"Agresivne" igracke za decu?

odgovora

Objavljeno

Primjer:

1

2

hvala , ovo je super. narociti drugi tekst o batinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ništa...ti doktori su mi pomogli u mnogim sferama...posebno pedijatrija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Primjer:

1

2

Ja sam pričala o agresiji kao normalnoj razvojnoj pojavi, a ne o agresivnosti koja je patološka i koja zahteva lečenje. Kao što rekoh, do dubljeg i šireg znanja se ne dolazi lako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal razumijem i ne želim ulaziti u te sfere, ali drugi tekst je posebno poučan i ne odnosi se na agresivnost, već uopšteno vaspitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pričala o agresiji kao normalnoj razvojnoj pojavi, a ne o agresivnosti koja je patološka i koja zahteva lečenje. Kao što rekoh, do dubljeg i šireg znanja se ne dolazi lako.

pa hoce li neko dati primere te patoloske agresivnosti koja zahteva lecenje i "normalnoj" agresivnosti?

meni kad kazes agresivnost, sve zvuci lose, zato bih da znam, sta je i kako i kako se resava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana, upucujem javni apel ,da se javis na ovoj temi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana je dala korisne savjete na sljedećoj temi:

VASPITANJE

Jako korisno i hvala ti mama B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znasm da me niko nist anije pitao, ali moram da kazem da su ti srtucnjaci koji su pomesali nervozu sa agresivnoscu i sa razmazenoscu izgleda kupili diplome. Svako danas drzi seminare, to sto je napisano gore je smesno, svakakvi sarlatani danas drze seminare i prave budale od naroda koji se posle tako nadmeno blamira.. Jbg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znasm da me niko nist anije pitao, ali moram da kazem da su ti srtucnjaci koji su pomesali nervozu sa agresivnoscu i sa razmazenoscu izgleda kupili diplome. Svako danas drzi seminare, to sto je napisano gore je smesno, svakakvi sarlatani danas drze seminare i prave budale od naroda koji se posle tako nadmeno blamira.. Jbg

Čemu takav bes. Zašto te je pogodili ono što je činjenica. Pa, to je svako učio iz psihologije ko je imao istu kao predmet na faxu. Buđenje Erosa i Tanatosa, opšte mesto, za sve je kriv čika Frojd :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znasm da me niko nist anije pitao, ali moram da kazem da su ti srtucnjaci koji su pomesali nervozu sa agresivnoscu i sa razmazenoscu izgleda kupili diplome.

nema potrebe da te neko nesto pita da bi dala svoje misljenje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana je dala korisne savjete na sljedećoj temi:

VASPITANJE

Jako korisno i hvala ti mama B.

Ovo je super sto je Mama bojana napisala.

Znaci apsolvirali smo kako dolazi do agresije. Ali ako dodje do nje,

volela bih neko od ovih strucnijih da napisu tipa :

Dete je agresivno ako:

-npr udara drugu decu. U tom slucaju trebalo bi postupati tako i tako...sta reci detetu kad to uradi

-kad uradi ovo ili ono ....resava se na sledeci nacin.

itd, nadam se da me kontate vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde je baš napeto, a počelo se sa plastičnim igračkama...

Pokušaću da pojednostavim stvari.

Kao prvo, agresivnost je urođeni nagon i sama po sebi nije loša. U prirodi vlada zakon jačeg, manja riba jede veću ribu, najjači jelen sa najvećim rogovima je najprivlačniji košutama, najjačeg lava jure sve lavice, u majmunskoj hordi se zna ko je glavni....

Smiso je u prirodi jasan - obezbediti razmnožavanje najkvalitetnijeg genetskog materijala.

Borba za dominaciju (ostvarivanje i nametanje socijalne moći) je produkt tog agresivnog nagona. Opet je cilj taj da svima u krdu, hordi, jatu, plemenu bude jasno ko ima najbolje gene. Mislim - zašto žene više vole visoke, sportski građene muškarce koji su pri tom ostvarili i izesnu društvenu moć? Taj je dokazao da je sposoban, eto zašto...

Čista biologija i tu i tamo socijologija.

Elem, ljudi nisu samo biološka nego i psiho-socijalna bića. Socijalne (društvene) norme su dogovorene da bi se slabiji zaštitili od jačih, po njima se razlikujemo od životinja. Kaže se da je dete nesocijalizovani užas. Na nama, roditeljima je da ih socijalizujemo, da ih naučimo kako da se ponašaju, šta je dozvoljeno a šta ne. Osim toga, na nama roditeljima je da svojim ponašanjem detetu jasno stavimo do znanja da smo mi u našem krdu (porodici) glavni jelen. Roditelji greše kad popuštaju pred napadima besa malog deteta. Ne treba popustiti niti gubiti živce. Ne moram da ga ispljuskam u prodavnici da bih mu pokazala da mora da me sluša. Svi su i onako videli da mi je dete imalo napad histerije, to je dovoljno, ne moram sad i da im pokazujem da je jače od mene jer nije. Lepo čučnem pored njega i kažem: Sine, ja izlazim iz prodavnice bez tebe a ti nastavi da se valjaš po podu, ako ti to prija. Onda krtenem, stanem pored izlaznih vrata, strogo ga pogledam i kažem: Brojim do tri. Jedan...dva... prstom pokažem gde da dođe ... Tri. Druga varijanta je da ga čvrsto stegnem za ruku i izvedem (ako treba i izvučem) iz prodavnice. Nema potrebe da ga posle bijem. Vrištaće on još neko vreme nezadovoljan neuspelim pokušajem, pa će se smiriti nakraju. Cilj je ne popustiti ovakvim njegovim pokušajima da ostvari svoje želje, da ga naučim da tako ništa neće postići, da ga nateram da traži druge oblike komunikacije koji se ne svode na čistu ucenu. On je mali, jasno mu je da mama ne voli da se on tako ponaša i pokušava da je primora koristeći to oružje. Mama mora da mu stavi do znanja da to oružje ima ćorke, a ne prave metke. Mama ga socijalizuje.

Da ne dužim dalje.

Kad čitam vaše postove, vidim da ste svi u pravu, samo ne razumem čemu bes.

Kristal je u pravu kad kaže da je agresivnost urođeni nagon i da je treba kanalisati a ne frustrirati i time provocirati njen destruktivni i antisocijalni potencijal

Princess Dea je u pravu kad kaže da se često brkaju agresvinost i razmaženost.

Sećer je najviše u pravu kad pokušava da reši konkretni problem (zato sam dala konkretni primer).

Šećeru, 'oću i da prodetaljišem na pp ako misliš da ti je potrebno. Odgovor o tome šta je agresivnost a šta nije sad posle mog posta mislim da možeš da izvedeš. Ne treba ugušiti agresivnost (jer je korisna) ali je treba socijalizovati i uplesti sa ljubavlju i poverenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je super sto je Mama bojana napisala.

Znaci apsolvirali smo kako dolazi do agresije. Ali ako dodje do nje,

volela bih neko od ovih strucnijih da napisu tipa :

Dete je agresivno ako:

-npr udara drugu decu. U tom slucaju trebalo bi postupati tako i tako...sta reci detetu kad to uradi

-kad uradi ovo ili ono ....resava se na sledeci nacin.

itd, nadam se da me kontate vise.

Očigledno da ovde nisam naišla na razumevanje iz očiglednih razloga.

Htela sam, ponavljam, da podelim informacije bez ikakve namere, a napadnuta sam iz nepoznatih (ili svima poznatih) razloga. Pošto nemam nameru da se raspravljam sa neobrazovanim i nepismenim ljudima (ne mislim na tebe sećeru, niti na Filipu) više neću posećivati temu. U životu ne dolazim u kontakt sa prostim i neobrazovanim osobama jer radim takav posao gde su svi akademski obrazovani, a sama biram sa kime ću se družiti, ne želim ni svoje slobodno vreme da trošim sa istima i to još putem interneta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde je baš napeto, a počelo se sa plastičnim igračkama...

Pokušaću da pojednostavim stvari.

Kao prvo, agresivnost je urođeni nagon i sama po sebi nije loša. U prirodi vlada zakon jačeg, manja riba jede veću ribu, najjači jelen sa najvećim rogovima je najprivlačniji košutama, najjačeg lava jure sve lavice, u majmunskoj hordi se zna ko je glavni....

Smiso je u prirodi jasan - obezbediti razmnožavanje najkvalitetnijeg genetskog materijala.

Borba za dominaciju (ostvarivanje i nametanje socijalne moći) je produkt tog agresivnog nagona. Opet je cilj taj da svima u krdu, hordi, jatu, plemenu bude jasno ko ima najbolje gene. Mislim - zašto žene više vole visoke, sportski građene muškarce koji su pri tom ostvarili i izesnu društvenu moć? Taj je dokazao da je sposoban, eto zašto...

Čista biologija i tu i tamo socijologija.

Elem, ljudi nisu samo biološka nego i psiho-socijalna bića. Socijalne (društvene) norme su dogovorene da bi se slabiji zaštitili od jačih, po njima se razlikujemo od životinja. Kaže se da je dete nesocijalizovani užas. Na nama, roditeljima je da ih socijalizujemo, da ih naučimo kako da se ponašaju, šta je dozvoljeno a šta ne. Osim toga, na nama roditeljima je da svojim ponašanjem detetu jasno stavimo do znanja da smo mi u našem krdu (porodici) glavni jelen. Roditelji greše kad popuštaju pred napadima besa malog deteta. Ne treba popustiti niti gubiti živce. Ne moram da ga ispljuskam u prodavnici da bih mu pokazala da mora da me sluša. Svi su i onako videli da mi je dete imalo napad histerije, to je dovoljno, ne moram sad i da im pokazujem da je jače od mene jer nije. Lepo čučnem pored njega i kažem: Sine, ja izlazim iz prodavnice bez tebe a ti nastavi da se valjaš po podu, ako ti to prija. Onda krtenem, stanem pored izlaznih vrata, strogo ga pogledam i kažem: Brojim do tri. Jedan...dva... prstom pokažem gde da dođe ... Tri. Druga varijanta je da ga čvrsto stegnem za ruku i izvedem (ako treba i izvučem) iz prodavnice. Nema potrebe da ga posle bijem. Vrištaće on još neko vreme nezadovoljan neuspelim pokušajem, pa će se smiriti nakraju. Cilj je ne popustiti ovakvim njegovim pokušajima da ostvari svoje želje, da ga naučim da tako ništa neće postići, da ga nateram da traži druge oblike komunikacije koji se ne svode na čistu ucenu. On je mali, jasno mu je da mama ne voli da se on tako ponaša i pokušava da je primora koristeći to oružje. Mama mora da mu stavi do znanja da to oružje ima ćorke, a ne prave metke. Mama ga socijalizuje.

Da ne dužim dalje.

Kad čitam vaše postove, vidim da ste svi u pravu, samo ne razumem čemu bes.

Kristal je u pravu kad kaže da je agresivnost urođeni nagon i da je treba kanalisati a ne frustrirati i time provocirati njen destruktivni i antisocijalni potencijal

Princess Dea je u pravu kad kaže da se često brkaju agresvinost i razmaženost.

Sećer je najviše u pravu kad pokušava da reši konkretni problem (zato sam dala konkretni primer).

Šećeru, 'oću i da prodetaljišem na pp ako misliš da ti je potrebno. Odgovor o tome šta je agresivnost a šta nije sad posle mog posta mislim da možeš da izvedeš. Ne treba ugušiti agresivnost (jer je korisna) ali je treba socijalizovati i uplesti sa ljubavlju i poverenjem.

Hvala Mama Bojana puno. Dala si primer upravo onoga sto moj luka radi. Ne baca se po podu u prodavnici. Ali zna da place za nekom igrackom i to je poceo da radi u poslednje dve nedelje. Ali ja mu samo Kazem "Ne moze i tacka". Ako nastavi da kmeci i dalje i zapomaze za igrackom izvedem ga iz prodavnice i ostavimo tatu da obavi do kraja kupovinu. On jos malo kmeci napolju i place ali mu objasnim da ne moze sve da se kupi i smiri se na kraju.

To njegovo ponasanje je pocelo bas da me zabrinjava i zato nisam znala da li ispravo postupam.Jer nije samo da urla vec i kad mu ja kazem "ne moze sad ta igracka, mozda ce ti je deda mraz doneti", on placuci kaze " necu deda mraz, hocu SAD". Mene to SAD izludi jer me podseti na ono "hocu sve i hocu sad". Mada ja sam takva osoba, i zato ne bih volela da moje dete bude takvo. :rolleyes:

Sto se tice drugih vidova agresije, nemamo nista izrazeno. Generalno je dobar i poslusan. Sto se igracaka tice ne lomi ih (jer sam od pocetka nekako uspela da ga naucim da se igracke cuvaju, kao i namestaj i cela kuca) ili je on jednostavno takvo dete. Pistolji, puske i ostalo ga ne interesuju, ali mislim da je jos mali za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Očigledno da ovde nisam naišla na razumevanje iz očiglednih razloga.

Htela sam, ponavljam, da podelim informacije bez ikakve namere, a napadnuta sam iz nepoznatih (ili svima poznatih) razloga. Pošto nemam nameru da se raspravljam sa neobrazovanim i nepismenim ljudima (ne mislim na tebe sećeru, niti na Filipu) više neću posećivati temu. U životu ne dolazim u kontakt sa prostim i neobrazovanim osobama jer radim takav posao gde su svi akademski obrazovani, a sama biram sa kime ću se družiti, ne želim ni svoje slobodno vreme da trošim sa istima i to još putem interneta.

Kristal ja i dalje ocekujem tvoje misljenje :lol:

Glupo je da se ovako prepirete, jer sasvim je normalno da nam se mimoilaze misljenja narocito kad su ovakve teme u pitanju.Pa i samnom je izbila frka oko feng shui-ja i oko Jovana ducica ali ja i dalje stojim iza svog misljenja, ne povlacim se sa teme, niti me vredja to sto neko drugacije razmislja od mene. Zato ajde zakopajte ratke sekire i nazad na "agresivnost" (ali kod dece) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal ja i dalje ocekujem tvoje misljenje :lol:

Glupo je da se ovako prepirete, jer sasvim je normalno da nam se mimoilaze misljenja narocito kad su ovakve teme u pitanju.Pa i samnom je izbila frka oko feng shui-ja i oko Jovana ducica ali ja i dalje stojim iza svog misljenja, ne povlacim se sa teme, niti me vredja to sto neko drugacije razmislja od mene. Zato ajde zakopajte ratke sekire i nazad na "agresivnost" (ali kod dece) :lol:

Dobro me podseti, šećeru, na Jovana Dučića :P !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro me podseti, šećeru, na Jovana Dučića :P !

hahahahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala mama Bojana na postovima sa ove i teme o vaspitanju.

Filipa, cenim tvoj stavi i slazem se sa njim. Takodje smatram da su linkovi koje si postavila vredni paznje. :)

Seceru, hvala na dobronamernosti ;)

Princes Dea- ne mogu se vise sloziti da danas svakakvih sarlatana i nazovi strucnjaka ima na svakom koraku. Svi znamo kako se skole na nasim univerzitetima zavrsavaju, a znamo, nazalost, i rangiranje po korumpiranosti :rolleyes:

Očigledno da ovde nisam naišla na razumevanje iz očiglednih razloga.

Htela sam, ponavljam, da podelim informacije bez ikakve namere, a napadnuta sam iz nepoznatih (ili svima poznatih) razloga. Pošto nemam nameru da se raspravljam sa neobrazovanim i nepismenim ljudima (ne mislim na tebe sećeru, niti na Filipu) više neću posećivati temu. U životu ne dolazim u kontakt sa prostim i neobrazovanim osobama jer radim takav posao gde su svi akademski obrazovani, a sama biram sa kime ću se družiti, ne želim ni svoje slobodno vreme da trošim sa istima i to još putem interneta.

"Akademski obrazovana osoba" iza ovakvog komentara???!!! :blink::blink::blink:

Meni je tragicno da se neko ponosi necim kao sto je biti intelektualni snob, arogantan, umisljen, prepotan, isprazno uobrazen, neko ko o ljudima sudi na osnovu diplome! Oh jada, jada, jada... :blink: Zaista je dugo proslo od kad sam susrela ovakve komentare, ako sam ih ikada i srela u ovako otvorenom obliku... Ja sam zaista mislila da ljudi obicno to sakrivaju, ne iznose tim recima sta o ljudima koji nemaju akademsko obrazovanje misle... Nazalost, ima i onih drugih, onih koji se hvale onim cega se pametan covek stidi...

Ono sto je meni zao je sto su ovakvi komentari i uvrede ka forumasicama nazalost na povrsinu isplivale zbog mog neslaganja sa doticnom personom. Zbog toga se curama na koje se komentar odnosio ja izvinjavam za uvredu nekog ko ocigledno ne ume bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li smatrate da deci, pre svega decacima, treba kupovati puske, maceve i pistolje igracke jer su se istim takvim igrale i njihove tate i zato sto su to "igracke za decake"?

Vraćamo se na kolosijek!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš Aki ima jedan pištolj i jednu pušku, uzme jednom u dva meseca da se igra da njima :)

Prošle cele nedelje je tražio da mu tata pravi bum,bum od lego kocki, al ove je za pravljenje robota... :)

Ja ga puštam da se igra sa svim igračkama ( i sa sestrinim lutkama ), al je on ipak najviše zainteresovan za traktore, bagere i autiće

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa 3 godine dolazi do ekspanzije agresivnosti kod sve dece, osim ako nemaju neke smetnje u razvoju. Zna se šta je društveno prihvatljivo, a šta nije. Na primer: društveno neprihvatljivo je da se valja po prodavnici, baca po trotoaru ili čini bilo šta drugo što šteti njemu samom ili bilo kom drugom, dozvoljeno je da ispoljava agresiju kroz igru (što da ne i puške i bombe), da istuče igračku i sl. Ono mora da se istutnji, dakle, bolje je da to čini na igračkama, nego na vama ili drugoj deci. Roditelj može da suzbija dete da bude agresivno, ali to nosi loše posledice po dete (koga zanima kakve, neka pita putem pp). A, ta agresija iz perioda od 3 do 6 godina se kasnije pretvara u stvaralačku energiju, ona je pogonsko gorivo (kako bi rekla psihološkinja koja drži seminar), potencijal za sve uspehe.

Ja sam ovo shvatila na najpozitivniji mogući način....a i 'iskusila' već,kod nekog deteta manje ,kod nekog više :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.