psihomotorni razvoj

odgovora

Objavljeno

ŠTA RADI MALI SERGEJ?

Mali Sergej je odlicno.... potpuno normalno dete... ima jos malih nedostataka u motorici.... male nezrelosti..... cak i ako to ne ode kontam da ce kasnije to moci autosugestijom da se resi.... hoda... skoro da trci.... psihicki je odlican.... sad vec pricamo sa njim.... ne zatvara usta.... jos treba da uradimo geneticka ispitivanja u inostranstvu da bi dosli do dijagnoze koju jos uvek nemamo..... ali naravno u ovoj nasoj drzavi nista ne moze da ide glatko pa se sad i sa tim zajebavamo.... otkacili su nas nesto.... ma .... samo napred pa cemo da vidimo... poslacu to kako god... ali ovde moras izgleda da budes i drzak i bezobrazan i dosadan da bi nesto uradio....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mali Sergej je odlicno.... potpuno normalno dete... ima jos malih nedostataka u motorici.... male nezrelosti..... cak i ako to ne ode kontam da ce kasnije to moci autosugestijom da se resi.... hoda... skoro da trci.... psihicki je odlican.... sad vec pricamo sa njim.... ne zatvara usta.... jos treba da uradimo geneticka ispitivanja u inostranstvu da bi dosli do dijagnoze koju jos uvek nemamo..... ali naravno u ovoj nasoj drzavi nista ne moze da ide glatko pa se sad i sa tim zajebavamo.... otkacili su nas nesto.... ma .... samo napred pa cemo da vidimo... poslacu to kako god... ali ovde moras izgleda da budes i drzak i bezobrazan i dosadan da bi nesto uradio....

Presrećna sam zbog vas! Uživajte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mali Sergej je odlicno.... potpuno normalno dete... ima jos malih nedostataka u motorici.... male nezrelosti..... cak i ako to ne ode kontam da ce kasnije to moci autosugestijom da se resi.... hoda... skoro da trci.... psihicki je odlican.... sad vec pricamo sa njim.... ne zatvara usta.... jos treba da uradimo geneticka ispitivanja u inostranstvu da bi dosli do dijagnoze koju jos uvek nemamo..... ali naravno u ovoj nasoj drzavi nista ne moze da ide glatko pa se sad i sa tim zajebavamo.... otkacili su nas nesto.... ma .... samo napred pa cemo da vidimo... poslacu to kako god... ali ovde moras izgleda da budes i drzak i bezobrazan i dosadan da bi nesto uradio....

Poljubac za vas! :wub:

Da li znas nesto o Ruter Rut? Dugo je nema na forumu. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mali Sergej, veliko BRAVO za sve!!! Ljubi tog malog hrabrog skijasa! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li znas nesto o Ruter Rut? Dugo je nema na forumu. :(

videla sam da si pitala za ruter rut i mislim da sam i pisala nesto ... ali koliko se secam kliknula sam nesto (verovatno ovu plocicu na lap topu i sve izbrisala).... no cuejm se sa njom redovno.... mala natasa je bolje... ide to napred ali jako sporo... malo mi bezveze da ja ovde pisem o njma ali verujem da mi Biljana nece zameriti... kao sto sam rekla ide to na bolje ali dosta sporo.... ali meni to dete izgleda da ce prohodati ali dosta kasnije... mislim da je postavljena dijagnoza cerebralne paralize ali kao sto znamo postoji raznih oblika cerebralne.... psihicki je dobro ... razume... nesto mislim da i izgovara... mislim da nema neke mentalne retardacije ili nesto slicno.... ali kako motoricki puno kasni tako ni psihicki ne moze brze.... sad je u fazi da sedi, ne puzi ali ide vojnicki... i sto je najveci fazon podice guzu na kolena kad treba da predje prepreku ali onda ponovo vojnicki.... ali cim to sve moze ici ce to sve ali polako.... nikako da odemo do njih.... a imamo nameru.... jako bi volela da vidim tu devojcicu koje je toliko veselo dete... vecito nasmejana....

a nas Sergej.... on trckara.. ali to nije pravo trcanje.... ne moze jos sam da se popone na tobogan... ne zna da skoci.... znaci gruba motorika jos uvek problem.... fina motorika... dosta dobra..... ustvari ne znam sta bi on trebao da radi a da ne radi... mislim da je fina motorika skoro kao kod vrsnjaka.... recimo ne jede sam... ali sa njim inace mala gnjavaza oko jela pa ni ne ocekujem da jede sam kad ni ovako nece nekad da jede.... zaludjen je tehnologijom ... ali bas sam danas otvorila temu deca i tehnologija .... i moram mu malo sankcionisati pristup kompjuteru.... jos uvek nosamo orto cipelice,..... jos uvek gazi unutrasnjom stranom stopala kad je bos.... a nesto mi se ne svidja desno koleno.... kao da od takvog hoda nesto malo koleno trpi.... psihicki je super.... ima i tu jos uvek minimalnog kasnjenja.... prica sve u 16..... dosta dugo je govorio umesto B P H F..... sve mu je bilo K... ali bas u poslednjih 10 dana se trudi da pravilno izgovara.... sa H i F nema problem... a B i P se bori sad... i dosta dobro i dosta dobro to izgovara....

ganjamo se sa tom genetikom zbog dijagnostikovanja .... to pisem na temi geneticke analize....

eto toliko do nas ovog puta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E bas ti hvala sto si odvojila vremena da nam javis i za Natasu i za Sergeja. Meni to kod Sergeja zvuci sve OK. Pogledaj teme za dvogodisnjake i trogodisnjake kod nas na forumu. Kako se igraju, sta znaju sta ne znaju pa ce ti biti jasnije da on ustvari i ne kasni.

I sa 3 godine deca hodaju sa stopalima na unutra, to je normalno. Koji je to nivo kod njega, doktori bolje znaju, ali mislim da je to sve OK.

Ljubi mi ga puno. Cujemo se ovih dana!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ovde sam najcesce pa evo link .... moj sergej przi po bubnjevima za treci rodjendan :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma slatkiš jedan mali...mnogo ti je medeno dete i svira za desetku... :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

on je sav u nekom ritmu i muzici.... a bubnjeve dobio za rodjendan.... auuuu srece...... pa kad je uzeo da przi po njima.... hahahah..... inace ovako je dobro... super.... sve to ide kako treba..... oko okica cemo se jos nanjakati sa doktorima i cudima ali ok je sve....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecan rodjendan, dragom nasem Mici! :wub: Odlican je! Ljubi ga od nas puno puno!

P.S. Jel ono tvoja mama sa njim? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to je svekrva.... a moja keva izgleda bolje od mene.... :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti si meni sva slatka, pa mora i mama da ti bude slatka. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa on je preslatko dete. Ja uopšte ne primećujem bilo kakav problem kod njega. Divan je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ovde da se upisemo.

Sa 5 i po meseci bili smo kod neurologa i fizijatra na kontroli (na institutu za cerebralnu paralizu), na kontroli zbog hipertonusa. Hipertonus izlecen, ali je doktorka nasla nov problem, dijagnoza - zaostao u razvoju motorike.

Problemi su sledeci: ne ume da se okrene sa stomaka na ledja i obrnuto, kada se stavi na stomak ne ume da se osloni na dlanove, niti ume da ispruzi ruke i da se osloni na dlanove kada se naglo gurne u napred iz sedeceg polozaja. Ne ume stabilno da sedi, vec se zanosi i samo gleda gde ce da se spusti, a sedi samo ako ima dobar oslonac iza ledja i sa strane da ne sklizne. Kada se uhvati ispod pazuha i podigne, automatski ukrsta noge (mislim da to ima veze sa vezbom koju smo radili za hipertonus), a kada se spusti na stopala ne ume da prvi korake nego samo poskakuje.

Ja ne znam sta beba treba da radi sa 5,5meseci, ali nisam kontala da je zaostao u razvoju zato sto ne radi sve ovo jos uvek...

Dobili smo nove vezbe, 2puta po pola sata dnevno minimum, opisacu ih sledeci put (probudio se bebac).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To nije zaostatak u razvoju motorike vec posledica hipertonusa. Vezbe okretanja i polozaje ruku smo radili kao vezbe za hipertonus. Kako neki doktori vole da upropaste deciji zdravstveni karton?!?! U specijalnoj bolnici u Sokobanjskoj bi radili sa vama vezbe i to sve vreme zajedno sa terapeutom i niko ne bi napisao nikad zastoj u motorici!

Naravno da treba da izgubi refleks za hod sa 5,5 meseci. i treba da savija kolenca, a ne vise da 'pravi korake'. meni se tu nista vise ne svidja!

Da li bi mogla da uzmes uput za Sokobanjsku od pedijatra, a ja da ti posaljem kod kog lekara da se javis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To nije zaostatak u razvoju motorike vec posledica hipertonusa. Vezbe okretanja i polozaje ruku smo radili kao vezbe za hipertonus. Kako neki doktori vole da upropaste deciji zdravstveni karton?!?! U specijalnoj bolnici u Sokobanjskoj bi radili sa vama vezbe i to sve vreme zajedno sa terapeutom i niko ne bi napisao nikad zastoj u motorici!

Naravno da treba da izgubi refleks za hod sa 5,5 meseci. i treba da savija kolenca, a ne vise da 'pravi korake'. meni se tu nista vise ne svidja!

Da li bi mogla da uzmes uput za Sokobanjsku od pedijatra, a ja da ti posaljem kod kog lekara da se javis?

Mi i idemo u Sokobanjsku, na institut za cerebralnu paralizu, kod doktorke Mele Vidakovic. Imam ja cudan osecaj da to sve ima veze sa mojim kartonom...

Kad sam bila prvi put kod nje u decembru, pitala me je da li beba ima u porodici nekoga ko je imao bilo kakvih problema. Ja sam joj dala svoje izvestaje sa istog instituta, i ona je sve lepo procitala i rekla kako je to vec malo ozbiljnije zato sto dete ima genetstke predispozicije (ne znam za sta), i kopije mojih izvestaja ubacila u bebin karton. Sad mi se cini da dosta toga radi pod uticajem na mojih dijagnoza u tom periodu, jer sam se ja vodila kao dete zaostalo u razvoju do trece godine.

Razocarana sam u njegovu dijagnozu i shvatila sam je sa rezervom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onda ne znam da li bi mogla da promenis lekara, ali bih ti ja savetovala da pokusas. Poslacu ti ime doktorke. Ona radi na odeljenju, na drugom spratu. Vi ste trebali zbog takvog hipertonusa da radite vezbe kod njih a ne kod kuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobili smo da za 2 meseca idemo jednom kod njih za vezbice, da proveri fizioterapeut da li dobro radimo i ako nesto skripi da nas ispravi, to je bilo negde u januaru. Ostatak smo radili kod kuce, kao i sada, tako nam pise na izvestaju :( A ovog puta sam tamo odmah uradila jednu seriju vezbica da vidi da li sam dobro skontala vezbe i ni ne treba da idemo vise.

Daj ime lekara, kad budemo isli 19tog tamo na uz kukova, videcu da li mozemo da menjamo lekara. Jeste li i vi isli na institut za cerebralnu paralizu ili za rehabilitaciju?

Nas su sa instituta za rehabilitaciju poslali na institut za cerebralnu paralizu, jer na rehabilitaciji nije bilo mesta kad smo mi dobili uput i sad idemo tamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sa moje tacke gledista sve gledam kako je dobro da ste vec od najranijih meseci poceli da radite vezbe sto ima jako veliki efekat i mnogo je dobro da se rano pocne sa vezbama.... sto na zalost nije bio slucaj kod naseg sergeja... ako ste se resili hipertonusa (sto je super) sad su na redu vezbe za razvoj pravilnog sedenja, okretanja, oslonca na ruke ... pa kasnije vezbe za postavljanje tela u cetvoronozni polozaj pa puzanje itd.... isto mislim da bi trebalo da boravis sa detetom u bolnici da terapeut aktivno dva puta dnevno radi vezbe kojima i ti prisustvujes da bi potpuno savladala ne samo tehnikom vezbi nego i vezom dete - ti -vezbanje .... mi smo doduse u sokobanjsku isli samo na neke preglede i dodatne vezbe koje su nam pokazane .... ali na drugom mestu smo boravili i radili vezbe ... mi smo isli kod ko zna koliko pedijatara ... fizijatara... neurologa ... itd .... u sokobanjskoj sam isla kod dr Jekic.... sa kojom sam, da ne pisem ponovo, zbog nekih stvari bila zadovoljna .... nadam se da sam bar necim pomogla ... ako imas bilo kakvo pitanje .... pucaj.... :-)

ljubi bebu pa pisi sta je bilo ....

a ima jos jedan razlog sto sam posetila ovu temu sad.... stavicu link jednog predavanja coveka sa kojim sam imala prilike da sedim i popricam... dopada mi se i predavanje a dopada mi se i sta mi je sve rekao ... savetovao ... i objasnio tokom nase vise od sat vremena price.... mozda ovaj video nema najnajnajuze veze sa sad ovom temom ovde... ali opet ima za nastavak psihomotornog razvoja nakon savladanih osnova..... evo link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da me drzis za rec da li je rehabilitacija ili nije. uglavnom mi smo isli na 2. sprat, gde su inace deca koja su stacionirana tamo, pa pretpostavljam da je to rehabilitacija.

Ti si se porodila u Gradskoj bolnici, zar ne? zar ti nisu oni napisali u otpusnoj listi da dete ima hipertonus i nisu vas uputili da dodjete posle nekoliko dana na pregled neurofizijatra u porodiliste na neonatologiju?

Pisem ti pp ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da me drzis za rec da li je rehabilitacija ili nije. uglavnom mi smo isli na 2. sprat, gde su inace deca koja su stacionirana tamo, pa pretpostavljam da je to rehabilitacija.

Ti si se porodila u Gradskoj bolnici, zar ne? zar ti nisu oni napisali u otpusnoj listi da dete ima hipertonus i nisu vas uputili da dodjete posle nekoliko dana na pregled neurofizijatra u porodiliste na neonatologiju?

Pisem ti pp ;)

Tek sad vidim poruku i tek mi je sad jasno zasto nisu hteli da mi promene lekara i zasto nisam mogla da idem kod vaseg. Mi idemo u centar za cerebralnu paralizu, to je jedna zgrada do centra za rehabilitaciju, u prizemlj. Na spratu je par ambulanti rehabilitacije.

Na otpusnoj listi nam je pisalo da je dete zdravo, sa maksimalnom ocenom. Tek sa njegova dva meseca je utvrdjeno da ima hipertonus... :(

Nama su vezbice mnogo pomogle, jedva cekam kontrolu za 5dana, da vidimo kako je po njihovim kriterijumima misic napredovao, a ja sam stvarno zadovoljna sta je sve uspeo da uradi od kad smo poceli sa novim vezbama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, steta je samo sto ste mogli da odete na naonatologiju u porodiliste kada vam je konstatovan hipertonus. U tom slucaju bi vas iz Gradske bolnice direktno poslali kod nase doktorke.

Hajde, javi kako je prosla kontrola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo da javim da smo preskocili kontrolu kod fizijatra i ne pada nam na pamet da idemo vise.Ovi na institutu nisu normalni-dete zdravo,pravo,a oni nam zakazuju kontrole i daju vezbe,koje i da sam htela ovom mom divljaku nisam mogla da uradim.A on puzi kao zmaj i cini mi se da ce jos malo da prohoda.Ma,bezveze ,samo smo ce cimali i mi i on.Tako da-institut preskocite....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sad citam ovu temu i plasim se za svoje dete. Anita do pre par nedelja nije uopste htela da se oslanja na ruke kad je na stomaku, zapravo uopste nije htela na stomak. Nekako se potrefilo da je postala mnogo vise zainteresovana za svet otkad smo se preselili-pre nekih mesec dana. Dotad je kad je stavimo na stomak samo "letela", tj. ruke zabaci unazad a nogice podigne gore i tako se izvija ka gore i place. Sad se oslanja na ruke, pruza ih da dohvati igracke, okrece se da dohvati sve sto joj je u vidokrugu. Prevrce se sa ledja na stomak, ali samo na desnu stranu. Sve vise mislim da je trebalo ranije da joj uvodim cvrstu hranu, mozda bi joj to dalo vise energije (mi smo tek sad probali zumance npr.), ali zapravo ni ne mogu da znam da li je problem u krvi, kad nam dr ne da uput za analize <_< Ta dr nam je rekla da ne treba uopste da se brinemo, da to sve ide kako treba, ali sad vise ni sama ne znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je to ok.U tom uzrastu je bitno da se oslanja na podlaktice i da se okrece sa ledja na stomak,Nema veze sto je samo na jednu stranu,tako je nama dr rekla .I to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.