psihomotorni razvoj

odgovora

Objavljeno

Pitanje jedno za sve mame čija su djeca imaju ili su imala problem sa tonusom, da li se vama dešava da uočavate greške na tuđoj djeci koja su navodno urednog tonusa i da li stalno istražujete razlog zašto vam se to desilo? Ja se plašim da postajem opsesivna :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo temu

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=369

Hipertonus kod beba.

Sto se tice tvog pitanja o opsesivnosti, mislim da su sve majke imale taj momenat ma kakav problem da su imale sa bebom. Ja sam najvise obracala paznju koliko roditelji ne umeju da drze tek rodjenu bebu i analizirala sam koliko to moze da unazadi pravilan razvoj bebe.

Inace, moj sin ima 3 godine sada i od kada je prohodao, prestala sam o tome da mislim.

Da, hipertonus jeste uglavnom posledica teskih porodjaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li uocavamo!!!!!eh... ja konkretno vidim sve ali ne pricam svima...jer ljudi su cudni misle ako ti imas problem da zelis da i njihovo dete ima isti ...ali uglavnom se ispostavi da ima nesto...naravno uglavnom je fizioloski problem koji svakako treba da se tretira ali ne misle sve mame tako...samo ako mislim da je nesto ozbiljno ja kazem a one mogu da se ljute koliko hoce...realno bas me briga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam navela da nam nedostaje zadnja odbrana, nije se još razvila, tako kvalitetno zvekne od pod na leđa da mi dođe da tapaciram pod.

E sada pitanje za one koji su upućeniji u ovu temu, kada se razvija ta famozna odbrana i imali djece da im izostane...ubijam se od googlanja, ništa ne nađoh :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne nadjoh da si pisala o tome niti da si igde na ovom forumu navela ovaj problem, niti znam na sta mislis kada govoris o zadnjoj odbrani. Hoces da kazes da ona kad ustane pada na ledja, a ne na guzu ili nesto drugo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja curica je imala povišen tonus mišića, vodi se kao neurorizična. Radili smo vježbe do 6-og mjeseca , sada ima 10 mjeseci, na zadnjoj kontroli fizijatrica je napisala da joj nedostaje zadnja odbrana, tj nije razvijena. Pada ona uredno i na guzu ali zna pasti kao klada na leđa, nedočeka se rukicama. Prednja i bočna odbrana su razvijene. E sada me silno brine što kasni razvoj zadnje pa se pitam može li se desiti da to izostane i šta bi to značilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije nam niko spominjao taj problem. I moje dete je bilo hipertonicno do 8. meseca, ali nam niko nije to spominjao.

Kad logicki razmisljam, meni je OK da nedostaje ta odbrana kada jos nije ni cestito prohodala. Mnoga deca i koja nisu imala nikakav problem neuroloskog tipa ne znaju da se docekaju na ruke ni kad padaju napred. To se uci.

Kada smo mi bili na poslednjoj kontroli, posle godinu dana, nekih mesec dana posto je Petar prohodao, terapeut je uzela malo da se poigra sa njim. Tada nam je pokazala da kada pada na guzu, treba da ga mu torzo povucemo napred vukuci ga za ruke kako bi ostao na guzi a ne padao na ledja. Ruke koje ostaju napred pri padanju unazad odrazavaju ravnotezu. Nije nam spominjala da treba da se oslanja na ruke kada pada pozadi. Mi smo to vezbali ali on nije cesto padao na ledja inace.

e, sad pokusavam da se setim da li i sada kad pada koristi podlaktice ili ne. Mislim da ne. mislim da ih ni ja ne koristim. Uospte mi nije jasno kako se sprecava padanje na ledja, osim da se zadrzi ravnoteza. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam kad se razvija zadnja odbrana ... ali da i nama su to govorili da to ide zadnje .... dok jos nismo ustali na noge vezbala sam odbrane sa detetom tako sto sam ga dok sedi gurkala napred pa postavljala mu rukice da nauci da kad krene napred da postavi ruke... isto tako i u stranu .... i naravno i nazad.... znaci dete sedi ti ga gurnes unazad i postavis mu ruke u odbranu... i tako do besvesti .... dok ne nauci ... a ukoliko iz stojeceg polozaja pada unazad dete prvo mora saviti nogice da padne na guzu i onda bi trebalo da ima odbranu za pad unazad.... ne znam da neko pada kao stablo ravno na ledja .... nadam se da sam bar malo pomogla... a kad se razvija ta odbrana.... ne znam.... ali da je zadnja koja se uci jeste....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zelim da pozdrav im sve hrabre malisane i jos hrabrije mame. Divim se vasoj snazi i istrajnosti. :)

Poseban pozdrav za malog Sergeja, uspeli ste da dostignete nedostizno :wub: . Videla sam snimak sa bubnjevima, i Sergej je divno dete :wub:

 

Nislijka86, i mi smo dobili uput za neurologa u tirsovoj i fizijatra specijalistu u sokobanjskoj. Pa cu javiti sta od pretraga treba da uradimo. U kojoj fazi pretraga ste vi trenutno?

 

Nas problem je hipotonus misica, nije urodjen. Od 2,5m smo na kinezi terapiji. A vojtu 1 i 2 (2x dnevno) smo poceli sa 5m.

Nadam se da cu jednog dana pronaci vremena da detaljno ispisem nasu pricu ;)

 

Sada cekam da vidim sta ce reci neurolog i fizijatar u sokobanjskoj, pa planiramo da posetimo jos neku kliniku. Zato me interesuju vasa iskustva sa Dr Stein. (Vidim da njihovu strucnost nije potrebno komentarisati :) ) Koliko dana se ostaje? Kako traju dnevne terapije? Kako su uopste organizovani pregledi i terapije? i kakve su cene okvirno? (Posto nama treba sve x2)

ja retko udjen na ovu temu ... nadam se da ste vi dobro .. nadam se da svi vezbaci lepo napreduju ... Sergej sada ima sedam godina .. divan deckic ... fikozof veliki ... motoricki normalan ali sa manjkom samopouzdanja ... psihicki besprekoran ... verbalno jak ... skolu smo mu na konto fine motorike odlozili ... taman ce do septembra biti spreman na svaki nacin ... mi se nadamo drugoj trudnoci ove godine .. vreme je  :-) ... veliki pozdrav svim roditeljima koji prolaze kroz vezbe sa malisanima ... ponekad vidim da okolina konta kako preterujemo oko brige i kad dete ima temperaturu .. ma manite okolinu ... sa jasnim razloim brinemo ... i ne preterujemo .. realni smo ... nas deckic ima svu mogucu podrsku .. decu samo treba slusati ... i usmeravati ... nekad nije lako ... nekad se isplacem ... no .. volite decu ... bodrite ih ... podzavajte ih ... veliki pozdrav iz Sombora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dugo nije pisano na ovoj temi...nadam se da ce neko odgovoriti.

Bebac za 10 dana puni godinu. Jos se nije podigao iz lezeceg u sedeci polozaj. Kada ga postavim da sedi, stabilan je, kada nesto pokusava da dohvati ispred sebe, savije se skroz grudima do nogica i lodigne bez problema. Iz polulezeceg se podize kao kad radite trbusnjake. Ne kleci, ne puzi, slabo se oslanja na dlanove. O stajanju i hodanju ni ne razmislja. Bili smo kod fizijatra, isli na vezbe, radimo ih i kuci. Oni kazu da ce dostici sve samo malo kasni, ali ja se brinem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svoje dete sa hipotonijom vodila u BANJALUKU! Nakon što mi je dete posle 2 meseca vežbi po Vojti kod dr Stejin bilo bez ikakvog pomaka, raspitala sam se ko je u regionu licenciran za obuku vežbi po Vojti, i saznala da u Banjaluci su ljudi učili od Vojtinog saradnika W.Milera. Vežbe im  se razlikuju kao nebo i zemlja i ja se. Jer u Banjaluci se obraća pažnja na najsitnije detalje- od položaja deteta, do preciznosti na zonama i onda o smerovima pritiska. U sklopu cene za dnevnu bolnicu koja je oko 300evra dobijete pregled neuropedijatra, psihologa, logopeda, socijalnog radnika i naravno fizijatra i obuku za Vojtu kao i radnu terapiju i već šta procene da treba. Sve to dobijete bez minuta kašnjenja na termin, kod ljudi koji su kombinacija ljudskosti i vrhunske profesionalnosti. Dakle, najtoplije preporuke za Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju dr Zotović u Banjaluci. Nećete se pokajati, a i za ove novce dobijete svu moguću uslugu koja treba detetu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.