Simptomi nestajanja mleka?

odgovora

Objavljeno

Cao svima! Imam bebca od skoro 3 meseca, dojim ga i do pre par nedelja sam imala sasvim dovoljno mleka. Medjutim u poslednje vreme mi se cesto desava da imam bas malo mleka, posisa sve iz obe dojke, ne ostane skoro ni kap, jedva da mi nadodje malo a on opet trazi da sisa... I tako 2-3 dana pa mi se stvaranje mleka stabilizuje, sve bude ok (sisa na 2-3 sata i jos se izmlazam posle svakog podoja) i posle par dana opet naidje ta "kriza"... I tako se mucimo vec par nedelja :( Sta da radim da se proizvodnja mleka stabilizuje ili ce mi ovako malo po malo prestati mleko?

Sladjo, to je tzv faza skoka u razvoju bebe... Nista se ne brini... Ona samo sada trazi vise nego inace pa sad treba i mlecne zlezde da se tome prilagode. Samo ti njoj daj po zahtevu i brzo ce se to regulisati i normalno dojenje ponovo uspostaviti. Striktno je samo doji i to sto ti siki na 2/3 sata je idealno i tako treba da bude. Mnogim devojkama u ovom periodu (fazi skoka razvoja bebe) bebane sike i mnooogooo cesce (na 15ak 20 minuta) nemoj da te to iznedadi... samo ti daj siku i videces sve ce biti ok.

Jedan savet da se odmaras minimum dva puta bar po 30min.

Ako slucajno budes imala i dalje problem imas ovde i savete o povecanju mleka ali mislim da ti nemas taj problem. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sladjo, to je tzv faza skoka u razvoju bebe... Nista se ne brini... Ona samo sada trazi vise nego inace pa sad treba i mlecne zlezde da se tome prilagode. Samo ti njoj daj po zahtevu i brzo ce se to regulisati i normalno dojenje ponovo uspostaviti. Striktno je samo doji i to sto ti siki na 2/3 sata je idealno i tako treba da bude. Mnogim devojkama u ovom periodu (fazi skoka razvoja bebe) bebane sike i mnooogooo cesce (na 15ak 20 minuta) nemoj da te to iznedadi... samo ti daj siku i videces sve ce biti ok.

Jedan savet da se odmaras minimum dva puta bar po 30min.

Ako slucajno budes imala i dalje problem imas ovde i savete o povecanju mleka ali mislim da ti nemas taj problem. ;)

Ja se sve vreme nadam da je to u pitanju, ali me buni sto je par dana sve ok, a onda odjednom manjak mleka i sto to traje vec par nedelja... mleko mi inace najvise nadolazi kad spavam, koliko znam to je normalno, a meni se desava da ni tada mleko ne nadodje koliko treba... Za sada se snalazim tako sto kad imam mleka sacuvam visak pa ako bas bude velika frka, tj. bas mnogo gladan, posle sisanja mu dam i to, bolje nego da mu dajem vestacko. Hvala u svakom slucaju!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo savetovalište za dojenje preko Udruženja Roditelj.

Od đevojaka sa slike, na ovom forumu smo aktivne NensiFancy i ja. ;)

Javite se ako je ikome potrebna pomoć! I širite informaciju da postojimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je jako važno znati:

1. Količina proizvedenog mleka se ne može iznenada smanjiti!

2. Na količinu mleka NE utiče stres, ali na pražnjenje dojki stres utiče direktno i neposredno!

Ako smo nasekirane ili tužne npr., mleko ''neće hteti napolje'', ali čim se psihički opustimo, opustićemo se i fizički, a mleko će krenuti normalno da ističe, onim tempom kojim beba sisa.

Još jedna napomena:

Bile su do pre neki dan, velike vrućine! I sve isključivo dojene bebe sisale su neupredivo češće i intenzivnije, da bi nadoknadile tečnost izgubljenu znojenjem, u odnosu na ove poslednje dane kada je temperatura malo pala, pa se ne znoje više intenzivno. Dakle, manje se znoje - manje su žedne - sisaju manje - količina proizvedenog mleka se postepeno smanjuje.

I najvažnije:

KOLIKO GOD DA SE KOLIČINA MLEKA U DOJKAMA SMANJI, PA ČAK I AKO NAIZGLED PRESAHNU, - MOŽE SE POVRATITI PRVOBITNA KOLIČINA U PROCESU KOJI SE ZOVE RELAKTACIJA! (Pisaću o tome detaljnije!)

Kiki87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslednjih par dana imam osjecaj da su mi grudi mlitave,znaci bebac veoma brzo izvuce,odnosno posisa...Unosim dovoljnu kolicinu tecnosti,raznovrsno se hranim i stavljam ga da non stop sisa,medjutim nemam onaj osjecaj kada mi mlijeko nadolazi ili se u znatnoj mjeri smanjio!Ne znam o cemu se radi?!Pomoc!

t1812.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslednjih par dana imam osjecaj da su mi grudi mlitave, znaci bebac veoma brzo izvuce, odnosno posisa... Unosim dovoljnu kolicinu tecnosti, raznovrsno se hranim i stavljam ga da non stop sisa, medjutim nemam onaj osjecaj kada mi mlijeko nadolazi ili se u znatnoj mjeri smanjio!Ne znam o cemu se radi?! Pomoc!

Pa, ti sve radiš potpuno ispravno! Tvoj bebac ima već 11 meseci (vidim po tikeru), tako da je bilo odavno za očekivati da su ti se grudi navikle na ustaljenu potražnju, pa se ne pune više nego što je bebcu potrebno. Imaš mleka taman koliko treba, da ti ne bude pritisak i težina u grudima. Predpostavljam da ti beba jede svu ostalu hranu, s obzirom na uzrast. Nemaš razloga za zabrinutost, zaista! Nastavi sve kao i do sada, ne moraš forsirati sisanje mimo onoga kako ste već navikli, neće ti nestati mleko. A to što brzo izvuče je zbog toga što je već veliki i spretan, snažan, pa sisanje odradi efikasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, ti sve radiš potpuno ispravno! Tvoj bebac ima već 11 meseci (vidim po tikeru), tako da je bilo odavno za očekivati da su ti se grudi navikle na ustaljenu potražnju, pa se ne pune više nego što je bebcu potrebno. Imaš mleka taman koliko treba, da ti ne bude pritisak i težina u grudima. Predpostavljam da ti beba jede svu ostalu hranu, s obzirom na uzrast. Nemaš razloga za zabrinutost, zaista! Nastavi sve kao i do sada, ne moraš forsirati sisanje mimo onoga kako ste već navikli, neće ti nestati mleko. A to što brzo izvuče je zbog toga što je već veliki i spretan, snažan, pa sisanje odradi efikasno.

Hvala ti puno,bas sam se zabrinula!

t4870.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osjecam da je sve manje i manje mlijeka u grudima, ne mogu da izvucem iz grudi ni 140 ml koliko on papa a trazi da klopa na svaka dva sata ... juce mi je imao i zelenu stolicu. Popila sam onaj hippov caj danas pa cu da vidim kako ce biti kasnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osjecam da je sve manje i manje mlijeka u grudima, ne mogu da izvucem iz grudi ni 140 ml koliko on papa a trazi da klopa na svaka dva sata ... juce mi je imao i zelenu stolicu. Popila sam onaj hippov caj danas pa cu da vidim kako ce biti kasnije

ne mora da znaci,mozda je samo prolazna faza...ja sam kroz to prosla 2 puta.pumpom nisam mogla da ispumpam nista a oni su trazili da jedu svako malo i nervozno sisali.unosi dosta vode,pokusaj da se odmaras sto vise i ako je ovo sto ja kazem prodje za 3-4 dana.!!! meni je Yelena c preporucila sumece tablete magnezijuma,kod mene super rade i puno pomazu,pa pokusaj i to!!drzi se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osjecam da je sve manje i manje mlijeka u grudima, ne mogu da izvucem iz grudi ni 140 ml koliko on papa a trazi da klopa na svaka dva sata ... juce mi je imao i zelenu stolicu. Popila sam onaj hippov caj danas pa cu da vidim kako ce biti kasnije

To se i meni dogodilo pre mesec-dva i bila sam na ivici nerava i uz podrsku zenskica odavde ja iztrajah tako i ti. Ne kloni i neka sisa sto cesce i ja mislim da je to samo faza (kao sto je i kod mene bila).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako da znam da li mi je mleko hranljivo...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako da znam da li mi je mleko hranljivo...?

Smokvice, čini mi se da sam negde pročitala da to može da se proceni po boji mleka, ali stvarno nisam sigurna. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako da znam da li mi je mleko hranljivo...?

Smokvice ne postoji nehranljivo mleko.To je najveca zabluda majki da im je mleko nehranljivo.Svako majcino mleko je za njenu bebu dobro,pogotovo ako se hranis normalno kako treba,sto i ne sumljam u to.

Naravno sto vise kvalitetnijih namirnica i mleko je kvalitetnije,ali sigurno ne moze biti nehranljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala...bas sam se bila uplasila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, kad je beba veca menja se i sastav mleka, a time i boja. Moje je sada plavicasto, a uhvati se mast kad ga ostavim u frizideru malo.

Mada, mi lepo jedemo, a uz to i sisamo nocu, ujutru i uvece i mislim da je to dovoljno koliko treba, mozda i vise mleka, ali kad voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao.moja beba ima 3 meseca i poceo je da sisa ruku ja se plasim da nemam dovoljno mleka,napravim mu dohrane 60 ml ponekad popije 20-30 ml a ponekad nista,a i ruku ne sisa uvek samo po nekad ne znam sta da radim da li da mu dajem dohranu ili ne.

?lepo napreduje i ima lepu stolicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao.moja beba ima 3 meseca i poceo je da sisa ruku ja se plasim da nemam dovoljno mleka,napravim mu dohrane 60 ml ponekad popije 20-30 ml a ponekad nista,a i ruku ne sisa uvek samo po nekad ne znam sta da radim da li da mu dajem dohranu ili ne.

?lepo napreduje i ima lepu stolicu.

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Tvoja beba ne sisa ruku jer ti nemas mleka.S obzirom da ima 3 meseca beba ispituje okolinu.Njeno prvo ispitivanje dok jos ne vidi jasno je dodir.Najcesce iz tog razloga bebe nesvesno stavljaju rukice u usta da bi videle sta je to.Dodire slucajno obrascice,pa zatim usta.Bebe iz tog razloga i trpaju razne prednete posteljinu itd u usta da bi ispitale sta je to.Ne mora uvek da znaci da je gladna ili da su zubici.

To je sasvim normalno,a ti mleka sigurno imas.Ako sumljas da je beba gladna podoj je ponovo nemoj praviti dohranu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskusne dojilje, imam pitanje. Moja beba ima 21 dan, nikad nista osim mog mlijeka nije okusila, dakle dojim je uspjesno.

U toku 24 sata imamo oko 10, 12 podoja. Izuzetno je mirna i dobra beba, nikad ne place i jako lijepo spava :)

Ovo su vjerovatno sigurni znaci da je beba sita i ok zbrinuta. Ono sto mene zbunjuje su moje meke grudi. Sa prvim djetetom nisam ovako cesto dojila jer nisam znala nista o dojenju, davala sam i dohranu :( i bilo je dana kad su mi grudi bile cvrste i prepune mlijeka. Nije bilo komplikacija nikakvih, ali mogla sam vise da izmuzem a sad mi se cini da nisu tako pune. Ne izmuzam se sad jer nema potrebe, stavljam je na dojku ali sam juce bas zbog te mekoce grudi probala i jedva 10 ml izvukla! Moje pitanje je da li je sad ova mekoca grudi zato sto beba redovno sisa, ili je to ipak znak da je mlijeka knap?

Kako da izmuzem vecu kolicinu mlijeka u slucaju da nekad moram s nekim na dva sata da je ostavim, jel ima tema?

Mozda tu tehniku izmlazanja ne radim pravilno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez brige - mleka ima dovoljno! Mekane grudi su prosto posledica uspostavljanja ponude i potražnje.

Ako želiš da izmuzeš da bi imala, lepo uzmi posle svakog podoja pa izmuzi po malo. Za jedan dan ćeš skupiti jednu dozu. Nemoj ni preterati da ne bi izazvala hiperprodukciju.

Sve je ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskusne dojilje, imam pitanje. Moja beba ima 21 dan, nikad nista osim mog mlijeka nije okusila, dakle dojim je uspjesno.

U toku 24 sata imamo oko 10, 12 podoja. Izuzetno je mirna i dobra beba, nikad ne place i jako lijepo spava :)

Ovo su vjerovatno sigurni znaci da je beba sita i ok zbrinuta. Ono sto mene zbunjuje su moje meke grudi. Sa prvim djetetom nisam ovako cesto dojila jer nisam znala nista o dojenju, davala sam i dohranu :( i bilo je dana kad su mi grudi bile cvrste i prepune mlijeka. Nije bilo komplikacija nikakvih, ali mogla sam vise da izmuzem a sad mi se cini da nisu tako pune. Ne izmuzam se sad jer nema potrebe, stavljam je na dojku ali sam juce bas zbog te mekoce grudi probala i jedva 10 ml izvukla! Moje pitanje je da li je sad ova mekoca grudi zato sto beba redovno sisa, ili je to ipak znak da je mlijeka knap?

Kako da izmuzem vecu kolicinu mlijeka u slucaju da nekad moram s nekim na dva sata da je ostavim, jel ima tema?

Mozda tu tehniku izmlazanja ne radim pravilno...

Uspostavila se ponuda i potraznja pa ti zato grudi nisu prepunjene, mleka imas taman koliko bebi treba. Kada joj bude trebalo vise, trazice cesce i za par dana navuci onoliko koliko joj treba. 

Sto se izmizavanja tice ne opterecuj se sa tih 10 ml. Ako hoces da napravis zalihe najvise ces izvuci ujutru kada si odmorna a grudi punije, odradi to nakon podoja. Mozes posle svakog. U tom slucaju mleko skupljas u razlicitim posudama i drzi u frizideru. Kad se mleku izjednaci temperatura mozes da ih pomesas. Za skladistenje u zamrzivac su ti prakticne bocice za urin. U njih stane oko 60ml.

Brezica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja ne mogu ništa da izmuzem, nisam ni sa prvim sinom mogla. A mleka definitivno imam. Obojica su super napredovali. Ručno još ajde de, mada mlazevi špricaju svaki na svoju stranu, ali sa pumpicom ništa ne ide. Izgleda su mi takve grudi. Ja batalila pokušavanje još prošli put, ni sad neću da se mučim, dok sam dojila vukla sam prvog svuda sa sobom, posle je imao već neki ritam kad sam mogla da pobegnem između podoja do frizera i slično. Uspela sam da se snađem i bez zaliha. Na kraju, nisam sigurna ni da bi uspeo sa izdojenim mlekom da se nahrani, jer nikad nije naučio na flašicu....možda eventualno na kašičicu. :rolleyes:

Mirka90 i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 5 meseci. Do pre mesec dana je lepo dobijao na tezini. Medjutim poslednjih mesec dana je dobio samo 130gr. On je aktivna, vesela beba, puna energije. Ono sto mene muci jeste da svako malo od rodjenja ja imam manje mleka, osecam po grudima, njegovom ponasanju i i ritmu sisanja. Znam da cete reci da grudi trebaju biti mekane sada, ali meni u 8 dana od 10 nisu mekane. I tada kada nisu on tako lepo i zadovoljno sisa. Pa se ponovo kolicina poveca.  Nikad nisam dala adaptirano mleko, ali sam se tesila time sto je lepo napredovao. Medjutim sada ni to nije slucaj. Nakon podoja, ja dodatno izvlacim kapljice mleka da bih povecala kolicinu i sve tako u krug. Ne razumem zasto se to desava. Jedno vreme bude sve super, pa kriza 2-3 dana i stalno, stalno u krug. A da, nocu mleko naravno vise nadolazi. U vreme kada je on nervozniji tokom sisanja ni nocu ne nadodje kako treba. Desava li se jos nekome to i zna li resenje problema? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.