ne smeju da ustaju sem do toaleta i to ne precesto.

Inace, meni je jedan deo serklaza ispao posle nekih 6 nedelja,ali dr.rece da ce izdrzati do kraja.

Pretrazivala sam malo po netu o toj temi i vidim da se lekari ne slazu kad je s.u pitanju, da li je neophodan i svrsishodan ili ne,al aj sad...

I da,jos nesto,jako bitno - zabranjene su "igrarije" s mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako ispao? konac? qq :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako ispao? konac? qq :o

Pa da,jedan deo,ali sve ostalo drzi :) ma ne sekiram se,prijateljici je pukao u obe trudnoce u 9.mesecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marinak, prvi put čujem da je nekome pukao??? :angry:

U kojoj si sada nedelji, draga?

Da i pored serklaža, žena treba da miruje i sex je zabranjen - to naša Cipi najbolje zna ... :lol:

Nego, ako lekar ne spominje serklaž i pored toga što postoje indikacije možemo li mi da kažemo da želimo tu proceduru ili da same odemo pvt i uradimo?

Što ti kažeš marinak, pametno potrošene pare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

le le :o

a koji je razlog?

meni moja dr kaze da to ne moze da se desi...ustvari desava se ali jako retko i samo ako ga prenategnu pri aplikaciji..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marinak, prvi put čujem da je nekome pukao??? :angry:

U kojoj si sada nedelji, draga?

Da i pored serklaža, žena treba da miruje i sex je zabranjen - to naša Cipi najbolje zna ... :lol:

Nego, ako lekar ne spominje serklaž i pored toga što postoje indikacije možemo li mi da kažemo da želimo tu proceduru ili da same odemo pvt i uradimo?

Što ti kažeš marinak, pametno potrošene pare...

Ma meni moj izabrani lekar ne da ni i ne spominje ni vadjenje krvi posle 7.nedelje,a kamoli da spominje serklaz. Ni privatni mi to nije spominjao dok nisu pocele kontrakcije i bolovi, tako da kontam da nije hteo da izvuce pare.

sad sam 31.nedelja, do nedelje kad ulazim u 32. :) jos malo ,jos malo :))))

a za sex...uh....docekacu ja 14.septembar da ga skinu,pa kad napadnem muza... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma meni moj izabrani lekar ne da ni i ne spominje ni vadjenje krvi posle 7.nedelje,a kamoli da spominje serklaz. Ni privatni mi to nije spominjao dok nisu pocele kontrakcije i bolovi, tako da kontam da nije hteo da izvuce pare.

sad sam 31.nedelja, do nedelje kad ulazim u 32. :) jos malo ,jos malo :))))

a za sex...uh....docekacu ja 14.septembar da ga skinu,pa kad napadnem muza... :lol:

I da dodam - drzavni lekari ce pre poslati trudnicu na patologiju na odrzavanje dva i vise meseci, nego da obave intervenciju koja traje pola sata, a koja ih spasava neprestanog lezanja i pitanja "sta ce biti".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam se vratila sa kontrole, grlic savrsen, bez tunelizacije 2cm, konci super, povucen je skroz nazad..

Dr mi je odobrila i put i setnju :D jeeeeeeeeee jupiiiiiiiiiiiiii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divno :) serklaz je spas :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

le le :o

a koji je razlog?

meni moja dr kaze da to ne moze da se desi...ustvari desava se ali jako retko i samo ako ga prenategnu pri aplikaciji..

Heh, pomenuta prijateljica i ja nismo radile serklaz u istoj ordinaciji, ona je sa dva razlicita lekara imala isto iskustvo. Jednostavno ne pomaze ako krene porodjaj, to se zna. Ali pomaze kod manjeg, polaganog otvaranja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se da ne pomaze kad krene porodjaj..naprotiv, moze da bude jos vise komplikacija..

Ali mi je nelogicno da pored serklaza i mirovanja krene otvaranje u npr 24nd ...

Meni je moja dr rekla da cim udjem u 9-ti da mi skida serklaz i izbacuje utrogestan .

:)

Iskreno, ja cu u svakoj sledecoj trudnoci da trazim aplikaciju serklaza jer mi je to odlicna stvar! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se da ne pomaze kad krene porodjaj..naprotiv, moze da bude jos vise komplikacija..

Ali mi je nelogicno da pored serklaza i mirovanja krene otvaranje u npr 24nd ...

Meni je moja dr rekla da cim udjem u 9-ti da mi skida serklaz i izbacuje utrogestan .

:)

Iskreno, ja cu u svakoj sledecoj trudnoci da trazim aplikaciju serklaza jer mi je to odlicna stvar! :)

Meni skida tek dve nedelje pred porodjaj.

A sto se pucanja tice - eto odstupanja od pravila, opet ta ista prijateljica koja je morala i pored serklaza da miruje od prvog do poslednjeg dana, posto je trudnoca (i 1. i 2.)bila izuzetno rizicna se porodila u 9. mesecu, znaci da je opet serklaz pomogao da se to ne desi prerano ,a bile su indicije da ce tako biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila konizaciju, jer sam imala rak grlica materice sa 22, tako da je moj grlic hirurski skracen, jos pre trudnoce sam znala da cu, od ulaska u cetvrti nositi serklaz, pa posto sam sad u 11-oj nedelji interesuje me kakva su vasa iskrstva sa serklazom? Samom intervencijom i daljim tokom trudnoce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila serklaz zbog skracenog grlica i bila sam neutesna dok nisam upoznala zenu na odeljenju,posto sam u to vreme imala i kontrakcije pa sam lezala par dana dok se smire i taman me hvatalo vreme kad seon stavlja,ima odredjeno valjda kad udjes u cetvrti i do kraja petog,nisam sigurna,posle nemoze,toj zeni nisu stavili doktor je smatrao da ce biti divoljno da lezi,medjutim u sedmom mesecu je krenula da se otvara i doveli su je na odeljenje,pila je lekove,nije ustajala sem kad ide u wc i mislim da je do kraja morala da lezi na odeljenju...

Radjen mi je u totalnoj anesteziji,to je trajalo nepuna deset minuta,nisam imala nikakva zatezanja,nikakve poteskoce jos sam spavala na dvosedu koji kad se spusti izgleda kao da spavas na zemlji a ja sam bez problema se spustala i u stajala pri tom se selili u kucu pa se cimala oko toga,skinut mi je kad sam usla u deveti e to me malkice zabolelo ali se brzo skinu pa i nije strasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila serklaz zbog skracenog grlica i bila sam neutesna dok nisam upoznala zenu na odeljenju,posto sam u to vreme imala i kontrakcije pa sam lezala par dana dok se smire i taman me hvatalo vreme kad seon stavlja,ima odredjeno valjda kad udjes u cetvrti i do kraja petog,nisam sigurna,posle nemoze,toj zeni nisu stavili doktor je smatrao da ce biti divoljno da lezi,medjutim u sedmom mesecu je krenula da se otvara i doveli su je na odeljenje,pila je lekove,nije ustajala sem kad ide u wc i mislim da je do kraja morala da lezi na odeljenju...

Radjen mi je u totalnoj anesteziji,to je trajalo nepuna deset minuta,nisam imala nikakva zatezanja,nikakve poteskoce jos sam spavala na dvosedu koji kad se spusti izgleda kao da spavas na zemlji a ja sam bez problema se spustala i u stajala pri tom se selili u kucu pa se cimala oko toga,skinut mi je kad sam usla u deveti e to me malkice zabolelo ali se brzo skinu pa i nije strasno...

Hvala ti puno, stvarno si mi pomogla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skidanje serklaza malo boli ali prilicno je neprijatno, trraje jako kratko, 2-3 minuta. Kod mene nije bilo krvarenja posle toga, bila sam otvorena samo 1 prst.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav mame! I meni je stavljen serklaz i petom mesecu,bila sam otvorena 1 cm. Takodje sam radila privatno (200e),traje svega par minuta,u totalnoj anesteziji,posle pola sata sam otisla kuci.Skinuli su ga nedelju dana pred porodjaj,pri obicnom pregledu,dr je samo secnuo konac,nista ne boli. Pretpostavljam da sam pocela da se otvaram zato sto mi je bio mali razmak izmedju dve trudnoce (6 meseci) i zato sto sam puno nosila starije dete. Verovatno ima malo i naslednog faktora,s obzirom da je i mojoj mami stavljan serklaz u obe trudnoce. Nema razloga za strah,serklaz je super stvar ,ne razmisljas da li ce beba "ispasti" kad ne treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.