Posete bebi

odgovora

Objavljeno

Ja sam verovatno od onih manje radikalnih, ali meni posete nisu smetale i nisam ih zabranjivala. Cak naprotiv. ;)

Sveki je malu videla pola sata po rodjenju i to u porodjajnoj sali, takodje i sledeceg jutra u bolnici sa svekrom i deverom (i naravno cvecem i poklonima) ;) To je ovde apsolutno normalno i posete su dozvoljene.

Kod kuce smo goste imali cetvrtog dana od porodjaja. Bilo je mm-ovo drustvo, njih troje- kum sa curom i jedan od najboljih drugova. Nije mi bilo tesko, nisam bila umorna, ali sam bila recimo tuzna jer oni su dosli a moji ne mogu... Dan posle toga je dosla jedna od nasih najboljih drugarica, dva dana kasnije i teta- znaci svi oni u prvih nedelju dana. Naravno svi su prali ruke pre no sto su drzali bebu (ako bi je drzali) a da je ljubi niko se nije ni usudjivao.

Moji- mama i brat, dosli su nam dve nedelje po mom porodjaju, brat je ostao 10 dana, mama mesec. Tad smo narocito puno setali i izlazili, malu svuda vodili, kao sto su i sve moje prijateljice koje su se u isto vreme porodile...

Da budem potpuno iskrena ne znam nikog ko je potpuno ispostovao "babine" i sa detetom ostao u kuci 40 dana. Ja sam i snaji u bolnicu isla i kuci dolazila za obe bebe. Drugaricama takodje kuci jer bi nas pozivale- nas cure obicno, da ne bi "poludele u 4 zida" za tih 6 nedelja (samo citiram njih jer sama sam vec par dana po porodjaju setala sa bebom po prirodi i koristila Miholjsko sunce, pa ne znam sta bih da sam morala biti u kuci i to sama)... Svaka cast onima koji odluce ne izvoditi bebu jer razumem da je iz najbolje namere da bi im se zastitilo zdravlje.

I kod nas su posete u bolnici dozvoljene ali imaju posebnu prostorijicu za to i beba se ne moze iznositi van porodilista,sto je meni skroz ok.A sto se tvojih gostiju tice,po meni su skroz nevaspitani i bezobzirni kad su bebi od cetiri dana dosli u posetu.Kakvo nepostovanje i porodene.Koliko god nas narod ovde bio nevaspitan,neobrazovan,da ne kazem i prost,jedno je sigurno a to je da kod bebe nece doci-sem naravno najblizih-bar mesec dana.To je ovde nesto sto se mnogo postuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas su posete u bolnici dozvoljene ali imaju posebnu prostorijicu za to i beba se ne moze iznositi van porodilista,sto je meni skroz ok.A sto se tvojih gostiju tice,po meni su skroz nevaspitani i bezobzirni kad su bebi od cetiri dana dosli u posetu.Kakvo nepostovanje i porodene.Koliko god nas narod ovde bio nevaspitan,neobrazovan,da ne kazem i prost,jedno je sigurno a to je da kod bebe nece doci-sem naravno najblizih-bar mesec dana.To je ovde nesto sto se mnogo postuje.

ma ja cu po kratkom postupku...jednostavno necu cuti zvonce na vratima,a i ako ga cujem pogledacu prvo ko je i sta nosi :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, cini mi se da to vise ima veze sa tim kakvi su gosti i da li imaju razumevanja nego sto to zavisi od vas. Moja kuma je pricala da ce ona to sve po kratkom postupku :) i naravno, kada se porodila, ma dolazite sta me briga, beba spava i nema ulazenja. I oni su i dalje dolazili ali je ona bila tampon zona za ulazak u spavacu sobu B)

Mi smo imali ogromne srece po tom pitanju.

Prvo, po dogovru iz bolnice su me docekali samo troje ljudi mama, brat i mali bratic. Na zalost svekrvu nemam.

Drugo, posete nisu dolazile prvih mesec dana (samo mm baba sa dedom :) i to naravno sa sedam dana najave.

A posle mesec dana uglavnom su se uvek najavljivali par dana radnije tako da nikada, ama bas nikada nismo imali guzvu u stanu.

Trece kod nas je obicaj da kada god ti neko udje prvi put u kucu posle porodjaja, mora nesto ili da popije ili da chelabrcne :) jbg takvi su obicaji :) Tako da smo u tu namenu u zamrzivacu imali punu jednu fioku nekog prosuhsenog mesa, koje se za sec spremi pa ni oko toga nismo imali preterano "muke".

Sve u svemu zaista imam prijatelje i rodbinu (sa suprugove i svoje strane) koji su postovali nas mir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AAAAA obicajiiii!!!! :angry: Zasto imam osecaj da se samo kod nas jede i masti kad god se ukaze prilika?! Ne razumem zasto porodilja mora da se ubija i sprema ice i pice kad neko dodje da poseti bebu. Ma ne dolazi u obzir, bas kao i one trosatne posete. Sat vremena - sasvim dovoljno.

Jedini obicaj u vezi sa hranom i posetom koji mi se dopada jer je zaista praktican i smislen jeste obicaj iz mog kraja(sever Vojvodine, obicaj kod Madjara) da se porodilji 40 dana donosi komplet rucak svaki dan. I to se cela porodica organizuje i pomaze,ali nema ostajanja na rucku, nego samo dobar dan-izvol'te-dovidjenja. Idealno! To je pomoc,a ne babe koje se sjate oko bebe koja pri tom spava, dok brdo za peglanje raste,prasina ceka da je neko obrise, a rucak ceka da se skuva.Da me ne shvatite pogresno, ne ocekujem da mi mama i svekrva robuju,spremaju i ciste,ali to u sustini i jeste jedina pomoc koju ocekujem od njih u tom periodu, bebi treba mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene su svakodnevno dolazili nasi prijatelji i bas mi je prijalo,a i mi smo se seckali(dok sam bila u bolnici cimerka je zvala svog pedijatra i zena joj rekla da beba TREBA vec posle tri,cetiri dana da ide napolje na sunce),a kako sam se porodila u maju ,vreme je bilo divno,pa smo to koristile da vecinu vremena provodimo napolju,vecinom sa nekim ko bi navratio.Ja bih siznula da mi niko ne dodje nedelju dana,a ne 40 dana.I svi su je i mazili i ljubili ,i nista joj nije falilo.E kad se ne razbole sa godinu dana -kada pocnu da jedu pesak,sljunak i ostalo ,onda im od dodira sigurno nista nece biti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas su posete u bolnici dozvoljene ali imaju posebnu prostorijicu za to i beba se ne moze iznositi van porodilista,sto je meni skroz ok.A sto se tvojih gostiju tice,po meni su skroz nevaspitani i bezobzirni kad su bebi od cetiri dana dosli u posetu.Kakvo nepostovanje i porodene.Koliko god nas narod ovde bio nevaspitan,neobrazovan,da ne kazem i prost,jedno je sigurno a to je da kod bebe nece doci-sem naravno najblizih-bar mesec dana.To je ovde nesto sto se mnogo postuje.

Hahahaha! Pa nisam ja rekla da su nevaspitani gosti sami dosli, vec da smo ih mm i ja pozvali- naravno! Ne znam nikog ko bi se usudio u kucu nenajavljen da nam bane (sa ili bez bebe i porodjaja), a ni mm ni ja nemamo dlake na jeziku da kazemo kada nam poseta ne odgovara. Znaci nasi gosti su bili jako kulturni (kao i uvek) i ispostovali su i podrzali nasu zelju da svoje cedo pokazemo svetu! :)

A na temu "nevaspitanog ,neobrazovanog i prostog naroda" u Srbiji samo cu reci da nemam takvog iskustva, da svoj narod volim i da nesto tako generalizovano o njemu ne bih nikada rekla i nakon 23god zivota tamo. E samo kad bi mi sami sebe vise cenili, cenili bi nas i drugi, ali posto sami sebe kudimo (da ne kazem pljujemo) onda... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A na temu "nevaspitanog ,neobrazovanog i prostog naroda" u Srbiji samo cu reci da nemam takvog iskustva, da svoj narod volim i da nesto tako generalizovano o njemu ne bih nikada rekla i nakon 23god zivota tamo. E samo kad bi mi sami sebe vise cenili, cenili bi nas i drugi, ali posto sami sebe kudimo (da ne kazem pljujemo) onda... :(

Sto se ovoga tice, u potpunosti se slazem sa tobom. Mi smo jedini narod koji pljuje po samom sebi i koji mrzi sam sebe a pri tome zelimo da nas drugi postuju...hahaha...kako da nas drugi postuju kada sami sebe ne postujemo. I bolje mi je da i dodju posle cetiri dana nego da moje dete upoznaju sa 18 god...kao preko.

Ja volim Srbiju i Srbe i kakvi god da smo najbolji smo.

Ako bih rekla da smo nevaspitani i nekulturni to onda znaci da sam i ja nevaspitana i nekulturna a nesmatram sebe takvom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su ispred porodilista sacekali mm, njegova i moja mama, njegova i moja sestra, moj tata, zet mm i brat i sestra nase male.

Svi smo zajedno otisli kod nas kuci i ja sam pozvala kuma da dodje da nas vidi.

To mi nije smetalo i nije mi predstavljao problem jer se svi osecaju kao kod svoje kuce.

Prvi gosti sa strane je bila sutradan komsinica sa malim detetom, to mi je malo smetalo ali ne previse. Svaki dan mi je dolazila mama ili sestra ili sestra mm a zivim sa svekrvom, delile su poslove....Prvi zvanicni gosti su nam dosli kada je beba imala mesec dana i onda su se redjali, svaki vikend po neko je svrati.

Malo i drzali bebu ali imali su razumevanja i nisu je puno gnjavili. Sto se tice para, uglavnom su davali ili meni ili tati u ruke, a neki su stavili ispod glave ali ne direktno, nego zavuku ispod cebeta...nista strasno, nije dobila nikakvu zarazu i li bolest od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se ovoga tice, u potpunosti se slazem sa tobom. Mi smo jedini narod koji pljuje po samom sebi i koji mrzi sam sebe a pri tome zelimo da nas drugi postuju...hahaha...kako da nas drugi postuju kada sami sebe ne postujemo. I bolje mi je da i dodju posle cetiri dana nego da moje dete upoznaju sa 18 god...kao preko.

Ja volim Srbiju i Srbe i kakvi god da smo najbolji smo.

Ako bih rekla da smo nevaspitani i nekulturni to onda znaci da sam i ja nevaspitana i nekulturna a nesmatram sebe takvom.

Vidim dirnula te Micilicina misao, bas si patriota :rolleyes:

U dijaspori se drzimo i dosta smo druzni, bar ono sto sam ja dozivela za svoje 22godine provedene u Moskvi :rolleyes: Druze se svi iz bivse Juge medjusobno, obilaze, organizuju raznorazna desavanja, idu na utakmice, navijaju SVIM SRCEM za nase sportiste, idu na koncerte koje mozda i predplate ali NASI pevaci dolaze i to se mora videti i zapevati zajedno iz sve duse :rolleyes: To je super po meni. Druze se, koliko imaju vremena i para i ako Ambasada nikako ne ucestvuje u svemu tome kao sto je pre radila, na zalost njih to ne interesuje... A Srbi u Srbiji ko Srbi u Srbiji drze se zajedno tek kada neko napadne sa strane, a ovako drvlje i kamenje jedni po drugima. Tako je uvek i bilo.. :(

Ne mogu da generalizujem sve i da trpam u isti kos ali da nas ima svakakvih to je istina, kao i u svakoj naciji uostalom. "Koliko ljudi toliko cudi" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim dirnula te Micilicina misao, bas si patriota :rolleyes:

U dijaspori se drzimo i dosta smo druzni, bar ono sto sam ja dozivela za svoje 22godine provedene u Moskvi :rolleyes: Druze se svi iz bivse Juge medjusobno, obilaze, organizuju raznorazna desavanja, idu na utakmice, navijaju SVIM SRCEM za nase sportiste, idu na koncerte koje mozda i predplate ali NASI pevaci dolaze i to se mora videti i zapevati zajedno iz sve duse :rolleyes: To je super po meni. Druze se, koliko imaju vremena i para i ako Ambasada nikako ne ucestvuje u svemu tome kao sto je pre radila, na zalost njih to ne interesuje... A Srbi u Srbiji ko Srbi u Srbiji drze se zajedno tek kada neko napadne sa strane, a ovako drvlje i kamenje jedni po drugima. Tako je uvek i bilo.. :(

Ne mogu da generalizujem sve i da trpam u isti kos ali da nas ima svakakvih to je istina, kao i u svakoj naciji uostalom. "Koliko ljudi toliko cudi" ;)

Pa upravu si ima nas raznih....Prosto jako mi smeta sto kazemo za sebe da smo prosti i slicno. Ako to i kazem onda to znaci da sam i ja prosta i moje dete...

Cenimo sami sebe da bi nas cenili drugi!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se ovoga tice, u potpunosti se slazem sa tobom. Mi smo jedini narod koji pljuje po samom sebi i koji mrzi sam sebe a pri tome zelimo da nas drugi postuju...hahaha...kako da nas drugi postuju kada sami sebe ne postujemo. I bolje mi je da i dodju posle cetiri dana nego da moje dete upoznaju sa 18 god...kao preko.

Ja volim Srbiju i Srbe i kakvi god da smo najbolji smo.

Ako bih rekla da smo nevaspitani i nekulturni to onda znaci da sam i ja nevaspitana i nekulturna a nesmatram sebe takvom.

BRAVO NINA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se ovoga tice, u potpunosti se slazem sa tobom. Mi smo jedini narod koji pljuje po samom sebi i koji mrzi sam sebe a pri tome zelimo da nas drugi postuju...hahaha...kako da nas drugi postuju kada sami sebe ne postujemo. I bolje mi je da i dodju posle cetiri dana nego da moje dete upoznaju sa 18 god...kao preko.

Ja volim Srbiju i Srbe i kakvi god da smo najbolji smo.

Ako bih rekla da smo nevaspitani i nekulturni to onda znaci da sam i ja nevaspitana i nekulturna a nesmatram sebe takvom.

Da ima nevaspitanih i nekulturnih,ima.I od toga se ne moze pobeci.Hteli neki da priznaju to sebi ili ne,ali tako je nazalost! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ima nevaspitanih i nekulturnih,ima.I od toga se ne moze pobeci.Hteli neki da priznaju to sebi ili ne,ali tako je nazalost! :angry:

Apsolutno se slazem! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da ih ima, svuda u svetu i u svakom narodu, ali zasto da globalizujemo...hiljadu ljudi hiljadu cudi.

Da li je iko od vas cuo da je neki Amerikanac izjavio " mi Amerikanci smo snobovi, okrutni i zli" ili da je jedan Englez izjavio "mi Englezi smo prljav i neuredan narod". Ja nisam tako nesto cula ali zato da Srbi kazu "mi Srbi smo prosti i nekulturni" to se cuje na svakom koraku pa cak i u tv emisijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

babinje same po sebi su babske price ali ne dolaziti bebi u posetu 6 nedelja ima svoju svrhu.ja sam dosla iz bolnice posle 14 dana u jako losem fizickom i psihickom stanju a docekala me je puna kuca ,tako da sam ispala luda jer sam proplakala ceo dan.niti sta znam oko bebe jos mi i lose,pokusavam da dojim i ne ide a dva klinca skacu iznad moje i bebine glave.mame naravno nista na to....i tako jedno mesec dana skoro svaki dan gosti...sta dodati na to???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oba puta moji i mm roditelji nas dočekali kod kuće, sa ručkom, videli bebe i otišli posle pola sata, narednih mesec dana mama mi dolazila i pomagala 1. put, drugi put niko. Posle mesec dana smo bili spremni za prve goste. Ja sam i pre trudnoće najavljivala da ne primama nikog prvih mesec dana, i svi su me dobro shvatili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

babinje same po sebi su babske price ali ne dolaziti bebi u posetu 6 nedelja ima svoju svrhu.ja sam dosla iz bolnice posle 14 dana u jako losem fizickom i psihickom stanju a docekala me je puna kuca ,tako da sam ispala luda jer sam proplakala ceo dan.niti sta znam oko bebe jos mi i lose,pokusavam da dojim i ne ide a dva klinca skacu iznad moje i bebine glave.mame naravno nista na to....i tako jedno mesec dana skoro svaki dan gosti...sta dodati na to???

Uh, mogu da zamislim sebe u toj situaciji... Mislim da bi me proglasili nesposobnom majkom poslije dva dana, jer ne bih mogla normalno funkcionisati. :blink:

U takvim situacijama je bitno da se majka sama navikne na novu situaciju, uz podrsku muza i, eventualno, jos jedne osobe... To je, po meni, sasvim dovoljno.

Meni ce doci majka, koja ce mi najvise trebati zbog rucka i spremanja stana, jer oko bebe cu moci sama da se snadjem (nadam se).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

babinje same po sebi su babske price ali ne dolaziti bebi u posetu 6 nedelja ima svoju svrhu.ja sam dosla iz bolnice posle 14 dana u jako losem fizickom i psihickom stanju a docekala me je puna kuca ,tako da sam ispala luda jer sam proplakala ceo dan.niti sta znam oko bebe jos mi i lose,pokusavam da dojim i ne ide a dva klinca skacu iznad moje i bebine glave.mame naravno nista na to....i tako jedno mesec dana skoro svaki dan gosti...sta dodati na to???

Uzas!!! I strasno je sto nista nisi mogla da uradis po tom pitanju, a oni nemaju meru. Ja zaista nisam preterano uvidjavna, odnosno, u svojoj kuci smo mi gazde, trudimo se da ugodimo gostima,ali iskljucivo kad to nama odgovara. TO sto si ti imala je stvarno cist bezobrazluk!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oba puta moji i mm roditelji nas dočekali kod kuće, sa ručkom, videli bebe i otišli posle pola sata, narednih mesec dana mama mi dolazila i pomagala 1. put, drugi put niko. Posle mesec dana smo bili spremni za prve goste. Ja sam i pre trudnoće najavljivala da ne primama nikog prvih mesec dana, i svi su me dobro shvatili...

posto pricas u buducem vremenu pretpostavljam da beba jos nije stigla.:) svako je drugaciji neko voli da ga doceka puna kuca,mada mislim da je to retkost pogotovo kada dolazis kuci sa prvom bebom i npr kao ja ne znas ni kako se drzi tako malo bice a kamoli nesto drugo.i to sto nije komplikovano meni je izgledalo strasno.tako da posto nisam imala lufta da se saberem dovela sam sebe na ivicu,pa zamalo i do psihijatra.moj savet(ja sam sad kao iskusna :) )je da budes sama sa bebom muzem i eventualno mamom bar prvih nekoliko dana ako ne moze drugacije. opet kazem svi smo razliciti.pozzz i srecno!

mala greska a ne znam da je ispravim sada kad sam vec poslala.Ova poruka je za BORJANU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oba puta su nas docekali roditelji i teta Baca.Naravno moja mama je spremila rucak za sve i bilo nam je jako lepo.Naredne nedelje su dosli najnajnajrodeniji.Kada su napunili mesec i po,krenule su posete svakog vikenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

posto pricas u buducem vremenu pretpostavljam da beba jos nije stigla.:) svako je drugaciji neko voli da ga doceka puna kuca,mada mislim da je to retkost pogotovo kada dolazis kuci sa prvom bebom i npr kao ja ne znas ni kako se drzi tako malo bice a kamoli nesto drugo.i to sto nije komplikovano meni je izgledalo strasno.tako da posto nisam imala lufta da se saberem dovela sam sebe na ivicu,pa zamalo i do psihijatra.moj savet(ja sam sad kao iskusna :) )je da budes sama sa bebom muzem i eventualno mamom bar prvih nekoliko dana ako ne moze drugacije. opet kazem svi smo razliciti.pozzz i srecno!

Bas iz tog razloga i ne bih voljela da mi se rodbina skuplja prvih dana... Bicu nesigurna, uplasena (pretpostavljam, jer poznajem sebe), a da me sa svih strana okupiraju kojekakvi "brizni gosti"- ne hvala. :angry:

Mamina pomoc ce mi dobro doci, i znam da cu ja biti malo sigurnija ako ona bude pored mene u tim prvim danima- ipak ona ima dragocjeno iskustvo.

Hvala na savjetima, svi su dobro dosli! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbitnije je da je to neko "praktican",tj.neko ko zaista zna da pomogne i posavetuje oko bebe,a i sposoban da kuva ,pegla i sprema. Mogu samo da pretpostavim kako cu se osecati kad se porodim, znam sebe, kad me nesto boli, niko mi ne treba.

Nego,neko je spomenuo obicaje kad beba dodje, pa me interesuje, da li je u redu goste ponuditi kafom,sokom i keksom "sveze ispecenim iz prodavnice" ili mora da se "slavi" ? Ne znam da li sam suvise hladna,ali nemam nameru da bilo koga gostim ruckom,stvarno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbitnije je da je to neko "praktican",tj.neko ko zaista zna da pomogne i posavetuje oko bebe,a i sposoban da kuva ,pegla i sprema. Mogu samo da pretpostavim kako cu se osecati kad se porodim, znam sebe, kad me nesto boli, niko mi ne treba.

Nego,neko je spomenuo obicaje kad beba dodje, pa me interesuje, da li je u redu goste ponuditi kafom,sokom i keksom "sveze ispecenim iz prodavnice" ili mora da se "slavi" ? Ne znam da li sam suvise hladna,ali nemam nameru da bilo koga gostim ruckom,stvarno.

e to mi je bila jos jedna greska.kad je mama pocela da mi dolazi da 'pomaze' ja se ubijem od posla po kuci onako nikakva dok ona bude sa bebom koja u stvari lezi i spava ili jede.umesto da sam njoj prepustila kucu a ja uzivala sa bebcem i pre se opustila u toj ulozi...

a ovo za obicaje-pa da li imas nekog ko ocekuje rucak u kuci gde je sve preko noci okrenuto naopacke pa i ti <_< .zelim ti da nemas takve goste.pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvih 15-20 dana nisam bila psihički spremna da primim goste. Jedino su moji došli posle nedelju dana da vide bebu. Kad je prošlo mesec dana počeli smo da primamo goste, ali bez ručkova. Samo sa predjelom i sveki je pravila pitu sa jabukama. Lep je to period mog života kao mame. Bebu su mogli da drže koliko hoće ali ne i da se šetaju sa njom. Nekom se to sviđalo a nekom ne. A mene to uopšte nije pogađalo. Sa 25 dana smo krenuli u šetnju i retko kad smo je propuštali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo vec nekoliko dana posle izlazka iz bolnice otisli kod kumova !! Tad je imao oko 2nedelje... Strahinja naravno,..-- I nijE nista..Keva mi kaze da ne sme beba pre 40dana da izlazi iz kuce i ne nocu,a mi nocu isli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.