Epiduralna se odobrava u 38.nedelji???

odgovora

Objavljeno

U Narodnom frontu odobravaju epiduralnu u 38.nedelji trudnoce,uz pratece analize naravno, sta ako porodjaj pocne ranije? Da li to znaci da se necu poroditi uz epiduralnu anesteziju? Ima li neka clanica iskustva s tim?

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam iz Sapca,i zaista ne znam kako to kod vas funkcionise..

kod nas nema veze u kojoj nedelji se porodis,vec na pocetku devetog imas razgovor sa anesteziologom gde potpisujes da li hoces epidural... treba detaljnije dase raspitam ovih dana,pa cu napisati,mada tebi nece biti od koristi ali mozda ce znaciti nekome iz mog grada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam iz Sapca,i zaista ne znam kako to kod vas funkcionise..

kod nas nema veze u kojoj nedelji se porodis,vec na pocetku devetog imas razgovor sa anesteziologom gde potpisujes da li hoces epidural... treba detaljnije dase raspitam ovih dana,pa cu napisati,mada tebi nece biti od koristi ali mozda ce znaciti nekome iz mog grada...

Koliko znam tako je samo u NF. U Visegradskoj je drugacije,na pocetku devetog meseca sve zavrsavas. Ovde se sve razlikuje od ustanove do ustanove. NPR: u NF uplacujes epidural pre izlaska iz porodilista. Dok u Visegradskoj,unapred. Itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ti bar imas izbor,raspitaj se detaljnije pa odluci koje ti porodiliste vise odgovara....resila si se zaa epidural ili se jos uvek samo raspitujes? u kojoj si nedelji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ti bar imas izbor,raspitaj se detaljnije pa odluci koje ti porodiliste vise odgovara....resila si se zaa epidural ili se jos uvek samo raspitujes? u kojoj si nedelji?

sigurno cu epidural.U 34.nedelji.

u kojoj si ti nedelji? kakvi su uslovi kod vas za epidural?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u 38-oj sam nedelji i poradjacu se u Nemackoj (srecom). Pricala sam sa ginekologom Nemicom i dr iz bolnice o tome kako se postupa ovde.

Rekli su mi izmedju ostalog da nisu pristalice epizio(kako se vec kaze, odn. ono kad vas seku dole). Samo u 14 % slucajeva se to izvodi. Pa zasto se to onda radi kod nas?? Ako su u naprednijim drzavama dosli do novih saznanja, zasto ih nasi ne prate u tome?? Kod nas ima malo doktora, pri tom zaradjuju oko 50 000 din, a takodje i babica (svi koji su mogli otisli su napolje) te tako se izvodi seca-ja to tako zovem- i to samo da bi ubrzali proces porodjaja. Deru se na vas kao da ste krave, takodje da bi ubrzali proces, tretiraju vas neljubazno, kao stoku, uzimaju vam (od 20 000 din pa navise) za epidural, a ako ne deluje, ne vracaju!! Kako to ne vracaju?? Koju su to uslugu dali , pa da ne vracaju novac nazad??

Strasno je to dokle idu ti nasi doktori! Nemaju prava tako sebe da nazivaju!

Trend u svetu je da se insistira na prirodnom porodjaju bez epidurala. To vazi za vecinu trudnica ali ne za SVE. Nazalost. Nismo sve opremljene da se "bezbolno" porodimo. Ne postoji bezbolan porodjaj.

E kad bi bio lak, ne bismo cenili zivot! barem mi normalni ljudi.

Ali insistirati na epiduralu ili carskom rezu samo da bi mogao da se naplati je zdravstveni kriminal.

Preporucujem svim nasim trudnicama da se dobro informisu o celokupnom porodjaju, po mogucstvu na stranim sajtovima, cisto da bi imale siru sliku od one koja se plasira u Srbiji. Ali da ne slusaju slepo price drugih trudnica a pogotovu ne nasih lekara lovatora. Sve price koje se lansiraju kod nas imaju u pozadini uzimanje para!

Malo je lekara (cak i u najrazvijenijim zemljama) koji stvarno nesto znaju i mogu da pomognu svakom slucaju (izgleda da se tako regulise broj ljudi na planeti).

Niko od onih sa kojima vi dolazite u susret silom prilika ne zna da vam kaze ni kad ce biti porodjaj ni sta vam se desava u nekom odredjenom trenutku pre porodjaja.

To morate da znate samo vi! Drzite mozak ukljucen i dozvolite da vam se desavaju stvari koje mozete da kontrolisete! Nemojte da se pustite. Neka vam se priblize samo ljudi koji mogu da vam pomognu, zle ljude ili neznalice odstranite od sebe. Svi se oni prave da nesto znaju ali nemaju pojma (ne raspolazu pravim informacijama, nagadjaju)

Kad osetite punu kontrolu i naviranje energije, onda se pustite i desi ce se stvari spontano, prirodno (uz malu pomoc dobrih ljudi oko vas).

Imajte svoje misljenje i pratite unutrasnji osecaj ! I ne dajte da vas varaju!

Srecno!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini, mislim da u tvom postu ima dosta stvari koje nisu tačne.

Prvo, doktori specijalisti imaju mnogo veću platu od 50 000.

Drugo, u Srbiji nijedan doktor ne insistira na epiduralu, čak, pravi je luksuz i retkost uspeti doći do njega. Što se epiziotomije tiče, ni nju ne rade kada nije neophodna.

Treće, zbog čega smatraš da su naši doktori tako loši stručnjaci? Uopšte se ne bih složila sa tim. Naravno, ima dobrih, boljih i najboljih, ali nisu sigurno gori od svojih kolega u inostranstvu. Zbog čega oni ne bi znali ono što znaju doktori iz Amerike, Nemačke, Francuske... Nije ovo XV vek, pa da se teško dolazi do informacija, odnosno, najnovija saznanja iz medicine su dostupna svima, pa i našim doktorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesi ti sigurna za tu 38.nedelju?Kada sam ja bila trudna(2008) mogao si da odes kod anesteziologa svakog cetvrtka u 12 sati,od kada udjes u 9.,pa nadalje.I mislim da nisu bile potrebne nikakve dodatne analize,vec samo popricas sa njim i ako on smatra da je ok-da ti saglasnost.Nije cak bio potreban ni uput,samo knjizica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

za "Kristal"

http://www.ringeraja.rs/forum/m_13334/mpage_2/key_/tm.htm

pogledaj ovaj forum, to je intervju naseg dr-a

govori o problemima u nasim bolnicama

Ne moram ja ništa da gledam. Govorim o ličnom iskustvu, a ne o nekom izguglanom, tuđem ili o priči nekog tamo... Znam da sam do poslednjeg trenutka bila u nedoumici da li ću uopšte dobiti epidural, daleko od toga da me je neko nagovarao, a u većini porodilišta u Srbiji se on uopšte ne daje. Inače, te pare koje zvanično dajemo za epidural ne završavaju doktorima u džepu, nije to tako jednostavna procedura, dakle u tom smislu oni ne mogu da imaju koristi. Mito je nešto drugo i već sam pisala da nema nikakve veze sa visinom nečije plate, već sa moralnim sklopom nečije ličnosti - jer, to je ipak podmukli čin, u krajnjoj liniji kriminal. Što se stručnosti doktora tiče, ima ih raznih - od loših do najboljih. Ja sam lično izuzetno zadovoljna stručnošću doktora koji me je porodio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epiduralna anestezija treba da deluje kao potpuna blokada bolova, tako sto umrtvljuje sve osecaje u predelu abdomena.

Ovaj vid ublazavanja bolova je preporucljiv u slucaju:

-da je beba oslonjena potiljkom na Vasu kicmu,

-kod porodjaja uz pomoc forcepsaili vakuum ekstraktora,

-kod visestrukih porodjaja,

-ukoliko je beba u karlicnom polozaju.

Lekar ili babica ce Vam preporuciti epidural ukoliko smatraju da je neophoda,i kao jednu od opcija za ublazavanje bolova,ali Vi odlucujete. Pored ove metode oni ce svakako obrazloziti i druge vidove lakseg podnosenja porodjaja,epidural nema prednost,vec je poslednja opcija.

Ukoliko doje do prevremenog porodjaja,a u porodilistu je dostupan anesteziolog,Vi cete anesteziju dobiti. Naravno,ukoliko ste dosli u porodiliste u vreme kada je porodjaj uveliko poceo,tj. poceli ste se otvarati,epidural ne moze biti primenjen jer je tada rizican.

Svakako,pri odabiru metode kojom biste ublazile bolove konsultujte se sa lekarom,babicom,proverite informacije na internetu. Kakav je postupak,objasnice Vam u bolnici,i sve sto Vas zanima pitajte na vreme.

Ono sto bi,izmedju ostalog,trebalo pitati je:

-da li u bolnici postoji anesteziolog koji je uvek dostupan,

-da li ce Vasi problemi sa kicmom imati veze sa odlukom o epiduralu,

-sta se desava ukoliko doje do prevremenog porodjaja?

Nasi lekari su u velikom broju strucni,osim toga ima ih u mnogim inostranim zemljama i priznati su,na stranu idu oni koji za posao traze dodatne premije od pacijenata,ovo nije tema o tome.

Moj ginekolog u Srbiji mi je predocio sve vidove ublazavanja bolova i dodatne informacije sam dobila na kursu za trudnice,tako da na tome niko ne insistira,obaveza im je da to objasne!

Ja sam pricu oduzila,ali ovo je samo deo onoga sto svaka trudnica treba da zna o epiduralu.

Na kraju krajeva,pitajte sve sto Vas zanima u svom porodilistu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne moram ja ništa da gledam. Govorim o ličnom iskustvu, a ne o nekom izguglanom, tuđem ili o priči nekog tamo... Znam da sam do poslednjeg trenutka bila u nedoumici da li ću uopšte dobiti epidural, daleko od toga da me je neko nagovarao, a u većini porodilišta u Srbiji se on uopšte ne daje. Inače, te pare koje zvanično dajemo za epidural ne završavaju doktorima u džepu, nije to tako jednostavna procedura, dakle u tom smislu oni ne mogu da imaju koristi. Mito je nešto drugo i već sam pisala da nema nikakve veze sa visinom nečije plate, već sa moralnim sklopom nečije ličnosti - jer, to je ipak podmukli čin, u krajnjoj liniji kriminal. Što se stručnosti doktora tiče, ima ih raznih - od loših do najboljih. Ja sam lično izuzetno zadovoljna stručnošću doktora koji me je porodio.

Složila bih se sa Kristal, ja sam epidural dobila na svoje insistiranje, niko od doktora ga nije ni pomenuo, platila sam ga, ali je vredeo svakog dinara koji sam im ostavila. Niko mi od početka do kraja trudnoće nije tražio ni 100gr kafe, a kamo li novac, a na stručnost doktora, nemam ni jednu jedinu primedbu, bili su sjajni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja da se slozim sa Kristal i Ptičicom. Bila sam na pregledu ujutru i pitala dr "kako do epidurala", pa me poslala kod anesteziologa zbog anesteziološke liste i da kupim taj set (koji je 2008. koštao 10.00din). Posle deset sati, eto mene u tom istom porodilištu, vodenjak pukao, otvorena 5 prstiju, dr koji me je porađao mi je sam rekao da za epiduralom nema potrebe, tako da je isti ostao neotpakovan na stočiću pored, tako da nema govora o insistiranju dr na epiduralu. Epiziotomiju su mi uradili, ali da se ne bih pocepala, i dalje osećam ožiljak, ali nije ništa strašno, a i moj muž se slaže sa tim :lol: , a lovu mi niko nije tražio, mada ne sumnjam da bi uzeli da sam ponudila :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam prekjuce moju dr kako stvari stoje sa epiduralnom u niskom porodilistu. Kaze da se ne placa ali da imaju samo 3 anesteziolloga koji mogu da daju epidural pa se zato trudnici planirano zakazuje indukovano porodjaj u smeni kad je neko od njih tu...

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja već nedeljama razmišljam o epiduralu...da ili ne , da ili ne... i sve više me privlači da. Koliko sam razumela nije da baš ništa ne osećaš, već ne osećaš bol a sam porođaj osetiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam prekjuce moju dr kako stvari stoje sa epiduralnom u niskom porodilistu. Kaze da se ne placa ali da imaju samo 3 anesteziolloga koji mogu da daju epidural pa se zato trudnici planirano zakazuje indukovano porodjaj u smeni kad je neko od njih tu...

?

Pristani na zakazivanje porođaja :) . Poštedećeš sebe višečasovnih bolova. I ja sam imala zakazan porođaj, ali mi je beba poranila dva dana. Inače, ako te zanima da li može na carski ako si primila epidural - odgovor je da može.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja već nedeljama razmišljam o epiduralu...da ili ne , da ili ne... i sve više me privlači da. Koliko sam razumela nije da baš ništa ne osećaš, već ne osećaš bol a sam porođaj osetiš.

Naponi se osećaju, a kontrakcije se ne osećaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam prekjuce moju dr kako stvari stoje sa epiduralnom u niskom porodilistu. Kaze da se ne placa ali da imaju samo 3 anesteziolloga koji mogu da daju epidural pa se zato trudnici planirano zakazuje indukovano porodjaj u smeni kad je neko od njih tu...

?

A da li mozes da se dogovoris sa nekim od ta tri anesteziologa da ga zovnes kad ti krene porodjaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, videću sutra, kad odem u bolnicu. Zasada sam totalno neinformisana.

Verujem da se sve može za pare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, videću sutra, kad odem u bolnicu. Zasada sam totalno neinformisana.

Verujem da se sve može za pare

Upravo tako :rolleyes: . Ja nisam zakazivala za pare, imala sam drugačiju vezu, ali sam imala vezu. Međutim, ne žali para, samo gledaj da sebi olakšaš što više možeš. Zdravstveni sistem nećeš promeniti, razmisli šta je najbolje za tebe. Pošto nosiš blizance, nemoj ni carski rez da odbaciš kao mogućnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih da plaćam nešto što ne mora da se plati.. Mada, u krajnjem slučaju, ko zna. MM insistira na CR, baš je grlica i prenosi svoju napetost na mene.

Kad odem u bolnicu i saznam mišljenje lekara o tipu porođaja vieću šta ću.

Moja dr kaže da je indukcija efikasnija kod blizanačkih trudnoća jer bebe svojom težinom same po sebi vrše jači pritisak na grlić i time potpomažu dejstvo indukcije pa period kontrakcija kraće traje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih da plaćam nešto što ne mora da se plati.. Mada, u krajnjem slučaju, ko zna. MM insistira na CR, baš je grlica i prenosi svoju napetost na mene.

Kad odem u bolnicu i saznam mišljenje lekara o tipu porođaja vieću šta ću.

Moja dr kaže da je indukcija efikasnija kod blizanačkih trudnoća jer bebe svojom težinom same po sebi vrše jači pritisak na grlić i time potpomažu dejstvo indukcije pa period kontrakcija kraće traje..

Tako sam i ja razmišljala, kao, ne dam pare, na šta liči ta krađa... Međutim, shvatila sam da tim stavom ništa neću promeniti. Misli samo na sebe i sebi da olakšaš :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da bebama bude dobro, ništa mi durgo nije bitno. Ni koliko traje, ni koliko boli, ni koliko košta. Tako valjda sve mame razmišljaju... Lekari to znaju i poneki zloupotrebljavaju... Ne bi trebalo, ako žele da ih gledamo kao altruiste i humaniste, ali oni to ne žele. Oni žele društvenu moć, žele da im se klanjamo a ne da ih poštujemo.

Njih da menjam ne mogu, u pravu si Kristal. Samo hoću da mi bebe budu dobro. Dobro ću da se raspitam i odlučiću, zajedno sa dr i mm koja je opcija za bebice najbezbednija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da bebama bude dobro, ništa mi durgo nije bitno. Ni koliko traje, ni koliko boli, ni koliko košta. Tako valjda sve mame razmišljaju... Lekari to znaju i poneki zloupotrebljavaju... Ne bi trebalo, ako žele da ih gledamo kao altruiste i humaniste, ali oni to ne žele. Oni žele društvenu moć, žele da im se klanjamo a ne da ih poštujemo.

Njih da menjam ne mogu, u pravu si Kristal. Samo hoću da mi bebe budu dobro. Dobro ću da se raspitam i odlučiću, zajedno sa dr i mm koja je opcija za bebice najbezbednija.

Nisam mislila da misliš samo na sebe u bukvalnom smislu, tu sam podrazumevala i tvoje bebe, vi ste i dalje jedno. U ostalom smo se razumele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam mislila da misliš samo na sebe u bukvalnom smislu, tu sam podrazumevala i tvoje bebe, vi ste i dalje jedno. U ostalom smo se razumele.

Ma bilo mi je jasno na sta mislis, nego me nerviraju ovi kvazi-altruisti pa sam to komentarisala. Hvala ti na ohrabrenjima i savetima, glava mi je skroz u magli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.