Posete bebi

odgovora

Objavljeno

Ja nisam primala posete prvih desetak dana, jedino svoje roditelje, svekrvu i svekra. Sve one koji su se sami pozvali sam ljubazno odbila i rekla da ću ih pozvati kad se malo oporavim. Već nakon toga kad mi je bilo bolje i kad je bebac ustalio ritam spavanja i hranjenja, počela sam da pozivam goste, jednog po jednog, kako je meni odgovaralo. Naravno - pravila nema ljubljenja i pipanja bebe, obavezno izuvanje i pranje ruku, mislim da to nije neophodno ni naglašavati, to se podrazumeva.

Onih 6 nedelja nismo ispoštovali ni kada je reč o izlascima. Vasilije ima mesec dana, a mi svako popodne izlazimo. Naravno o tome sam se posavetovala sa pedijatrom, koji je rekao da je čak poželjno izvoditi bebu, a za to postoje samo 3 uslova - da je beba zdrava, da se majka dobro oseća i da je lepo vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas Nikola je sa nedelju dana bio u posetu baki. A gosti su nam dolazili odmah po rodjenju.Moj muz i ja ne volimo te obicaje da se ceka 40 ili vise dana. I hvala Bogu,nista mu ne fali! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja svoje prve goste umalo nisam izbacila iz kuce!!!

Tri dana nakon izlaska iz bolnice njih dvije navalile da dodju. Ja ljuta, kako mogu tako brzo i ignorisem posto su pitale mamu a ne mene. I toliko su navaljivale da sam popustila. Ona je zdravstveni radnik i ja njoj kazem preko telefona otvoreno (kao i svakom drugom) da mi slucajno ne doleazi niko ko je bolestan na sta sam dobila odgovor da su zdrave "kao drenovi"

Dolaze one a ova druga kise, smrca, oci joj suze, povremeno kasnje. Nakon 15 minuta su bukvalno pobjegle kada je ova krenula ozbiljnije da kise i kaslje a ja poludila, da su ostale malo duze istjerala bi ih napolje.

POLUDILA SAM NACISTO!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu da mislim kako ti je bilo, nani! I ja bih poludela na tvom mestu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije nam bilo bitno da li je proslo 6 nedelja,neki su dosli pre neki kasnije samo nam je bilo bitno da nije neko bolestan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ihhh...meni su poceli dolaziti treci dan kada sam izasla iz porodilista :( Samo su dolazili,dolazili...rodbina,komsije,prijatelji...skoro svi nenajavljeni.Nije mi bio problem sto dodju,ali je bio i te kakav problem sto se nisu najavili.Zamislite,u stvari znate,porodjene,krvave,mlijeko curi na sve strane,izmuzavam se ,spricam ranu sa sprejem...kad bum gosti na vrata.E,to me izludjivalo zaista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji i njegovi su dosli odmah prvi dan kad smo izasle iz porodilista, i jedni kumovi, drugi nisu mogli doci jer im je cerkica bila bolesna i cak citav mesec nisu hteli doci za svaki slucaj. Inace ja sam se super osecala i cak sam i zvala ljude da slobodno dodju, stvarno mi nije bio problem i bilo mi je drago ko god da je dosao. I dalje se redjaju gosti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, da dodam da su se stvarno svi najavljivali pa bar dan ranije da ce doci, mada i dalje uvek svi zovu i koji su vec bili da pitaju da li mogu da dodju, da li smo kuci, slobodni i tako to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam posle sva tri porodjaja imala srece da mi se kuca ne puni gostima,rodjacima,..Kad bi smo izlazili izvodio bi nas mm i dete/deca,a kuci bi nas sacekali roditelji koji bi ubrzo otisli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uuuu, to je bila jedina stvar za koju ne mogu da se uhvatim po zlu... :)

Svi su sačekali da prođe dva tri meseca, pa su došli.

Neki i posle godinu dana - a moja svekrva se ljutila jer zaboga ona je odmah išla kad neka rođaka izađe iz bolnice... :D

Dva puta se desilo da smo bili u gostima i da nas je svekar zvao da dođemo kući jer su došli rođaci da vide Stefana, ja prsla! Pitam kome se najvili, kaže matorima - e onda nek sede sa njima...

Otišli bi nazad, ali sam poslednji put otvoreno siknula - da ko se mm i meni ne najavi - ne dugujem da budem kući! I sledeći put ne dolazim zarad toga...

Više se nikad nije ponovilo.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dva puta se desilo da smo bili u gostima i da nas je svekar zvao da dođemo kući jer su došli rođaci da vide Stefana, ja prsla! Pitam kome se najvili, kaže matorima - e onda nek sede sa njima...

Tvoja prica mnogo lici na moju,i nama se to desavalo i to me izludjuje...kao dolaze kod nas,a najavili se njima,mislim stvarno,i jos mi to kaze npr. pola sata pre nego sto ce da dodju,pa ti sad za tih 30min spremi kucu,napravi nesto,idi u prodavnicu ako nemas nista u kuci,mislim katastrofa.A da a od njohivih su bili samo njena sestra i deca,i niko vise,eto koliko ih voli rodbina..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tvoja prica mnogo lici na moju,i nama se to desavalo i to me izludjuje...kao dolaze kod nas,a najavili se njima,mislim stvarno,i jos mi to kaze npr. pola sata pre nego sto ce da dodju,pa ti sad za tih 30min spremi kucu,napravi nesto,idi u prodavnicu ako nemas nista u kuci,mislim katastrofa.A da a od njohivih su bili samo njena sestra i deca,i niko vise,eto koliko ih voli rodbina..

Istooo... :)

Ma ograničeni mozgovi...

Ja sam u tim situacijama pazila na dete i ništa nisam htela da radim. Onda oni trče da ih posluže.

Kažem ti rekla sam mm ispred njih da mogu sa njima da sede kad su se njima najavili! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dolazili su gosti i prvih nedelja... Svog brata i njegovu porodicu ne smatram "gostima", jer mi je snajka bila od veeelike pomoci oko bebe. Neki su bili na "proputovanju" kroz Sarajevo, pa su navracali (najavljeni, naravno), a meni je to mjesecima izgledalo tragicno, jer su mi hormoni divljali. Sada vidim da i nije bilo mnogo strasno, jer ja nisam imala nikakvu obavezu, osim oko bebe. Moja mama je brinula i o rucku, i o cistoci, i o gostima. Ja izadjem iz sobe, pokazem bebu, svi se oduseve :D , i ja se vracam nazad da leskarim i mazim moje malo pile. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo dozvolili niko da dodje pre 40 dana, a navaljivali su samo tako da dodju i bas sam imala muku. Tetke i strine od mog muza su bile poprilicno novalentne i bukvalno su preko mog "ne" nastavljale sa ubedjivanjem da treba da im dozvolim da dodju. One su zivele i radile u Nemackoj pa "kao" tamo mame odmah izlaze sa bebom napolje cim izadju iz porodilista, na sta sam im rekla da ja tamo ne zivim, niti sam se tamo porodila, niti cu svoje dete da izvodim napolje pre tog perioda, a niti sam u stanju da se krecem. Isto tako i pritisak od svekrve da ih pustim... i nisam. Nek idu u Nemacku pa tamo neka tako rade. Dete se tek rodilo i sad ce tamo neke babetine da ga zvalave i pipaju... Mozda ce nekome sve ovo biti smesno, ali nije lako biti pod pritiskom u tom periodu kada si izmucen od porodjaja, dodjes kuci nemas pomoc nikakvu, a onda te neko masira da dodje po svaku cenu i pri tom ocekuje da ga ugostis. One kao da nikada nisu radjale, pa ne znaju kako je. Ja nisam bila u stanju sebi i muzu da spremim rucak, a ne nekom drugom. I da! Sad kad mogu da dodju nijedna se ne pojavljuje, bapska posla....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja `vako razmisljam. Ko dolazi na babine, moze doci pre 40 dana. Jer ko dolazi podari love i pozeli srecu bebi. To je to sto se tice strane narodnjih verovanja i sujeverja. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kod mojih u Bosni,kada ides na babine nosis rucak.Mislim da to i jeste svrha babina-da se pomogne porodilji do tih 40 dana.

Inace,nama su sa oboje ovi sto su blize dolazili odmah sutradan,pa stalno ,da mi prave drustvo.Ja bih siznula da moram 40 dana da budem izolovana.Ostali su dolazili posle 3-4 nedelje/Ali sa Vanjom je bilo malo neobicno-posto smo mi svuda i stalno isli,njega su ustvari skoro svi prvo videli,a onda i zvanicno dosli da ga vide :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je to isto logicno, zato se valjda i kaze da se ide na babine, jer je to u vreme babina. Ako se ne varam, ranije je bio obicaj i da porodilja cetrdeset dana ne sme nista da pere, tako da su i tu ispomoc bile zene koje su dolazile. Kod mene je bio protok kroz kucu od kada izadjemo iz porodilista, a meni je to strasno prijalo posle one bolnicke atmosfere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su čim sam izašla iz porodilišta došla braća,mlađi brat koji me prijatno iznenadio.Prvi put u životu je seo da vozi auto na tako dalek put da bi video svoju sestričinu,a pre se rođenoj sestri nije ni javio kad dolazi.

Majka mi je tu,jer mi treba pomoć u kuhinji,a muževljevi su me neprijatno iznenadili.Nisu ispoštovali dogovor koji smo imali,pa su me doveli u nezgodnu situaciju u takvom stanju.Dozvolila sam im da dođu al da mi ne upadaju u sobu bez kucanja,da svekar ne spava u stanu gde nema mesta ni za nas 3.

Moji su mu lepo pripremili smeštaj,al on se napravio toša i legao meni na pod.

Što se tiče prvih gostiju,mislim na prave goste,bolje kad meni zaraste rana,i kad beba uhvati tempo spavanja i dojenja.

Znači nekih 20 dana poslije porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

je ne bih nikako mogla zamisliti da mi niko nije dosao taj dan kad smo dosle kuci,a ni dan kad sam se porodila...mislim da bi me to bas povrijedilo i da bih se razocarala u svih njih...

ja sam osoba koja bih sve dala za porodicu,i vise volim sto su oni meni dosli,bez obzira sto sam se morala malo stisnuti i odsjediti koji sat sa njima...

ovako sam se malo fizicki napatila i to je proslo,a meni je ostala fina uspomena i osjecala sam se uvazenom,cijenjenom i voljenom...

hvala Bogu pa mi je imao ko doci...

Isto! Jedva sam čekala da je pokažem svima :D A gosti su nam dolazili normalno. Doduše, ja sam imala lagan porođaj i čim sam izašla iz porodilišta sam normalo funkcionisala pa mi nije bilo problematično da se družim. A Tisa je samo jela i spavala pa ni njoj nije smetalo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijachi ne znam koliko su planirali ostati ali sigurno ne zauvijek..Trebala si da se strpis to neko vrijeme ako ne radi sebe radi tm sigurno bi mu ucinila veliko dobro..

Razumem ja to,ali ti ne razumiješ situaciju.Moj stan je prilično mali,moj otac nije hteo doći dok ja ne sredim problem sa grudima.Moji su došli na dva sata,ne duže od toga.A meni je i rana jako krvarila,svako malo sam išla u wc.Nema tu hormoni,jednostavno smo imali dogovor koji nije ispoštovan.Svako ima pravo na svoje mišljenje,al ako su moji ispoštovali dogovor mogli su i njegovi.Pri tom moj svekar je ulazio bez kucanja dok sam bila golih grudi,i nije čak ni izašao iz sobe nego pričao o nekakvoj sijalici.Prilično sam ja tolerantna,ali kad se mesec dana nešto dogovaram pa se to prekrši na najgori moguć način nema više tolerancije.

Mogli su ranije reći da bi hteli prespavati,a ne u ponoć.Ja sam čak dozvolila svekrvi da spava ako će i nedelju dana,a moji su htjeli ugostiti svekra samo tako.Spremili mu sve,samo da je hteo.

Baš bezveze što pripisuješ hormonima nešto što je za mene sasvim normalno.By the way ja iako sam se porodila ne osećam da imam takve probleme,mislim na hormone i slično..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravooo mama mazo..Ovo je super receno..

Marijachi izvini nije da te kritikujem ali mislim da kao sto je tebi drago da doji tvoji normalno da je tm drago da budu i njegovi tu,to je i njegovo dijete,njihovo unuce koje su jedva cekali..Vidis kako mama maza kaze to je postovanje,dosli su ti,mozda od prevelike radosti dedo je zelio tu da spava da bude pokraj unuceta,nije mu se islo daleko..Shvati stvari malo drugacije..Ja ako iko drugi trebala bi da mrzim svekrve i branim snahe i kad nisu upravu,ali ev ja svojoj danas planiram otici poslije svega jer vidjeces kako ce tm pozeljeti i da njegov neko bude tu nekad,a onda ce biti tuzan i onda ce se to prenijeti na vas zivot i tako u krug..Samo budi objektivna a ne subjektivna..Ok sad te pucaju hormoni ali sredices se brzo i vidjeces da nisu uradili nista toliko lose da bi otisli kuci sto prije..Dosli su,pokazali radost i trebas da cijenis..Moje misljenje..

a moja majka je tu,jer nema ko da mi kuva,i sređuje stan,mm radi po ceo dan.ja nisam u stanju.inače ni ona ne bi bila u kući.on sve razume,jer njegova majka pije teške antidepresive i svakog trenutka može stanje da joj se pogorša,jel takva žena treba da bude duže u stanu sa mnom i malom bebom?žena o kojoj bi ja morala da brinem?kad čovek ne poznaje situaciju,lako sudi drugome..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marijaci,meni ne bi bio problem da je iko htio prenociti kod nas...kaze se "gdje celjad nisu bjesna tu ni kuca nije tjesna",i to je tacno...koga volimo i ko nam je drag nacemo mjesta u ostavi ako treba...

al ponasenja tvog svekra je stvarno bezveze i mislim da si trebala odmah otvoreno reci da se kuca kad se ulazi u sobu...takvim stvarima se ne treba sutit,,,mislim ja ne bih svom svekru presutila takvu stvar...al ni moj svekar ne bi sebi dozvolio takav propust...meni se kuca u sobu nebitno ko ulazi(sem muza naravno)...

Ni on ni ona nisu kucali.Ja sam prešutila,i trpjela,da se ne uvrijedi.Sad shvatam da sam trebala reći.A ona mi je ulazila s rečima,kako to držiš bebu,što jedeš voće,bebi ćeš napraviti grčeve.Jel ti koristiš obične uloške,ili one druge..i tako u krug..čim se sjeti novog saveta ulet!Ni rođena majka mi to ne govori,jer me poznaje.Prekipilo mi je,nisam ja njih istjerala nego sam rekla mužu da im kaže da mi ne upadaju bez kucanja,da svekar ispoštuje dogovor,jer nisu oni moji roditelji da ima bilo šta kažem.Da se on lepo naspava kod mojih pa ako će sjutra ceo dan da bude s bebom.Ja ženo četiri noći nisam spavala,bila sam na patologiji jer sam pala niz stepenice 2 dana pred porođaj.Dobila mastitis,rastavila mi se rana.Svako normalan bi imao razumjevanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma hajte molim vas...nema šta ko da mi dolazi i ostaje noćiti dok sam na mukama oko dojenja, rane, presvlačenja i plakanja bebe...kada sve to dođe u neki red, onda nek dođu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.